Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

HSG


52 raspunsuri la acest subiect

#51
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 08 august 2022 - 08:54

Alexandra, mergi la dr, probabil va urma laparoscopie. succes!



#52
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 august 2022 - 08:11

eu am facut in 2020 HSG, si da, eram ingrozita. peste tot pe net zicea ca doare de mori, mama mi-a zis ca a facut blocaj renal cand a facut. deci tremuram ca o frunza-n vant, eram transpirata si alba la fata de s-a speriat medicul cand m-a vazut.

 

eh. a durut mult mai usor ca o crampa menstruala. am avut 2 crampe, ca de 2 ori a bagat solutia. si asta a fost. 

 

luna viitoare repet doar ca voi face cu solutie salina de data asta, mai ieftin, mai putin invaziv. ma ucide ca toate costa enorm si expira :) repet aceleasi lucruri over and over again. 

sunt curioasa asta cum va fi, daca la fel de simpla ca prima. 



#53
RireAuxEclats

RireAuxEclats
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 noiembrie 2023 - 12:35

Histerosonografie

In caz ca e utila o experienta personala, mai recenta, am realizat o histerosonografie cu substanta de contrast de tip foam HyCoSy HyFoSy in luna iulie 2023.

Am ales impreuna cu doctorita ca substanta de contrast sa fie de tip foam (spuma) : HyFoSy, nu salina: HyCoSy, pentru ca se vede mult mai bine ecografic.
 
Procedura a fost lejera, in primul rand trebuie sa fii relaxata, doctorul iti prezinta inainte toti pasii si apoi in timpul procedurii la fiecare pas ce se intampla. Imi explica doctorita ca daca esti crispata, e posibil ca senzatia sa fie de durere deorece corpul tau 'opune rezistenta' la operatiune
Am dureri uneori foarte mari in primele zile de ciclu, deci stiu cu ce tip de durere pot compara.
In timpul interventiei Eu am simtit un foarte mic discomfort, aproape imperceptibil, la introducerea cateterului cu substanta. La eco s-a vazut permebilitatea foarte buna pe stanga, iar pe dreapta inainta mai incet, dar a ajuns. Dar nu am perceput o diferenta de discomfort, sa fie dreapta mai 'dureroasa' ca stanga.
Cu histerosonografia se vede si cavitatea uterului foarte bine. In cazul meu uterul era in regula, pe eco nu s a vazut nici o problema. Dupa interventie am mai resimtit acel discomfort foarte putin timp - cateva zeci de minute- dar am plecat din cabinetul medicului si am continuat o zi normala. Singurul medicament a fost un antibiotic -post interventie- doza unica, atat, nici un analgezic luat atunci.
 
Personal, recomand o astfel de investigatie pentru ca poate depista mai multe probleme de fertilitate sau poate confirma ca totul e in regula, e minim invaziva fata de HSG,, in cazul meu a fost ne-dureroasa, se poate realiza si pentru pacientele alergice la iod si poate usura drumul spre o viitoare sarcina!
 
Toate cele bune!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -