Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 29


208 raspunsuri la acest subiect

#41
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:18

sa nu uiti sa iei si ceva probiotice !
multa sanatate !

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#42
Cocolyso

Cocolyso

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.011 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:43

Buna,

Va rog frumos imi puteti spune cum sunt denumite aceste analize PAI si unde se pot face?
Eu am facut factorul V Leiden, gena protrombinica si celelalte de trombofilie, nu mi-a iesit nici o mutatie insa am o sarcina oprita in evolutie la 6-6.5 saptamani in urma unui fiv, desi am facut clexane 0.2 din prima zi stimulare, am luat medrol, etc....
Acum ma gandesc ca aceste PAI nu le-am facut.

Multumesc si bafta fetelor in asteptare!

#43
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:56

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Anastasia bravo fata ! Sa dea Domnul sa nu iti iasa nimic !
Protocoalele si romanesti si internationale zic ca se incep investigatiile mai aprofundate dupa 3 sarcini pierdute. nici eu nu avusesem avorturi spontane la activ (extrauterina e alta treaba), asa ca in mod normal toata lumea imi dadea analizele uzuale care sunt perfecte. la Albu m-am dus cu recomandare e fiv de la dr meu, pt ca a considerat ca am intrat la premenopauza. dupa 3 vizite la el am ramas natural ! apucasem sa completez lista lui, mai putin cele in caz de boala abortiva (pt ca nu era cazul) Cand am ramas a zis sa fac repede si pe alea + mutatiile sa nu fie vreo trombofilie. si uite ca a fost ! daca urma protocolul poate ca nici acum nu aflam, dar avand in vedere varsta mea venerabila nu imi permit sa pierd timpul.
mie mi s-ar parea normal ca atunci cand mai dai si o caruta de bani pe un FIV, mai iti stresezi si organismul cu stimulari, mai face si sotul cine stie ce tratamente, sa ai cunostiinta de niste eventuale riscuri ca sa poti lua masuri, oricum nu ai cum sa le previi pe toate.
Mutatiile astea, dupa cum probabil ai citit, duc la oprirea sarcinii in evolutie (PAI pt trim I si III !), dar si la esec de implantare.
Suplimentul de B-uri si acid folic plus tratamentul cu anticoagulant inceput odata cu stimularea in cazul FIV/IA sau la test pozitiv in rest au ajutat multe fete sa duca sarcini la bun sfarsit. Au fost insa si cazuri unde ca tot tratamentul ... dar, medicina nu a ajuns inca la nivelul in care sa poata zice 100% de ce nu apare sau de ce se pierde o sarcina.
In plus, cu ocazia descoperirii ca sunt mutanta, am mai facut niste conexiuni. Dupa mine, mama a avut o sarcina oprita in evolutie in luna a 6-a, sora mamei nu a avut copii, bunica materna a avut 3 accidente vasculare ischemice (cu cheag), o verisoara de-a mamei pe linie materna a descoperit de curand ca face mici accidente vasculare ischemice ... deci la mine e ereditara !!!! In cazul asta pot sa iau niste masuri pe viitor legate si de sanatatea mea.
hai ca m-am intins la vorba [offt]
[pup]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt



QiaoBing, Multumesc, fetita, multumesc mult! I-am trimis si d-nei Lucia Vaduva mail ca am facut si setul acesta de analize, din proprie initiativa, sa ii spuna si d-lui dr si mi-a spus ca am facut foarte bine ca le-am facut.
Deci, sfatul tau a fost si ascultat de mine si consimtit si aprobat de echipa de dr.[:D] Esti tare![flo]

#44
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 15:00

Citat:
citat din mesajul lui Cocolyso

Buna,

Va rog frumos imi puteti spune cum sunt denumite aceste analize PAI si unde se pot face?
Eu am facut factorul V Leiden, gena protrombinica si celelalte de trombofilie, nu mi-a iesit nici o mutatie insa am o sarcina oprita in evolutie la 6-6.5 saptamani in urma unui fiv, desi am facut clexane 0.2 din prima zi stimulare, am luat medrol, etc....
Acum ma gandesc ca aceste PAI nu le-am facut.

Multumesc si bafta fetelor in asteptare!


Imi pare rau pt ce ai patit, Cocolyso, acum ca m-a sfatuit si pe mine QiaoBing inainte, ma dau si eu mare.[:I]
Uite aici sunt analizele acestea:

https://www.medlife.ro/laboratoare-medlife/analize-medicale-tarife/53/Capitolul Biologie Moleculara
Acolo le gasesti pe toate, printre care si Mutatiile genei PAI-1.

#45
mikado

mikado

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 15:10

hello ! va pupacesc pe toate [pup]

daca pana acum eram doar in vizita , acum pot spune ca ma mut si eu in casuta voastra [flo] ma primiti? [flo]

pestic imi pare tare rau [grup] te imbratisez si iti doresc multa putere sa mergi mai departe



anastasia ai facut bine ca ai ascultat sfatul lui QiaoBing , succes!

coco ceri mutatiile genei PAI la medlife sunt 250 lei si dureaza 14 zile



eu le-am facut pe toate ...sa faceti si homocitesina (eu nu o aveam pe listuta, dar am facut analiza la Fundeni cand aM mers la dr. U)



papa bun

MTHFR mutatia C677T heterozigott, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

grafic

#46
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 15:34

cocolyso sunt mutatiile genei PAI-1 su mutatiile genei MTHFR.
homocisteina eu am facut-o dupa ce am descoperit trombofilia sa vad cat si daca e afectat organismul.
mai multe detalii gasiti la topicul asta:
http://forum.desprec...507&whichpage=1


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#47
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 15:45

cocolyso daca nu ti-a iesit pana acum trombofilie, de ce ai facut Clexane ? cine ti l-a recomandat ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#48
tannoo25

tannoo25

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.149 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 16:16

buna,
fetelor, imi puteti recomanda, va rog, un hematolog de incredere la medlife?
merci,
[flo]

#49
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 16:41

Lumimar [flo]
Mikado[flo]
Maria[flo]

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

#50
mikado

mikado

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 16:43

honey, pupacesc soro [pup][flo]



tano, eu am mers la dr. Uscatescu la Fundeni. la medlife nu stiu [flo]



papa bun

MTHFR mutatia C677T heterozigott, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

grafic


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -