Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

atmosfera la serviciu


41 raspunsuri la acest subiect

#41
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 20:20

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Voi faceti ore suplimentare pe gratis?
La noi asa este obiceiul - unii o fac pt ca nu apuca sa termine treaba (cum sunt eu, de exemplu), altii ca sa dea bine in ochii sefului.
Nimeni nu primeste nimic pt aceste ore... zilnic stau 1-3 ore peste program.
Pana acum nu-mi pasa prea tare pentru ca imi placea sa termin treaba si sa plec acasa linistita, insa de cand am copilul bolnav, nu mai suport sa mai stau nici 5 minute peste program. Ma apuca furia cand vad pe cineva la usa cabinetului dupa ce programul meu s-a terminat si ma gandesc ca nu este normal sa-mi las copilul sa flamanzeasca (trebuie sa manance la ore fixe pt ca ia medicamente agresive pt stomac), pentru ca sa am grija de un om strain care poate este si mai putin bolnav ca el. Pe de alta parte imi este jena sa-i refuz, mai ales ca uneori sunt chiar situatii grave, urgente. Cand am vazut ca incep sa-mi pocneasca urechile de nervi si ca risc sa ma port urat cu pacientii, am gasit o doamna care sa ia copilul de la scoala si s-i dea sa manance. Insa asta costa bani si sunt in situatia de a plati pe cineva pt ca eu fac ore suplimentare, fara ca eu sa iau bani pt aceste ore...Ce sa fac? Exista o modalitate legala de a scurta programul cand ai un copil cu o boala cronica sau de a-mi fi platite aceste ore ?


Lia,

aici am vazut ca sa procedeaza in felul urmator: daca omul a avut appointment in ziua respectiva si n-a ajuns la rind la ora prevazuta medicul il consulta si peste program; daca e deja intrat in clinica si are luat numar de ordine (pentru cei care nu au RV) la ora inchiderii medicul il consulta; adica se inchide usa clinicii la inchiderea programului, deci nu mai intra pacienti in clinica dupa inchidere, dar nu si cabinetul-nu se trimit cei deja acolo acasa- si mi se pare foarte corect asa; presupun ca dat fiind ca pacientul a fost planificat/ inregistrat deja la receptie medicul este platit pentru acel timp suplimentar.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -