Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Calendarul gradinarului vesel (3)


236 raspunsuri la acest subiect

#21
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 09:39

quote:
Originally posted by bebe03
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol


Smochinul meu a rodit din primul an si a facut la smochine de nu mi-a venit sa cred.Si era o chestie mica de tot, credeam ca nici frunze n-o sa prea faca.

#22
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 09:43

quote:
Originally posted by martie


Am si eu o intrebare, are ceva daca pun afara acum rasadurile de carciumarese? N-am mai avut pana acum, e oare prea frig si vor muri?

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]






Martie eu am pus acum vreo doua saptamani seminte de carciumarese in pamant direct si acum am deja plantute de apr. 2 cm direct in gradina si pare sa le mearga foarte bine, mai ales dupa ploaia de zilele astea.

#23
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 11:06

unteresanta treaba cu smochinul, al meu e mare, de fapt mare l-am si luat din magazin, l-am plantat de vreo luna intr-un ghiveci mare cit o galeata si a crescut deja are jumate de metru si multe frunze,
am facut si eu inventarul aseara la ce mai am de plantat in gradina...am cumparat multe pliculete de seminte anul asta dar inca nu am pus nimic de teama ca vor iesi plantutele si le va topi frigul ce se lasa noaptea.
mai am de pus asa: micsunele, buna dimineata multicolora( care le voi pune linga gard) regina noptii, flori de piatra, circiumarese,galbenele, creasta cocosului, levantica, coltunasi craite si multe multe gladiole
nicol

#24
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 12:42

buna. fetelor va rog mult de tot spuneti-mi si mie de unde pot cumpara butasi de trandafiri de dulceata si trandafiri urcatori? sau exista vreo firma serioasa de la care pot comanda online?
si inca o intrebare. pot sa scot sticlele de la trandafirii pe care i-am plantat in toamna sau e prea devreme?

#25
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 13:46

Georgeta, multumesc pt. raspuns, le voi planta direct in gradina, ce bine!
Irinabobe, eu am luat trandafiri urcatori din Metro si s-au dovedit a fi si foarte frumosi si foarte rezistenti, am luat si din Cora, carrefour. Am luat si de la o pepiniera din baneasa si mi-au dau macesi pe post de trandafiri (ce-i drept, fff ieftini).

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#26
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 14:39

quote:
Originally posted by bebe03
am facut si eu inventarul aseara la ce mai am de plantat in gradina...am cumparat multe pliculete de seminte anul asta dar inca nu am pus nimic de teama ca vor iesi plantutele si le va topi frigul ce se lasa noaptea.
mai am de pus asa: micsunele, buna dimineata multicolora( care le voi pune linga gard) regina noptii, flori de piatra, circiumarese,galbenele, creasta cocosului, levantica, coltunasi craite si multe multe gladiole
nicol



Nicol, absolut tot ce ai enumerat tu aici si inca altele cateva le am si eu si le-am plantat deja de vreo 2-3 saptamani direct in gradina. Acum au iesit deja plantutele, mai ales dupa ploaia de zilele astea. Singura care n-a iesit inca e levantica, dar pe asta am pus-o doar de vreo saptamana.Mie mi se pare cam complicat sa plantez intai in rasadnita si apoi sa le mut in gradina. Le pun direct si ce iese, iese. Si nu am avut probleme pana acum. Sigur nu incoltesc toate semintele, dar inteleg de la fete ca nici cele puse in rasadnita nu ies 100%.

#27
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 14:46

Am luat si eu de curand inca 8 trandafiri cataratori de la un magazin de la Rosetti, Agrosel, cred. F. ieftini, 70 mii bucata, sper ca nu sunt macesi. Nu mai aveau decat rosii si galbeni dar toti au deja frunzute,sper sa reusesc sa-i plantez maine. Ar trebui sa fie si mirositori.
Incepe sa ma ingrijoreze Bakker, are cineva vreun semn de la ei?
Si revin cu o intrebare mai veche, are cineva de pe aici iaz? As vrea sa cumpar plante de apa si ma gandeam ca imi poate recomanda cineva ceva.

#28
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 14:58

Georgeta imi spui si mie te rog unde mai exact este magazinul la Rosetti?
Cu sticlele de la trandafirii plantati in toamna ce fac le scot acum sau mai astept?

#29
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 15:00

Buna fetelor,

Vad ca in perioada asta in care am lipsit, ati fost foarte harnice (si in gradini si pe forum).
Am avut ceva de citit ca sa va ajung din urma la Cap. 3.
Deseara cand ajung acasa o sa vad si eu ce mai e cu gradina mea (nu am lasat-o de izbeliste, am angajat un om pe perioada asta).
Noutati: mi-am luat un bonsai din maslin (arata super tare) si inca o planta care n-am retinut cum se cheama (ma uit si va spun) care face niste flori asemanatoare cu pamatufii aia de spalat sticlele prin interior.

Spor la treaba.

#30
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 15:28



Nu mi-a placut deloc, da' deloc ...vremea de saptamina trecuta si nici cea din week-end nu m-a prea ajutat. Eu ma misc ca melcul ( de gradina[:D]).

Cel mai mult ma lupt cu despicatul firului in patru. Citesc prea multe pe net si-n capul meu e o confuzie ... ( nimic surprinzator in asta, totusi[:D])
Si acum ca tot am recunoscut ca sint confuza, iata cum asta m-a indemnat sa mai amin plantatul crinilor de vara pentru saptamina viitoare si m-am hotarit sa pun in continuare seminte dupa cum ma taie capul ( o sa experiementez pina o sa-mi iasa...mai am inca 5 ani pentru asta cica, asa am citit eu undeva ca o gradina isi capata conturul final si echilibrul, in 5 ani).
Chestia e ca m-a innebunit nu atit ploaia cit frigul!!!

Intre timp am lucrat sa pun rasaduri in casa ( pe balcon) si cum am cumparat recent si niste seminte de passiflora le-am alcatuit si lor niste "cuiburi" ( am de asteptat 28-35 de zile ca sa vad daca m-a dus bine mintea, ca de obicei cu cit citeam mai bine ce scrie pe plic, cu atit nu mai intelegeam nimic).
Ati avut vreodata passiflore? Cum le-ati pus? Ati scos din seminte rasaduri sau ati cumparat gata rasarite?
Merg bine in gradina?
Mie floarea asta a pasiunii mi se pare asa ceva exotic ( ma intreb daca nu cumva e pentru zone mai calde, totusi am vazut-o si prin gradinile englezesti), chiar spuneam cu o alta ocazie, tot aici pe forum, ca mi se pare o cidatenie de floare si miezul ei seamana cu o pereche de patinatori facind figuri pe gheata[:)])...
Eu am o lista cu flori care-mi dau fiori, imi plac, sint frumoase dar imi dau fiori ( cam reci) si as vrea sa lucrez la chestia asta... Dintre astea e si passiflora dimpreuna cu wisteria, canna, cala sau unele orhidee ( de genul asteia: http://rimba.um.edu.my/PaphioRoth.jpg )...


Oare de ce?
Vi s-a intimplat vreodata sa aveti o senzatie ciudata privind unele plante?

Apropo de canna. Le-am tot ocolit prin magazine ( ma refer la bulbi) si intr-o zi ma hotarasc "hai, totusi...or fi ciudate da' sint spectaculoase" si iau citiva bulbi, alegindu-i dupa culoarea de pe poza pachetului ( rosu cu galben)...Cind sa ajung la casa, gindindu-ma sa fac o socoteala in mare, citesc si cum se cheama: Canna Lucifer! Lucifer??!! Brrr...am facut cale intoarsa si i-am pus la loc, in raft. [:D]




www.helpsonia.com



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -