Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

HSG


52 raspunsuri la acest subiect

#21
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 18:22

Dria, felicitari! Sa fiu sincera eu nu l-am intrebat pe medic dupa cat timp putem sa[xinpat],dar ma gandesc ca dupa cateva zile se poate...
Mie mi-a zis atunci pe loc ca trompele sunt permeabile (probabil si-a dat seama si dupa cum a intrat substanta) si mi-a dat filmele fara sa mai ceara interpretarea unui radiolog.

#22
dria

dria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 18:55

Draga cristiama, specificatia ca oi fi eu mai "gingasa" am facut-o tocmai pt a nu generaliza si a speria, cum spui tu.
Eu am povestit experienta asa cum am trait-o eu, dupa cum am spus fiecare o simte in felul lui, aceste relatari pot fi cel mult orientative, citind sa-ti dai seama ca exista si o posibilitate de a te durea sau nu.
Si chiar nu simt nevoia de victimizare si nici sa-mi dau cu parerea aiurea-n tramvai, repet, am scris, asa cum au scris si alte fete, punctul meu de vedere si fiecare e liber sa cearna si sa discearna.

"Ai grija ce-ti doresti ca ti se poate intampla"

#23
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 19 octombrie 2008 - 12:08

Draga mea oare la Cluj doar la interservisan se face?La gine 1 sau in alta parte nu se face?Eu sincer am o problema cu cele de la inter.....Dr.Cruciat nu face?sau altcineva?
Pupici si te mai astept pe pm.Tu ce mai faci?
Citat:
citat din mesajul lui anamy

ginamaria[flo]
eu asta vara am sunat in germania in localitatea unde am stat si am sunat la clinica de fiv si inseminari,pt ca am vrut sa fac acolo IA si mi-au spus ca daca am posibilitatea sa fac HSG in ro sa il fac,deci mi-au spus sa verific trompele neaparat inainte de IA .
asa ca stai linistita si du-te si programeazate neaparat,si eu cand am auzit ca tre sa o fac eram disperata sa caut motive sa nu o fac ,de frica,dar oricat am cautat si intrebat,3 medici ginecologi din ro mi-au spus ca nu scap si tre sa o fac.
succes si mai pov[pup]


http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#24
anamy

anamy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 19 octombrie 2008 - 21:00

ginamari[flo][pup]hHSG numai la interservisan se face,drcruciat nu are cum sa faca el asa ceva,crede-ma ca merita sa o faci,prof sfranjeu este nemaipomenit,are mana usoara si nu o sa te doara pt ca iti vor face o injectie inainte.
eu z a 13 de la IA si astept rushii,semne am de tot felul.[bang][bang][bang][q][q][q]

#25
cosicel

cosicel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 13:29

Am si eu o intrebare: daca fac HSG in z7 a cm, mai pot face IA in aceeasi luna, adica prin z15?


Cosi

#26
RalMar

RalMar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 777 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 13:58

cosi, eu asa am facut, si hsg si inseminarea in aceeasi luna. Dar si aici depinde de dr. Mai bine il suni pe dr. cu care vei face inseminarea sa-l intrebi daca e in regula, pentru ca unii dr. considera ca e indicat sa faci inseminare in aceeasi luna, iar altii interzic cu desavarsire sa ramai insarcinata in acea luna. Mie dr. care mi-a facut hsg mi-a interzis sa fac ceva in acea luna, dar dr. cu care am facut inseminarea a spus ca sunt sanse mai mari de a ramane insarcinata in luna cu hsg

#27
cosicel

cosicel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 14:19

Pai si eu fac HSG cu o dr, si IA cu Tutu, dar nu-mi permit sa-l intreb, ca nu e de acord cu investigatia asta, iar eu nu vreau sa fac histeroscopie (asa cum face Tutu) pana nu e neaparat necesara.

Si daca reusesc maine sa fac HSG, sapt viitoare e tocmai buna pt IA!

Cosi

#28
RalMar

RalMar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 777 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 14:44

Stiu ca Tutunaru nu e de acord cu hsg, si acum incep sa fiu de acord cu el [:D]; cred ca daca m-ar plati cineva nu as mai face asa ceva [q] In acest caz incearca sa iei legatura cu dr. cu care vei face hsg sa vezi ce parere are. Unii dr. spun ca ovulul este radiat si din aceasta cauza nu e recomandat sa ramai insarcinata, iar altii spun ca radiatiile nu sunt destul de puternice incat sa afecteze ovulul; in plus, imediat dupa hsg cresc sansele de a reusi. Am studiat si eu aceasta problema si am vazut ca sunt destule femei care au reusit imediat dupa hsg si nu au avut probleme nici cu sarcina si nici bebelusii nu iesit cu probleme.
Eu am facut hsg in Z9 iar IA in Z15

#29
cosicel

cosicel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 14:57

O sa vorbesc maine cu dr, insa din pacate, nu stiu cat de informata este despre asta!

De ce zici ca n-ai mai face? Din cauza durerii? Exista alte motive?

Cosi

#30
RalMar

RalMar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 777 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 15:23

Da, la mine durerea a fost crunta. Eu sunt extrem de sensibila cand e vorba de cea mai mica durere in acea zona[:D] In plus, acum stau si ma gandesc ca nu e o metoda chiar atat de sigura, la hsg poate fi totul in regula si chiar sa existe probleme (o endometrioza de exemplu)care sa nu fie depistate. Oricum, sunt hotarata sa ma programez la o laparoscopie, chiar daca hsg a fost in regula.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -