Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - divort, casatorie, partaj


218 raspunsuri la acest subiect

#21
alexa-rozi

alexa-rozi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 28 septembrie 2008 - 12:17

Sunt in proces de divort si gravida in 8 luni.Asi dori sa stiu daca procesul nu se finalizeaza si eu nasc,cum procedez la inregistrarea copilului in spital si la starea civila?fac dovada ca am proces pe rol?Precizez ca sotul nu este tatal copilului iar tatal biologic vrea sa il recunoasca.Stiu ca va trebui sa fac tagada de paternitate.Sunt despartita in fapt de peste 11 ani de sot,am precizat si in cererea de divort asta.Procedura de citare nu a fost indeplinita cum trebuie iar judecatoria a facut demersuri la evidenta populatiei ca sa afle domiciliul piritului.In cazul in care el are buletinul expirat iar autoritatiile nu mai stiu nimic de el poate fi declarat disparut ?el a ajuns un om al strazilor ,practic a inebunit dar nu am de unde sa il iau si cum sa dovedesc asta la tribunal. ce sanse am ca acest copil care se va naste in curind sa fie recunoscut de tatal sau natural?doar prin tribunal pot face asta?Pina atunci la tatal va fi trecut sotul chiar daca acesta habar nu are de copil,e de negasit etc?Va rog daca ma puteti lamuri macar la citeva din intrebarile pe care le-am pus si imi cer scuze dar sunt disperata ,nu stiu ce sa mai fac si timpul trece.Marti pe 30 am a 2 -a infatisare si nu cred ca se va termina nici acum.Multumesc

#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 10:29

Citat:
citat din mesajul lui antonia68
Marius,indraznesc sa-ti cer si eu ajutorul.Dupa moartea mamei tatal meu s-a recasatorit(fara acte).Noi nu am facut dezbaterea mostenirii.Astfel sotia sa va avea drepturi dupa implinirea a 5 ani(sau cati?)de convietuire fara a avea acte?Va detine jumatate din drepturi sau doar jumatate din jumatatea tatalui.Multumesc.
Acelea nu devin bunuri comune (ca in cazul casatoriei) nici dupa 5 ani, nici dupa 50 de concubinaj. In schimb, poate cere stabilirea unui drept de creanta daca dovedeste ca a contribuit cu banii ei la modificarea casei, imbunatatiri menite sa creasca valoarea imobilului etc.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 10:31

Citat:
citat din mesajul lui alexa-rozi
Sunt in proces de divort si gravida in 8 luni.Asi dori sa stiu daca procesul nu se finalizeaza si eu nasc,cum procedez la inregistrarea copilului in spital si la starea civila?fac dovada ca am proces pe rol?Precizez ca sotul nu este tatal copilului iar tatal biologic vrea sa il recunoasca.Stiu ca va trebui sa fac tagada de paternitate.Sunt despartita in fapt de peste 11 ani de sot,am precizat si in cererea de divort asta.Procedura de citare nu a fost indeplinita cum trebuie iar judecatoria a facut demersuri la evidenta populatiei ca sa afle domiciliul piritului.In cazul in care el are buletinul expirat iar autoritatiile nu mai stiu nimic de el poate fi declarat disparut ?el a ajuns un om al strazilor ,practic a inebunit dar nu am de unde sa il iau si cum sa dovedesc asta la tribunal. ce sanse am ca acest copil care se va naste in curind sa fie recunoscut de tatal sau natural?doar prin tribunal pot face asta?Pina atunci la tatal va fi trecut sotul chiar daca acesta habar nu are de copil,e de negasit etc?Va rog daca ma puteti lamuri macar la citeva din intrebarile pe care le-am pus si imi cer scuze dar sunt disperata ,nu stiu ce sa mai fac si timpul trece.Marti pe 30 am a 2 -a infatisare si nu cred ca se va termina nici acum.Multumesc
Nu se poate declara disparut. Nebun sau om al strazii, exista. Oricum, pasii in asemenea demers sunt lungi si complicati. Cat priveste copilul - daca se naste inainte ca divortul sa devina definitiv, va fi copilul sotului tau legal. Ulterior vei tagadui paternitatea, vei rasturna in instanta prezumtia de paternitate (cea care a operat la nasterea copilului, tu fiind casatorita), aratand ca sotul tau este cu neputinta sa fie tatal copilului pentru ca lipseste de atata vreme (martori etc). Copilul va deveni din afara casatoriei, si va putea recunoscut voluntar de catre tatal lui biologic sau fortat, in instanta (daca nu vrea sa-l recunoasca).Iti recomand un avocat, ca sa nu te lungesti prea mult.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#24
alexa-rozi

alexa-rozi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 13:42

Multumesc mult pentru raspuns,tatal copilului vrea sa il recunoasca,dupa divort ne vom casatori.Voi angaja un avocat si sper ca totul sa se rezolve cit mai curind.

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 20:45

Succes! [:)]



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#26
alexa-rozi

alexa-rozi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 18:24

Maris am sa te rog sa ma mai ajuti putin daca se poate.Am fost azi la proces iar judecatoria nu a primit un raspuns satisfacator de la evidenta populatiei.Ca sa nu ma mai lungeasca prea mult,mi sa spus sa il citez la mica publicitate intr-un ziar si la Monitorul Oficial.Problema este ca eu nu inteleg cum il citez?declar domiciliu necunoscut cind formulez anuntul sau prezint citatia in care e trecut la domiciliu comun?precizez ca eu am citatia de la prima infatisare in care declarasem domiciliul piritului la ultima adresa comuna.Acum la a doua infatisare nu am primit nici o citatie,nu stiu ce sa intimplat,m-am dus eu ca am stiut data si ora.Daca trebuie sa iau citatie pentru monitorul oficial de unde o iau?de la arhiva?fac o copie sau cum procedez?

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 octombrie 2008 - 00:56

Citat:
citat din mesajul lui alexa-rozi
Maris am sa te rog sa ma mai ajuti putin daca se poate.Am fost azi la proces iar judecatoria nu a primit un raspuns satisfacator de la evidenta populatiei.Ca sa nu ma mai lungeasca prea mult,mi sa spus sa il citez la mica publicitate intr-un ziar si la Monitorul Oficial.Problema este ca eu nu inteleg cum il citez?declar domiciliu necunoscut cind formulez anuntul sau prezint citatia in care e trecut la domiciliu comun?precizez ca eu am citatia de la prima infatisare in care declarasem domiciliul piritului la ultima adresa comuna.Acum la a doua infatisare nu am primit nici o citatie,nu stiu ce sa intimplat,m-am dus eu ca am stiut data si ora.Daca trebuie sa iau citatie pentru monitorul oficial de unde o iau?de la arhiva?fac o copie sau cum procedez?
Acest serviciu depaseste cadrul de asistenta juridica gratuita.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#28
devia

devia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 04 octombrie 2008 - 16:12

-

#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 octombrie 2008 - 21:33

Citat:
citat din mesajul lui devia
Buna. Sunt casatorita cu sotul meu de 5 ani si avem un baietel de 1 an si 4 luni.In ultima vreme nu ma mai inteleg cu sotul meu ,ne certam foarte des ,asa ca am ajuns sa ma gandesc foarte serios la divort ,dar imi este teama sa nu raman fara copil.E posibil sa primeasca el copilul?Eu la 7 luni de la casatorie m-am angajat ,iar acum sunt in concediu de cresterea copilului. Avem o casa ridicata de sotul meu ,dar terminata impreuna cu mine si ne-am luat de curand un apartament cu ajutorul unui credit bancar.Pentru acest credit ,s-a pus ipoteca pe casa.Vreau sa stiu ce se va intampla la partaj? Multumesc.
Casa este bun propriu al sotului (inteleg ca a inceput constructia inainte de casatorie, terenul ii apartine), dar poti cere un drept de creanta proportional cu contributia ta de la momentul casatoriei. Valoarea exacta se stabileste functie de cat s-a investit dupa casatorie, si cu participarea fiecaruia la finalizare.Cat priveste creditul - aici sunt mai multe variante, ramane s-o alegeti pe cea mai convenabila. Vindeti apartamentul (avans egal cu cat s-a achitat pana acum, apoi achitat tot imprumutul si impartit restul de bani.) Sau sa-ti dea jumatate din cat s-a achitat pana acum si sa ramana in continuare titularul creditului (dat fiind ca ipoteca este pe casa lui) si sa continue plata pana la final, evident apartamentul ramanand in proprietatea lui. Sau sa ramaneti coproprietari pe apartament, platiti ratele in continuare, il inchiriati si aveti o sursa de venit. Sau invers - ii dai tu jumatate din ce s-a achitat pana acum, ramai cu ratele si apartamentul la final(dar aici trebuie sa accepte banca o alta ipoteca, eventual direct pe apartament, dat fiind ca nu esti proprietar pe casa ipotecata).In legatura cu copilul - sansele de a-l pierde sunt minime avand in vedere varsta copilului si acceptand din capul locului ca esti o mama buna.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 21:35

[flo]

Intrebare arzatoare pana ajung la avocata:

ce document imi trebuie de la tatal copilului in timpul divortului , in care renunta la copil, adica o pot lua pe fie`mea pe numele meu de don`soara ?

Ajunge ceva declaratie la notar de genul fara pretentii din partea amandurora ? ... Se poate rescrie un certificat de nastere ? ...

Ati auzit de vreun caz similar ???



Multumesc pt orice informatie.



Edit, k uitai: telefonic mi-a dat de inteles ca nu vrea sa aiba absolut nicio obligatie fata de copil si as vrea ca el sa fe multumit pe deplin, sa-si poata trai viata fara nicio "problema". Adik nu va trebui sa plateasca pensie alimentara, dar nici sa-si vada copilul, sa nu-l deranjam deloc.



________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -