Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce e atat de nociv co-sleeping_ul?


195 raspunsuri la acest subiect

#171
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 15:54


Citat:
Cand dormi cu copilul ai tendinta sa intervi atunci cand se foieste noaptea, il mangai, ii dai sanul, etc si copilul se obisnuieste sa existe o interventie linistitoare de fiecare daca cand se invarte in somn. Daca doarme singur copilul se obisnuieste sa se invarta, eventual sa deschida ochii 1-2 secunde sa se uite in jur si apoi sa adoarma iar, fara interventie.


mi se pare logic, fiind vorba de cum se invata sa re-adoarma la terminarea unui ciclu de somn



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#172
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 16:15

Stiti vorba cu santosul nu crede bolnavul si satulul pe flamand? Cam asa e si cu bebelushii. Un parinte cu copil care doarme de la 1 luna toata noaptea, cu 2-3 treziti cel mult pt mancat si atat nu are cum sa creada/inteleaga ca sunt si din aia care se trezesc (pe bune, cu urlete si linistit doar la interventia parintelui) din ora in ora si mai des. Si vice-versa. Eu recunosca ca mi-e f, greu sa inteleg cum un bebe de 1-2 luni doarme 8-10 ore fara sa se trezeasca. Cum sunt copii care de la 2 luni nu mai mananca noaptea ( in conditiile in care ai mei au cerut lapte in timpul noptii si pe la 3 ani si pana dupa 1 an fii';miu a supt si din jumate in jumate de ora cateodata).

Asa ca ziceri de genul:" pai pune-l in pat si lasa-l ca o sa doarma toata noaptea, ca al meu asa face" nu mi se par ok. Fiecare copil e unic, cu ritmul lui si ce merge la al meu sigur nu merge la altul.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#173
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 17:05

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Stiti vorba cu santosul nu crede bolnavul si satulul pe flamand? Cam asa e si cu bebelushii. Un parinte cu copil care doarme de la 1 luna toata noaptea, cu 2-3 treziti cel mult pt mancat si atat nu are cum sa creada/inteleaga ca sunt si din aia care se trezesc (pe bune, cu urlete si linistit doar la interventia parintelui) din ora in ora si mai des. Si vice-versa. Eu recunosca ca mi-e f, greu sa inteleg cum un bebe de 1-2 luni doarme 8-10 ore fara sa se trezeasca. Cum sunt copii care de la 2 luni nu mai mananca noaptea ( in conditiile in care ai mei au cerut lapte in timpul noptii si pe la 3 ani si pana dupa 1 an fii';miu a supt si din jumate in jumate de ora cateodata). Asa ca ziceri de genul:" pai pune-l in pat si lasa-l ca o sa doarma toata noaptea, ca al meu asa face" nu mi se par ok. Fiecare copil e unic, cu ritmul lui si ce merge la al meu sigur nu merge la altul.
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
Ba eu cred, parol de nu [:)] Primul copil a dormit neintors toata noaptea (12-6 dimineata) de la 2 luni si un pic. Il puneam la nani la 21, adormea in 10-15 min se scula sa pape la 12, adormea mancand, il puneam in pat se ne mai "auzeam" la 6 .Mezinul....ei, la el am invatat ca se poate si altfel [:)]S-a trezit de minim 3-4 ori pe noapte pana pe la 2 ani jumatate!!E adevarat ca de obicei manca si se culca destul de rapid, tot in patul lui dar in aproape 3 ani eu una n-am stiut ce inseamna un somn zdravan, eu nici nu adorm repede [:I]Asa ca eu cred ambele variante, ca le-am trait pe pielea mea.

#174
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 17:14

La noi a fost in felul urmator[:D], pana la un an a dormit in patul lui. In perioada asta am avut doua tipuri de somn: pana la sase luni a dormit neintors, toata noaptea, intre sase luni si un an a avut multiple treziri, uneori si din ora in ora, uneori se trezea si nu mai adormea deloc. De la un an si pana in prezent a dormit cu noi in pat, au continuat trezirile dese pana la 18 luni. La 18 luni a avut o operatie care i-a rezolvat problemele de sanatate (care banuim ca erau sursa trezirilor dese sau poate nu) si de atunci doarme neintors de la 8 la 7 dimineata, indiferent de cat de des ne sucim, rasucim noi in pat:)). acum are doi ani si 3 luni.



Sunt curioasa ce evolutie va avea al doilea[:D] si mai ales cum vom organiza co-slepeeingul cand vor fi doi. Eu sper ca pe la trei ani sa se mute in camera lui (baietelul). Daca nu va vrea, vom continua sa dormim toti la gramada pana cand se va hotari sa se mute in patul lui.



Baby Gator and [gravired]7+



Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#175
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 17:19

Lala, tu crezi pt ca le-ai experimentat pe amandoua [:)]






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#176
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 18:14

Stiti cum se zice, adevarul e pe undeva la mijloc.
Nici copilul nu doarme fara mama, dar nici mama nu vrea sa doarma fara copil.
Stiu ca asa a fost si la mine [:D].

Parerea mea (si care e si cea mai buna [:D]) e ca cel mai comod la inceput e sa doarma mama cu bebe, cel putin pina la un an. E ingrozitor pentru mama sa se tot fitiie noaptea cind plinge copilul dintr-o camera in alta. Stiu asta din experienta proprie, dar nu era vorba de camera ci doar de pat, ca la inceput nu am avut spatiu sa punem patutul nici in alta camera, nici linga pat. Asa ca frumos ma sculam noaptea sa linistesc copilul - si asta s-a intimplat pina la 1 an si 3 luni. Abia atunci am reusit sa dorm si eu o noapte cap-coada, in coditiile in care de la 2 luni Bogdan nu mai minca noaptea. Dar, se trezea si plingea, indiferent ce ii faceai sau nu. Pediatra ne-a zis ca ii va trece si asa a fost.
Dupa ce am reusit sa ne mutam intr-o casa mai mare, am mutat patul lui bebe linga patul nostru si a fost suuuuuuper.
Apoi cind n-a mai incaput in patut, ne-am mutat in camera lui (mama cu bebe). Sincer, imi placea tare mult sa dorm cu el, eram mai linistita, il inveleam, il mingiiam [:D]. Si tati nu era deloc neglijat !
Am tot asteptat sa fie de acord sa doarma singur (de bebe e vorba bineinteles), dar lucrul asta nu s-a intimplat niciodata. Asa ca, am recurs la un siretlic: am cumparat un pat supraetajat, DE O PERSOANA, in care mami nu mai avea loc. Sub pat i-am pus jucariile si a fost super incintat. La inceput a mai ciriit si periodic mai vrea sa doarma cu mine si acum cind are 8 ani, dar in rest doarme la el in camera, SINGUR.
Sa stiti ca acest truc a functionat si la alte mamici, chiar si cu doi copii, asa ca merita sa incercati. Bineinteles daca si mamica e pregatita sa doarma din nou doar cu tati [flo]




[pup]
Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]

#177
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 10:28

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
in conditiile in care ai mei au cerut lapte in timpul noptii si pe la 3 ani si pana dupa 1 an fii';miu a supt si din jumate in jumate de ora cateodata).

Pot sa te intreb ceva? Copilul de 3 ani primea laptele in cana noaptea? si ce fel de lapte ii dadeai, formula sau lapte de vaca? Cu cel mic, crezi ca sugea din jumatate in jumatate de ora de foame la 1 an? sau suptul atat de des noaptea era o manifestare a faptului ca nu stia sa se adoarma singur?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#178
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 11:13

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
in conditiile in care ai mei au cerut lapte in timpul noptii si pe la 3 ani si pana dupa 1 an fii';miu a supt si din jumate in jumate de ora cateodata).

Pot sa te intreb ceva? Copilul de 3 ani primea laptele in cana noaptea? si ce fel de lapte ii dadeai, formula sau lapte de vaca? Cu cel mic, crezi ca sugea din jumatate in jumatate de ora de foame la 1 an? sau suptul atat de des noaptea era o manifestare a faptului ca nu stia sa se adoarma singur?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Nu m-ai intrebat pe mine dar iti pot spune si eu [:)]

Cel mic al meu se trezea de foame pana la 2 ani jumatate. Sau de spaima, de vreun vis urat.
Nu se pune problema ca nu stia sa adoarma singur deoarece ai mei au dormit in patuturile lor, in camera lor.Nu am stat sa ii adorm , le-am facut ritualuri de culcare ce nu impuneau prezenta mea pana sforaiau. La ai mei au mers.
La alte mame ce l-au incercat au fost un esec total.

Deci stiau sa adoarma singuri inca de la varste foarte, foarte mici.
Si cu toate acestea unul nu s-a trezit deloc si nu a mancat noaptea si unul le-a facut pe amandoua.

#179
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 11:39

Citat:
Pot sa te intreb ceva? Copilul de 3 ani primea laptele in cana noaptea? si ce fel de lapte ii dadeai, formula sau lapte de vaca? Cu cel mic, crezi ca sugea din jumatate in jumatate de ora de foame la 1 an? sau suptul atat de des noaptea era o manifestare a faptului ca nu stia sa se adoarma singur?


Pot sa raspund si eu.[:D]
Eu am incercat noaptea sa-i scot biberonul... cand ii dadeam altceva in el decat lapte il arunca pur si simplu. Recunosc ca nu am putut fizic si psihic sa duc un razboi cu el, sa-l aud urland si sa-mi pierd noptile... eu eram la serviciu, ma trezeam la 6 si ajungeam acasa undeva pe la 17, cand trebuia sa ma apuc de treburile casei, ca n-am avut ajutor deloc.
A renuntat singur la biberonul de noapte, pe la trei ani jumatate, deci pentru ceva ii trebuia.[:D]
Dar al meu avea si colici la un an... asta a fost diagnosticul doctorului, care mi-a explicat ca mai sunt si cazuri din acestea.
Recunosc ca mi-a fost frica sa-i scot biberonul pana n-a renuntat la el (a facut-o singur la trei ani jumatate) pentru ca era sub greutatea normala si a acceptat foarte greu orice aliment nou...
Ei acum are 10 ani, doarme singur de pe la 6 ani... este foarte independent de fel si chiar cam tupeist as putea spune[bang]... isi sustine cauza pana si in fata profesorilor [:-@].

Fiecare copil este diferit, fiecare familie este diferita, de ce trebuie sa avem toti aceeasi reteta?

#180
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 12:06

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui Laura25 in conditiile in care ai mei au cerut lapte in timpul noptii si pe la 3 ani si pana dupa 1 an fii';miu a supt si din jumate in jumate de ora cateodata).
Pot sa te intreb ceva? Copilul de 3 ani primea laptele in cana noaptea? si ce fel de lapte ii dadeai, formula sau lapte de vaca? Cu cel mic, crezi ca sugea din jumatate in jumatate de ora de foame la 1 an? sau suptul atat de des noaptea era o manifestare a faptului ca nu stia sa se adoarma singur?Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
1. Lapte de vaca din biberon. 2. Nu se trezea din jumate in jumate de ora de foame. Se trezea de durere de dinti, de vise urate, de sete, de dor de ma'sa. Pana la 4 luni am facut cum zice la carte: copiii in patut, eu in pat. Se trezeau la maxim 2.5- 3 ore (cand dormea unul 3 ore era huzureala). Scanceau, plangeau pana ii luam in brate, le dadeam sa manance, adormeau, ii puneam la loc. Cand au inceput trezirile la 1-1.5 ore si asta alternativ, noptile mele erau asa: trezit, ridicat copil din patut, pus copil la san, schimbat eventual, pus copil la loc, pus pompa la san, tras de tzatze sa iasa masa pt urmatorul copil. Pus in pat, atipit, trezit in tipitele celuilalat copil. ridicat copil din pat, dat bibe, eventual schimbat, pus copil la loc, pus capul pe perna .. aaaaaaaa, trezit primul copil ... si tot asa. Atipeam maxim o ora intre 2 etape de astea. Atunci am decis sa il iau pe baiat langa mine (el era cel ce sugea) si bursc am inceput sa dorm mai mult, sa fiu mai odihnita, sa iasa la stors lapte mai mult pt fata. Momentul in care am incetat sa ma mai lupt cu ei si cu ideea ca cei mici e musai sa doarma in patut, a fost mult mai bine pt toti. In primele luni de viata cand ii puneam in patut, cu ce am gresit eu? Ca le dadeam san si ii luam in brate sa ii linistesc cand se trezeau plangand? Ce trebuia sa fac? Sa ii las sa planga, sa se trezeasca unul pe celalalt, sa fie concert de plansete la dublu in mijlocul noptii?
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -