Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - divort, casatorie, partaj


218 raspunsuri la acest subiect

#11
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 17:41

multumesc mult[flo]

MIRELA mami de andreas nazdravan

#12
didi-anda

didi-anda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 23:14

Parintii mei au divortat cand eu aveam 9 ani<acum am 25 >.eu am ramas cu tatal meu,iar sora cu mama.
Acum 2 saptamani am fost cu tatal meu la notar si am facut act de intretinere,in care scria ca eu si sotul meu trebuie sa-l intretinem,iar el a trecut apartamentul pe noi. Vreau sa mentionez ca si surorii i-a cumparat o garsoniera,care a trecut-o direct pe ea, iar tata sta cu o femeie de vreo 15 ani. Spunet-mi va rog, in cazul in care tata se insoara,intr-un final,sotia lui,ar avea cum sa atace acest contract? Dar sora mea poate sa aibe vreo pretentie?
Notarul ne-a spus ca nu se cade sa facem contract de vanzare-cumparare <intre parinti si copii>, testamentul se poate ataca si ca cel mai indicat este sa facem cu intretinere...spunteti-mi,va rog,am facut bine contractul?
va multumesc

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 23:37

1. Sora poate sa aiba pretentii actul este atacabil sub drept de rezerva succesorala.



2. Sa inteleg faptul ca aveti intretinere contra apartament? Ce inseamna cu exactitate "a trecut apartamentul pe noi"? Vanzare, donatie? Ce scrie in acte?



3.Sotul supravietuitor - mosteneste 1/4 din averea defunctului INDIFERENT daca era bun comun sau nu.(asta pt viitoarea sotie in cazul in care ar fi in calitate de sot supravietuitor - dar este valabila si reciproca).



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 22:22

Mesaj initial:
simplyelenna


Salutare! Sper ca pana la sfarsitul anului, dupa ce voi intra in posesia hotararii de divort si imi voi preschimba actele (CI si pasaport), sa ma pot recasatori. Casatoria va avea loc in tara viitorului meu sot, Liban si se va face in rit islamic, pentru ca este singura modalitate recunoscuta la ei. Casatoria in paralel la Ambasada Romana, pentru obtinerea actelor de stare civila romana, nu este posibila. In urma casatoriei voi obtine documentele de stare civila libaneze, ce imi vor fi necesare pentru emigrarea sotului meu. As dori sa stiu, din momentul in care voi intra in posesia certificatului de casatorie libanez care vor fi, pas cu pas, etapele pe care va trebui sa le parcurg pentru a-mi aduce sotul in tara. Stie cineva cat dureaza aceste formalitati? Exista vreao modalitate de a grabi acest proces?
In cat timp se elibereaza hotararea de divort? Este de comun acord, fara bunuri dobandite in comun, deci fara partaj...
Pup si multumesc

#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 19:09

1. Divortul. Eliberarea hotararii depinde de momentul in care se afla derularea lui.

Din momentul in care se pronunta si devine definitiv si irevocabil, redactarea si comunicarea dureaza cel mult o luna.

2. Liban se afla, din pacate, pe Anexa 1 a Regulamentului CE 539, ceea ce inseamna ca pasii sunt mai multi. Oricum, totul incepe la Oficiul Roman pentru Imigrari, care functioneaza sub Ministerul Administratiei si Internelor, unde completezi un dosar cu diverse acte si depui o cerere pentru reintregirea familiei, precum si o

declaratie-invitatie, in care iti asumi cheltuieli pentru intretinere si eventuala indepartare. Dupa aprobarea dosarului, este nevoie de viza misiunii diplomatice sau a oficiului consular din tara de origine, unde mergi cu cele doua cereri aprobate in original. In urma acestor demersuri (care pot dura pana la cateva luni buni in cazul

tarilor din aceasta lista) se elibereaza o viza de lunga sedere, cu aprobarea Centrului National de vize. Ea apoi se poate prelungi. Cererea de cetatenie se poate depune dupa 5 ani de la casatoria cu un cetatean roman.

Pasii sunt diferiti pentru cei ce fac dovada ca au capital si vor sa deruleze afaceri in Romania, pentru cei ce vin la studii, pentru cei ce ce azil politic.

Toate informatiile le obtii de la Oficiul Roman pentru Imigrari si la Ministerul Afacerilor Externe, care cred ca au si informatii electronice bine puse la punct. Nu cred ca exista vreo posibilitate de a grabi etapele, mai ales cand este vorba de statele incluse pe lista Anexei 1 - pe care se afla si Afganistan, de exemplu...

Trebuie sa te mai siguri ca el nu are probleme sa iasa din tara, are pasaport valabil si nu are interdictii. Au fost situatii in care toate formalitatile au fost indeplinite, dar tara de origine i-a interzis iesirea din diverse motive interne, care tin strict de legislatia lor.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#16
didi-anda

didi-anda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 21:38

MARIUS am gasit contractul...scrie asa :
CONTRACT DE INTRETINERE

Subsemnatul...divortat,domiciliat..... TRANSMIT LIBER DE SARCINI FIICEI SI GINERELUI MEU ...NUDA PROPRIETATE ASUPRA APARTAMENTULUI..........eu,intretinutul rezervandu-mi dreptul de uzufruct viager asupr acestui imobil si consimt la intabularea in C.F a acestui drept pe numele meu si a dreptului de proprietate pe numele intretinatorilor.

notarul a zis ca sora mea nu trebuie sa fie prezenta cand am semnat contractul si ca ea nu-l poate ataca. ok....sora mea nu-l poate ataca...dar in cazul in care se insoara tata, sotia lui ar puteaavea vreo pretentie?ea n-a contribuit cu nimic...
multumesc frumos

#17
simplyelenna

simplyelenna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 22:17

Multumesc foarte mult...Speram la vesti mai bune...dar asta e...cand iti doresti ceva [:)]
O seara buna si numai bine

#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2008 - 00:38

Citat:
citat din mesajul lui didi-anda
MARIUS am gasit contractul...scrie asa : CONTRACT DE INTRETINERE Subsemnatul...divortat,domiciliat..... TRANSMIT LIBER DE SARCINI FIICEI SI GINERELUI MEU ...NUDA PROPRIETATE ASUPRA APARTAMENTULUI..........eu,intretinutul rezervandu-mi dreptul de uzufruct viager asupr acestui imobil si consimt la intabularea in C.F a acestui drept pe numele meu si a dreptului de proprietate pe numele intretinatorilor. notarul a zis ca sora mea nu trebuie sa fie prezenta cand am semnat contractul si ca ea nu-l poate ataca. ok....sora mea nu-l poate ataca...dar in cazul in care se insoara tata, sotia lui ar puteaavea vreo pretentie?ea n-a contribuit cu nimic... multumesc frumos
Sora ta poate ataca contractul, pentru neindeplinire (neexecutare), mai ales ca, constat ca nu sunt clar stipulate conditiile intretinerii. De asemena, tata poate rezolutiona contractul oricand.Sotia tatalui poate ridica pretentia legala de 1/4 daca se rezolutioneaza contractul.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#19
didi-anda

didi-anda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 02:32

Marius,iti multumesc frumos pt raspuns [flo]

#20
antonia68

antonia68
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 20:06

Marius,indraznesc sa-ti cer si eu ajutorul.Dupa moartea mamei tatal meu s-a recasatorit(fara acte).Noi nu am facut dezbaterea mostenirii.Astfel sotia sa va avea drepturi dupa implinirea a 5 ani(sau cati?)de convietuire fara a avea acte?Va detine jumatate din drepturi sau doar jumatate din jumatatea tatalui.Multumesc.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -