Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce e atat de nociv co-sleeping_ul?


195 raspunsuri la acest subiect

#1
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 21:51

chiar de ce ? multe voci aud in jurul meu ca nu e bine ca stric copiii
Pediatrii lor, psihologul meu, neurologul fetei mele si unele prietene binevoitoare stau ca un cor de bocitore la curu meu scuzati de expresie si ma compatimesc ca vai de mine bietul tata e nedreptatit ...si ca noi nu avem intimitate (ce i mai freaca grija de intimitatea mea)

bun dar el chiar nu e si cred ca a inceput sa i placa sa doarma singur fara sa l deranjeze nimeni toata noaptea ca si asa pleaca la 5 dimineatza la munca

alt argument e ca mamosesc copiii (in mintea mea imi zic si ce)ca eu ma inteleg perfect cu ei si stau toata ziua dupa ei si ei stau lipiti de mine ca magnetii ( 3 ani fata si doi ani baiatul )si mie imi place asta e grav?

incerc sa ma verific daca sunt eu defecta si e vrun risc sa mi stric copiii ...[bang]
multumesc....




#2
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 22:37

Daca nu va neglijati viata de cuplu si sunteti toti multumiti de situatie eu zic sa nu-ti faci griji. Insa e f important ca relatia voastra sa nu sufere din cauza asta si sa nu va indepartati.



Si nu inteleg de ce stai sa povesteti la psiholog, pediatrii si alti medici ce faceti voi acasa :-) nu e grija lor!



Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** [foto] *** Anna, o nastere cu viteza

#3
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 22:52

pt ca m au intrebat in diferite contexte daca doarme bine daca se trezeste peste noapte daca manca bine
la neurolog aceiasi poveste cum doarme cu cine cat
psihologul e de copii m a intrebat despre fii mea ce si cum
asistentele pmi la fel au completat ditai formularele ce fac copiii mei ce manca orele cum dorm ....
viata de cuplu nu ne e afectata ne gasim timp pentru noi nu asta e problema
exceptand prietenele mele care nu au pregatire medicala nici una incep sa ma intreb de ce doamne oamenii astia de specialitate se minuneaza asa
adica cand doi iti zic ca esti beat te duci sa te culci ....

#4
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:09

Of, prin cate "mode" am trecut eu in aproape 20 de ani. Ba e bine sa dormi cu copiii, ba nu e bine. Si de fiecare data e foarte categoric, "psihologii au constatat ca bla-bla-bla" si apoi au constatat tocmai invers.

Faci cum simti tu. Si nu numai cu dormitul. Chiar are dreptate Sibylle, nu e nevoie sa povestesti tuturor tot ce faci tu acasa. Adica, medicul trebuie sa cunoasca problemele legate de sanatatea copiilor, asta cu dormitul e chiar o problema personala.

Nu lasa pe nimeni sa te convinga ca esti "defecta"!

#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:10

Nu stiu daca este nociv, cred ca fiecare face cum ii place. Eu am dormit cu bunica mea pana pe la 10 ani, cred, (din lipsa de spatiu) si nu am avut vreo problema dupa aceea decat ca, si acum, daca trebuie sa dorm singura ma trezesc de multe ori ca mi-e cam.....frica.
Noi am ales sa nu dormim cu fetita din mai multe motive:
-doarme foarte urat, se rostogoleste prin tot patul si noi nu ne-am fi putut odihni (asa patim cand mergem in concediu si nu avem pat pentru ea separat)
-fetita se culca mult mai devreme iar noi ramanem sa mai vedem un film, mai discutam si cred ca am deranja-o daca ar fi cu noi in pat
-si, nu in ultimul rand, intimitatea - nu stiu daca am putea face "ceva" cu ea dormind in acelasi pat cu noi
Dar, repet, noi am procedat cum a fost mai bine pentru noi. Daca voua asa va este bine, nu asculta ce spun altii.

#6
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:20

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

-si, nu in ultimul rand, intimitatea - nu stiu daca am putea face "ceva" cu ea dormind in acelasi pat cu noi


Doamne iarta-ne si miluieste-ne pre noi, de parca aia de practica co-sleeping au doua variante: ori nu mai fac "ceva" never ever, ori fac "ceva" in pat cu copilu'[bang][bang][bang][alcool][alcool][alcool]
Sper ca nu e nimeni atat de sick pe lumea asta incat sa faca "ceva" in pat cu copilul...

#7
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:24

sper ca nu s a inteles ca eu fac ceva cu tata su si cu ei in acelasi pat
[:D]
patul in care dorm eu cu ei e super mare asa ca este loc sa nu ne inghesuim
iar tatal lor doarme in alta camera intr un pat la fel de mare si de incapator uneori cand unul din ei are febra transfer un copil la tata su si raman eu cu cel suferind
pur si simplu tre sa stiu ce fac noaptea si mi se pare greu sa fac naveta intre camere
baiatul inca se mai trezeste odata pe noapte din diferite motive sau dupa suzeta
vizez si eu cand or avea 4 si 5 ani sa ne mutam si sa le amenajez camera lor cu paturi mici pt ei


#8
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:25

Bun, si altceva decat sa stai cu copiii lipiti de tine, tu ce faci? Lucrezi ceva? Ca daca da, nu-i nimic rau, si eu fac acelasi lucru, ba din contra ma lipesc cat de mult si de des pot de copilul meu. Inclusiv sa-l "stric", adica il iau in mod deliberat in pat cu mine sa dormim la pranz sambata si duminica, chit ca el doarme bine si singurel. Copiii tai merg la gradinita?

Eu cred ca pt sanatatea ta mintala mai tb sa ai si alte preocupari decat copiii tai, exclusiv copiii: un job, un hobby.

Edit, ca vazui ca esti de-o profesie cu mine! Chiar, mai ai timp si de co-sleeping??? Colegii mei plecati prin Strainezia imi spun ca abia au timp sa rasufle, nici poveste de confesiuni cu pediatrii (ce Doamne pediatrii sunt aceia, ca si tu esti medic?), cu prietene, psiholoagi. Tu duci o viata mult prea relaxanta fata de ce am auzit eu! [:D]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#9
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 martie 2011 - 23:41

pardon?!
stau cu copiii nu lucrez deocamdata fii mea va intra anul asta la gradi ii scot afara ii duc la zoo ma intalnesc cu prietenele mele la shopping cu copiii dupa mine ii duc la spectacole ma duc cu ei la acvariu la delfinariu in vizite la fel cu ai mei dupa mine sambata si duminica toti patru la munte sau la pub
fac de mancare merg odata pe saptamana la kineto cu fii mea
cam asta fac eu cu ei ti se pare ca stau degeaba?
da eu nu am zis ca mi e greu ca stau cu ei nici ca inebunesc ca stau cu ei ....[nani]

#10
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 13 martie 2011 - 00:06

No vezi Cristinuk, de fiecare data se va gasi cineva sa comenteze si sa te critice (cu rea vointa sau fara) ... asa ca sa nu-ti maipese de ce zic altii.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -