Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

atmosfera la serviciu


41 raspunsuri la acest subiect

#21
inginera

inginera

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 23 octombrie 2008 - 17:16

pot spune ca vin la servici cu mare placere,sunt intr-un colectiv minunat si am niste sefi de nota zece.nu ma inalnescc cu ei decat foarte rar(anul asta pana acum de 4 ori)[:D]dar in schimb vorbim pe mes toata ziua .in concluzie doresc la toata lumea asa sefi,asa colectiv si asa servici[:D]

#22
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 07 noiembrie 2008 - 05:51

wow... nu imi vine sa cred ceea ce citesc... Cum sa tipe cineva la tine???... Sa te faca cu ou si cu otet la sedinte... Doamne fereste! Dar au voie sa faca asa ceva?

Eu lucrez de 14 ani la aceeasi companie, in tot acest timp nu am auzit pe nimeni ca tipa la nimeni. Sintem la biroul principal, Head Office cum se spune aici, biroul nostru ocupa etajul 20 tot, sintem cam 100 de oameni in birou.

Sedintele se desfasoara intr-un fel constructiv, dupa u program dinainte stabilit cu punctele care urmeaza sa fie dezbatute. In functie de program se imparte timpul suficient ca sa nu se lalaiasca pe lucruri inutile.... Dupa sedinte se face un rezumat (de obicei cel care a invocat sedinta) si se trimite tuturor care au participat, cu ideile principale si ceea ce trebuie facut constructiv pina la sedinta urmatoare.

Eu vin la ce ora vreau si plec la ce ora vreau cu conditia sa imi fac treaba si sa fac minimul de ore. La prinz am o ora pauza, timp in care ies la cumparaturi, in centru.

Eu vinerea fac cite ceva bun, muffinsuri, prajituri si le duc la munca, le pun in sala de cafea (sortimente diferite de cafea si ceai oferite de companie) sa ia cine vrea. De multe ori lumea cumpara fel de fel de bunatati si lasa in acea sala, ca un gest frumos.

Fac parte din Comitetul de activitati sociale. Membri acestui comtet ne intilnim in fiecare luna si planuim evenimentele din companie, de distractie... O data pe luna organizam cite ceva. Luna trecuta am avut o dupa amiaza cu inghetata de toate felurile, servita de directori si de proprietarul firmei. Noi le spuneam de care inghetata vrem si ei ne puneau in cosulete... asa, de fun!
Acum doua luni am avut o dupa amiaza pe o plaja artificiala la Polson Pier unde am jucat volei in nisip si alte jocuri distractive. AM baut pina a apus soarele si am mincat frigarui si fructe asortate...
Saptamina viitoare avem un "Pot luck lunch" adica fiecare aduce cite ceva de mincare, punem la gramada si gustam din fiecare... Asta pentru ca sitnem oameni din fiecare parte a lumii si incercam ceva din alte culturi...
Organizam activitati de voluntariat de doua ori pe an unde tot office-ul mergem la construit case "Habitat for Humanity" si avem fun...
Tot timpul anului stringem bani marunti si la sfirsitul anului ii donam la shelter. Anul trecut au fost donati peste doua mii de dolari.
O data pe an se organizeaza picnicul companiei si se inchiriaza o parte din insula Torontoului. Acolo participa tot head office-ul cu familii dar si cei care lucreaza in afara. De obicei sint cam vreo 400 de insi. Mincarea toata este servita de catering si este buna rau... pina si inghetata si vata pe bat le aduce copiilor, nelimitata. Clovni, baloane, jocuri si la sfirsit o tombola cu lucruri substantiale (televizor, combina, jocuri pentru copii...etc...)
De craciun se organizeaza la Mariott hotel, masa este de obicei desavirsita, muzica si dans pina la 3 dimineata. Tombola din nou cu fel de fel de lucruri!

In fiecare Februarie se organizeaza "Ziua aprecierii lucratorilor" in care presedintele ne vorbeste foarte frumos si ne multumeste pentru munca si contributie. Tot la Mariott se desfasoara, dar la lunch... Atunci se dau citeva cadouri. Cei care au facut 5 ani primesc o vaza de cristal de la Tiffany, cei care au facut 10 ani primesc o rama de argint de la Tiffany, cei care au facut 15 ani primesc un ceas de camera tot de la Tiffany iar cei care au facut 20 de ani primesc un Rolex de aur.
Apoi iarasi tombole cu cadouri...

Fiecare copil care se naste in companie primeste o mie de dolari cadou de la director... Iar daca juri ca te lasi de fumat si te tii asa un an de zile iti da o mie de dolari cadou... asta pe cuvint de onoare, nu pe analize medicale...

Toata lumea vorbeste foarte frumos, nu am auzit birfa sau cuvinte urite... Ne salutam zimbind de citeva ori pe zi :)) Ne tinem usa de la lift, de la intrare, ne intrebam de sanatate, de copii, etc...

O sa spuneti ca fac parte dintr-o secta [:D] Dar pe cuvint ca asa este la mine la munca!!!

#23
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 00:09

Happyyy, vrem si noi, vrem si noi [:D]...nu sugerezi firmei tale sa deschida un backoffice in Romania unde sa angajeze numai forumisti? [pup]

tati si printesele : http://thumb0.websho...00KuUueE_th.jpg
nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprec...?TOPIC_ID=87474


#24
adrianafedorca

adrianafedorca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.894 mesaje

Postat 14 decembrie 2008 - 14:33

wow Happy_in_TO cred ca doar in filme am vazut asa atmosfera la servici...



Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica [gravi] 10+



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine

"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler









#25
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 15 decembrie 2008 - 10:23

mai fratilor,dava v-as povesti de la serviciu,v-ar lua cu tremuriciul.De cind m-am angajat,ma tot minunez.Abuzuri peste abuzuri.Cu strigate,ridicat poalele in cap,ca sa domine seful striga tare,tare cit o tine gitul.Te face zob cit ai clipi.Au ai mei niste tehnici de mani****re,super puse la punct.

#26
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 15 decembrie 2008 - 10:26

mai happy,ma bucur ca Dumnezeu se milostiveste asa de unii,da`uite ca la altii..O fi ca la yin si yang.O parte luminata,alta intunecata.La tine a picat luminata,la altii ce a mai ramas.

#27
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 01:27

Cred ca la noi e chestie de "cei 7 ani de-acasa": directorul tipa la sefii de serviciu, sefii de serviciu, la sefii de birou, sefii de birou la salariati...si uite-asa o atmosfera de kko.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#28
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 12:30

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana
Cred ca la noi e chestie de "cei 7 ani de-acasa": directorul tipa la sefii de serviciu, sefii de serviciu, la sefii de birou, sefii de birou la salariati...si uite-asa o atmosfera de kko.O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
hinghereste fiecare pe cei de sub el la fel cum e si el hingherit de cei de deasupra lui. F urat. Pt ca indiferent de nivelul de educatie al fiecarui membru al echipei (sau de cultura, sau de bun simt), cred ca atmosfera este in mare masura dictata de cei care conduc echipa. Seful (directorul, sau cum s-o numi) ar trebui sa fie preocupat de modul in care e poarta oamenii unii cu altii si sa aibe grija ca atmosfera sa fie asa cum trebuie. Bine, acum depinde cum crede el/ea ca trebuie ;)Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it

#29
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 23 ianuarie 2009 - 17:28

Citat:
citat din mesajul lui mina
Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana
Cred ca la noi e chestie de "cei 7 ani de-acasa": directorul tipa la sefii de serviciu, sefii de serviciu, la sefii de birou, sefii de birou la salariati...si uite-asa o atmosfera de kko.O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
hinghereste fiecare pe cei de sub el la fel cum e si el hingherit de cei de deasupra lui. F urat. Pt ca indiferent de nivelul de educatie al fiecarui membru al echipei (sau de cultura, sau de bun simt), cred ca atmosfera este in mare masura dictata de cei care conduc echipa. Seful (directorul, sau cum s-o numi) ar trebui sa fie preocupat de modul in care e poarta oamenii unii cu altii si sa aibe grija ca atmosfera sa fie asa cum trebuie. Bine, acum depinde cum crede el/ea ca trebuie ;)Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it
Pai da...si uite de-aia ne miram de ce ajungem acasa obositi psihic, mai putin fizic. Ne miram de ce suntem nervosi si regretam dupa aceea. Directoarea cred ca e genul sa-si salveze pielea ei, si sa-i bage la inaintare pe altii...ceea ce se propaga de sus in jos...si uite de-asta e asa.Multumesc pt. intelegere oricum[flo]O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#30
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 23 ianuarie 2009 - 19:12

La noi e relativ bine doar sefa e cam enervanta cand avem campanii sau vanzari de produse.In rest colegii sunt draguti dar daca pot sa-si fure unul altuia clientii nu ezita nici unul.Asa e cand ai targeturi irealizabile.

Cait
Home is where heart is...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -