Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

perle de la interviuri :)))


109 raspunsuri la acest subiect

#41
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 21:30

Mariaa, multumesc mult pentru gandurile bune.[pup]Sper sa se insanatoseasca.Deja imi pare rau pentru anii in care mi-am neglijat parintii si viatza personala ca sa devin "master sales" sau "primu' caine de la sanie"..Am fost,si in afara de vremelnicul "self esteem" umflat cu pompa nu mi-a folosit la prea mult.Scuze de off-topic.


Succes la interviuri, indiferent de ce parte a biroului sunteti:))))


V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#42
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 22:06

[:D] idem ...

dupa 7 ani de sales manager si product manager, cum zici si tu...imi cam bag cate ceva in trasul la bussinesu' altuia si la satisfactia pur personala de a fi prima la vanzari in companie; toate astea asa mica relevanta mai au in fata problemelor cu adevarat majore din viata asta de kko...

nu trebuie sa-ti para rau, important e ca acum faci ce trebuie si ce simti, niciodata nu-i tarziu !



si inca una tare de tot din categoria teste:

un tun trage un obuz noaptea 8km; cati km trage ziua?

[:D]



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !

lyme suport romania

Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]



<< rabdarea este cheia fericirii >>



#43
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 02 iulie 2007 - 21:17

quote:
Originally posted by Mariaa

[:D] idem ...

si inca una tare de tot din categoria teste:
un tun trage un obuz noaptea 8km; cati km trage ziua?
[:D]





[:D]Io armetica nu jtu, da' ca sa nu raspund" tot aia" bag omu' in deruta si i-ash face capu' prastie cu posibila diferentza in functie de temperatura aerului, viteza vantului, incalzirea globala blabla, pariu ca iau interviu'[:D]?

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#44
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 12:42

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Sau va fi cineva care sa admita ca da, va lipsi de cate ori va avea probleme personale, si ca, da, nu o lasa omu' in delegatii?
mi se pare normal sa iei in considerare faptul ca poti lipsi uneori din motive personale, da' la treaba cu "nu ma lasa omul in delegatzii" si eu m-as uita ciudat.... La fel de ciudat m-as uita la vreun tip care ar spune ca nu-l lasa nevasta in delegatii.Elise & BBLisa
Cel mai rau e ca nu spun ca "nu-i lasa nevasta in delegatii" [:D]. Si credeti-ma e chiar dureros. Noi aveam la firma un coleg arhitect, sef de departament. Ei bine, in "x" ani de activitate, omul ala nu a mers la nici un targ de profil in strainatate si la nici un training cu colegii (decat daca se desfasura in Bucuresti). La inceput motivatia a fost "imi e frica sa zbor cu avionul", dar in cele din urma a trebuit sa recunoasca. Eu cred ca de fapt primul care a avut de pierdut a fost el, nu compania. Care companie de fapt a fost foarte intelegatoare- a angajat arhitecti debutanti pe care ii trimitea la targuri sa se scoleasca, iar pe el inca il foloseste pentru munca de zi cu zi, rutiniera, numai in Bucuresti.Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006) luna a saptea

#45
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 12:44

Cat despre rostul intrebarilor cu timpul liber.....teoretic, daca ar fi sincere, aceste raspunsuri ne-ar putea indica ce fel de om este intervievatul. Adica, un om fara pasiuni, fara hobbyuri, care lasa viata sa treaca uitandu-se la televizor, nu este un om potrivit pentru un post care sa presupuna ambitie si determinare, in schimb se poate dovedi potrivit pentru un job cu sarcini fixe, fara provocari.



Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006)

luna a saptea

#46
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 17:55

Victoria, io in locul tau m-as duce la interviul cu pricina fie si numai ca sa-i spun ca a picat interviul cu mine ... pentru ca nu existenta unui copil plangacios, sau a unui sot gelos, sau a unui parinte care mai are ghinionul sa traiasca trebuie sa fie criterii de selectie pentru mine!
Chestia asta mi-a amintit de un interviu sustinut cu seful pe EMEA care m-a intrebat daca "ma lasa sotul sa plec in delegatii" - cand i-am zis ca sotul meu e o persoana total ok si care nu are nici o problema cu plecarea mea in delegatii ... mi-a replicat ca nu ma crede. Pai atunci de ce ma mai chemasi frate ? Ca oricum nu a angajat decat barbati in departamentul cu pricina (ce concidenta ... ).
Din punctul meu de vedere, asta se numeste discriminare, sa iei in considerare in motivatia angajarii sau refuzului de a angaja pe cineva motive ca cele de mai sus.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

#47
anca2506

anca2506
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 iulie 2007 - 18:04

Treaba cu delegatiile, dati-mi voie sa spun ca este relativa. Eu vorbesc din postura unei sotii care evident, si-a lasat sotul in delegatii, chiar daca nu i-a convenit, dar care timp de vreo 3 ani de zile a stat mai mult singura, a fost si femeie si barbat in casa si la fiecare sfarsit de saptamana facea bagaje...credeti-ma ca nu este viata.Iar celor care rad de "astfel" de neveste, le doresc sa aiba parte de cat mai multe delegatii ale sotilor lor, sa vada cum este. Poate sunt eu mai conservatoare, nu mai sunt la fel de tanara ca voi si nici nu am pus cariera pe primul plan, desi am multi ani de scoala si multa experienta in spate.

Si sa stiti ca nici pe recrutori in general, nu dau "doi bani", sunt foarte subiectivi; si cine nu recunoaste ca angajeaza dupa cum i s-a pus pata pe omul respectiv si ca de fapt se joaca la propriu cu soarta unor oameni, minte.

"A simti, a iubi, a suferi, a se devota, va fi intotdeauna textul femeilor."
Honore de Balzac


#48
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 06 iulie 2007 - 09:26

quote:
Chestia asta mi-a amintit de un interviu sustinut cu seful pe EMEA care m-a intrebat daca "ma lasa sotul sa plec in delegatii" - cand i-am zis ca sotul meu e o persoana total ok si care nu are nici o problema cu plecarea mea in delegatii ... mi-a replicat ca nu ma crede. Pai atunci de ce ma mai chemasi frate ? Ca oricum nu a angajat decat barbati in departamentul cu pricina (ce concidenta ... ).

Din punctul meu de vedere, asta se numeste discriminare, sa iei in considerare in motivatia angajarii sau refuzului de a angaja pe cineva motive ca cele de mai sus.






Corect. E discriminare.

Si eu am avut parte de intrebari de genul asta, ba chiar priviri mirate: cum, chiar ma lasa sa plec in delegatii?

Ceva de genul "eu nu te-as lasa".

Am luat cea mai seaca mutra posibila si am zis ca pentru mine relatia cu sotul meu e strict personala, n-are nici o treaba cu deplasarile mele in interes de serviciu si eu delimitez personalul de profesional. Asta ca sa evit si alte nuantze.



Bine, pina la urma nu m-am angajat acolo.

Insa insistentza asupra subiectului mi-a aprins niste beculete.

Daca respectivului i se pare atit de ciudat sa ma lase sotul in deplasari, inseamna ca stie el ce stie. Chiar o fi ceva ciudat in asta si eu nici nu ma gindeam.



Elise & BBLisa

#49
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 15:15

quote:
Originally posted by ralcat

Victoria, io in locul tau m-as duce la interviul cu pricina fie si numai ca sa-i spun ca a picat interviul cu mine ... pentru ca nu existenta unui copil plangacios, sau a unui sot gelos, sau a unui parinte care mai are ghinionul sa traiasca trebuie sa fie criterii de selectie pentru mine!Chestia asta mi-a amintit de un interviu sustinut cu seful pe EMEA care m-a intrebat daca "ma lasa sotul sa plec in delegatii" - cand i-am zis ca sotul meu e o persoana total ok si care nu are nici o problema cu plecarea mea in delegatii ... mi-a replicat ca nu ma crede. Pai atunci de ce ma mai chemasi frate ? Ca oricum nu a angajat decat barbati in departamentul cu pricina (ce concidenta ... ).
Din punctul meu de vedere, asta se numeste discriminare, sa iei in considerare in motivatia angajarii sau refuzului de a angaja pe cineva motive ca cele de mai sus.Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan



Raluca, exact asta vroiam sa spun...
Plus ca am 16 ani vechime, din care 10 petrecuti mai mult in delegatii...saptamani intregi, in tzara si afara...si vine un "X", care, fara sa ma intrebe mai intai ce si cum, ma intreaba daca am sotz gelos...
Mi se par intrebari extrem de neprofesionale, de pus la angajare vanzatoare la "butic", nu de catre un angajator profesionist.

Ralumat, inteleg ca vorbesti din postura angajatorului...Cine nu vrea sa plece in delegatii( daca job-ul presupune asta), o face pe riscul sau,inseamna nerespectarea indatoririlor de servici.Unde am lucrat eu nu se punea problema" nu ma duc ca...." ( nevasta, avion, etc).Nu exista asa ceva.Ce aveai de facut, faceai, si inca cu mare avant si trebuia sa se vada cu okiu' liber ca-ti si place( altfel nu dadeai dovada de "team spirit" si nu erai "proactive"[:D])

Mai bine sa intrebe: " ai de gand sa te tii de treaba?" in loc sa intrebe de copii, sotz, soacra sau ce alte cauze de chiul mai exista...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#50
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 15:25

quote:
Originally posted by anca2506

Treaba cu delegatiile, dati-mi voie sa spun ca este relativa. Eu vorbesc din postura unei sotii care evident, si-a lasat sotul in delegatii, chiar daca nu i-a convenit, dar care timp de vreo 3 ani de zile a stat mai mult singura, a fost si femeie si barbat in casa si la fiecare sfarsit de saptamana facea bagaje...credeti-ma ca nu este viata.Iar celor care rad de "astfel" de neveste, le doresc sa aiba parte de cat mai multe delegatii ale sotilor lor, sa vada cum este.




Anca, nu rade nimeni ...era vorba, cred, de un om pe care nu l-a lasat nevasta niciodata, nicaieri...nu care l-a asteptat ani de zile de la drumuri...

Si eu am avut un caz concret, in care am vrut sa sponsorizam deplasarea unui prof. univ. in SUA la o specializare...si dupa ce au fost facut toate formalitatile( trimis CV, acceptat, cerere viza, bilet avion luat, rezervari facute, acceptul universitatii din tzara si SUA,etc) imi spune ca nu mai poate sa plece.Evident ca s-a pierdut si bursa, caci era prea tarziu sa gasim pe altcineva. Altcineva care ar fi considerat asta o sansa extraordinara.
Ca sa aflu ca-i era frica nevestei, geloasa, ca nu cumva sa....CE?
Om in toata firea, cu 3 copii casatoriti ...Deci, sunt cazuri si cazuri...

Nici mie, acum, dupa ce eu am arat tzara si lumea ani de zile, nu-mi convine, si spun cinstit, cand pleaca omu' in delegatie, 2-3 zile, la..Pitesti, BV sau mai stiu eu unde.Ca mi-e dor de el, mi-e frica de accidente, etc...Ca oricui.Asta nu inseamna ca ma pun in dreptul usii si nu-l las sa mearga

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -