Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Calendarul gradinarului vesel (3)


236 raspunsuri la acest subiect

#11
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 11:47

Buna dimineata... ploua, ploua si iar ploua, toata saptamina trecuta a plouat, gradina mea e plina de buruieni, si nu le pot aduna ca e mult noroi si tot mai ploua si azi..
ma intreba ramona cum de am pus atitea pe 300 mp., pai inca nu am pus totul..loc mai e destul, ca nu am pus cantitati mari ,cite putin din toate,seminte din pliculete, un kg. de saminta de ceapa(arpacic parca-i zice), si cred ca voi pune cam 50 de fire de rasaduri rosii si ardei...,
cu florile nu stau prea grozav deocamdata, ca nu am pus inca semintele cumparate, fiindca initial a fost foarte frig, acum ploua, sper ca pe la sf. saptaminii sa pot sa gradinaresc..
am cumparat 5 trandafiri cataratori, pe care i-am pus si le merg bine, am o alee inguysta pe linga casa si e plina de trandafiri de toate culorile, vara sunt o splendoare, mai ales unul portocaliu si foarte parfumat, sa vedem cum v-or inflori cei pusi anul acesta( in total sunt 10)
am avut si ghiocei(acum s-au trecut), narcise galbene, iesite din bulbii pusi anul trecut, in toamna am cumparat lalele vreo 50 de bulbi, dar am uitat sa le pun si le-am plantat abia in martie, au iesit insa nu toate, vreo citeva au si inflorit dar nu s-au desvoltat prea bine erau rahitice, poate la anul am mai mult noroc,
anul trecut am plantat si bulbi de narcise au inflorit foarte frumos dar anul acesta nu au mai iesit, pacat, anul acesta am plantat din nou, si au iesit sa vedem daca vor si inflori...
mai am o tufa de liliac alb, pus de 2 ani, care nu a inflorit, nu stiu cind are de gind sa faca si boboci, o planta cataratoare intr-un colt de gard, se cheama " mina maicii domnului" popular, are florile mici galbui si foarte parfumate...cam atit deocamdata,
nu-mi place gazonul prea mult, a pus sotul in locul unde parcheaza masinile si la poarta dar nu prea a iesit, am incercat si de acela japonez, dar au iesit buruieni[bang]
nicol

#12
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 12:21

Mai apar si eu din an in Pasti pe la voi sa va arat zambilele,narciselesi migdalii mei infloriti

Voi ati mirosit vreodata migdalii?La cat de frumoase sunt florile ei miros foarte urat[:0]



"La vita e bella"

De mancare

Iarna pe ulita





#13
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 12:35

Nicol, spune-mi te rog daca tu faci rasadurile sau daca le cumperi.Ce fel de pamant folosesti, daca si cand le raraesti,, muti, plantezi...Orice informatii cu privire la legume ma intereseaza f.f.f. mult! Multumesc.
Ramona, nu cred sa fie probleme la o asa temperatura...

#14
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 14:52

rasadurile le cumpar gata crescute, e mai simplu, la noi se gasesc in piata dar si la sere( am una in zona) e 0,5 bani firul, e in cub de pamint si se prinde sigur, numai apa sa-i pui, le plantez la inceput de mai daca vremea imi permite, sa nu mai fie frig noaptea.
am pus si eu in ghivece seminte de muscate curgatoare, au iesit deja, dar nu stiu cum vor evolua ca am mai incercat o data si nu au mers,
am mai cumparat si radaduri de muscate curgatoare si le-am pus in jardiniere, de 2 saptamini( din praktiker) vad ca au inceput sa creasca, le tin inca in casa ca afara e prea frig
in jardininiere folosesc pamint cumparat la saci, special pt. flori in ghivece
in gradina pamintul e nisipos, se lucreaza tare usor, dar ce am observat nu retine apa,nu merg plantele in el cind e seceta, trebuie udat mult, merg foarte bine radacinoasele, deia am pus multe destea.
nu stiu cu ce l-as putea imbogati, ca nu vreau chimicale la mine in curte, refuz sa stropesc si rasadurile cu solutii contra manei si de aceea de multe ori ardeii se maneaza,[bang], dar prefer unul mai mic si pe jumatate stricat pe care sa-l curat dar natural dacit unul de 1 kg dar plin de toxice...
nicol

#15
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 15:01

terenul e mic intradevar dar este exploatat la maxim, nu exista nici un locusor neplantat cu ceva, nu avem gazon decit foarte putin la poarta si unde sunt parcate masinile in curte, ca nu crestea altceva pe sub ele( nici asta nu credte prea grozav, dar decit nimic)
am si eu o intrebare, cum fac cu daliile, ca am cumparat trei pungi una cu flori galbene, alta rosie, alta roz, pe punga zice ca e o singura planta, dar in punga sunt mai multi bulbi legati intre ei, ce fac ii despart sau ii pun asa impreuna pentru a forma o tufa??
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol

#16
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 15:03

terenul e mic intradevar dar este exploatat la maxim, nu exista nici un locusor neplantat cu ceva, nu avem gazon decit foarte putin la poarta si unde sunt parcate masinile in curte, ca nu crestea altceva pe sub ele( nici asta nu credte prea grozav, dar decit nimic)
am si eu o intrebare, cum fac cu daliile, ca am cumparat trei pungi una cu flori galbene, alta rosie, alta roz, pe punga zice ca e o singura planta, dar in punga sunt mai multi bulbi legati intre ei, ce fac ii despart sau ii pun asa impreuna pentru a forma o tufa??
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol

#17
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 16:26

Nicol,pune bulbii de dalii nedespartiti acum, fiind prima oara, ca sa aiba un start bun si sa faca o tufa bogata.La toamna-i scoti,cand deja se vor fi inmultit, si-i adapostesti(de ex. in beci). Primavara urmatoare poti sa-i desparti in cate doua grupuri.In privinta rasadurilor... probabil la cumparat voi ajunge si eu.Am pus si le merge bine pana la un punct, apoi devin anemice si se lasa intr-o parte.Lesina!

#18
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 18:07

De aia am scos si eu rasadurile afara, parca isi pierd din vigoare. M-am gindit ca afara au mai multa lumina.

Nicol, pamintul nisipos isi pierde repede resursele. In mod special pentru legume ai nevoie sa fertilizezi extra, dar pentru ca pamintul e nisipos trebuie si mai mult. Poti sa-ti faci compost intr-un colt al gradinii. Eu aici gasesc produse naturale pentru gradina, dar nu stiu ce e in Romania. Sint din singe, oase, peste, unele pietre macinate (contin minerale), alge, ba chiar gips.
Trebuie sa specific ca... vorbesc din carti. Abia acum incerc sa testez practic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#19
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 01:20

quote:
Originally posted by olympia

Nicol,pune bulbii de dalii nedespartiti acum, fiind prima oara, ca sa aiba un start bun si sa faca o tufa bogata.La toamna-i scoti,cand deja se vor fi inmultit, si-i adapostesti(de ex. in beci). Primavara urmatoare poti sa-i desparti in cate doua grupuri.In privinta rasadurilor... probabil la cumparat voi ajunge si eu.Am pus si le merge bine pana la un punct, apoi devin anemice si se lasa intr-o parte.Lesina!



Eu am citit, undeva... candva, nu mai stiu unde, ca asta e o boala, atunci cand se apleaca rasadurile si ca trebuiesc inlaturate foarte rapid cele care s-au aplecat, ca sa nu le molipseasca si pe celelalte.

Valentinag, foarte frumoase flori ai, a trecut sotul pe langa mine cand ma uitam la poze si zice: Maaama, ce misto internetul asta![:D]. Eu care ziceam ca nu mai cumpar nici un bulb, la toamna cred ca sparg magazinele, atat de mult mi-au placut florile zambilele asa multe la un loc. Si narcisele.

Buna RamonaJ [bis], vaai, dar ce cald e la tine noaptea, e foarte bine ca le-ai scos rasadurile, nu au nimic, e deja foarte cald inseamna, abia astept si eu.

Si mie mi-au crescut asa de mari rasadurile de carciumarese, si rosiile de ghiveci, imi vine rau cand ma gandesc ca trebuie sa le repic, una cate una, cred ca o sa plang.

Am si eu o intrebare, are ceva daca pun afara acum rasadurile de carciumarese? N-am mai avut pana acum, e oare prea frig si vor muri?

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#20
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2008 - 03:27

[:D] Martie, cica vine iar furtuna - asa ca le aduc inauntru in seara asta!
Altfel e cald, acum merge aerul conditionat ca afara sint 28 de grade.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -