Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

atmosfera la serviciu


41 raspunsuri la acest subiect

#31
elisor

elisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 20:08

Mina sincer mi-ar place un sef ca tine [flo]!



La mine e o atmosfera in zona gri, depinde foarte mult de starea sefei, cu tot cu ea suntem 4 oameni in birou. Eu imi repet mereu chestia "am scoala exact cat ea asa ca singura diferenta intre mine si ea e norocul (ca sa nu spun pila) ce-a facut-o sefa". Fiind sefa are si privilegii, cum ar fi netul, sarcinile le-a impartit si ea sta pe net, ne mai citeste una alta de pe-acolo in timp ce noi incercam sa si gandim la sarcinile de servici. Cand e tacuta stiu ca-i in toane rele si nu-mi vine nici sa ma ridic de pe scaun ca nu cumva sa-i creez turbulente [:)]. De cele mai multe ori e inabordabila. Cand e placuta si cobori si tu zgarda o iei in freza si-ti dai seama ca "iar te-a lovit sub centura". Dar ce e mai nasol ca si colegii s-au schimbat, stau si ei botosi dupa cum e de parca si asta ar fi sarcina de serviciu. Dar se anunta zile bune, in 2 saptamani plec in alt serviciu, am reusit acest transfer dupa vreo 2 ani de incercari esuate, cand spuneam ca plec se ivea ceva sa-mi dea planuriel peste cap, cum ar fi ca mergea altcineva pe postul respectiv si ramaneam cu buza umflata. Dar acum e oficiala mutarea asa ca nu-mi fac probleme.

Ce ma deranjeaza cel mai mult la ea e faptul ca jigneste, de cel mai multe ori nu are nici un temei, dar cand greseste ea (pana la urma e uman sa mai si gresim) nici vorba sa recunoasca, eventual cauta vinovati, in nici un caz ea sau se distreaza cat de toanta e [alcool]. Un mare stres, asta am simtit eu in doi ani de cand m-am intors la servici.

Cand o mai auzeam ce povestea de la fiica-sa de la servici, ce mediu relaxant este imi statea pe limba sa o intreb da' ce-o retine sa ia exemplu de la ea.

Lucrez la o firma de stat, asa ca prea multe nu se vor schimba in urmatorii ani, sefii cred ca sunt pusi acolo pe vecie si ca ei au painea si cutitul si ca nimic nu-i poate detrona.



Happy ce spui tu e ceva de vis, de film cu happy end [:D], asa visam si eu mereu sa merg cu placere la servici si sa-mi fac treaba cu suflet, dar cand lucrurile nu merg asa ti se cam ia de tot si toate si ajungi intr-o rutina si stres de nu-ti poti imagina ca mai poate fi si altfel. [flo]



Eli cu Bianca (13.06.2005) [duel] Andreas (17.08.1998)



foto 1, , foto 2 ,

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.

Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.

Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"


#32
ileanna

ileanna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 02:07

La mine toate bune si frumoase. Decat ca ma plictiseste la maxim domeniul in care lucrez (banca).

elisor din cate zici tu e clar ca ai o sefa naspa. Dar sa stii ca in general ... nu anii de scoala sunt ceea ce diferentiaza nivelele ierarhice dintr-o firma. Daca ai facultate, un master sau chiar si un MBA, nu inseamna ca esti bun de sef. Ceea ce ar trebui sa diferentieze seful sunt experienta si multe alte capacitati personale care nu prea au treaba neaparat cu scoala. Scoala e aproape vax-albina. Sau pe post de cultura generala.

Deci nu are nici o insemnatate ca ai fix atata scoala cat are si ea.

mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08

#33
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:58

Citat:
citat din mesajul lui elisor
Mina sincer mi-ar place un sef ca tine [flo]!La mine e o atmosfera in zona gri, depinde foarte mult de starea sefei, cu tot cu ea suntem 4 oameni in birou. Eu imi repet mereu chestia "am scoala exact cat ea asa ca singura diferenta intre mine si ea e norocul (ca sa nu spun pila) ce-a facut-o sefa". Fiind sefa are si privilegii, cum ar fi netul, sarcinile le-a impartit si ea sta pe net, ne mai citeste una alta de pe-acolo in timp ce noi incercam sa si gandim la sarcinile de servici. Cand e tacuta stiu ca-i in toane rele si nu-mi vine nici sa ma ridic de pe scaun ca nu cumva sa-i creez turbulente [:)]. De cele mai multe ori e inabordabila. Cand e placuta si cobori si tu zgarda o iei in freza si-ti dai seama ca "iar te-a lovit sub centura". Dar ce e mai nasol ca si colegii s-au schimbat, stau si ei botosi dupa cum e de parca si asta ar fi sarcina de serviciu. Dar se anunta zile bune, in 2 saptamani plec in alt serviciu, am reusit acest transfer dupa vreo 2 ani de incercari esuate, cand spuneam ca plec se ivea ceva sa-mi dea planuriel peste cap, cum ar fi ca mergea altcineva pe postul respectiv si ramaneam cu buza umflata. Dar acum e oficiala mutarea asa ca nu-mi fac probleme. Ce ma deranjeaza cel mai mult la ea e faptul ca jigneste, de cel mai multe ori nu are nici un temei, dar cand greseste ea (pana la urma e uman sa mai si gresim) nici vorba sa recunoasca, eventual cauta vinovati, in nici un caz ea sau se distreaza cat de toanta e [alcool]. Un mare stres, asta am simtit eu in doi ani de cand m-am intors la servici.Cand o mai auzeam ce povestea de la fiica-sa de la servici, ce mediu relaxant este imi statea pe limba sa o intreb da' ce-o retine sa ia exemplu de la ea. Lucrez la o firma de stat, asa ca prea multe nu se vor schimba in urmatorii ani, sefii cred ca sunt pusi acolo pe vecie si ca ei au painea si cutitul si ca nimic nu-i poate detrona. Happy ce spui tu e ceva de vis, de film cu happy end [:D], asa visam si eu mereu sa merg cu placere la servici si sa-mi fac treaba cu suflet, dar cand lucrurile nu merg asa ti se cam ia de tot si toate si ajungi intr-o rutina si stres de nu-ti poti imagina ca mai poate fi si altfel. [flo]Eli cu Bianca (13.06.2005) [duel] Andreas (17.08.1998) foto 1, , foto 2 , "Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"
Felicitari pentru transfer! Noi am avut o perioada nasoala cand am stat 5 oameni intr-un singur birou de 3m/4m si toti (in cel mai fericit caz doar 3) faceam munca de telemarketing. Atunci da, am simtit ca daca se misca unu face turbulente, dar zau ca nu ii trecea nimanui prin minte sa jigneasca pe altu'....ca si daca o facea...ce mai dadea el telefoane din balcon dupa aia...de la rece, sa se calmeze! [:D]. Cand apareau conflicte (ca peste tot) aveam aceeasi solutie: Balconul! [:D] Nu ne porcaim de fata cu ceilalti ca nu e principial. Faza misto e ca dupa aia, cand s-a rezolvat situatia, ne era cam greu asa singuri (eu singura si restul cate 2 in birou). Numa ce ne vedeai adunati pe undeva ........Ileanna are dreptate, e vorba de educatie si de scoala primara. Si de cum mai poti privi in ochii omului dupa ce te-ai purtat ca nesimtitu....Una e sa ai o atitudine mai severa sau mai ostila fata de o persoana din echipa care a gresit (si aici recunosc ca sunt destul de intoleranta, dar cu mine e usor, nu trebe decat sa vad ca te pui pe munca sa indrepti duma) si alta e sa iti versi nervii pe altii asa, ca esti sef, si poti! Cred ca aici gresesc multi dintre cei ajunsi in posturi "mai inalte". A, si ca uita cum e sa ai sef...unii dintre ei. Va pup!Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it

#34
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 18:28

Daca spun ca am norocul ca pot sa-mi iau actele si calculatorul acasa - cred ca am spus tot.
Seful urla ca disperatul, injura si vorbeste urat. Cand te vede mai concentrat intra si te intreaba tot felul de aberatii doar ca sa deranjeze. Si se plimba cu tigara aprinsa peste tot.
Una din colege fumeaza de parca e la concurs. Nici nu deschide geamul iarna, ca ii e frig. I s-au batut apropouri, i spus frumos, s-a facut misto de ea, i s-a zis de la obraz ... nimic. Baga capul in pamant si umple scrumiera. Mai si trage cateva injuraturi, grosolane si zbierate, cand nu-i iese ceva, mai alesc daca e plin de lume, ca de, e-o doamna.
Noi, ceilalti 5, nu fumam. Si nici nu putem inchide usile de la birouri (nu intru in amanunte).
De restul chestiilor, marunte, zilnice si deranjante nici nu ma mai leg. Atat de mult urasc fumatul si injuratul ca mi-e suficient.


#35
Alina86

Alina86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 21:19

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

Una din colege fumeaza de parca e la concurs. Nici nu deschide geamul iarna, ca ii e frig. I s-au batut apropouri, i spus frumos, s-a facut misto de ea, i s-a zis de la obraz ... nimic. Baga capul in pamant si umple scrumiera. Mai si trage cateva injuraturi, grosolane si zbierate, cand nu-i iese ceva, mai alesc daca e plin de lume, ca de, e-o doamna.
Noi, ceilalti 5, nu fumam. Si nici nu putem inchide usile de la birouri (nu intru in amanunte).
De restul chestiilor, marunte, zilnice si deranjante nici nu ma mai leg. Atat de mult urasc fumatul si injuratul ca mi-e suficient.


WOOOOW Sa fiti 5 care o suportati , nasol, nu o puteti lua pe sus?[:D]Colega scuza-ma dar nu mai e o doamna!!
OFFFFF Nici la mine nu e roz. Am o sefa la 40 si treaba ei de ani, necasatorita, nu are pe nimeni, sta la serviciu de la 8-21 cred ca am spus tot....si totusi mai sunt de spus : dimineata trebuie sa -mi dau seama dupa cum imi spune "buna dimineata" cand intru in birou daca o sa plec de la munk cu un sac de nervi sau nu, tipa, urla la toti chiar daca nu ii sunt subordonati. E super comunista, rea, invidioasa si pusa pe cearta mereu.
Ma bucur pentru cei care au o atmosfera placuta la serviciu si ma alatur celor care merg la serviciu doar sa se incarce cu energie negativa[bang][bang].....sa speram totusi ca va rasari soarele si in gradina noastra.[flo][flo][flo][flo]

#36
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 15:06

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela
Daca spun ca am norocul ca pot sa-mi iau actele si calculatorul acasa - cred ca am spus tot.Seful urla ca disperatul, injura si vorbeste urat. Cand te vede mai concentrat intra si te intreaba tot felul de aberatii doar ca sa deranjeze. Si se plimba cu tigara aprinsa peste tot.Una din colege fumeaza de parca e la concurs. Nici nu deschide geamul iarna, ca ii e frig. I s-au batut apropouri, i spus frumos, s-a facut misto de ea, i s-a zis de la obraz ... nimic. Baga capul in pamant si umple scrumiera. Mai si trage cateva injuraturi, grosolane si zbierate, cand nu-i iese ceva, mai alesc daca e plin de lume, ca de, e-o doamna.Noi, ceilalti 5, nu fumam. Si nici nu putem inchide usile de la birouri (nu intru in amanunte).De restul chestiilor, marunte, zilnice si deranjante nici nu ma mai leg. Atat de mult urasc fumatul si injuratul ca mi-e suficient.
Pai daca de vorba buna si de bun simt nu intelege....parca e reglementata treaba cu fumatul in institutii.....discutati cu conducerea aspectul asta. Nu e normal sa fumati pasiv, eu chiar am patit-o destul de rau din cauza asta. Sau treceti la tactica picatura chinezeasca: deschis geamu obsesiv in dreptu ei (cum ea TREBUIE sa fumeze si voi TREBUIE sa respirati). Ascuns scrumiera cat se poate de des. Comentat constant pe treaba asta....Cat poate, totusi sa reziste?Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it

#37
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 19:20

Si la fostulo meu loc din romnia nu mai era ca la inceput. Mancatorie intre colege, trageau pe tine si tot tu nu erai bun, parat la sefi pe lucruri de nimic iar sefa mare tipa, defapt ea tipa mereu dar daca iti recunosteai greseala te ierta, dar tipa la pacienti, de ziceau saracii ca acum ii bate, facea tot felul de reguli, ne desfintase bucataria, nci un covrig nu puteai sa manaci sau sa bei un pahar cu apa si asa nu aveai timp ptr ca era aglomerat de pacienti. Si colegele mele, ce nu suport observatii in fata pacientilor, le-am si zis ca daca noi intre noi nu ne respectam sa nu avem pretentii de la pacienti. Colegele incepeau sa se certe din nimc, se acuzau, chiar daca din greseala luai la una un pix, gata, lua foc de parca ii luai barbatul. Bine ca am scapat ca ajungeam la balamuc.

AURA

#38
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 04:52


eu am lucrat in Romania intre 1996 si 2003 cind am emigrat in aceeasi firma; de fapt e un grup 100% privat de firme, cu sediul la Bucuresti, care tocmai deschisesera filiale la mine in oras; am inceput 13 oameni, cind am plecat erau 250, plus inca o fabrica; am inceput cu contabilitate primara, cind am demisionat eram coordonator financiar contabil; lucram uneori zece ore/zi, dar viata in firma a fost frumoasa; beneficii+prime, excursii la Bucuresti anuale, de aniversarea firmei, colegii buni, prieteni- de cite ori aveam motiv organizam o iesire, o aniversare, ne ajutam reciproc, etc; Mai erau frecusuri pe la birou sau intre departamente in limita suportabilului dar in general atmosfera a fost superba; despre ce-am gasit aici in firmele francofone mai bine nu scriu ca ma ia durerea de cap; de la toalete murdare la "turnatoria" sport national, etc....




#39
lia popescu

lia popescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 15 martie 2009 - 18:51

Voi faceti ore suplimentare pe gratis?
La noi asa este obiceiul - unii o fac pt ca nu apuca sa termine treaba (cum sunt eu, de exemplu), altii ca sa dea bine in ochii sefului.
Nimeni nu primeste nimic pt aceste ore... zilnic stau 1-3 ore peste program.
Pana acum nu-mi pasa prea tare pentru ca imi placea sa termin treaba si sa plec acasa linistita, insa de cand am copilul bolnav, nu mai suport sa mai stau nici 5 minute peste program. Ma apuca furia cand vad pe cineva la usa cabinetului dupa ce programul meu s-a terminat si ma gandesc ca nu este normal sa-mi las copilul sa flamanzeasca (trebuie sa manance la ore fixe pt ca ia medicamente agresive pt stomac), pentru ca sa am grija de un om strain care poate este si mai putin bolnav ca el. Pe de alta parte imi este jena sa-i refuz, mai ales ca uneori sunt chiar situatii grave, urgente. Cand am vazut ca incep sa-mi pocneasca urechile de nervi si ca risc sa ma port urat cu pacientii, am gasit o doamna care sa ia copilul de la scoala si s-i dea sa manance. Insa asta costa bani si sunt in situatia de a plati pe cineva pt ca eu fac ore suplimentare, fara ca eu sa iau bani pt aceste ore...Ce sa fac? Exista o modalitate legala de a scurta programul cand ai un copil cu o boala cronica sau de a-mi fi platite aceste ore ?

#40
ariadna_coca

ariadna_coca
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 martie 2009 - 21:20

Happy ...ce ai scris e de domeniul fantasticului...la noi in Romania....e de pus la icoana si de dat in cap cu ea sefilor care sunt doar parveniti si uita ca sunt sefi doar ca Cineva vrea acest lucru ...dar uita ca sunt mai importanti cei 7 ani de acasa....pe care nu-i poate subtitui nici macar Dumnezeu....la unii
[:I]
Credeam ca lucrurile astea sunt doar in filme dar cand am citit impreuna cu sotul meu ceea ce ai scris (avand in vedere ca lucram amandoi in cadrul aceleiasi firme)nu ne venea sa credem....
[bang]insa trebuie sa constientizam ca asa cum nici un deget de la o mana nu seamana cu altul tot asa mai avem si noi de parcurs cei 500 de ani de evolutie care ne despart de ...AMERICA!!!!!!!!!!

Felicitari sefilor vostri!!!!
Coca& Bobdan


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -