Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Marea alianta, reconciliere, etc.


36 raspunsuri la acest subiect

#21
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:08

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ascultati aici comanda la mine:In a doua saptamana din decembrie, noul (vechiul) presedinte Basescu il va nominaliza pe Johannis premier in fruntea noii (vechii) aliante de guvernare PDL-PSD. [;)]Ca de obicei, PNL ramane cu ochii-n soare. Si fara presedinte, si fara guvern ... si fara Klaus ... [:D]
Multumesc, Capcaunule, ca mi-ai deschis ochii.Mai-mai sa plec urechea la ce mi-a tot spus Dl. Basescu azi, dimpreuna cu trompetele sale, despre cit de fierbinte isi doreste un guvern PD-L - PNL. Cit pe ce sa-l cred.Noroc cu tine [8D].Triunghiul portocaliu * see details

#22
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:11

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Ma uit si eu la OTV ca omu' ... si apare un titlu mare, "PNTCD voteaza cu Basescu". Ceva necazuri in paradis?
PNTCD - aripa afaceristului Milut voteaza cu Basescu.PNTCD - celalalt (Ion Diaconescu, Gh. Ciuhandu, surorile Coposu) nu voteaza cu Basescu.Triunghiul portocaliu * see details

#23
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:23

Ilse, stii si tu ca nu ai deschis topicul asta ca sa afli cu adevarat ce se intimpla, dar, pentru ca tot veni vorba de PNTCD, am sa repet ce spuneam la alt subiect:



Eu nu-mi amintesc de vre-un alt moment in care un sef PSD sa dea cu subsemnatul si despre comunism, si despre revolutie, si despre mineriade, despre tot ce i se imputa, dealtfel, extrem de vocal, la modul in care a facut-o Geoana, mai de voie, mai de nevoie, poate strins cu usa sau poate nu, in acordul pentru reconciliere nationala semnat cu PNTCD (aripa Diaconescu, Ciuhandu) in 1 decembrie la Timisoara.

Si totusi, nimeni nu pare sa observe.



Ne luam cu stirile de la ora 5, cu una, cu alta, si esentialul trece pe linga noi. Desi pretindem ca ne pasa. Si cerem socoteala fara a baga de seama ca de fapt ni s-a dat...



Derizoriul rulz.

-------



Copy-paste din:



"Acordul dintre PNTCD si PSD pentru

RECONCILIERE NATIONALA




Timisoara, 1 Decembrie 2009



(...)

PNTCD saluta pozitia domnului Mircea Geoana, de reorientare doctrinara a PSD, care conduce PSD catre o social-democratie de tip occidental, compatibila democratic si cu doctrina crestin-democrata a PNTCD.

Considerând depasita etapa de confruntare aspra dintre cele doua partide, în care adversitatea politica fireasca era perceputa ca dusmanie, cele doua partide îsi exprima hotarârea de a conlucra pentru schimbare, pentru eliberarea de toate formele de resentiment si violenta a constiintei personale si colective în România si pentru a armoniza scena politica din România cu cea din Uniunea Europeana.



În acest sens, PNTCD si PSD considera ca:

Reconcilierea trebuie sa se bazeze pe Adevar si pe Morala Crestina.

Combaterea comunismului, ca ideologie totalitara si practica politica, a fost si este legitima si necesara.

Revolutia din decembrie 1989 a fost anti-comunista, nu numai anti-ceausista.

Vinovatia nomenclaturii comuniste si a celor din aparatul represiv, care au facut posibila teroarea, este reala si trebuie recunoscuta si condamnata public.

Pentru reconcilierea nationala este necesara exprimarea caintei - din partea celor care au gresit - si a iertarii - din partea celor care au suferit.




Partidul Social Democrat îsi exprima regretul pentru suferintele prin care a trecut poporul român în timpul comunismului, si din cauza violentelor si ilegalitatilor din timpul mineriadelor. Ambele partide vor sprijini dezvaluirea adevarului si înfaptuirea dreptatii.

(...)"



sursa si text integral: http://www.vestul.ro...e-nationala.htm



-------------



Edit: ca sa preintimpin banuielile la moda, precizez ca nu la scoala de cadre am invatat sa citesc ziarele. Tehnica cititului am deprins-o la alta scoala, cea primara.





Triunghiul portocaliu *



see details

#24
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:35

Citat:
citat din mesajul lui iileana

PNTCD saluta pozitia domnului Mircea Geoana, de reorientare doctrinara a PSD, care conduce PSD catre o social-democratie de tip occidental, compatibila democratic si cu doctrina crestin-democrata a PNTCD.



Iata insa ce zic membrii inca neatinsi de senilitate ai PNTCD:

"Nu cred ca PNTCD poate sa faca un gest sinucigas de a-si distruge identitatea si rostul lui istoric. PNTCD nu poate fi asociat cu alianta contra naturii care este PSD."

#25
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:39

Pacat ca nu va uitati acum pe OTV sa vedeti un film facut in strainatate despre "securistii-rechinii-mogulii"? Nu stiu ma uit pana la capat!
Cum a facut DD sa puna mana pe el,nu stiu, ca am auzit inainte de el in alta parte?

#26
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:44

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui iileanaPNTCD saluta pozitia domnului Mircea Geoana, de reorientare doctrinara a PSD, care conduce PSD catre o social-democratie de tip occidental, compatibila democratic si cu doctrina crestin-democrata a PNTCD.
Iata insa ce zic membrii inca neatinsi de senilitate ai PNTCD:"Nu cred ca PNTCD poate sa faca un gest sinucigas de a-si distruge identitatea si rostul lui istoric. PNTCD nu poate fi asociat cu alianta contra naturii care este PSD."
Tu te simti solidar cu Ion Caramitru, actor, eu citesc ce spune Doina Cornea, disidenta anticomunista.Eu cred ca de undeva trebuia inceput.Triunghiul portocaliu * see details

#27
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:47

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Pacat ca nu va uitati acum pe OTV sa vedeti un film facut in strainatate despre "securistii-rechinii-mogulii"? Nu stiu ma uit pana la capat!
Cum a facut DD sa puna mana pe el,nu stiu, ca am auzit inainte de el in alta parte?


E pe forum de trei zile http://forum.desprec...TOPIC_ID=145710

#28
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:57

Iileana esti printre putinele persoane care chiar sunt calme[8D], scriu civilizat, sincer nu mi-as permite sa fac chestia cu cadrele cu tine.

Ok acum on-topic: eu am fost dintre aia fraieri care am fost in zilele alea, prin locuri unde erau tineri d-astia inocenti care ne-am inchinat la disidenti ca la icoane(vorba vine) si uite ca eu ma simt cumva furata, dezamagita, de toata chestia asta.
Chiar iti multumesc ca ai pus textul ala cu:

Acordul dintre PNTCD si PSD pentru
RECONCILIERE NATIONALA

Timisoara, 1 Decembrie 2009

Inteleg ca tu esti de acord cu Doina Cornea si de altfel cu Reconcilierea.
E de greu de crezut ca sunt oameni, simpli, nici macar actori cum este Caramitru(si totusi sa fim drepti eu mi-l aduc aminte perfect pe Caramitru prezent in zilelea alea acolo unde ardea[bang]) se simt profund dezamagiti de "miscarea" asta?

Eu cred ca de undeva trebuia inceput.

Uite eu si banuiesc ca mai sunt ca mine, nu.

Multumesc de participarea la subiect, l-am deschis pe fondul ideii ca "nu as fi crezut ca asa ceva se va intampla vreodata si totusi uite ca da si asta inca dupa 20 de ani de la revolutie[alcool]".

#29
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 02:07

Citat:
citat din mesajul lui ilse
...eu mi-l aduc aminte perfect pe Caramitru prezent in zilelea alea acolo unde ardea...
Si eu. Caramitru era acolo unde ardea. Alaturi de Mircea Dinescu. Care acum, cind s-a semnat acordul, era de fata ca sustinator al lui Antonescu si, implicit, al proiectelor lui.Ciudata viata asta, nu?Triunghiul portocaliu * see details

#30
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 02:12

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Caramitru era acolo unde ardea.
Alaturi de Mircea Dinescu. Care acum, cind s-a semnat acordul, era de fata ca sustinator al lui Antonescu si, implicit, al proiectelor lui.

Mircea, fa-te ca-l sustii! [:D]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -