Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Marea alianta, reconciliere, etc.


36 raspunsuri la acest subiect

#31
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 02:14

Mircea Dinescu a fost execrabil in seara asta!L-am vazut printre picaturi;exista o decenta pe care o personalitate,daca se pretinde,nu trebuie sa o depaseasca!

#32
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 15:03

Titlu mare: e posibil ca Antonescu sa iasa din politica, daca castiga Basescu!

Cand cobor la amanunte, ce sa vezi? Antonescu: am doua alternative: sa ies din politica asta...(bla, bla...) din Romania, sau sa raman; deci, raman, sunt singurul care pot sa-i tin piept lui Basescu (urmeaza ceva epitete). (nu-i citat)

M-am linistit! Daca pleca?

Nu, nu pleca...ce naiba sa faca altceva???



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#33
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 17:29

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Ilse, stii si tu ca nu ai deschis topicul asta ca sa afli cu adevarat ce se intimpla, dar, pentru ca tot veni vorba de PNTCD, am sa repet ce spuneam la alt subiect:Eu nu-mi amintesc de vre-un alt moment in care un sef PSD sa dea cu subsemnatul si despre comunism, si despre revolutie, si despre mineriade, despre tot ce i se imputa, dealtfel, extrem de vocal, la modul in care a facut-o Geoana, mai de voie, mai de nevoie, poate strins cu usa sau poate nu, in acordul pentru reconciliere nationala semnat cu PNTCD (aripa Diaconescu, Ciuhandu) in 1 decembrie la Timisoara. Si totusi, nimeni nu pare sa observe.Ne luam cu stirile de la ora 5, cu una, cu alta, si esentialul trece pe linga noi. Desi pretindem ca ne pasa. Si cerem socoteala fara a baga de seama ca de fapt ni s-a dat... Derizoriul rulz.-------Copy-paste din: "Acordul dintre PNTCD si PSD pentruRECONCILIERE NATIONALATimisoara, 1 Decembrie 2009(...)PNTCD saluta pozitia domnului Mircea Geoana, de reorientare doctrinara a PSD, care conduce PSD catre o social-democratie de tip occidental, compatibila democratic si cu doctrina crestin-democrata a PNTCD. Considerând depasita etapa de confruntare aspra dintre cele doua partide, în care adversitatea politica fireasca era perceputa ca dusmanie, cele doua partide îsi exprima hotarârea de a conlucra pentru schimbare, pentru eliberarea de toate formele de resentiment si violenta a constiintei personale si colective în România si pentru a armoniza scena politica din România cu cea din Uniunea Europeana.În acest sens, PNTCD si PSD considera ca:Reconcilierea trebuie sa se bazeze pe Adevar si pe Morala Crestina.Combaterea comunismului, ca ideologie totalitara si practica politica, a fost si este legitima si necesara.Revolutia din decembrie 1989 a fost anti-comunista, nu numai anti-ceausista.Vinovatia nomenclaturii comuniste si a celor din aparatul represiv, care au facut posibila teroarea, este reala si trebuie recunoscuta si condamnata public.Pentru reconcilierea nationala este necesara exprimarea caintei - din partea celor care au gresit - si a iertarii - din partea celor care au suferit.Partidul Social Democrat îsi exprima regretul pentru suferintele prin care a trecut poporul român în timpul comunismului, si din cauza violentelor si ilegalitatilor din timpul mineriadelor. Ambele partide vor sprijini dezvaluirea adevarului si înfaptuirea dreptatii.(...)"sursa si text integral: http://www.vestul.ro...e-nationala.htm -------------Edit: ca sa preintimpin banuielile la moda, precizez ca nu la scoala de cadre am invatat sa citesc ziarele. Tehnica cititului am deprins-o la alta scoala, cea primara.Triunghiul portocaliu * see details
Ca pozitia reconcilianta a PSD sa fie macar un picut credibila, trebuia inceput cu o miscare simpla: Mos Basca acasa, la pensie, (ca sa nu zic la zdup) in loc de presedinte de onoare pe viata.Altfel, n-au decat sa se reconcilieze intre ei inca douaj'de ani de-acum inainte!Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!Pene colorate... cate putin din toate!

#34
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 18:05

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Titlu mare: e posibil ca Antonescu sa iasa din politica, daca castiga Basescu!Cand cobor la amanunte, ce sa vezi? Antonescu: am doua alternative: sa ies din politica asta...(bla, bla...) din Romania, sau sa raman; deci, raman, sunt singurul care pot sa-i tin piept lui Basescu (urmeaza ceva epitete). (nu-i citat)M-am linistit! Daca pleca? Nu, nu pleca...ce naiba sa faca altceva???RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Unde sa plece dupa dublul sau esec: ca pretendent la sefia Statului dar si ca lider de partid? La muzeu?Mai curand persevereaza si aduce PNL-ul la nivel de PNT!

#35
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 19:59

Revin la "reconciliere + PSD + Timisoara" , o imposibilitate axiomatica ce ma umple de nervi de cate ori mi-o amintesc!

Ce Doamne, iarta-ma, reconciliere la Timisoara poate semna Geoana, cand doar o zi mai tarziu, el zicea ca " nu-mi amintesc, eram prea tanar la Revolutie"?





Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!



Pene colorate... cate putin din toate!

#36
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 06 decembrie 2009 - 01:21

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Copy-paste din: "Acordul dintre PNTCD si PSD pentruRECONCILIERE NATIONALATimisoara, 1 Decembrie 2009(...)Partidul Social Democrat îsi exprima regretul pentru suferintele prin care a trecut poporul român în timpul comunismului, si din cauza violentelor si ilegalitatilor din timpul mineriadelor. Ambele partide vor sprijini dezvaluirea adevarului si înfaptuirea dreptatii.(...)"sursa si text integral: http://www.vestul.ro...e-nationala.htm -------------
Aha. Nu si le puteau exprima cand a fost condamnat comunismul in Parlament. Dar daca-i la moda sa dai in comunism... dau si pesedacii...Monica mami de [copil] cu motoras CRISTIAN (7.03.2009)Asa am venit eu pe lume!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -