Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Calendarul gradinarului vesel (3)


236 raspunsuri la acest subiect

#31
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 17:26

quote:
Originally posted by irinabobe

Georgeta imi spui si mie te rog unde mai exact este magazinul la Rosetti?
Cu sticlele de la trandafirii plantati in toamna ce fac le scot acum sau mai astept?


Magazinul e chiar in Piata Rosetti, de fapt pe coltul cu Hristo Botev. Nu stiu sa explic prea bine, cum mergi de la Universitate si ajungi in intersectie la Rosetti, Hristo Botev e strada care se duce in dreapta.Si cum ai intrat pe Hristo Botev magazinul e pe partea stanga, e un magazin cu seminte si ingrasaminte si tratamente de tot felul pentru plante.Sper ca am fost cat de cat coerenta, sunt total pierduta in spatiu, greu nimereste omul unde-l trimit eu.
Trandafirii de sub sticle cred ca poti deja sa-i scoti, macar ziua ca se sufoca de caldura.Eu n-am inmultit niciodata trandafirii asa (de fapt n-am mai inmultit trandafiri vreodata )dar am citit odata pe undeva ca primavara cand se incalzeste se scot sticlele ziua cat e cald ca altfel se sufoca.

#32
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 17:45

E chiar ciudatica orhidea din poza ta, daniela_b. Mie imi dau fiori plantele care aduc cu un sarpe. Asta fiinca mi-e o groaza de serpi de mor.
Eu am pus anul trecut in pamant niste seminte de passiflora dar nu au rasarit. Ce-i drept nu am facut rasaduri inainte si le-oi fi semanat prea devreme. Oricum si eu o percep ca pe o planta pretentioasa. Prefer sa pun clematite si trandafiri cataratori.

#33
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 18:28

Haideti ca am reusit in week-end sa plantez niste fire de Ulm de turkestan. Sper din tot sufletul sa se prinda, ca arata taaare firav, saracul. Sunt niste bete foarte subtiri, pe care le-am mai si taiat conform instructiunilor la inaltimea de 20 de cm.
Conform reclamei, planta asta creste intr-un an cat altele in 10[:D]
Deocamdata nu a dat nici o frunza. Sper doar sa nu fi dat banii degeaba, ca tare scumpi au mai fost...



#34
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 18:47

quote:
Originally posted by irinai

Haideti ca am reusit in week-end sa plantez niste fire de Ulm de turkestan. Sper din tot sufletul sa se prinda, ca arata taaare firav, saracul. Sunt niste bete foarte subtiri, pe care le-am mai si taiat conform instructiunilor la inaltimea de 20 de cm.
Conform reclamei, planta asta creste intr-un an cat altele in 10[:D]
Deocamdata nu a dat nici o frunza. Sper doar sa nu fi dat banii degeaba, ca tare scumpi au mai fost...




Glumesti cu faptul ca au fost scumpi?
Ca si eu am luat vreo 250 de fire (care sunt deja plantate de mai bine de 3 saptamani) si nu au fost scumpi.
Sa stii ca astia nu prea spun povesti cand spun ca creste. Mie mi-a rupt Dark (catelul meu de 60 kg), la 2 zile dupa ce am plantat, vreo 100 de fire de la suprafata pamantului, si aseara (cu lanterna) am vazut ca traiesc. Cei scapati neatinsi au inverzit si dau lastari noi pe lateral (si eu i-am tuns la 20 de cm).

Spor la treaba!

#35
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 19:48

Ce activi ati mai fost!
Irinabobe, eu stiam ca e bine sa mai tii trandafirii sub sticla. Am inmultit si eu trandafiri in felul asta, dar cum aici nu e frig eu nu le-am mai pus sticla si a fost OK.
Daniela, daca nu-ti mai place passiflora cica poti s-o maninci![:D] S-ar putea sa fie cam sensibila la frig, nu stiu cum rezista peste iarna.
Eu sint in asteptarea furtunilor, nu mai transplantez nimic. Sotul a vrut sa fie harnic si a adunat frunzele din gradina asa ca m-a lasat fara cosmos si cine stie ce o mai fi rupt pe acolo.
Apoi si-a pus o scara sa ajunga la antena satelit si a rupt si o bucata din rosia cea mai mare.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#36
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 20:41

quote:
Originally posted by GeorgetaR

E chiar ciudatica orhidea din poza ta, daniela_b. Mie imi dau fiori plantele care aduc cu un sarpe. Asta fiinca mi-e o groaza de serpi de mor.
Eu am pus anul trecut in pamant niste seminte de passiflora dar nu au rasarit. Ce-i drept nu am facut rasaduri inainte si le-oi fi semanat prea devreme. Oricum si eu o percep ca pe o planta pretentioasa. Prefer sa pun clematite si trandafiri cataratori.



Deci ma intelegi, macar un pic, nu?

La mine nu e groaza ca ar semana cu ceva, mai degraba cred ca e o similitudine (din capul meu, cred[:o)]) cu ceva straniu, nefiresc...
Pe plic scria ca nu trebuie puse semintele direct in gradina ci intr-un recipient acoperit cu folie sau plexiglass, intr-un loc ferit de curent, indoor.
Mai am inca zile de asteptat pina sa rasara grozavia...( le-am pus acum 6 zile) dar va tin la curent...

Si eu am pus o clematita ( alba) si 2 trandafiri cataratori ( roz pal) pe care intentionez sa-i pun pe o spirala de sirma rezistenta, sub forma de glob ( adica de la spira mica la mare si apoi de mare la mica) ca mai apoi sa creasca intr-o forma compacta...nu ca am si tupeu nu gluma, nici bine n-am facut "ochi", nici nu mi s-a murdarit sortul si iaca imi fac planuri de globuri de trandafiri...

Totusi, vorbind despre trandafiri...cred ca am facut o mica mare greseala, eu am plantat trandafiri in primavara asta dar nu i-am protejat dupa plantare. M-am tot uitat la ei, pareau in regula.
Oare?

www.helpsonia.com


#37
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 20:57

quote:
Originally posted by Ramona J

Daniela, daca nu-ti mai place passiflora cica poti s-o maninci![:D] S-ar putea sa fie cam sensibila la frig, nu stiu cum rezista peste iarna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Da, stiam si eu asta cu mincatul florii pasiunii...cred ca de la "pasiunea" asta din denumirea ei mi se si trage inchipuirea cum ca motul florii e ca doi indragostiti, la aterizarea pe gheata dupa un triplu axel [:D]

http://cache.eb.com/...51&rendTypeId=4

O sa ma straduiesc sa fac tot ce trebuie ca sa iasa floarea, cu toata pasiunea!

Cu stringere de inima, am pus vineri o alta cataratoare, direct in gradina, o lonicera roz spre ciclamen.
Vreti sa va povestesc cu ce seamana florile ei?[:D]
Mi-e frica sa nu-i vina rau de frig.
Mi-e frica sa nu moara din cauza mea.

Oameni buni, gradinaritul asta ma baga in niste emotii...



www.helpsonia.com


#38
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 21:09

Daniela, dar stiu ca ai imaginatie![:D]
Am fost si eu la o tura de smuls buruieni. Mi-am amintit ca am cunoscut oameni care aveau obsesia sa adune (cu mina, una cite una...) scamele de pe covor. Pe mine ma pufnea risul, n-am putut si nu pot sa-i inteleg pe oamenii astia. Ei, asa am ajuns eu cu buruienile!
Am pus si celelalte custi de sirma pe rosii, oricum n-am decit trei bucati. M-am gindit sa le pregatesc cit pot de bine pentru furtuna.
Ultima oara a plouat noaptea si nu stiu sigur... dar dupa cum arata frunzele de la unele plante as zice c-a dat cu un pic de grindina.
Am vazut ca hibiscus incep sa faca boboci, sper sa le fie cu noroc de data asta ca au mai avut niste tentative nereusite.
Incep sa dea in floare niste daisies. Astora cum le zice pe romaneste oare?
Mai am niste plante cu frunze ca de morcov. Nu stiu ce sint astea, inca nu au flori. Dar cresc de nebune, am tufe si tufe de ele.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#39
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 21:29

Multumesc, Ramona[:)]. Cred ca am prea multa, cred ca ar cam trebui sa daruiesc si altora ca sa nu o mai tin sub pres ( sub covor).
Da' cine sa vrea asa imaginatie???

Daisies inseamna margarete. Asa stiam eu.

http://images.google...G=Search Images

Desigur, pentru mine mai inseamna si "soacre". Caci pe soacramea o cheama Margareta si de ziua ei caut sa-i cumpar florile astea.

Plantele cu frunze ca de morcov, ar putea fi craite? Am citit undeva ca sint craite care au frunzele ca ale morcovului...
Dar nu te lua dupa mine ( mie si o cutie de conserva mi s-ar putea parea ca-i palaria cuiva, a omului de zapada, de exemplu)

www.helpsonia.com


#40
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 21:30

Daisies cred ca sunt margarete...Trandafirii ar mai putea sta sub sticle pana vine caldura aia mare. Nu sunt prea coerenta fiindca m-am "distrat" cu rasadurile de rosii. Adica le-am rarit, mutat cum s-o numi treaba asta ca m-au disperat de tot,le-am numarat, bibilit, mosmondit, parca trebuie sa descopar America, desi stiu ca au descoperit-o altii, numa' ca nu i-am gasit sa ma-nvete ce si cum.Sa nu ma intrebati de ce ma incapatanez, ca oricum voi ajunge la cumparat de rasaduri.Eu vreau rosii cu gust si de unde sa aflu care soi e bun la gust, ca pe plic toti isi lauda marfa.Asa ca am luat de doua feluri si probabil ca o sa iau si rasaduri din doua surse.Tot sper sa plantez si din cele facute de mine...Ceva trebuie sa fac mai repede ca altii si-au invelit deja solarul, as face-o si eu da'inca n-am ce planta si mor de necaz da' tot nu ma las.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -