Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 23 voturi

Ultrasii


146 raspunsuri la acest subiect

#21
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 15:48

Este foarte foarte jignitor cum poti pune problema, comparatiile cu Hitler mi-au picat greu la stomac.

Eu nu ma consider ultras ceva sau cineva si admit ca exista ultrasi in cazul oricarui partid sau idei, dar sa bagi pe cei care il voteaza pe B sub aceeasi eticheta e incorect si necivilizat.(La fel as considera si daca ar fi vorba de votantii lui Geoana. Nimic nu e alb sau negru.)

Ar fi civilizat sa iei in calcul ca exista persoane care au apreciat: -ca societatea civila a putut face in martie 2005 strategia nationala anticoruptie, cel in care ANI a devenit conditie indispensabila a intrarii noastre in UE, ("chit ca ne-am tocit pingelele prin Parlament ca sa trecem dupa aceea legea? si DNA se lauda azi doar cu vamesi si agenti de circulatie, si nu cu colectia Nastase-Pacuraru-Boureanu. Chiar semnarea tratatului de aderare in aprilie 2005 era in cumpana. Nu ca Basescu singur a facut toate astea, dar a adus acel element indispensabil fara de care toate bunele intentii si reforme mor: o majoritate la vot." Alina Mungiu-Pippidi).

-ca a existat Monica Macovei la justitie, chit ca antipedelistii s-au speriat asa tare incat au dat-o repede jos, creand premizele pentru decaderea si mai mare a justitiei

- ca s-au desecretizat dosarele securitatii

-ca a fost condamnat public comunismul

-cota unica de impozitare

si ar mai fi, doar ca oricum am tendinta de a scrie posturi prea lungi si stiu ca in general astea pe un forum plictisesc si nu isi ating efectul scontat.

Daca totusi este nevoie de opinii si mai argumentate si avem nevoie de ceva repere morale, opiniile lui Patapievici, Cartarescu, si Plesu (ca sa dau numai trei exemple ale unora mai cunoscuti), au mai multa greutate pentru mine decat ale lui Ciuvica, Ciutacu si Badea. Evident, e chestie de gust, ca sa nu spun mai mult.

Pe scurt, eu ma simt jignita de tipul tau de discurs care aminteste de atacurile la persoana si sofismele prin alaturare cu personaje negative (vezi Hitler) care sunt de inspiratie bolsevica. De aceea ai luat probabil atatea note negative, electoratul non-Geoana asteapta mai degraba argumente decat lozinci golite de sens logic.







#22
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 15:54

Pe mine personal ma lasa rece si unu si altu, dar daca tot ziceti ca le aveti cu dreapta, taranisti, Constantinescu, etc...cum puteti sa ii dati acum votul unuia care face si drege manevrat din spate de Ilici, asta nu o pot pricepe deloc[alcool].

Stiti cum l-au adus in zilele Revolutiei pe Ilici la CC, ca si cum totul a fost un teatru de marionete, totul era aranjat si prostii astia care au iesit pe strazi[bang], sa lupte pentru "libertate" au ajuns sa citeasca pe o hartie deja numele celor propusi sa faca parte din noul guvern democratic[vom].

Stiti cum aratau tinerii aia...ce de intrebari au ramas in aer, ce de lupi imbracati in blana de oaie au circulat pe strazi, venind in graba sa se "infiltreze" la conducerea viitoarei Romanii noi, pe ei i-as baga acum intr-un tribunal, dar asa cum i-au facut ei lui Ceasca[alcool], rapid, sa nu care cumva sa se darame castelul de nisip construit de ei si sa-si dea seama oamenii cum au pus ei laba pe putere.

Nici Base frate nu este de aur, sau ma rog curat, fara pata, etc...dar Geoana este "marioneta" pregatita de aia care au venit rapid la CC in vremea cand se tragea la greu ca sa-si impuna ei "puterea".
[hot]



#23
roxana07

roxana07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 16:47

Inaioana, nu inteleg de ce-l citezi pe Plesu. Acest articol (Dezbaterea prezidentiabililor – cîteva impresii – ) pot sa-l citez si eu. Poate nu stii in ce fel a fost indepartat, dupa ce l-a sustinut la greu pe Basescu. Aceeasi soarta a avut-o si Dinescu (pe care l-a etichetat "maimuta" si pe care l-a trimis pe partea cealalta a Dunarii - http://romaniadeieri...e-fapte-de.html).
Nu am scris nimic de "Ciuvica, Ciutacu si Badea" pe care ii amintesti.

Eu iti sugerez: http://www.dilemavec...ticol&id=11830.

Se incheie sugestiv:

"9 noiembrie 2009

Dilema electorala: ce e mai bine? Sa te înjure Dinescu sau sa te laude Antonie Solomon si Gigi Netoiu? ".


#24
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 16:58

Roxana, vad ca ignori tot mesajul meu atat in litera cat si in spiritul lui si agatand o mica particica divaghezi repede ducand subiectul pe alte plaiuri. Eu iti propun sa te gandesti serios la o cariera in tabara neocomunistilor, ai deja stilul in sange si asa ceva nu e putin lucru.
Cat despre jignirea inteligentei interlocutorilor, imi mentin si, iata, intaresc convingerea.

#25
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 17:05

"O idee ar fi sa dau un vot nul, alta – sa votez cu Crin Antonescu în primul tur si, in al doilea, cu Basescu, tinindu-ma de nas – cum spusese Adam Michnik ca va vota pentru un al doilea mandat al lui Lech Walesa. "



A.Plesu



Votul valabil se inregistreaza indiferent ce faci cu cealalta mana.



Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!



Pene colorate... cate putin din toate!

#26
roxana07

roxana07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 17:38

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Roxana, vad ca ignori tot mesajul meu atat in litera cat si in spiritul lui si agatand o mica particica divaghezi repede ducand subiectul pe alte plaiuri. Eu iti propun sa te gandesti serios la o cariera in tabara neocomunistilor, ai deja stilul in sange si asa ceva nu e putin lucru.
Cat despre jignirea inteligentei interlocutorilor, imi mentin si, iata, intaresc convingerea.

Inaioana, trebuie sa inveti sa ai "putintica rabdare". Nu sunt angajata acestui forum ca sa fiu "la program". Poate ca omul are si alte treburi, poate are ... "nevoi urgente", etc. In cazul de fata, imi merge foarte prost internetul. Si, apoi, ti-am raspuns un pic mai sus.
Nu inteleg cu ce te-am jignit. In schimb tu nu eziti sa-mi pui "vorbe in gura", sa spui ceva de genul: "Evident, e chestie de gust, ca sa nu spun mai mult.". Nu cred ca te poti exprima astfel despre gusturile oamenilor. Si apoi, "de gustibus non disputandum est".
Alta insulta, cea cu privire la reprofilarea mea in cariera: multumesc pentru sfat, dar nu, merci. Am o cariera plina de satisfactii profesionale.
Nu inteleg la care Boureanu faci referire, cumva la Cristian Boureanu.
Voi continua sa raspund la mesaje in masura in care bunul simt este prezent si fara somatii de reply in termene limita.

#27
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 18:28

Roxana, nu am somat nicaieri la replay deloc, daramite in vreun termen, te rog sa recitesti. Si spre deosebire de tine nu mi-am editat mesajele dupa ce interlocutorul mi-a raspuns, asa ca mesajele mele sunt autentice.
Pe de alta parte, ma intrebi de ce m-am simtit insultata desi cu explicatia asta am inceput din primul meu mesaj la acest topic. Cred ca pana la urma asimilarea celor care vor vota cu Basescu cu adeptii lui Hitler este de departe mai jignitoare decat alaturarea intre cei care sunt anti-Basescu (fara a fi neaparat pro-geoana) si Ciutacu&Co. sa pastram proportiile.
In al treilea rand, am vazut acum ca ai amintit incidentul cu Dinescu. Ai afirmat ca Basescu l-ar fi trimis in dreapta dunarii - fals, ai afirmat ca l-a facut maimuta - fals (ca afirmatiile sunt false am vazut chiar in linkul dat de tine), ai deturnat din nou discutia "raspunzand" prin crearea de noi teme de discutie si editand cu ele un mesaj la care ti se raspunsese deja neconvenabil.
Daca vrei sa ma refer la incidentul cu Dinescu, iti pot spune doua lucruri:
-Nu mi se pare deplasat sa nu fie invitat sa vorbeasca la un miting electoral organizat de un partid pe care in mod vadit nu il simpatizeaza dupa cum aratau ultimele lui aparitii la Realitatea. (Crezi ca Geoana l-ar fi invitat pe Patapievici pe scena la mitingul lui ? Ti s-ar fi parut deplasat sa refuze o asemenea aparitie intr-un asemenea context?)
-Desi este un vorbitor haios, nu cred ca are nici el pretentii de analist politic sau reper moral politic.

Si uite asa, am ajuns sa vorbesc despre cu totul altceva ca sa raspund la noi probleme create de tine, desi tu nu ai raspuns pe bune la nici una dintre cele puse de mine.
(PS: Nici nu trebuie neaparat, cu atat mai putin intr-un timp anume, poti sa nu o faci niciodata. Totusi sunt curioasa de unde ai scos aia cu timpul limita, ca m-a lasat masca.)




#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 18:37

Inca nu ati inteles ca roxana07 se plictiseste ingrozitor ? [:D]

allinta



#29
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 18:58

Citat:


Dilema electorala: ce e mai bine? Sa te înjure Dinescu sau sa te laude Antonie Solomon si Gigi Netoiu? ".


Asta inainte sau dupa ce se vor "transfera" la partdul cu mai multe sanse de victorie?

#30
serenity

serenity

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 29 noiembrie 2009 - 19:25

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Inca nu ati inteles ca roxana07 se plictiseste ingrozitor ? [:D]

allinta

... cat timp ti-a luat ca sa ajungi la concluzia acesta atat de inteleapta ? [8D]


************
Alexandra , mamica lui Mihaita[flo]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • CELE MAI FRUMOASE BATAI DE INIMIOARE

    Andrevvv
    - Astăzi, 20:24

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -