Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

perle de la interviuri :)))


109 raspunsuri la acest subiect

#61
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 01:18

eu nu prea ma uit la poze :) e drept ca ne intereseaza posturi tehnice, deci chiar nu ma doare daca si-a pus poza la bustul gol sau nepieptanata :) din spatele monitorului oricum nu se vede, si nici videochat nu am ca sa fie aspectul fizic un criteriu de selctie.
ma uit in primul rand la experienta (rar am avut posturi de entry level); la cunostinte generale, limbi straine, daca a terminat scoala. abia dupa ce trece de "sita" preliminara, chemam omu' si-l punem la test.

--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."

#62
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 13:08

Despre interviuri de doi lei...o persoana foarte apropiata mie a dat un test la o "mare" firma...in engleza, tone de probleme de statistica, mate, teoria deciziilor (desi mergea pe post de administrator retea) ce trebuiau rezolvate in timp scurt...nu trece pt ca e meticulos si nu lasa pb nerezolvate...ma infurii...mint de rup in CV, rezolv (cu ajutorul lui) testul online si ajung evident la "testare"...ii rup cu punctajul (ca doar asta e painea mea: mate, statistica...) si ajung la interviul urmator...felicitari pt punctaj...si le-am zis ca au castigat un afon in ale calculatoarelor...sa se sterga la nas cu testele lor...se uitau prostiti si mi-au zis ca 2 ani nu mai pot candida la ei...am ras!

[gravi]10+

#63
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 14:27

Asta cu "in urmatorii x ani...nu mai candidati" mi se pare ciudata rau.



Acum vorbesc din perspectiva candidatului. Bineinteles, tot la o "casa mare". Dupa CV, faci o evaluare on-line. Pe care o treci sau nu. Ce ma nedumereste pe mine este ca,la cateva zile, am primit mailul tipic cu "ne pare rau, dar nu corespundeti". Ok, I can live with that [:D]. Dar de ce "puteti aplica la un alt post in cadrul companiei peste 12 luni?" Ce se poate schimba in aceste 12 luni? Sau, de ce oare nu ar fi ok sa aplic la un alt post, mai jos pe scara ierarhica?



Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006)

luna a saptea

#64
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 21:18

probabil schimba bateria de teste la doi ani...e o practica bine cunoscuta la aceasta firma...dak nu esti selectat esti informat ca nu mai poti aplica timp de doi ani...

[gravi]10+

#65
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 20 iulie 2007 - 13:54

Ce parere aveti de situatia asta ,am gresit eu cu ceva?
Ma suna de la o firma o sa ma cheme la interviu (asta a fost martea asta) , intreb in ce zi ,tipa cu care vb imi spune sa-i zic eu cand pot ,ii spun ca pot veni joi sau de joi incolo .
Desi initial , cand am intrebat-o ea nu a propus nici o zi ,m-a intrebat dupa aceea daca nu pot veni mai devreme de joi .Nu aveam cum .Telefonul l-am primit marti pe la ora 13 .Mi-a spus ca ma mai suna o data sa stabilim pt joi ora de interviu .M-a mai sunat ....deloc .
Culmea ,era o firma mare si la care chiar mi-ar fi placut sa lucrez ,era intre primele 3 (pt mine ,in domeniul unde-mi caut acum job ).
Chiar nu inteleg .E drept ca nu am experienta prea mare in ceea ce priveste cautatul joburilor ,interviuri ,etc .Totusi ,ce se asteapta de la cei care cauta ,ca in momentul in care te-au sunat sa lasi totul balta si sa iesi pe usa?
Se presupune ca lucrezi undeva ,nu ?Iti parasesti serviciul sa te duci la un interviu care nu stii ce finalitate va avea?
De ce m-au mai sunat ,ca m-ai rau m-am enervat si nici nu am priceput daca am gresit ceva sau nu?
Si mai e ceva care ma enerveaza a cei care te suna ,se prezinta in mare viteza ,de nu intelegi cum ii cheama .Mai intrebi o data si daca ai noroc pricepi ,daca nu....

Mama lui Andreiutzu


#66
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 iulie 2007 - 16:20

Briantis, sint de acord ca nu poti sa alergi la interviu atunci cind te cheama. Insa daca este o firma foarte cunoscuta probabil ca au sute de candidaturi. Au de unde alege...

O tehnica in cazul in care nu intelegi numele interlocutorului sau nu esti sigur. Suni dupa aia la firma respectiva, spui ca ai fost sunata de la HR si vrei sa cunosti cu precizie numele persoanei. Daca sint profesionisti si au o organigrama clara nu au cum sa te refuze.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#67
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 27 iulie 2007 - 19:20

Mult mai corect este ca, daca nu intelegi numele celui care te-a sunat, sa-l intrebi "ma scuzati, n-am inteles / retinut cu cine stau / am stat de vorba". Cinstit, lautareste [:D]

#68
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 27 iulie 2007 - 21:36

Haideti sa va povestesc ce am patit eu la un interviu care m-a facut sa nu mai caut de lucru la firmele mici.
Suna o tipa, ma rog se prezinta frumos stabilim o intalnire, ok. Ma prezint la ora cu pricina nu gasesc locatia, o sun pe tipa sa ma indrume, ea "aoleu sa nu zici ca ai ajuns deja, ca eu sunt acasa mananc, da daca vrei, vin imediat", locatia in Centru ea acasa in Dr. Taberei, ok astept cumintica si vine intr-o ora jumatate. Buun incepe interviul intoarce CV-ul pe ambele parti ma intreaba ce stiu sa fac, dupa care timp de 4 ore la cafele si la tigari (ca ma luase si somnul pe scaun)imi povesteste cat este ea de desteapta si cum nici una din secretarele avute (vreo 10-15-ea mi-a spus)nu s-a ridicat la nivelul ei toate "proaste" si "nepricepute" care "intrebau mereu ce sa faca", am "ras impreuna"(mai mult ea, mie nu mi s-a parut amuzant)de CV-urile primite si de experienta potentialilor candidati,mi-a povestit numai tampenii si aberatii nimic din ceea ce era interesant, era mai mult o barfa intre prietene nu un interviu [bang]. Finalul? Am fugit mancand pamantul, [bonjovi]iar la interviuri nu am mai fost decat la o singura firma care fusese deja programata. Gata cu interviurile la firmele mici.

#69
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 august 2007 - 23:17

quote:
Originally posted by fortelady

eu nu inteleg la site-urile de recrutare urmatoarele intrebari tip (poate cineva care e pe bune in RH, nu ca mine imi explica):
-"unde te vezi peste 5 ani?" (raspunsul cel mai tare pe care l-am primit: "in Maroc" - o tipa care voia sa fie suport tehnic si avea cunostinte solide de ... arheologie)
-"descrie compania ideala unde vrei sa lucrezi" (aceeasi scrisoare de motivatie, tot de la arheoloaga: 20 de persoane, dintre care 10 sa fie niste profesionisti mai in varsta si din total, 8 straini - nu imi aduc cifrele aminte, am doar structura raspunsului. si acum ma intreb ce a vrut sa zica)
-"de ce condideri ca esti mai bun decat altii" (de obicei, oamenii insira tot felul de balarii, adevarul e ca eu vreau sa vad omul ca sa imi dau seama de ce ar fi mai bun decat altii - de fapt nu mai bun, ci mai potrivit pentru jobul respectiv)

--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."



Am ajuns mai tarziu pe discutia asta.. dar am vazut mesajul tau fortelady si chiar vroiam sa-ti spun ca faceam recrutare pentru FedEx iar IT Managerul de acolo ne-a rugat sa punem aceasta intrebare candidatilor inainte sa ii trimitem la ea. Ea incerca sa afle cum se autoevalueaza candidatul.
"Unde te vezi peste 5"
"Vreau sa ajung sr developer."

Postul era pentru un intermediate to senior Java Developer.
Ea incerca sa gaseasca persoane care tinteau mai sus (ex arhitect).


[gravi] 18+ M ((

#70
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 august 2007 - 23:21

quote:
Originally posted by mimitete

Interviuri in Canada

-De ce vreti sa parasiti jobul actual?
- Pt. ca sint toti niste timpiti, eu sint cel mai destept :-)

Altul (roman) mi-a venit si mi-a spus ca el nu stie mare lucru dar se asteapta sa-l angajez ca doar e roman de al meu si trebuie sa ne avem ca si fratii...dupa ce a aflat ca nu am criterii etnice de selectie mi-a spus "am auzit eu ca esti a dracului :-)".

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."



Tot de pe plaiuri canadiene.
Pe mine m-a intrebat unul de "al nostru" daca trebuie sa vina imbracat in costum la interviu si daca trebuie sa vorbim in engleza. I-am spus ca eu tin foarte mult sa imi fac jobul asa cum trebuie, indiferent de originea etnica a candidatului.


[gravi] 18+ M ((


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -