Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

HSG


52 raspunsuri la acest subiect

#1
tutuca77

tutuca77
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 11:38

Buna fetelor! Sunt noua pe forum dar va urmareasc de aproape un an de zile de cand ne-am hotarat sa avem un copil. Dupa patru luni de tratament cu clostilbegyt, luni pe 6 octombrie am facut histerosalpingografie cu dr.Cristurean dupa ce mi s-a facut o injectie pentru ameliorarea durerii, mi s-au desfundat ambele trompe fiind infundate. Nu pot sa spun ca nu m-a durut dat fiind faptul ca trompele erau infundate era de asteptat, dar durerea nu am simtit-o decat cand mi-a introdus solutia si atat m-am ridicat de pe masa de radiologie si gata, radiam de fericire. Acum asteptam, sa se intample fericitul eveniment si sa apara doua liniute pe testul de sarcina.Succes ce lor care au de facut hsg si mergeti fara frica, aveti incredere in medicul vostru.

tutuca

#2
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 11 octombrie 2008 - 22:17

Sa inteleg ca nu e chiar asa dureros cum se zice?eu urmeaza sa merg luna asta dupa ce imi vine CM si sincera sa fiu ma gandesc la durere.Imi zicea cineva ca e insuportabila durerea.......Ma ajuti te rog cu amanunte?cum decurge toata operatiunea?Multumesc anticipat

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#3
RalMar

RalMar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 777 mesaje

Postat 11 octombrie 2008 - 23:04

Cred ca la unele persoane e mai dureros iar la altele mai putin. Mie mi-a spus dr. ca daca trompele nu sunt infundate nu e dureros. Culmea e ca eu mai aveam putin si lesinam pe masa de durere, desi trompele sunt perfecte, si-mi facuse si anestezie. S-a oprit de trei ori din procedura sa-mi mai faca cate o xilina, dar degeaba. Sa ai pregatite la tine analgezice sa iei dupa ce termini si un antiinflamator. Mie mi-a facut o inectie cu piafen si algocalmin si mi-a dat un diclofenac. Nu dureaza foarte mult, maxim 10 minute; te aseaza pe masa de radiografii pe o chestie sa ai fundul mai ridicat, face anestezia si apoi incepe sa introduca serul. Face ca 2-3 pauze , te mai intoarce putin si gata.E posibil sa ai sangerari dupa aceea, deci nu trebuie sa te sperii daca se intampla. E foarte posibil ca pe tine sa nu te doara, dar ia-ti pastile la tine sa fii pregatita.

#4
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 11 octombrie 2008 - 23:08

Mersi RalMar,dar dupa iti face un fel de radiografie,ceva?sau cum isi da el seama daca sunt infundate sau nu?

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#5
p.a.ade

p.a.ade

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 11 octombrie 2008 - 23:44

Nu vreau sa te supar dar esti sigura ca trompele tale s-au desfundat in urma HSG?Din cite stiu eu aceasta este doar analiza care se face pt. a vedea daca sunt infundate sau nu apoi medicul stabileste ce tratament se urmeaza.Eu am facut HSG-ul dar apoi a urmat internarea pt. instilatii si in urma instilatiilor la 3 luni am ramas insarcinata si vreau sa-ti zic ca sunt una dintre norocoase, dar cred ca ai citit cite fete ajung la alte tratamente pt. ca instilatiile nu sunt recomandate deoarece nu ar da rezultate.
ginamaria HSG este un gen de raza,pt.ca te pune la aparatul acela radiologic iar trompele se vad deoarece serul introdus contine o substanta de contrast.Durerea este destul de suparatoare si cred ca nici un fel de calmant nu ajuta cu adevarat si daca trebuie sa mergi fa cumva sa te insoteasca cineva pt. ca-ti va prinde bine.Va doresc succes la amindoua si tie tutuca77 sa scapi doar cu atit si sa ne dai de veste cind vine[bebic]si tie ginamaria sa treci usor peste asta.Sanatate multa.

#6
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 12 octombrie 2008 - 00:10

in foarte multe cazuri, HSG functioneaza si ca un lavaj al trompelor....daca sunt infundate nu cred ca le desfunda. insa cred ca substata aia de contrast le mai "largeste" putin. in foarte multe cazuri dupa HSG apare sarcina mult dorita. la mine asa a fost.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!




#7
uratica

uratica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.384 mesaje

Postat 12 octombrie 2008 - 16:29

p.a.ade.. ai totala dreptate!!!
in urma unei histerosalpin..nu ai cum sa ramai insarcinata, daca diagnosticul dupa aceasta procedura a fost trompe obturate!! uita-te pe biletul de iesire din spital... dac pe el scrie trompe obturate..inseamna ca nu sunt permeabile!!! e posibil ca in urma unei histerosalpin.. sa ti se mai largeasca..sau sa se desfunde in cazul in care au fost doar putin infundate la capete.. e posibil.. insa, daca ti-au spus ca ai trompele obturate, ele nu se pot desfunda decat cu hidrotubatii-instilatii cu antibiotic-asta in cazul in care esti norocoasa!!! daca nu, ramane doar laparoscopia!!prin laparoscopie se pot repara trompele.. se intervine chirurgical...in cazul histeroscopiei...forteaza trompele sa se desfunde cu ajutorul unui gaz-prin presiune!! insa asa cum ziceau fetele de pe forum, e o metoda barbara, ff dureroasa si cu sanse de a-ti perfora trompele si a avea complicatii!!


#8
anamy

anamy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 12 octombrie 2008 - 18:05

ginamaria
stai linistita ca nu doare asa de tare
acum depinde cum percepi si tu durerea,este o durere f f f scurta cam ca in prima zi de ciclu.
sa nu te iei dupa nimeni ca si eu am citit pe net tot felul de pareri si idei si din cauza asta nu m-am dus sa fac hsg decat dupa 1 an de zile aproape.dute linistita ca prof din cluj sfrangeu care face este nemaipomenit,se poarta f f f f delicat si nu o sa simti mare lucru!!!!
apropo inainte de hsg nu lua nimic pt ca datorita faptului ca se face la clinica privata interservisan ,ti se face inainte o injectie de relaxare a musculaturii si atunci nu vei mai simti mare lucru.



#9
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 14:56

Salut fetelor!
Vreau sa va spun ca azi am facut si eu HSG si ca n-a fost dureros aproape deloc! Medicul a fost super ok, mi-a explicat pas cu pas ce face,asa ca cele care urmeaza s-o faceti ,mergeti cu tot curajul,v-o spun cu mana pe inima! Daca vreti detalii va stau la dispozitie!
Mult succes tuturor![olala][olala]

#10
dria

dria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 15:39

Maine urmeaza sa ma duc si eu la HSG. Rodicuta, daca vrei sa dai mai multe detalii, cam cat dureaza...una alta, nici nu stiu ce sa intreb, si am asa niste emotiiiiii.

"Ai grija ce-ti doresti ca ti se poate intampla"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -