Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Intamplari paranormale


573 raspunsuri la acest subiect

#21
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 16:05

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

N-o sa le spun paranormale ci mai degraba normale dar insuficient studiate sau stapanite.
1. Daca-mi pun in gand sa ma trezesc la o anumita ora pentru ca este musai sa ma trezesc atunci, ei bine, ma trezesc cu cateva secunde, poate cel mult 1-2 minute, INAINTE de ora respectiva, INAINTE de a suna alarma. Ceasul biologic are propria lui alarma!?
2. Am cochetat cu pendulul pe la sfarsitul anilor '80. Experienta maxima a fost sa gasesc judetele de resedinta ale unor persoane complet necumoscute mie. Doua persoane. Pentru una din ele am nimerit judetul. Pentru cealalta pendulul n-a indicat nimic. Dupa experiment, cel care mi-a dat fotografiile mi-a spus ca a doua persoana era decedata. Experimentul l-am facut noaptea, in conditii de relaxare totala. Probabilitatea de a nimeri din intamplare raspunsul a fost de 1/1849. Dupa '89 am incercat sa mai 'interoghez' pendulul dar nu mi-a reusit nimic. [:(]




Punctul 1 nu e nimic de neinteles.
Iti propui trezirea, e musai sa te trezesti deci, informatia asta ramane ´´in alerta´´ si de cele mai multe ori reusesti trezirea fara alarma.

Creierul lucreaza si cand dormim, chiar daca o face la capacitate scazuta. Insa daca-i ´´ordin´´ o ia foarte in serios.[:D]

Sentimentul de deja-vu este si el explicat in psihologie. Nu e nimic paranormal. Nu mai e.Daca bine retin eu explicatia, este vorba despre relatia receptorilor cu creierul. Tot ceea ce vedem, auzim, mirosim devine constient datorita creierului nu nasului, ochilor.Acestia sunt doar receptori, ei transmit informatia la creier.Uneori insa, constientizarea asta dureaza putin mai mult,(e vorba de milisecunde) iar noi avem impresia ca ´´am mai facut acel lucru candva´´ sau ´´ am mai vazut asta candva´´.Noi aveam defapt informatia, insa nu devenise total constienta.
Pentru ca sunt, pe de alta parte,multe lucruri pe care le vedem in fiecare zi insa nu suntem constienti de ele, nu ne atrag atentia in mod special.Dar asta nu inseamna ca noi nu le-am perceput, ca nu ne-au ramas undeva in ´´camara´´ psihicului.

Ca un exemplu, mi se intampla de multe ori sa vad pe cineva cunoscut, insa sa constientizez asta dupa ce persoana a trecut deja pe langa mine...deci abia atunci ma intorc.Insa evident ca vazusem persoana cand era in fata mea, ca n-am ochi la spate[:D]
Deci informatia(de la receptorul vizual) am constientizat-o ceva mai tarziu.Nu e caz de deja-vu dar tot cam despre asta e vorba.


Asta cu pendulul insa nu am inteles-o...


#22
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 16:30

O intamplare paranormala din ultima vreme:

a disparut guestus de pe forum,sper sa stie careva sa ghiceasca in nori si zat de cafea ce s-a intamplat cu el, da repede ca e plictis rau pe aici in ultima vreme fara el[alcool].

Sophia 2ani 06.09.06
[gravi]+35 [fetita] Sarah
http://community.web...104564034uhnTsy


#23
andabrro

andabrro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 16:36

Subscriu la treaba cu creierul lucrind "din umbra", in timpul somnului. Cind era fiica-mea de citeva saptamini, era suficient sa sughite odata prin somn, si eram imediat linga patutul ei sa vad daca-i totul ok; totusi intr-o seara eram epuizata si copilul agitat, maica-mea mi-a promis ca se ocupa ea - pe cuvint c-am dormit bustean, n-am "auzit" un sunet desi (am aflat mai tirziu) cupilul s-a agitat si-a miriit (in brate la maica-mea) cam toata noaptea. "Actiunea" se petrecea la un pas de patul meu, si camera minuscula.

Deci, creierasul stia foarte bine diferenta intre on-duty si off-duty[:D].

Din pacate, pentru fenomene paranormale sint cam "nesimtita" - mi-as dori sa am si eu premonitii ori sa vaz vreo fantoma, dar no such luck[:(] . M-am consolat cu faptul, ce sa fac.

amanda

#24
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 17:10

Intr-o seara de Inviere, era cam 12 noaptea, sau trecut, jucam Rummy cu mama, eram numai noi 2 acasa, fara radio, fara tv si dintr-o data aud ca se deschide tv-ul cu sonor tare si pe tvr 1 pe slujba, se vedea mai cu pureci, nu stiu de ce. M-am speriat, da am zis ca cine stie....accidental. Il inchid, ma intorc la joc si dupa cateva minute iar se deschide, tot cu sonor tare, tot pe slujba. Atunci am inghetat de frica, l-am inchis si l-am scos si din priza [:D] si am incheiat si jocul, ca m-am gandit ca sigur a fost un semn ca nu trebuie sa ne ocupam de jocuri chiar de Inviere. Bineinteles ca dupa-aia nu s-a mai intamplat nimic, am tras o sperietura zdravana.





Alta data, cand eram copil, dormeam singura in camera, nu mi-era frica de intuneric ca sa zic ca aveam halucinatii, da o perioada buna de timp, tot auzeam pasi pe hol, parca cineva isi tarsaia picioarele. Nimeni nu umbla, sau nimeni vizibil, dar clar se auzeau. Am murit de frica.

Dupa un timp au incetat.



Poze Diana

Povestea nasterii





Raluca [mamica] de [copil] Diana (24.04.2008)



#25
lisaelisa

lisaelisa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 17:50

Am vazut imaginea norului cu chip si ochi infricosatori.

Brrrr!

Nu stiu daca este iluzie optica, dar asemenea imagini te duc cu gandul ca dincolo de noi si de ceea ce stim, exista inca ceva...



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

#26
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 20:25

Citat:
citat din mesajul lui ionica
O intamplare paranormala din ultima vreme:a disparut guestus de pe forum,sper sa stie careva sa ghiceasca in nori si zat de cafea ce s-a intamplat cu el, da repede ca e plictis rau pe aici in ultima vreme fara el[alcool].
io cre'ca a fost/este in delegatie la rusi...ca altfel mai spunea el una alta...am uitat, nu cred in paranormal!*************************Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA! MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU************************Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

#27
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 20:29


Off topic

Kari ,la rusi? de ce tocmai la ei?

on topic,
Nici eu nu cred in paranormal .

Sophia 2ani 06.09.06
[gravi]+37 [fetita] Sarah
http://community.web...104564034uhnTsy


#28
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 21:15

Citat:
citat din mesajul lui pisi_ella

Stiu ca au mai fost topicuri de genu asta mai demult...dar haideti sa mai povestim...pe mine una ma fascineaza paranormalul...Vi s-a intamplat vreodata ceva...paranormal?


daca ti s-ar intampla vreunul, nu te-ar mai fascina deloc, iti garantez. eu m-am saturat de ele ca de mere acre, nu vreau sa mi se intample.

poate stie cineva cum sa le prevenim, mai bine?

#29
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 16:34

Conchita, daca nu e cu suparare si ti s-a intimplat ceva mai neobisnuit si care poate fi incadrat in categoria fenomenelor paranormale, povesteste-ne si noua!



Theiuta



Mami si Nicolas[bicla]





Sanatosi sa fim!



#30
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 20:01

Citat:
citat din mesajul lui Theiuta

Conchita, daca nu e cu suparare si ti s-a intimplat ceva mai neobisnuit si care poate fi incadrat in categoria fenomenelor paranormale, povesteste-ne si noua!

Theiuta


am mai povestit si m-a alergat lumea rea pe la alte topice cu a propos-uri. :-)) decorporalizarea e cea mai obisnuita care mi se intampla si nu vreau. m-am saturat. ma doare tot corpul si mi-e rau dupa aia. stii, cand ai un gogosar mai mare ca borcanu', iar gogosarul e inauntru si te chinui sa-l tragi afara? aia e decorporalizarea. nu stiu cum e la altii, dar la mine e dureroasa. si ma si sperie, desi mi s-a intamplat de n ori. dupa aia stau si ma framant sa dezleg misterul a ceea ce am vazut cand "am calatorit" prin locuri nepermise si ma dezechilibreaza in viata "reala".

masina timpului, aia despre care fac astia filme, e chiar sufletul nostru.

nici nu stiu daca procedez ok ca va spun. pe de o parte, m-am saturat si de scepticii care daca nu vad ei, nu exista, pe de alta si de folclorul tesut in jurul unor chestii care, pentru multi, e ceva destul de natural - in sensul ca li se intampla. ultimul episod a fost in seara dinainte ca pisi sa deschida topicul asta. cred ca ma apucasem sa povestesc si am renuntat. la ce bun? unii nu vor sa stie, altii nu-s capabili sa inteleaga, o parte se uita ca la girafa, altii ar gasi prilej de batjocura si tot asa. cati ar pastra mintea deschisa?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -