Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18


239 raspunsuri la acest subiect

#31
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 22:52

Multumim de voturi[pup][pup]
Mikaela bine ai revenit[flo],si [pup] sa treaca repede raceala,am vazut poze un print frumos mi-au placut cele ,,inramate,,cu ce program (de pot sti?)
ginapapal adica ce sa intelegem esti o viitoare mamica?exista riscul nasterii premature?sau...?
Jo ma bucur ca Karla este bine,sa o tina tot asa sa dovedeasca in continuare ca e o luptatoare si pregatitiva sa consumati energia[:D][pup][flo]
Pepina [pup][flo][pup]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine

#32
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 22:54

mai Denis[pup]baiat frumos[flo][flo]ce a crescut baiatu´ tau,Mihaela,flacau mare


Pepina,,mama de Carla..corcodusa mami´ draga

#33
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 23:23

Mihaela,la Denis e mai mic si nu asa de violent ca la Carla(e ca o capsuna si cavernos)poate ca tu e mai bine sa asteptzi vreo 2 ani,,o s i faca si corcodusei anestezie,,o sa recem noi doua si de asta cu bine,sunt convinsa[:)]
Vali,da mi link sa votez baiatu´[flo]


Pepina ,,mama de Carla,,,corcodusa mami draga

#34
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:08

Valy, multumesc[pup][flo]. Am folosit 2 programe:photoshine.com si altul imikimi.com
Pepina[pup][pup][flo][flo]

#35
cami_bld

cami_bld

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:08

Joklk,cat ma bucur ca e strengarita bine[pup]
Valy,da-ne linkul ca eu nu gasesc unde sa votez[bang].
Mikaela,e frumos foc Dennis,asa imi plac ochii lui,e baiat mare,nu vad de ce iti faci atatea griji,asa e ritmul lui,e bine ca e sanatos si dupa cum se vede e si voios.
Pepina,ma bucur mereu cand vad ca scrii si ca sunteti bine,Dalma la fel
[pup][pup]multi pentru toti

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#36
cami_bld

cami_bld

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:18

Fetelor,ati vazut ce cantarete de opera suntem[pk]Ce drag imi e de ea cand tipa asa.Sambata am dormit cu ea in camera si ma trezesc pe la 3 dimineata in rasete si tipete din astea,era mare veselie pe capul ei,iar dimineata,cand se trezeste,urmeaza alta runda de ras.Sa nu mai zic ca nu imi venea sa cred cat a crescut si cum sta si ea in fundulet,cum ia jucarioarele in mana,cum se uita atenta la cineva...
Da..mi-e deja dor de ea[q][q]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#37
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:36

Pana la urma noi am ajuns in spital, la perfuzii cu glucoza pt hidratare deoarece Daria nu a mai mancat si baut nimic. A fost un cosmar greu de descris.

O mizerie crunta, un patut din fier in care o puneam pe daria cat fugeam la baie si pe care dr mi l-a luat pur si simplu dupa o zi si l-a dat unei alte mamici, astfel incat si sa ma spal pe maini mergeam cu Daria in brate.

A ascultat-o la plamani si a zis ca sunt "cuati" dar totusi voia sa-i faca radiografie. Am refuzat pe proprie raspundere deoarece am considerat ca e o masura mult prea invaziva.

Am iesit ieri, dupa 3 zile, cu stare generala buna, fara tratament.



acum seara Daria mi-a facut iar 38.8 in fundic . Simt ca o iau razna. Nu are rosu in gat, analizele de snge sunt ok (mai putin anemia) si totusi face febra !!!!!!!!!!!!!

Mi se pare ca are si uu pic diaree, scaunul e usor apos si miroase ff urat.



Intreb plina de speranta...nu poate fi si o eruptie dentara????



Oricum maine suntem iar la spital[q]



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#38
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:41

Ba da, Dalma, este posibil sa fie de la dinti, daca nu e racita, nu are rosu in gat, nimic la plamani...dar refuza sa manance (asta e si primul semn, pt ca daca o dor gingiile cum sa si pape saracuta), febra dar nu foarte mare (in fundic se scade jumate de grad), inclusiv diaree am facut noi. Ai cautat-o in gurita? Dr nu s-a uitat la gingii?

Imi pare atat de rau ca puiul mic sufera.[pup]



_____

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.

You are the shining star I reached for

In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.


#39
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 00:52

Citat:
citat din mesajul lui iuliapapusa
Valy[pup][flo].Multumesc pentru raspuns.Am intrebat ca ieri la control doctora a zis sa incep deja sa-i dau suc de morcov cate 2 3 lingurite de 2 ori pe zi timp de 2 sapt iar apoi sa adaug si suc de mere.Sincer mi s-a parut destul de timpuriu la 2 luni sa-i dau deja dar am zis ca poate ma insel[alcool].Eu l-am mai votat pe puiul tau Luca dar nu mai stiu unde este linkul.Mil dai te rog sa-l salvez ca sa mai votam pui mic?[pup][flo][mamica] de luta Stefania Gabriela (13.09)poze luta
Aoleoooooo[bang][bang][bang] la bebe prematur diversificare la 2 luni?[alcool] La DOUA luni?[:-@]Iarta-mi mirarea, dar dr ta e pe langa tot ce inseamna pediatrie. Schimboooo!!!Cel putin pana la 5 luni jumate-6 luni, sa nu-i dai nimic altceva decat lapte, cu atat mai mult ca e bebe prematur.E o mare prostie si ce spun unii dr, ca bebe care papa lapte formula poate fi diversificat la 4 luni, iar cel care este alaptat la san la 6 luni.Pai stomacelul unui bebe nu tot atunci se maturizeaza? Ce are felul laptelui cu maturitatea stomacelului?1. la 2 luni copiii au colici inca. Colicii apar din cauza insufiecientei maturizari a stomacelului de a digera lapticul. Cum sa-i dai si altceva?[alcool]2. si la bebe la termen, exista risc de alergie. Un bebe prematur are in plus riscul de alergii din cauza prematuritatii. Luana are acusi 10 luni si eu inca nu i-am introdus alimente cu risc de alergii, desi a facut testul la alergiile specifice, si nu are risc la nimic. La 10 luni!3. cunosc o mamica, a facut copilul alergie la "ceva", si acum face la ORICE! papa de-o viata la regim, pt ca face alergie la orice, nu doar la alimentul care i-a cauzat alergiile.4. eu am stat cu baietelul meu cu alergie alimentara in spital...nu doresc nimanui. Era plin de bube, cu febra, tahicardie, risc de soc anafilactic. Tremuram cand mi-a zis dr la spital sa-l dezbrac sa-l consulte. Am intrebat-o daca moare.[q] Nu eram in stare nici sa-i dau hainutele jos de socata ce eram, cum a evoluat alergia in numai 12 ore. A stat 4 zile in perfuzii. Eu cu Luana nu ma risc nici la o bucata de paine sa-i dau daca are 1 la miliard risc de alergie.si...ar mai fi.GANDESTE-TE!Asculta ce spun altii, si ia tu ce consideri ca e bine.INFORMEAZA-TE!si pe lista la prima postare este linkul la materiale pt cresterea copilului, poti cauta in arhiva dupa titlu si citeste mai mult.Pupici si sper ca nu te-am suparat![pup]_____Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009), and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint. You are the shining star I reached for In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.

#40
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 01:03

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009
Hello tuturor, imi cer scuze ca nu am mai intrat dar am fost putin bolnava, de fapt cred ca m-a prins o raceala la rinichi, deoarece am tot stat pe jos fara sa ma protejez. Ei asta e, sunt putin mai bine dar inca mai am dureri, sper sa-mi treaca cat mai repedeDennis nu mai vomita dar nici foarte mult nu mananca, suntem tot la 6.8kg si 66 cm, dar conteaza ca e sanatos.Am fost ieri la control si i-am cerut o trimitere la kineto, dar mi-a zis ca trebuie sa astept pana la programarea pe care o am in decembrie la un program care-i urmareste dezvoltarea lui Dennis si ei imi vor indica ce sa facVroiam sa merg la kineto pt ca Dennis inca nu vrea sa se tarasca, el vrea direct in picioare.
Off, imi pare rau ca ai fost si tu bolnavioara. Multa sanatate! Acum esti bine?Luca s-a nascut si mai repede si mai mic decat Luana, eu cred ca e bine la varsta lui. "La cei nascuti prematur, greutatea de la nastere se dubleaza pe la 3 luni si jumatate si se tripleaza catre a 6-a luna, la 1 an ajungand sa se cvadrupleze". Asa ca daca ai calcula, cred ca a recuperat bine.Cu tarat, mers de-a busilea, nu-ti fa probleme daca nu are probleme motrice. Nu toti bebelusi merg de-a busilea. Si noi am stat prima data in picioruse tinandu-ne de orice margine puteam, si abia cand a realizat ea ce greu e asa, a plecat d-a busilea. [:D]Eu la 10 luni nu ii dau INCA lactate de vaca, si nici nu-i voi da lapte de vaca pana la 3 ani. Iar branza o fac din lapte praf si iaurt ii dau de la Humana.[:-@]_____Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009), and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint. You are the shining star I reached for In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are my child. Now with all things I am blessed.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -