Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - divort, casatorie, partaj


218 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 17:32

Topic dedicat



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 00:05

Topic intial - Leditia

Ma tot chinui de nu stiu cand sa depun actele pt casatorie.
Initial nu am stiut,caci nu mi-a zis nimeni, ca pe sentinta de divort trebuie sa pun stampila si timbru judiciar la judecatoria unde a avut loc divortul.Cu chiu cu vai am ajuns..fiind in alta localitate.Bun,am rezolvat cu asta.
Acum insa intampin mai multe probleme si deja sunt cu nervii in pioneze caci sunt insarcinata,am o sarcina cu risc,tocmai am facut un cerclaj si trebuie sa stau mai mult in pat..Si nu reusesc sa depun actele pt a ma recasatorii.
Problemele ar fi asa:dna de la casa casatoriilor a zis ca trebuie sa scot un alt CI,in baza sentiintei de divort.Pe sentiinta de divort scrie clar ca-mi pastrez numele din timpul casatoriei..si l-am pastrat tocmai ca sa nu mai fiu nevoita sa schimb toate actele!Pe CI nu scrie statutul meu,dar a vazut ea ca CI-ul e scos in 2006 si divortul s-a pronuntat in 2007..si eram in timpul casatoriei.Nu inteleg de ce trebuie sa scot un alt CI cu acelasi nume,ca apoi sa umblu sa scot alt CI cu numele dobandit prin casatorie.
A doua problema ar fi ca a zis ca sentiinta de divort originala ramane la ei,eu urmand sa-mi fac alta..Nu se gasesc timbre judiciare si doar printr-un imens noroc am reusit s-o fac pe cea pe care o am acum.De la judecatorie mi-a atras atentia,atunci cand am facut-o ca aceea ramane la mine,iar daca am nevoie pt altceva voi da copii!
Si in sfarsit a 3-a problema ar fi actele prenuptiale..sunt valabile 14 zile,dar alea 14 zile cuprind practic si zilele in care stau la ei la casa casatoriilor,adik tot 14 zile!Nu am reusit sa ma incadrez in aceleasi 14 zile ca am avut probleme cu sarcina si a trebuit sa fac cerclaj..dar este aberant caci programul lor este de la 9-12,iar eu nu pot face aceste acte iar si sa ajung in timp util la ei pt ca dr de fam incepe la ora 10 programul..(si o zi e de dim ,una de dupa-amiaza)
Cam astea sunt problemele pe care le intampin.Mai mult,nu stiu unde sa-mi fac CI-ul..acesta cu acelasi nume,pt ca nu mai locuiesc acolo(alt oras) si nu am cum sa ma ia in spatiu pers respectiva.
Ma poate lamurii si pe mine cineva?Are dreptate dna asta de la casa casatoriilor?Acestia sunt pasii care trebuie urmati?
Sunt cu nervii in pioneze,divortul meu a durat 5min,iar ca sa ma recasatoresc umblu de nu stiu cat timp pe drumuri dupa diverse acte..Probabil se incurajeaza divortul si nu casatoria!
Multumesc anticipat.

#3
peanut

peanut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 01:57

Nu o sa povestesc prin ce am trecut si noi, o sa zic doar ca eram sa raman nemaritata. S-au legat de orice virgulitza, mai ales ca sotzul meu e si cetatzean strain. Sotzul meu (cumva am reusit sa ne casatorim!) a cerut sa vorbeasca cu sefii doamnelor de la Starea Civila si mi se pare ca ne-am dus la Evidentza Populatziei, care pe atunci apartzinea de Politzie. Le-a povestit prin ce am trecut, iar ei au fost foarte de treaba si le-au sunat pe cele de la Starea Civila spunandu-le ca vor sa ne vada casatoritzi cat mai repede. Nu stiu daca asta e solutzia si pentru tine, dar la noi asta a functzionat.

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 10:54

1. E normal ca sentinta sa aiba mentiunea definitiv si irevocabil sau (dupa caz) sa fie investita cu titlu executoriu (nu intru in amanunte, e vizibil motivul - sa nu fi fost atacata).

2. Daca nu ti-ai schimbat numele, nu vad ce ce ar fi necesar un nou buletin.

Problema este poate cea a domiciliului - macar unul dintre voi trebuie sa locuiasca legal in localitatea unde se oficiaza casatoria.

3. Actele stau la "dospit" 10 zile, nu 14. Chiar daca din diferite motive se depaseste termenul cu cateva zile (aglomeratie, zi nepotrivita etc), nu este motiv de nevalabilitate a documentelor.

4. Fa-ti copii dupa sentinta si legalizeaza-le notarial. Daca a fost un divort pur si simplu (fara cereri accesorii - minor, partaj etc) nu vad la ce ti-ar mai trebui.

Dar, oricand poti obtine din nou o legalizare la instanta, deci nu-i nicio problema.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#5
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 11:12

Citat:
citat din mesajul lui marius
1. E normal ca sentinta sa aiba mentiunea definitiv si irevocabil sau (dupa caz) sa fie investita cu titlu executoriu (nu intru in amanunte, e vizibil motivul - sa nu fi fost atacata).2. Daca nu ti-ai schimbat numele, nu vad ce ce ar fi necesar un nou buletin.Problema este poate cea a domiciliului - macar unul dintre voi trebuie sa locuiasca legal in localitatea unde se oficiaza casatoria.3. Actele stau la "dospit" 10 zile, nu 14. Chiar daca din diferite motive se depaseste termenul cu cateva zile (aglomeratie, zi nepotrivita etc), nu este motiv de nevalabilitate a documentelor.4. Fa-ti copii dupa sentinta si legalizeaza-le notarial. Daca a fost un divort pur si simplu (fara cereri accesorii - minor, partaj etc) nu vad la ce ti-ar mai trebui.Dar, oricand poti obtine din nou o legalizare la instanta, deci nu-i nicio problema.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa
Multumesc frumos.1.Sentiinta este definitiva si irevocabila.(divortul a fost simplu,de comun acord,fara partaj,fara copii..nici 5min n-a durat)2.Eu acum locuiesc la viitorul sot care are domiciliul legal aici in Cta.Deci aici depunem si actele.Si totusi eu ce sa-i zic dnei referitor la CI?Pt ca i-am zis ieri ca e aberant ce-mi cere ea din moment ce sentiinta zice ca-mi pastrez numele din timpul casatoriei.Ea sustine ca e vba de statut.Desi culmea pe CI nu scrie nicaieri statutul meu,doar ca daca te uiti ca CI-ul este scos in 2006 si sentiinta de divort s-a pronuntat in 2007,da,iti dai seama ca este scos in timpul casatoriei.Insa este aberant sa scot un nou CI acum.Mi-a zis ca trebuia sa-mi zica avocatul ca dupa divort se schimba CI-ul...pai nu am avut avocat.3.Asa stiam si eu,dar ea a zis ca aceste acte trebuie depuse imediat si ca daca nu ma incadrez in perioada nu mai sunt valabile.Chestia este ca nu stiu cum s-o combat,adik mi-ar trebui o lege,ceva,ca degeaba ii zic eu ca e aberant sa-mi ceara CI nou sau acte prenuptiale scoase si depuse in aceeasi dimineata.Cu sentiinta aia mi se pare la fel de aberant sa ramana la ei mai ales ca la dosar trebuie sa depui doar copii!Multumesc frumos pt raspuns,dar cum rezolv?Ca mi-e sa nu-mi primeasca dosarul daca nu-mi scot alt CI si sa pierd iar actele prenuptiale si zau ca nu mi-e usor sa dau 1mil de fiecare data sa le scot.POZE Minunica mea[gravi]23+ cu David Christian[baietel] [ruga]

#6
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:04

Trimis la: - 16/09/2008 : 12:48:01
--------------------------------------------------------------------------------

buna ziua
am si eu o intrebare:am facut actele de succesiune dupa tatal meu decedat in martie si suntem 3 mostenitori eu,mama si fratele meu,acum fratele meu vrea sa divorteze, stiti cumva daca sotia lui are drepturi asupra mostenirii dobandite acum 3 luni????
va roooggg daca stiti sa imi raspundeti si multumesc mult

MIRELA mami de andreas nazdravan


MIRELA mami de andreas nazdravan

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:19

1. O sentinta este definitiva si irevocabila atunci cand nu mai exista cai de atac, nu conteaza daca a durat 5 minute sau 5 ani. Deci, mentiunea este obligatorie.

2. E normal sa lasi sentinta in original, ca sa nu te mai poti marita o data (bigamia este penala).

3.Regimul cartii de identitate este reglementat de OU 97/2005. Art.18 stabileste conditiile eliberarii unei noi CI:

Art. 18. - (1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza o noua carte de identitate in urmatoarele cazuri:

a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeaza a fi preschimbat;

b) daca s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data ori locul nasterii;

c) in cazul schimbarii domiciliului;

d) in cazul schimbarii denumirii sau a rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al

infiintarii localitatilor sau strazilor;

e) in cazul atribuirii unui nou C.N.P.;

f) in cazul deteriorarii actului de identitate;

g) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;

h) la expirarea sau revocarea interdictiei titularului de a se afla in anumite localitati;

i) cand fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;

j) in cazul schimbarii sexului;

k) in cazul anularii;

l) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.

(2)

In termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-k), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).

(3) Cu cel putin 15 zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).





Deci, nu te afli in nici una dintre conditiile de mai sus.



4.Eliberarea actelor de stare civila este reglementata de Legea 119/1996, cu completarile ulterioare. Art. 29 indica termenul pentru incheierea casatoriei:

Art. 29 (1): Casatoria se incheie intr-untermen de 10 zile, in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria.



Daca tot intampini dificultati, intra la seful Oficiului de stare civila, iar in cel mai rau caz reclama la primar.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#8
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:32

Multumesc din suflet Marius.Nu stiu ce ma faceam fara tine.[flo]



POZE

Minunica mea

[gravi]23+ cu David Christian[baietel] [ruga]

#9
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:46

MARIUS ma ajuti si pe mine? te roog...

MIRELA mami de andreas nazdravan

#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 17:37

Nu, la divort mostenirea nu intra in masa partajabila, este bun propriu



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -