Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

perle de la interviuri :)))


109 raspunsuri la acest subiect

#101
carmenpit77

carmenpit77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 16:57

In ultima saptamana am fost la 2 interviuri pt ca fetita mea are 1 an si 7 luni si vreau sa-mi schimb locul de munca pana ajunge la 2 ani.
De fiecare data cand le-am spus ca sunt in concediu de crestere si ingrijire copil, au ridicat capul din Cv si m-au privit rapid fix in ochi. Am inceput sa urmaresc reactia tuturor si sunt uimita ca este aceasi. De asemenea imi dau seama ca toti gandesc la fel.
Oare pot sa "sar" la interviu peste acest subiect si sa nu le spun?

#102
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 14:28



Off-topic:

carmen, eu m-as duce la urmatorul interviu cu un reportofon si as inregistra convorbirea....ba chiar i-as provoca pe subiectul cu copilul....chiar daca poate nu se poate considera proba in instanta, este un subiect foarte bun pentru presa si sunt convinsa ca daca s-ar strange ceva marturii,vreun jurnalist s-ar gasi sa faca o ancheta si sa faca nitica valva pe tema asta. Amintiti-va ca pe tema orelor suplimentare + munca suplimentara nu s-a scris pana la Raluca Stroescu, dupa care .......au curs in valuri cuvintele pe tema asta prin ziare. Daca justitia nu ne ajuta,ne putem ajuta singure si cu ajutorul media. Ce ne lipseste noua in tara asta este solidaritatea.

On-topic: la un interviu (mai mult de antrenament fiindca nu eram foarte hotarata sa parasesc locul unde lucram deja) intreb cam ce se asteapta de la mine, care ar fi indatoririle mele etc....raspunsul a fost ceva de genul: "pai...noi abia acum intram pe domeniul asta....asteptam de la Dvs. sa ne spuneti ce sa facem"....poate nu pare deplasat, dar eu voiam sa stiu clar daca ma angajeaza drept coordonator de departament sau proiectant....ca cica ar fi trebuit sa fac si coordonare, si consultanta si proiectare si sa ma ocup si de dezvoltarea respectivului departament........adica si strut si camila.......mie combinatiile astea mi se par cele mai neproductive.





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#103
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 21:02

Off topic pt Carmen: da' nu mai spune mama ca esti in concediu de maternitate. Legal esti angajata firmei.

Ma enervez de fiecare data cand vad chestii din astea.
Nu mai stiu acum cum este in Romania, dar ce ar fi sa-i intrebati si voi: "Care este relevanta intrebarii pentru postul scos la concurs?"


Monica-Matz 27+[gravi][fetita] Andreea Bianca


#104
carmenpit77

carmenpit77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 11:58

Matgravidut excelent multumesc de idee, o sa-i intreb cu proxima ocazie.

#105
roxi2004

roxi2004

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 19:55

carmen - in cartea de munca este mentionat faptul ca esti in concediu de ingrijire copil. Stiu, nu se vede interviu treaba asta, dar se vede mai tarziu. Si sa incepi cu o minciuna descoperita ... eu nu m-as simti ok.

#106
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 22:41

Roxi, Mea Culpa. Nu am stiut ca scrie in cartea de munca.

Hm...

Monica-Matz 27+[gravi][fetita] Andreea Bianca


#107
izabela505

izabela505

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 12 noiembrie 2007 - 16:05

Si ce daca scrie in cartea de munca? In cele mai multe cazuri persoana cu care ai sustinut interviul nu va ajunge niciodata sa vada cartea de munca, care deobicei sta pe la contabilitate sau daca este o firma mica, unde nu exista un inspector de HR acreditat, mai mult pe la camera de munca. In plus, in Romania nu prea pune nimeni pret pe cartea de munca pentru a-si face idee despre cariera cuiva, poate doar daca lucrezi la stat.

#108
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 03:28

quote:
Originally posted by Alynutza

O perla de la un interviu pe care n-o pot uita (daca mai gandesc multi angajatori asa, e clar de ce merge asa economia romaneasca): cica 'pai angajatul trebuie sa-si caute singur de lucru, ce, doar n-o sa vina sa ma intrebe din 5 in 5 minute ce sa faca' (asta pentru ca eu voiam sa plec de la locul de munca de atunci pentru ca ma plictiseam de moarte, pur si simplu aveam cateva sarcini pe care le rezolvam rapid si pe urma nu stiam cum sa-mi mai tarai timpul pana la terminarea programului, si as fi vrut si eu sa am mai multe sarcini si mai interesante, ca simteam ca ma tampesc pe zi ce trecea).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect





am avut si eu un job de asta cu plictiseala,poate vb de aceeasi firma(si eu sunt din cj)....[:o)]

#109
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 11:45

quote:
Originally posted by roxi2004

carmen - in cartea de munca este mentionat faptul ca esti in concediu de ingrijire copil. Stiu, nu se vede interviu treaba asta, dar se vede mai tarziu. Si sa incepi cu o minciuna descoperita ... eu nu m-as simti ok.

Buna fetelor! Scuze daca intru si eu ca musca in lapte:)). dar in cartea de munca nu scrie ca esti in concediul de ingrijire al copilului, e doar intrerupta activitatea conform legii respective(asta vazusem eu anul trecut cind am scos cartea de munca de la Itm).
va tot citesc perlele de la interviuri de ceva vreme.Si eu sunt in cautarea unul nou loc de munca[bang].Si daca ma mai intreba la interviu daca am copii, zau ca nu stiu ce sa le spun, mai ales ca e un criteriu de selectie la noi, in ROMANIA.[bang]
VA DORESC MULT SUCCES!

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#110
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 12:40

Julia mai stii... Desi sunt multe firme in Cluj. Si pe de alta parte sunt oameni carora chiar le face placere sa taie frunze la caini la slujba. Cand am plecat de acolo, m-au rugat sa caut un inlocuitor si prin intermediul unei prietene am ajuns la o persoana care era foarte mirata de motivele mele de a parasi acel loc de munca. Ca vorba aia, timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim, nu?




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Mrs. Perfect for more than 1 year



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -