Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 29


208 raspunsuri la acest subiect

#21
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:02

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

gata, am mai facut o eco la mine in zona, sunt bine, unul are 11 mm si 7 sapt si 2 zile si unul are 9 mm si 7 sapt; oare cum o fi ramas in urma? poate ala mic e baiat si e mai lenes. Nu ma mai duc pana pe 18-mai cand merg la Albu

pe urma sa vedem la ce medic/spital sa merg
corry, babyblue voi unde mergeti?

si sa vedem cum nastem, eu as fi mers pe natural, dar dr de azi a zis ca fiind gemeni si obtinuti prin FIV, nici nu se gandeste la natural
corry, tie to cezariana ti s-a recomandat?
mirela, parca tu ai facut pt ca mai aveai una de la primul baiat


Felicitari, fetita!!! [flo] Te pup, Anna!

#22
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:12

Anastasia dar tu ai facut analizele de trombofilie ? eu am gramada de pastile din cauza mutatiior

anna_a felicitati pt [bibe][bibe]. te inteleg perfect, si eu as fi tentata sa stu numai cu ochii pe ei.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#23
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:25

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Anastasia dar tu ai facut analizele de trombofilie ? eu am gramada de pastile din cauza mutatiior

anna_a felicitati pt [bibe][bibe]. te inteleg perfect, si eu as fi tentata sa stu numai cu ochii pe ei.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt



QiaoBing, eu mi-am facut tot ce mi-a dat Dr.Albu sa fac, in afar de Fibrinogen, care a iesit putin mai mic decat lima inferioara, adica 197, in loc de minim 200 mg/dl, nu a iesit nimic...daca am vazut ca altceva nu a iesit, eu nici nu m-am mai gandit ca ar mai putea fi probleme...
O sa incerc sa caut pe lista de analize de trombofilie, la ce analize se refera ca trebuie facute, sa vad daca mi-au fost recomandate sau nu...
Sper sa le am deja facute si sa nu fi fost probleme, sa nu mai iau un bum in cap si cu alte surprize pe ultima suta de metri...

#24
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:26

QiaoBing, eu mi-am facut tot ce mi-a dat Dr.Albu sa fac, in afara de Fibrinogen, care a iesit putin mai mic decat limita inferioara, adica 197, in loc de minim 200 mg/dl, nu a iesit nimic...daca am vazut ca altceva nu a iesit, eu nici nu m-am mai gandit ca ar mai putea fi probleme...
O sa incerc sa caut pe lista de analize de trombofilie, la ce analize se refera ca trebuie facute, sa vad daca mi-au fost recomandate sau nu...
Sper sa le am deja facute si sa nu fi fost probleme, sa nu mai iau un bum in cap si cu alte surprize pe ultima suta de metri...

#25
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:50

in lista de investigatii sterilitate sunt la pct 7, in caz de boala abortiva + Ac Anti-beta2 glicoproteina (IgG, IgM), factorul II, factorul Vleiden, MTHFR si PAI

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#26
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 23:56

eu dupa ce am pierdut sarcina sfatuiesc pe toata lumea, mai ales pe cele care fac FIV sau IA, sa si le faca inainte. sunt o caruta de bani, dar macar stii din timp sa iei niste masuri.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#27
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 00:14

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

in lista de investigatii sterilitate sunt la pct 7, in caz de boala abortiva + Ac Anti-beta2 glicoproteina (IgG, IgM), factorul II, factorul Vleiden, MTHFR si PAI

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt



QiaoBing, primele trei(Ac Anti-beta2 glicoproteina, factorul II, factorul Vleiden) le am ok, pe ultimele doua nu le am lista deloc...mai pot aparea si sub o alta denumire?!
Dar tie nu ti le-a recomandat de la clinica sa le faci? Noi am cerut sa ni se faca TOT ce era posibil sa ne afecteze sarcina, ca si asa facusem atatea analize in spate...
Nu stiu ce sa mai spun, poate totusi le am facute si mai pot aparea si sub o alta formulare, sper si eu...a rasfoit tot dosarul, il am lipit de ochi de cand mi-ai spus..

#28
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 00:46

iubita, sunt mutatiile genei MTHFR si mutatiile genei PAI.
indiferent unde le faci, tot asa se cheama. mie toate mi-au iesit ok, mai putin astea. poti sa le faci din proprie initiativa la medlife sau synevo. la medlife erau 250ron bucata.
mie mi-a dat sa fac toata gama de analize pt trombofilie doar cand am fost la eco de 5 sapt - e adevarat ca sunt trombofilii care se activeaza doar in sarcina, dar mutatiile le ai indiferent de stare !. intr-o sapt aveam rezultatele si ma apucasera fibrilatiile cand am citit, albu nu era in tara, mi-a dat sms sa fac clexane pana ne vedem. cand am fost la eco de 7 sap mi-a zis ca s-a oprit in evolutie. am mai asteptat o saptamana si cum situatia nu s-a schimbat am facut chiuretaj. am cerut atunci sa imi faca ce analize se pot din ceea ce scoate pt a vedea daca gasim o cauza. mi-au facut cariotip fetal si a fost OK (era fetita [q]), deci am eliminat suspiciunea de "selectie naturala", sunt ca sunt baba si am ovocite obosite etc. Albu mi-a zis ca ar fi preferat sa nu iasa cariotipul ok, putea fi o cauza singulara la doar sarcina respectiva, asa ne luptam cu ceva mult mai grav.
acum fiecare face cum vrea, cumnata mea avea 2 fiv-uri nereusite la activ si era in focuri cu al 3-lea cand i-am spus de analize, dar nici nu a vrut sa auda, are incredere oarba in dr ei si daca el nu i-a dat nu face. eu nu i-am mai spus ce am patit - cam am fost insarcinta si am si pierdut-o, pt ca ea era tocmai in focuri. a avut rez la test pozitiv cu 1 zi inainte de chiuretajul meu (ciudate compensatii mai ofera viata)

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#29
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 00:48

cami a tot avut hemoragie din cauza unui hematom

si i a scazut foarte tare hemoglobina

sper sa fie bine

maine o sun, ca tot am zis ca sun sa vad cum este

am vb cu sotul ei



bine ca s bebei ok





mami cu motaneii [bebic]Razvan si [bebic] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]



colacei de inot pentru bebelusi

#30
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 00:54

hai ca te-am speriat destul pe ziua de azi.
daca le-ai facut, ar trebui sa fie la aceeasi categorie cu Fac II si Fact V Leiden.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -