Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(11)


141 raspunsuri la acest subiect

#41
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:16

Da, am citit. Cred ca e foarte buna pt multi atei!
Dar tu de unde stiai cine-i autorul?

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#42
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 01:08

quote:
Originally posted by bagoiu
Da, am citit. Cred ca e foarte buna pt multi atei!Dar tu de unde stiai cine-i autorul?Irina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.
Autorul e maica Siluana cumva?Banuiesc asta de cand i-am ascultat conferintele.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#43
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 04:46

Ce-i asta, o carte ?

#44
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 10:21

quote:
Originally posted by amuleta
Ce-i asta, o carte ?
Da,e un jurnal.Descrie viata interioara a autoarei ,incepand din tineretea ei si pana ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu,relatia ei ulterioara cu Dumnezeu,cu duhovnicul,cu Biserica,cu ceilalti.A aparut cum cativa ani,mie mi-a placut foarte mult,in unele trairi m-am regasit si eu.Duhovnicul despre care este vorba e parintele Galeriu,daca nu ma insel.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#45
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 10:33

in articolul citat de mine, vorbea de duhovnicul ei, Pr. Sofian...

vreau si eu cartea! nu stiu cum m-a prins acuma, dar ma unge pe suflet... aveam nevoie exact de asa ceva[il]


mami de ileana si ioachim


#46
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 11:32

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by amuleta

Ce-i asta, o carte ?



Da,e un jurnal.Descrie viata interioara a autoarei ,incepand din tineretea ei si pana ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu,relatia ei ulterioara cu Dumnezeu,cu duhovnicul,cu Biserica,cu ceilalti.A aparut cum cativa ani,mie mi-a placut foarte mult,in unele trairi m-am regasit si eu.Duhovnicul despre care este vorba e parintele Galeriu,daca nu ma insel.

Irina si bb Ilinca(26apr04)




Buna fetelor,
Am citit si eu cartea. Mie totusi imi plac mult mai mult conferintele, nu as fi facut, sincer, nici o asociere intre cele doua: Gena Geamanu si Maica Siluana.
Irina, iti sunt foarte recunoscatoare pentru link-ul pe care l-ai dat mai demult la conferinte/predici, sunt multe foarte interesante si frumoase.

mariuta

#47
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 14:28

Acum citeva zile am gresit fata de baietelul meu cu ceva si i-am spus. Zice el "credeam ca parintii nu gresesc niciodata". Dragutul, are sase ani jumate. Apoi zice "credeam ca parintii nu pling niciodata".[:D] Ce infailibili trebuie ca sintem noi pentru copii ! Cum sa-i facem sa inteleaga lupta noastra de fiinte slabe, fara sa-i dezamagim ?
Ma gindeam cit de imperfecta si incompleta e iubirea mea de parinte.

#48
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 20:48

fetele, tot scototcind prin biblioteca am dat peste o carte care ramasese pe-acolo stinghera: tinerii vremurilor din urma/ultima razvratire (sau cam asa ceva) scrisa de niste monahi ortodocsi din america

am inceput sa citesc si e socant stilul de a scrie, de o sinceritate, onestitate dezarmante... m-a prins total... a mai citit-o cineva? a aparut la Sophia;)

ideea de baza e ca tinerii se razvratesc fata de ordinea lumeasca prin (istoric) jazz, rock'n'roll, hippie, punk, droguri, etc - acesto monahi invita tinerii la razvratirea ultima si totala in fata lumii: monahismul:))

m-a socat ca de mult caut sa fac legatura intre ratacirile mele (anti)culturale din adolescenta si gasirea bisericii de mai tarziu (pentru ca simteam ca ESTE o legatura!)


mami de ileana si ioachim


#49
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 22:23

Oamenii asociaza de obicei razvratirea cu galagie si tambalau dar si exercitiul spre Dumnezeu poate fi tot o forma de razvratire, doar ca in loc sa tinteasca spre inafara, tinteste spre iauntru.
Hm, mi-am dat seama ca pentru unii oameni, toata treaba asta cu mintuirea privita din exterior pare o chestie foarte egoista, un soi de "fii cuminte si-ti dau o bomboana". As vrea sa le explic de ce nu-i asa, de ce este mai degraba un dor arzator de acasa dar e greu fiindca stiti si voi, e dincolo de cuvinte pina la urma...

#50
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 10:39

quote:
Originally posted by gandacelu
in articolul citat de mine, vorbea de duhovnicul ei, Pr. Sofian...vreau si eu cartea! nu stiu cum m-a prins acuma, dar ma unge pe suflet... aveam nevoie exact de asa ceva[il]

mami de ileana si ioachim

Anca,ti-o imprumut eu,numai sa-mi spui cum sa ne intalnim.Ti-a trecut spatele?Poate ne intalnim iar cu toata "gasca",acum cat mai e frumos afara.N-am citit "ultima razvratire" si nici n-o am,poate mi-o imprumuti si mie cand o termini.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Ieri, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -