Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

HSG


52 raspunsuri la acest subiect

#11
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 17:30

Fetelor,

Sunt si eu din cele care citesc pe forum si porma nu dorm noaptea de grija unei analize!

Zau fetelor, dureaza 5 minute analiza, eu am facut-o de 2 ori, evident a 2-a oara muuult mai relaxata!
Mi-ar fi facut f bine sa nu citesc de fete carora:
- nu le-au prins "n" anestezii, eu nu am facut DELOC anestezie la nici una si nu a fost decat sa zicem ca o durere de ciclu, dar de cateva secunde cand introduce lichidul de contrast dupa face 2 poze si GATA!
- NU trebuie sa iei pe cineva cu tine, eu la prima l-am pus pe sot sa-si ia zi libera, sa ma astepte pe holuri....HA! Asa ca sa-ti dai importanta, poti face asta!
- si-mi spunea o fata despre histeroscopie, un moft de analiza: sa te astept la ce-i mai rau de aproape ma hotarasem sa n-o mai fac veci!
- recomand SERIOS sa mergeti la o clinica privata, cota 3 mil, DAR: mie la Giulesti mi-au iesit trompe permeabile si una din ele NU era, mi-a fost rau de la substanta de contrast vre-o saptamana si la cealalta DELOC! Si nu e ca n-ar avea importanta ca o trompa e obturata, am facut 3 inseminari pe ovulatie drepta, asa ca defapt costul a fost mai mare!
A si la privat am ajuns la 6 seara, deci dupa servici si la ora 6.30 facusem analiza, platisem si eram inapoi la masina!LA Giulesti am sta juma de zi: nemancata, nebauta... prostii, evident ca nu era cazul!

cristiama

#12
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 01:25

fetelor dragelor,ati auzit vreodata cum ca in strainatate ar fi interzisa de vreo 3 ani practica asta?mie mi-a zis o prietena care si-a facut diverse analize in Germania......[bang]nu stiu ce sa mai cred.Si a mai zis ca i-au spus ca dupa orice expunere la raze 6 luni sa nu ramana insarcinata........se bate cap in cap cu tot ce stiam pana acum.Mersi anamy......la dansul voi merge.Te astept pe pm sau pe msn.daca nu tot ne auzim noi la tf.Pup.deci va mai interesati si voi?multumesc

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#13
anamy

anamy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 13:08

ginamaria[flo]
eu asta vara am sunat in germania in localitatea unde am stat si am sunat la clinica de fiv si inseminari,pt ca am vrut sa fac acolo IA si mi-au spus ca daca am posibilitatea sa fac HSG in ro sa il fac,deci mi-au spus sa verific trompele neaparat inainte de IA .
asa ca stai linistita si du-te si programeazate neaparat,si eu cand am auzit ca tre sa o fac eram disperata sa caut motive sa nu o fac ,de frica,dar oricat am cautat si intrebat,3 medici ginecologi din ro mi-au spus ca nu scap si tre sa o fac.
succes si mai pov[pup]

#14
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 13:42

Dria, imi pare rau ca n-am mai putut intra aseara sa-ti dau amanunte,la ora asta probabil deja deja ai scapat, dar o sa scriu cum a fost pentru mine, in speranta ca alte fete care urmeaza sa faca HSG vor gasi ceva util; ca si eu am cautat pe net, pentru ca nu strica sa citesti mai multe pareri.


#15
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 13:55

De fapt fiecare organism e unicat si deci reactioneaza altfel ,depinde si de sensibilitatea la durere a fiecareia,dar conteaza si comunicarea cu medicul.Deci:eu am facut-o la Maternitatea din Oradea,mi s-a facut o internare de zi,mi-au recoltat si ceva analize (sange, urina, secretie vaginala) si dupa aceea mi-a spus medicul ca in curand vom merge la radiologie pt HSG,si sa nu imi fie frica ca n-o sa doara, ca va fi doar o senzatie de disconfort si ca vom colabora,iar daca ma doare sa-i spun ca el se va orpri din injectat substanta.
Inainte cu 15 min mi-a facut asistenta o injectie IM cu Algocalmin, No-spa si 1/2 f.atropina.
Am ajuns la radiologie, m-am asezat pe masa,apoi m-a spalat intravaginal cu ceva solutie,iar dupa aceea mi-a introdus foarte incet substanta de contrast, cam in decurs de 10 minute,m-a intrebat tot timpul daca doare,mi-a spus cand a introdus jumatate si cand a terminat de introdus,apoi mi s-au facut 2 radiografii in decurs de vreo 5 minute, mi-a scos pensa si am fost gata.M-am intors in salon unde am mai stat vreo 30 minute si am venit acasa foarte bucuroasa ca totul e OK.

#16
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 14:03

La cateva ore dupa ce am ajuns acasa m-au apucat ceva dureri lombare,dar am luat un algocalmin si mi-a trecut.
Cam asa a fost la mine, dar cred ca conteaza foarte mult si cine iti face,medicul meu e super ok: serios,atent,cu rabdare;
Va spun sincer ca si mie m-a fost foarte frica si sunt si foarte pudica,dar uite ca am scapat;(poate ca daca nu erau permeabile era dureros).


#17
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 14:08

Concluzia: Aveti incredere in Dumnezeu , in medicul vostru si in voi insiva si daca e necesara faceti-o fara sa va fie frica,pentru ca chiar nu merita...
A, sa aveti un tampon la voi, ca dupa aia se elimina din substanta de contrast,si curge si un pic de sange.[pup]
Va pup pe toate!

#18
dria

dria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 15:47

Am scapat, am facut-o si p'asta. M-a cam durut ce-i drept, nu chiar sa ma prapadesc dar totusi. Asa cum spunea si rodicuta, depinde de organismul fiecaruia si de cum tolereaza durerea, se parea ca eu sunt asa mai "gingasa", dar a trecut cu bine. Procedura in sine, a durat vreo 10 minute, iar durerea apare intr-adevar la injectarea substantei. Mi-a facut cateva poze si asta a fost tot, durere dupa nu am mai simtit cine stie ce, poate un oarecare disconfort.
Doctora zice ca e totul ok, eu n-am vazut radiografiile desi mi-as fi dorit, de fapt nici ea nu le-a vazut, mi-a zis ca e ok ca asa i-a transmis dr radiolog prin telefon. Mi se pare un pic cam dubios si am asa o senzatie de neincredere, dar sa speram ca e ok cum zice ea.
Acum astept si eu o minune, ma agat de ce mai ziceau celelalte fete, cum ca dupa hsg poate se prinde ca daca nu....nu mai stiu incotro s-o apuc.
Numai bine va doresc!!

"Ai grija ce-ti doresti ca ti se poate intampla"

#19
dria

dria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 15:52

Aaa...si am uitat sa va intreb...cam la cat timp dupa procedura ai voie sa [xinpat] ? Pe doctora am intrebat-o si mi-a zis ca toata luna sa stau cuminte si nu prea ma bucura raspunsul ei, dar daca trebuie....asta e.
Si am mai uitat sa va spun ca mi-a dat sa iau doxicilina, asa preventiv sa nu ma trezesc cu vreo inflamatie ceva.

"Ai grija ce-ti doresti ca ti se poate intampla"

#20
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 17:39

Eu inteleg ca sunt unele mai "gingase" DAR de ce sa le speriem pe celelate?

Simtiti nevoia de victimizare? Sa va bata cineva pe mana si sa zica:
- Vaaaai draga ce curajoasa ai fost, prin ce ai trecut, cum de ai rezistat?

Am dat si eu peste o "gingasa" de-asta la histeroscopie care mi-a zis sa ma astept la ce-i mai rau, de n-am dormit 2 nopti! Mi-am luat zi libera de la servici si sotul la fel! Pt o analiza de cateva minute, mai usoara ca HSG ci care... pentru ca oi fi eu mai nesimtitoare.... nu m-a durut deloc!

si dupa HSG te poti pune imediat pe treba, eu am ramas in luna urmatoare, chiar daca am pierdut sarcina.

cristiama


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -