Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

perle de la interviuri :)))


109 raspunsuri la acest subiect

#51
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 08:42


ultimele doua interviuri in Canada:

...o mucoasa de fatuca de 20-22 (deci la nivel de liceu de aici); intru, ma lasa vreo 10 minute sa ma uit pe pereti, apare, eu am deja aranjate diplomele si cv-ul pe masa, i se pare suspect si spune ca n-o intereseaza diplomele (canadiene); apoi ma intreaba citeva generalitati, si in sfirsit, la usha, din mers: am mai avut si alte joburi in Romania si nu le-am trecut in cv-, si cu o privire suspicioasa gen te-am prins; ii explic frumos ca am deja 2 pagini de cv-nu pot scrie istorie- ca ultimii 4 ani in Canada-experienta pe domeniu-relevanta+studii de profil+ o pagina cu persoane de conmtact-recomandari: aici si in Romania si ca nu are relevanta daca acum 20 de ani am facut altceva eventual; spune la revedere, ma intoarce de la usa sa ma intervieveze si colegul ei; povestesc cu ala pe engleza vreo 20 minute ce si cum ( mucoasa era quebecoasa-franceza), plec; de la usha ma striga si asta inapoi: uitase sa ma intrebe de logiciele (erau bine-mersi insirate in cv); ma intreb unii recrutori cum sunt recrutati, pe ce criterii, sau de ce se irosesc atitia imigranti competenti(nu ma refer la mine) aici in Canada, [bang]

al doilea: firma familiala mincatz'as; mucuri de tigari tronind pe mese si o mizerie de nedescris; controloarea impinge un vraf de dosare de pe masa si elibereaza un scaun sa-mi faca loc...am cerut repede si scurt un salariu astronomic si-am plecat tusind, inecindu-ma cu fumul de tzigara;

acum trimit cv-uri mai rar, si citesc de 10 ori oferta inainte; asa sar peste timp pierdut, si al lor si al meu...

http://www.floriinro.ro/

#52
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 19:59

quote:
Originally posted by Ana Stroe
acum trimit cv-uri mai rar, si citesc de 10 ori oferta inainte; asa sar peste timp pierdut, si al lor si al meu...

si eu la fel. acum ma bate gindul sa imi schimb jobul. eu overtime nu fac ca vreau sa stau cit mai mult cu familia si nici in delegatii nu merg pt ca nu pot lasa sotul singur cu doi copii mici. daca scrie in anunt "travel required" nu aplic.

si o perla: cautam angajat bilingual (engleza-franceza, ca doar sintem in canada) si aplica un chinez care zice ca el vorbeste mandarin si engleza.[:D]

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#53
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 20:48

de pe baricada intervievatorului, nu pot uita o faza - sun sa programez:

- buna ziua, dl utzulica? (asa-l chema, ce sa fac?)

- hai sictir!

- ?! buna ziua. ma numesc... sunt de la firma... ati trimis un cv in atentia noastra pt postul de... mai sunteti interesat sau ma luati la misto?

- aaa, ma scuzati, credeam ca e o pritena care-mi face farse prin tel.



ok, stabilim interviul. vine la interviu, discutam - total pe dinafara baiatul. ii explic ce presupune jobul, care-s conditiile etc si-l intreb daca e interesat de post. imi spune ca da, f interesat. cu ffff mare greutate m-am abtinut sa nu ii raspund "hai sictir!".



cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze si video

#54
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 21:00

mi-am mai amintit de ceva, a propos de nume.

eram concentrata sa citesc cv-uri pt un post de secretara. tocmai ma gandeam ca poate mai putin conteaza experienta, important e sa fie o persoana rapida, isteata etc. cand dau de cv-ul unei fete cu un nume de familie sugestiv: "Câcâiala". [:D] m-a pufnit rasul. poate ca era chiar o fata iute, insa imi imaginam cum as fi prezentat-o in firma: "noua secretara - dra Câcâiala".



si tot pt postul asta trimisese un cv o fata de-si pusese o poza cu ea in costum de baie pe o barca. iar in scrisoarea de intentie spunea ca este neexperimentata, dar isi doreste o munca de birou si de aceea este pregatita sa inceapa de jos pt a ajunge, incet si treptat, acolo sus unde isi doreste. vrea sa faca ore suplimentare si sa fie invatata orice, de oricine. [olala]

poate am eu o minte mai sprintzara la prostii, dar gandurile ma duceau la diverse activitati rusinoase. [:I]



ah, iar treaba cu pozele pe cv... am vazut atatea poze facute in baie, poze in picioare, la departare, in parc, atat de mici incat oricum nu vedeai fatza, poze facute la volanul vreunei masini mai rasarite, poze cu prietena/prietenul de gat sau cu prieteni la bere [alcool] [cusca]



cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze si video

#55
Ica 1975

Ica 1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.790 mesaje

Postat 14 iulie 2007 - 18:09

La unul din interviurile pe care le-am avut, cea care ma intervieva imi explica- trebuie sa vorbeasc cu voce joasa sa nu se auda in biroul alaturat. Imi explica apoi cine era acolo- contabila pe care vroiau sa o dea afara, dar deocamdata nu vroia ca respectiva sa afle.





Noi



#56
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 14 iulie 2007 - 18:41

megabestialllll !!!!!!!!!!!!

[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !

lyme suport romania

Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]



<< rabdarea este cheia fericirii >>



#57
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 01:28

[quote]Originally posted by kristinutza





si tot pt postul asta trimisese un cv o fata de-si pusese o poza cu ea in costum de baie pe o barca. iar in scrisoarea de intentie spunea ca este neexperimentata, dar isi doreste o munca de birou si de aceea este pregatita sa inceapa de jos pt a ajunge, incet si treptat, acolo sus unde isi doreste. vrea sa faca ore suplimentare si sa fie invatata orice, de oricine. [olala]

poate am eu o minte mai sprintzara la prostii, dar gandurile ma duceau la diverse activitati rusinoase. [:I]



ah, iar treaba cu pozele pe cv... am vazut atatea poze facute in baie, poze in picioare, la departare, in parc, atat de mici incat oricum nu vedeai fatza, poze facute la volanul vreunei masini mai rasarite, poze cu prietena/prietenul de gat sau cu prieteni la bere





Beton...scuza-ma, dar...pare neverosimil...nu te contrazic.Omu' meu e director HR...ii citesc cele de mai sus, dar mi-a spus ca nu a vazut niciodata asa ceva....



Oricum, faza cu costumul de baie e bestiala, eu o chemam la interviu ( daca aveam ceva timp de pierdut...) numai ca s-o vad ca tipologie umana...omu' cat traieste invatza...




“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#58
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 02:22

mey, de inventat chiar nu inventez [:D]. si cred ca daca dai o cautare pe ejobs, nu se poate sa nu gasesti.

iar pe fata in costum de baie pe barca chiar ii stiu si numele. si chiar am chemat-o la interviu, ca s-a nimerit si altcineva (barbat, bine-inteles) pe langa biroul meu sa vada poza [:D]. dar n-a venit ea.



p.s.:

hai ca m-ai facut sa caut in arhiva [hot]. daca sunteti interesate, pot trimite dovezi [hot].



cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze si video

#59
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 18:16

quote:
Originally posted by kristinutza

si chiar am chemat-o la interviu, ca s-a nimerit si altcineva (barbat, bine-inteles) pe langa biroul meu sa vada poza [:D].


Tare!!!! Deci, pana la urma, poza aia era bine pusa, vezi? A fost chemata la interviu!

V



“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#60
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 21:21

victoria si eu am avut in mana CV-uri cu niste poze de zici ca aplicau pt dansuri din buric...

a, si imi amintesc poza unui tip ochelari de soare care acopereau juma de fata, un zambet pe 16 mm si un stras (sau cum se cheama) pe unu din dinti.. si aplica pe post tehnic...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -