Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Calendarul gradinarului vesel (3)


236 raspunsuri la acest subiect

#41
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 21:39

quote:
Originally posted by olympia

Daisies cred ca sunt margarete...Trandafirii ar mai putea sta sub sticle pana vine caldura aia mare. Nu sunt prea coerenta fiindca m-am "distrat" cu rasadurile de rosii. Adica le-am rarit, mutat cum s-o numi treaba asta ca m-au disperat de tot,le-am numarat, bibilit, mosmondit, parca trebuie sa descopar America, desi stiu ca au descoperit-o altii, numa' ca nu i-am gasit sa ma-nvete ce si cum.Sa nu ma intrebati de ce ma incapatanez, ca oricum voi ajunge la cumparat de rasaduri.Eu vreau rosii cu gust si de unde sa aflu care soi e bun la gust, ca pe plic toti isi lauda marfa.Asa ca am luat de doua feluri si probabil ca o sa iau si rasaduri din doua surse.Tot sper sa plantez si din cele facute de mine...Ceva trebuie sa fac mai repede ca altii si-au invelit deja solarul, as face-o si eu da'inca n-am ce planta si mor de necaz da' tot nu ma las.



Nu te lasa! Iti inteleg curajul si ti-l sustin! Si eu as merge pina in pinzele albe ...

Abia astept sa ne intilnim pe aici sa ne povestesti cum ati mincat rosii zemoase si dulci din gradina, din rasadurile proprii...



www.helpsonia.com


#42
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 21:52

Merci, Daniela, ce bine ca nu sunt singura...Mi-am pregatit si niste ghivece sa pun seminte de floricele, dar asta ramane pe maine. Vestea buna e ca mi-a rasarit salata si loboda, iar ceapa si usturoiul sunt deja mari, ca le-am pus din toamna.
Ma bate gandul ca mi se pleostesc rasadurile fiindca le ud prea des. Se mai intampla sa le ude si mama dupa mine sau invers...
A! Gugustiucii mei au doi pui, nu unul cum credeam! Azi ne-a stropit un vecin pomii, mai putin marul cu pricina si cu ocazia asta i-am vazut pe gugustiucii bebei!

#43
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 22:35

Ce bine ca s-a facut frumos afara ! [biz]

E o mare bucurie sa vezi schimbari de la zi la zi .Uite ,de ex . acum ma laud cu 23 de boboci la narcise .Saptamina trecuta aveam doar 6.A rasarit si mararul si patrunjelul pus anul acesta.Si salata si spanacul.Leusteanul e chiar spectaculos .La el e cea mai vizibila schimbarea .

Si eu m-am hazardat sa pun rasduri de flori ,dar cind vad in oras deja panselutele inflorite ,in piata rasdurile destul de mari ,am impresia ca ale mele nu vor ajunge nici in toamna asa de mari [bang]

GABI ,de 3 ori mama


#44
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 23:17

Martie sarumana!

Irina,nu da sticlele jos inca,mai lasa-le pana in mai!Eu asa am facut intotdeauna si mi s-au prins fara probleme trandafirii!

Noua ne-a mancat ceva rasadurile de catraveti[bang]de alea de dovlecei nu s-a atins!rosiile mele sunt inca mici,abia au fro 5 cm acum!



"La vita e bella"

De mancare

Iarna pe ulita





#45
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 06:54

Nu te lasa Olympia! Citeodata merge, alteori...
Eu la rosii si ardei am apelat la trei variante: am cumparat rasaduri - alea sint mari, unele au si flori; am pus seminte in pamint - a rasarit cite ceva, anemic deocamdata; am pus si seminte in ghiveci, au rasarit bine si sint mult mai mari decit ce a rasarit direct afara - desi le-am pus mai tirziu.
Cu florile e alta poveste - nu sint multumita de rasaduri. Unele sint OK, altele cam anemice si o buna parte n-au binevoit sa rasara.
Asa ca astazi am luat plicurile cu seminte si am inceput sa le raspindesc direct afara, in cele patru zari! Vedem daca rasar si ma joc cu ele dupa aia, le mut dupa cum s-o potrivi mai bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#46
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 11:11

Multumesc fetelor. Deci mai las sticlele la trandafiri putin insa ma enerveaza ca au crescut buruieni sub sticla pe langa ei si mi-e ca ii omoara de tot.
Eu in toamna am pus 2 lilieci unul alb si unul mov. Desi ala alb dadea semne ca s-a prins adica mai facuse ceva muguri, acum frunzulitele de pe bobocii de flori, alea de deasupra s-au uscat. oare asta inseamna ca moare?[bang]

#47
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 12:16

quote:
Originally posted by LiMus

quote:
Originally posted by irinai




Glumesti cu faptul ca au fost scumpi?
Ca si eu am luat vreo 250 de fire (care sunt deja plantate de mai bine de 3 saptamani) si nu au fost scumpi.



Eu pe 100 de fire am dat 2 milioane de lei. Mi se pare mult, pentru ca am gasit in piata rasaduri de gard viu si costau undeva la o zecime din cat am dat eu pe ulmul meu.
Nu conteaza, sper sa se prinda, ca nu vad nici o frunzulita rasarita inca.
Spor la gradinarit...
Am nevoie de un sfat referitor la o arcada. Ce plante as putea pune pe ea ca sa o imbrace repede? Ca trandafirii cataratori am impresia ca ar creste tare greu. Ar arata frumos cu zorele?

#48
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 12:53

Irinabobe, curata buruienile cu grija si pune sticla la loc.
Irinai, mie imi plac mult zorelele, mai ales ca acum am vazut de mai multe culori:mov, bleu si roz.Si mai e o floare cataratoare, frumoasa, tot anuala, Thunbergia, portocalie.I se mai spune si Suzana cu ochi negri(are o bobita neagra in mijloc)

#49
catinuta

catinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 14:21

quote:
Originally posted by irinai

Haideti ca am reusit in week-end sa plantez niste fire de Ulm de turkestan. Sper din tot sufletul sa se prinda, ca arata taaare firav, saracul. Sunt niste bete foarte subtiri, pe care le-am mai si taiat conform instructiunilor la inaltimea de 20 de cm.
Conform reclamei, planta asta creste intr-un an cat altele in 10[:D]
Deocamdata nu a dat nici o frunza. Sper doar sa nu fi dat banii degeaba, ca tare scumpi au mai fost...




Irinai, sa ne dai de stire despre ulmul de turkestan, ca si eu am fost tentata sa iau dar...poate daca-ti merge tie pun si eu la anul. Pe mine m-a facut sa ezit tocmai reclama prea acerba, ca ar creste atat de mult in asa scurt timp, m-a facut sa mai astept, mai ales ca eu vreau mult buxus, mi se pare si rezistent si frumos, numai ca trebuie sa ai rabdare...[biz]

#50
catinuta

catinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 14:43

Sa dau si eu raportul din gradina mea.
In primul rand toti pomii pe care i-am plantat anul trecut s-au prins, au niste frunzulite mici si verzi, o splendoare.
A rasarit mazarea, ceapa, salata, nautul, din ceea ce am semanat la inceputul lunii martie, mai astept ridichile, varza, spanacul, morcovul, patrunjelul, mararul - in fiecare seara merg in inspectie in gradina[biz].
Am semanat saptamana trecuta tot felul de floricele frumoase: craite, galbenele, zorele si altele carora nu e stiu numele. Trandafirii pe care i-am pus anul trecut sub sticla, s-au prins si au frunzulite deja, iar buruienile care au crescut le-am smuls si am pus sticla la loc. Mi-au rasarit si bujorii 6 bc, desi am fost un timp stresata ca rasarisera numai 4, saptamana asta au iesit si ceilalti 2, incepe totul sa prinda contur. De-abia astept vara.[bis]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -