Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - divort, casatorie, partaj


218 raspunsuri la acest subiect

#211
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 04 august 2010 - 15:56

Citat:
citat din mesajul lui Cr3@t@

buna ziua am si eu o problema ,am copil si vreau sa divortez,sunt casatorita de 1 an si jumatate
vreau sa stiu ce implica (avocati,bani cheltuiti),vreau sa se rezolve cat mai repede si cu mare usurinta,va rog sa ma ajutati
astept un raspuns, va multumesc

mamica de ingeras SEBASTIAN
sufletelu' lu' mamica,lu' taticu,lu' bunica


Depinde in ce situatie esti, daca divortul este de comun acord sau numai tu iti doresti sa divortezi,
daca va intelegeti si divortul este de comun acord atunci nu cred ca aveti nevoie de un avocat, nu vad de ce ar dura mult, iar un divort costa 39 de lei.



---------------------------------------------------
''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

#212
Cr3@t@

Cr3@t@

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 04 august 2010 - 15:58

multumesc

mamica de ingeras SEBASTIAN
sufletelu' lu' mamica,lu' taticu,lu' bunica

#213
Mirela72

Mirela72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 10 septembrie 2010 - 15:23

Marius, te rog sa ma ajuti cu un raspuns.
Am o colega de serviciu care a deschis proces de divort de 2 saptamani. Motivul principal care a determinat-o sa ia aceasta decizie a fost bataia pe care a primit-o de la sotul ei (nu prima data violent). In acea seara a fugit de acasa de frica lui (a batut-o in prezenta copilului), a facut plangere la politie, si-a scos certificat medico-legal de 5 zile ingrijiri medicale.Din acea seara nu a mai avut curajul sa se intoarca acasa, a venit cu politia sa-si ia hainele insa "domnul" a refuzat sa o lase sa ia si copilul cu ea.In acest timp ea a facut cerere la tribunal sa i se increditeze copilul pana la proces (audierea va avea loc in 10 zile ), timp in care ea a vorbit in permanenta cu baietelul la telefon si a fost de vreo 3 ori sa-l vada dar nu in apartament ci afara, in parc. Sotul o tot ameninta ca nu va renunta la copil, ca legea ar fi de partea lui avand in vedere ca ea nu s-a intors la domiciliul conjugal dupa acea bataie, ca in aceste 2 saptamani ea nu a contribuit la cresterea si educarea copilului. Din pacate, avocatul ei i-a spus cam acelasi lucru, ca nun conteaza ca ea a fost batuta ci ca trebuia sa se fi intors alaturi de sot si copil desi se expunea unei noi violente. Ea tremura de frica numai cand il vede si-i este groaza de el. Baietelul va face 6 ani in luna decembrie si e foarte atasat de ambii parinti.
Spune-mi te rog, ce sanse are sa-si piarda copilul in instant avand in vedere circumstantele expuse si nu in ultimul rand ca ea lucreaza, are serviciu iar el nu, traieste din diverse afaceri subterane. Casa e bun comun. Nu-mi vine sa cred ca legea ar fi atat de nedreapta incat sa-i refuze unei femei oneste si la locul ei incredintarea copilului sau de care a avut grija cu tot sufletul de cand s-a nascut si pana acum, doar din cauza ca nu a avut curajul sa se intoarca langa un sot abuziv care a refuzat sa-i dea copilul desi ea ar fi vrut din toata inima sa-l aiba langa ea si a facut cerere in instanta in acest sens).Partea proasta este ca avocatul (daca chiar are dreptate) i-a spus abia dupa 2 saptamani de la intentarea divortului ca sunt sanse mari sa-si piarda copilul pt. ca nu s-a intors in "dulcele" domiciliu conjugal.
Multumesc anticipat de raspuns.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.web...m/user/Papucica

#214
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 14 septembrie 2010 - 15:16

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Marius, te rog sa ma ajuti cu un raspuns.
Am o colega de serviciu care a deschis proces de divort de 2 saptamani. Motivul principal care a determinat-o sa ia aceasta decizie a fost bataia pe care a primit-o de la sotul ei (nu prima data violent). In acea seara a fugit de acasa de frica lui (a batut-o in prezenta copilului), a facut plangere la politie, si-a scos certificat medico-legal de 5 zile ingrijiri medicale.Din acea seara nu a mai avut curajul sa se intoarca acasa, a venit cu politia sa-si ia hainele insa "domnul" a refuzat sa o lase sa ia si copilul cu ea.In acest timp ea a facut cerere la tribunal sa i se increditeze copilul pana la proces (audierea va avea loc in 10 zile ), timp in care ea a vorbit in permanenta cu baietelul la telefon si a fost de vreo 3 ori sa-l vada dar nu in apartament ci afara, in parc. Sotul o tot ameninta ca nu va renunta la copil, ca legea ar fi de partea lui avand in vedere ca ea nu s-a intors la domiciliul conjugal dupa acea bataie, ca in aceste 2 saptamani ea nu a contribuit la cresterea si educarea copilului. Din pacate, avocatul ei i-a spus cam acelasi lucru, ca nun conteaza ca ea a fost batuta ci ca trebuia sa se fi intors alaturi de sot si copil desi se expunea unei noi violente. Ea tremura de frica numai cand il vede si-i este groaza de el. Baietelul va face 6 ani in luna decembrie si e foarte atasat de ambii parinti.
Spune-mi te rog, ce sanse are sa-si piarda copilul in instant avand in vedere circumstantele expuse si nu in ultimul rand ca ea lucreaza, are serviciu iar el nu, traieste din diverse afaceri subterane. Casa e bun comun. Nu-mi vine sa cred ca legea ar fi atat de nedreapta incat sa-i refuze unei femei oneste si la locul ei incredintarea copilului sau de care a avut grija cu tot sufletul de cand s-a nascut si pana acum, doar din cauza ca nu a avut curajul sa se intoarca langa un sot abuziv care a refuzat sa-i dea copilul desi ea ar fi vrut din toata inima sa-l aiba langa ea si a facut cerere in instanta in acest sens).Partea proasta este ca avocatul (daca chiar are dreptate) i-a spus abia dupa 2 saptamani de la intentarea divortului ca sunt sanse mari sa-si piarda copilul pt. ca nu s-a intors in "dulcele" domiciliu conjugal.
Multumesc anticipat de raspuns.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.web...m/user/Papucica


Aici nu este vorba despre parasirea domiciliului conjugal (notiune foarte discutabila), ci de o separare in fapt.
Problema nu ar fi ca a plecat, ci ca a plecat fara copil.
In lipsa ordonantei de incredintare (pe care inteleg ca a inaintat-o!!!) ar putea intra sub incidenta 305 Cod Penal - abandon de familie.

Daca chiar este imposibila intoarcerea, atunci recomand ca pana la pronuntarea instantei pe ordonanta sa continue vizitele in prezenta cuiva si sa participe la intretinerea copilului - astfel incat sa poata arata oricand ca nu este abandon.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#215
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 02:43

Buna seara
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu raspunsul la o intrebare. Am deschis actiunea de divort, iar sotul declara ca nu vrea sa vina la prima infatisare, ca nu are ce declara si ca nu vrea sa-si ia nici avocat. Ce se intampla in acest caz, se poate judeca procesul in lipsa paratului sau se amana?

Precizez ca sotul a primit citatia in cutia postala si a si citit-o, insa nu vrea sa se prezinte. Ce fac eu acum?
Multumesc.

Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)

#216
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 03:10

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Buna seara
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu raspunsul la o intrebare. Am deschis actiunea de divort, iar sotul declara ca nu vrea sa vina la prima infatisare, ca nu are ce declara si ca nu vrea sa-si ia nici avocat. Ce se intampla in acest caz, se poate judeca procesul in lipsa paratului sau se amana?

Precizez ca sotul a primit citatia in cutia postala si a si citit-o, insa nu vrea sa se prezinte. Ce fac eu acum?
Multumesc.

Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)


Sa fie sanatos, se judeca si fara el. Nu m-as bizui insa pe "declaratia" lui - poate veni, poate depune intampinare etc.
In schimb, daca nu te duci tu se respinge cererea.
Asadar, tu-ti vezi de treaba, dar pregatita pentru orice tip de atitudine din partea cealalta (oricum, iti va spune si avocatul).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#217
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 03:17

Multumesc.

Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)

#218
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 27 septembrie 2010 - 04:44

Cum se desfasoara concret prima infatisare? Ce anume trebuie sa pregatesc? Am inteles ca trebuie sa cer administrarea probelor, dar care probe? ca eu nu am asa ceva...

Mediajust daca ma poti ajuta cu un raspuns...multumesc.



Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)






>>>Continuare


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -