Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Marea alianta, reconciliere, etc.


36 raspunsuri la acest subiect

#11
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:09

Cum, mai, sa-l numeasca Basescu pe Johannis prim-ministru?

Pe traficantu' ala de copii, bun de nimic, si care "vegheaza pentru tine"???

----



Despre topic: subiectul ar fi meritat discutat la alt nivel, nu la asta de posete-n cap.



"Reconcilierea" este o tema importanta pentru noi, ca societate, care ne regasim astazi parca mai divizati ca acum 20 de ani.

Meritau discutau teme ca: pozitia partidelor cu ideologii diferite vazuta ca dusmanie agresiva sau competitie intr-un scenariu democratic?; sint posibile proiecte comune pentru un scop inalt sau tre' sa-si sparga capul la nesfirsit? etc



Dar, probabil este prea curind pentru asemenea discutii. Poate peste 20 de ani.







Triunghiul portocaliu *



see details

#12
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:24

Ileana, uite un exemplu despre cum se face politica in alte parti:



Van Rompuy - Ashton - Barroso, tripleta leadership-ului european.



Van rompuy a fost premier al Belgiei mai putin de un an, insa a reusit sa rezolve o serioasa criza politica si tocmai de aceea si-a facut o reputatie de om al consensului.



Pe acolo e important sa rezolvi crize politice, nu sa le provoci. Reconcilierea face parte din agenda politica.



La noi scandalul de la nivel inalt se propaga la toate nivelele societatii, se transforma in invective ca la usa cortului in lumea virtuala si in lumea reala. Dar bineinteles ca noi sintem in Balcani, nu in "lumea buna".





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)



Am blog si poze in album

Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei





#13
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:26

Iileana chiar te rog eu deschide tu un subiect serios[:)]...daca virgula consideri ca acest talmes-balmes al noii scene politice romanesti merita sa fie tratat in acest mod.

Dupa cum vezi, copiloi a scris la alt subiect, sincer nu mai stiu care, ca sunt multe aici ca si in Germania s-au combinat unii de la dreapta cu unii de la stanga si nu s-a mai indignat nimeni[:-@].

Eu l-am deschis din prisma mea, de dezamagita, ca sa nu zic scarbita ca deranjez doamnele mai manierate...si aici in Olanda cum ar veni se poarta diferite aliante, dar exista totusi si partide care nu se dezmint, mor de gat cu convingerile lor...ei bine eu de ceva zile nu mai vad asta in ro, m-o fi luat valul de indignare cand am vazut ca victimele se pupa cu calaii[alcool]...da recunosc, asa vad eu.

Poate voi, mai ancorati in actualitatea romaneasca[8D] vedeti din alte unghiuri mai greu de perceput de aici si asa la rece.

Eu chiar vreau sa inteleg "substratul" ala de-mi scapa mie...probabil de ala care zici tu ca nu suntem pregatiti[bang].
Asa o fi, mea culpa...dar eu asa simt, asa vad, poate sincer alianta asta o fi fost facuta numai pentru cei mai fini, care inteleg unele chestii absconse care scapa publicului larg.

Uite o intrebare serioasa:

Cum s-a ajuns la chestia asta, reconciliere, alianta, voi stiti mai bine cum se numeste...deci cum a "inmugurit" ideea asta?


#14
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:50

Citat:
citat din mesajul lui ilse
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ascultati aici comanda la mine:In a doua saptamana din decembrie, noul (vechiul) presedinte Basescu il va nominaliza pe Johannis premier in fruntea noii (vechii) aliante de guvernare PDL-PSD. [;)]Ca de obicei, PNL ramane cu ochii-n soare. Si fara presedinte, si fara guvern ... si fara Klaus ... [:D]
Asa si? Nu vad o minima indignare, nu vad reactii de voma pe aici, doar bucurie! Eu cred ca ai gresit stirea, Capcaune. Era vorba de PD-L cu PD-L. Imposibil sa se alieze cu PSD pe care vomita toti azi si pt care il acuza pe Crin de tradare.Cu tristete remarc inca o data ca se voteaza emotional. Va doare fix in paispe cu cine se face alianta, doar Baselu sa fie la guvernare. Dixit!Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues
Ingrid e ceva batut in cuie?...omu=capcaunu si-a dat si el cu presupusu, la fel ca Geoana[8D], care e problema?Pai vezi tu daca alianta de care vorbeste el s-ar face, nu avem de ce voma, ca doctrinele astora din cate stiu sunt cam de stanga amandoua...dar pentru PNTCD, PNL, si alte "liberale" [alcool] mai vomez eu inca o data, ca astea s-au dezis total de ceea ce sustineau pana mai acum ceva ani[vom].Asa ca nu vad unde trebuie sa fie indignarea!
Gresesti, draga Ilse. Vezi tu, faci aceleasi greseli de care e acuzat Geoana cand s-a dus la Vantu. Dar nu te superi ca-ti spun asta, doar la alt topic ne faceai nevertebrate pe noi, astea care il sustineam pe Crin.Unu la mana, pedeleilor (ca orice partid care se respecta iesit din mana bunicutei) le era mai sila si zbierau la aliantele cu PSD, mama-mama. Erau perceputi ca din aia rai...cum naiba au reusit, e un mister pentru mine. Liberalii, mai calmi ashe, cum le si sta bine, n-au facut atatea mofturi.Problema apare la voi, cei care il adorati pe Basescu. Deci, dorinta mea de nevotant al niciunuia dintre candidati este sa iasa Geoana. Asa, v-ati scuti de eforturile chinuite de a pupa cu piosenie unde ati scuipat deunazi.Poti sa incepi repetitia: Basescu se aliaza cu PSD, Crin tradeaza PNL. E o diferenta, stiu. Xenocid stie cum e cu Eurasia si Oceania. Si eu.Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues

#15
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 16:59

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Citat:
citat din mesajul lui ilse
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ascultati aici comanda la mine:In a doua saptamana din decembrie, noul (vechiul) presedinte Basescu il va nominaliza pe Johannis premier in fruntea noii (vechii) aliante de guvernare PDL-PSD. [;)]Ca de obicei, PNL ramane cu ochii-n soare. Si fara presedinte, si fara guvern ... si fara Klaus ... [:D]
Asa si? Nu vad o minima indignare, nu vad reactii de voma pe aici, doar bucurie! Eu cred ca ai gresit stirea, Capcaune. Era vorba de PD-L cu PD-L. Imposibil sa se alieze cu PSD pe care vomita toti azi si pt care il acuza pe Crin de tradare.Cu tristete remarc inca o data ca se voteaza emotional. Va doare fix in paispe cu cine se face alianta, doar Baselu sa fie la guvernare. Dixit!Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues
Ingrid e ceva batut in cuie?...omu=capcaunu si-a dat si el cu presupusu, la fel ca Geoana[8D], care e problema?Pai vezi tu daca alianta de care vorbeste el s-ar face, nu avem de ce voma, ca doctrinele astora din cate stiu sunt cam de stanga amandoua...dar pentru PNTCD, PNL, si alte "liberale" [alcool] mai vomez eu inca o data, ca astea s-au dezis total de ceea ce sustineau pana mai acum ceva ani[vom].Asa ca nu vad unde trebuie sa fie indignarea!
Gresesti, draga Ilse. Vezi tu, faci aceleasi greseli de care e acuzat Geoana cand s-a dus la Vantu. Dar nu te superi ca-ti spun asta, doar la alt topic ne faceai nevertebrate pe noi, astea care il sustineam pe Crin.Unu la mana, pedeleilor (ca orice partid care se respecta iesit din mana bunicutei) le era mai sila si zbierau la aliantele cu PSD, mama-mama. Erau perceputi ca din aia rai...cum naiba au reusit, e un mister pentru mine. Liberalii, mai calmi ashe, cum le si sta bine, n-au facut atatea mofturi.Problema apare la voi, cei care il adorati pe Basescu. Deci, dorinta mea de nevotant al niciunuia dintre candidati este sa iasa Geoana. Asa, v-ati scuti de eforturile chinuite de a pupa cu piosenie unde ati scuipat deunazi.Poti sa incepi repetitia: Basescu se aliaza cu PSD, Crin tradeaza PNL. E o diferenta, stiu. Xenocid stie cum e cu Eurasia si Oceania. Si eu.Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues
Ingrid eu nu pup unde scuip, spre deosebire de altii.Faci presupuneri, la fel cum face si capcaunu, sau tu iei deja de bun ceea ce doar se "speculeaza"="presupune"...mai vorbim atunci.Eu am afirmat in repetate randuri ca nu sunt adoratoarea lui Basescu, dar intre el si Geoana este clar ce as alege.Imi dau seama ca doare al naibii sa vezi ca un partid ca PNL, ala caruia ii iei apararea este asa de nevertebrat, te inteleg[8D]...dar sa vii si sa o dai la intors e pe bune si mai jenant pentru voi, astia care v-ati dezis total de ceea ce afirmati acu ceva ani de zile vis-a-vis de convingerile politice.Cat despre Eurasia si mai stiu eu ce, ok, bravo, keep it there, nu am participat la subiectul ala, nu stiu despre ce e este vorba, asa ca pastreaza comentariile pentru cunoscatori[alcool].

#16
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 17:26

Ilse, ca dovada ca nu ma duc pe argumente nefondate, supozitii etc, n-am dat-o pe discutii inutile la topicul cu Basescu lovind copilul. Am asteptat. Oricum, minciuna a iesit ca uleiul la suprafata.

Asa astept si acum. Dar tu ai argumentat o presupusa alianta a PSD-ului cu PD-L-ul. Sa-ti repet argumentele? Ca sunt mai apropiati ca doctrina? O fi pe dindos, dar la vedere, sunt opusi. Deci mai ramane doar dragostea netarmurita fata de Carmaci. Vreau sa-ti zic ca nu ai de unde sa stii cum e perceput PD-L aici, ca dovada ca gafezi enorm vizavi de doctrina.

Am obosit de atata repetat, nu votez cu niciunul, deci n-am ce ori pe cine sa pup. Dar tu ai. Va trebui sa vii cu scuze mai bune daca se intampla chestia spusa de Capcaunul mai sus.



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#17
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 17:50

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
daca se intampla chestia spusa de Capcaunul mai sus.

Nu este loc de niciun daca. Este deja parafata peste capul lui Geoana. [;)]

PS. Vantu l-a chemat doar ca sa ii inmaneze salariul pentru figuratie.

#18
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 21:31

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Cum, mai, sa-l numeasca Basescu pe Johannis prim-ministru?Pe traficantu' ala de copii, bun de nimic, si care "vegheaza pentru tine"???----Despre topic: subiectul ar fi meritat discutat la alt nivel, nu la asta de posete-n cap. "Reconcilierea" este o tema importanta pentru noi, ca societate, care ne regasim astazi parca mai divizati ca acum 20 de ani.Meritau discutau teme ca: pozitia partidelor cu ideologii diferite vazuta ca dusmanie agresiva sau competitie intr-un scenariu democratic?; sint posibile proiecte comune pentru un scop inalt sau tre' sa-si sparga capul la nesfirsit? etcDar, probabil este prea curind pentru asemenea discutii. Poate peste 20 de ani.Triunghiul portocaliu * see details
Am vazut teoria Capcaunului cu intelegeri parafate deja... Acu stiu ca-s impotriva curentului/curentelor din ultima vreme, dar mie sincer nu-mi place DELOC Johannis!Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!Pene colorate... cate putin din toate!

#19
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 04 decembrie 2009 - 23:21

copiloi[:D] ce facusi draga?

Le dadusi la ai tai aliati, reconciliati un minus, nu ti-a placut ca te-am intrebat de ei?

Pai ati ajuns de nu mai stiti tehnicile de le invatati la scoala aia de cadre...ntz, ntz, ntz, slabuti astia din partidul tau, aaaaah, nu stiu exact care, stai sa bag un rebus:PNTCDCSDetcetcetc.
[hot]

#20
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 01:06

Ma uit si eu la OTV ca omu' ... si apare un titlu mare, "PNTCD voteaza cu Basescu". Ceva necazuri in paradis?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -