Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(11)


141 raspunsuri la acest subiect

#31
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 20:45

quote:
Originally posted by bagoiu

Gandacel, pune-te pe scris si trimite-mi, o poveste cu sfinti care v-au placut voua, scrisa asa ca pt copiii nostri. Repede, sa o dam la desenat.[flo]
La voi la biserica nu a ajuns?!



draga mea:)
eu ziceam redactat tehnic virbind, ca nu ma simt chiar asa de tare incat sa rescriu eu[:I]

nu stiu daca a ajuns si la noi, cum se cheama?

crezi ca am putea scrie Viata Sf. Siluan pe intelesul copiilor? sau alti sfinti contemporani? sau ce contine exact cartea?


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

#32
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 21:37

quote:
Originally posted by gandacelu

quote:
Originally posted by bagoiu

Gandacel, pune-te pe scris si trimite-mi, o poveste cu sfinti care v-au placut voua, scrisa asa ca pt copiii nostri. Repede, sa o dam la desenat.[flo]
La voi la biserica nu a ajuns?!



draga mea:)
eu ziceam redactat tehnic virbind, ca nu ma simt chiar asa de tare incat sa rescriu eu[:I]

nu stiu daca a ajuns si la noi, cum se cheama?

crezi ca am putea scrie Viata Sf. Siluan pe intelesul copiilor? sau alti sfinti contemporani? sau ce contine exact cartea?


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)



Ce zici tu inseamna tehnoredactat, nu?
Daca vrei, eu zic sa incerci, toata lumea zice ca ai talent la scris. De ce sa scrri doar cu purcei-strugurei?
Prima carte e despre un episod din viata Sf Gherasim de la Iordan, cum a vindecat el un leu si apoi leul l-a slujit pana la moarte.
Eu zic ca se poate scrie despre orice sfant, eu asa ma gandesc, numai sa gasim ... scriitorul. Incearca tu cu sf Siluan, ca si cum i-ai povesti lu` Ile. Nu neaparat toata viata, intamplari care sa mearga la copii.Sau chiar incearca sa-i povestesti sa vezi daca prinde.
Eu ma gandeam la copilaria Sf Paisie Aghioritul, e foarte frumoasa, dar tot incerc sa imi ascut condeiul. Si mai am si alte idei, sa vedem


Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#33
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 21:43

irina, eu ma gandeam la copilaria Cuviosului Iacob Tsailikis (nu stiu daca am scris bine)

o sa vad... mi-ar face mare bucurie sa scriu!!![il]


scarmanus, te rog din suflet, citeste aici:
http://www.sfintii-a...icol.php?a_id=6


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

#34
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 23:49

Irina, asa este, venim de Craciun, si sper sa va vedem, macar cat de putin..Ma bucur tare mult ca proiectul vostru frumos a capatat contur, si tare as vrea sa pot cumpara si eu prima carte...sper sa o mai gasesc cand vin!

Ce zici, pot incerca si eu sa scriu? Mi-ar face placere, as face-o cu bucurie, printre putinele plcaturi libere de timp ce le am..

[pup]Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

#35
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 19 octombrie 2005 - 10:28

quote:
Originally posted by Mirunda

Irina, asa este, venim de Craciun, si sper sa va vedem, macar cat de putin..Ma bucur tare mult ca proiectul vostru frumos a capatat contur, si tare as vrea sa pot cumpara si eu prima carte...sper sa o mai gasesc cand vin!

Ce zici, pot incerca si eu sa scriu? Mi-ar face placere, as face-o cu bucurie, printre putinele plcaturi libere de timp ce le am..

[pup]Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!
Mirunda



O sa o ai, nu-ti face griji!
Sigur ca poti sa scrii, daca vrei, dar trebuie sa vii cu ea la dom` director (oricum ai pile la el) la aprobare[:D]!

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#36
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 19 octombrie 2005 - 11:01

Dragelor,buna dimineata!Iaca,m-am intors si eu de pe cele meleaguri bucovinene,a fost superb,dar cam scurt.Am prins cateva zile soare,dar de luni a inceput sa ninga.Eram in Campulung si dimineata,cand m-am uitat pe fereastra,muntele era alb si afara ningea linistit.Din cauza vremii nu am mai trecut pe la manastiri,dar duminica am urcat la un schit din munte,sus-sus.Dragelor,era atat de frumos,asa o liniste si lumea departe-departe,eram doar noi si Dumnezeu acolo.Ne-am revigorat un pic,ne-am odihnit mintea si sufletul,am mai prins puteri.Pacat ca a fost atat de putin timp,ieri noapte am ajuns in Bucuresti.Oricum,muntele e superb toamna,erau pajisti intregi cu branduse ,si ,din loc in loc printre brazi,copaci cu frunze aurii...Iar cand a inceput sa ninga,era ca de poveste...O sa va pun maine fotografii.



Voi ce mai faceti,vad ca ati scris mult.

Gandacelule,bine ai revenit!

Irina b. Doamne ajuta,sa fie cu spor si folos tot ce vreti sa faceti!

Va pupicesc pe toate,ma duc sa desfac bagajele ,ca e ca la nebuni la mine in casa![pup]



P.S.Mi-a fost dor de voi![loveyou]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#37
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 19 octombrie 2005 - 11:49

Irina, bine ai revenit !

Fetelor, ieri am fost la preot sa cer sfat si binecuvantare ca sa ma rog pentru mama mea care este bolnava. Oricum ma rugam, dar am simtit nevoia sa vorbesc si cu preotul. Si am plecat de acolo zburand, m-am simtit tare bine dupa binecuvantarea dansului.[il]

#38
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 11:23

Haideti, dragelor, unde v-ati dus cu toatele? La subiectul cu arta? Si acasa nu mai ramane nimeni? Veniti, va rog, si mai ziceti ceva frumos![flo]

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#39
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 11:40

ceva frumos!

e bine?[:D]


fetele, voi ce mai aveti din Maica Siluana? eu am descoperit-o acuma, si v-o daruiesc si domniilor-voastre...

http://www.sfintii-a...icol.php?a_id=6

Bucuria credinþei

Dacã nu avem bucurie, nu-i putem aduce pe oameni la Dumnezeu. Dacã ieºim încruntaþi din bisericã, o sã zicã: "Nu mã mai duc, cã ajung ca ãsta!" Sã zicem: "Doamne, pune bucuria Ta pe faþa mea pânã ajung acasã!", ºi acolo plâng, între patru pereþi. Existã un ritm de noapte, în care noi ne plângem neputinþa ºi pãcatul, ºi ritmul zilei, în care mãrturisim bucuria cã suntem pãcãtoºi, dar suntem la adãpostul Maicii Domnului ºi la mila lui Dumnezeu, care ne spalã ºi ne curãþeºte. Când ne uitãm în lume acum, avem motive sã fim deznãdãjduiþi, dar când ne uitãm la Dumnezeu în sfintele noastre biserici ºi vedem cã tot mai mulþi oameni vin ºi-l mãnâncã pe Dumnezeu ca sã aibã viaþã, nu deznãdãjduim, pentru cã, aºa cum spun Pãrinþii, ºi cum ne învaþã Pãrintele nostru Rafail Noica, pe care îl iubesc foarte tare ºi care mã ajutã foarte mult prin cuvintele pe care le trimite nouã în lume, spun: "Unde l-a pierdut omul pe Dumnezeu? În rai. ªi unde L-a gasit? În iad." ªi acest cuvânt îl spun eu tuturor celor care sunt în iadul suferinþelor lor, acolo unde sunt, ºi ei se trezesc ºi spun: "Doamne, unde eºti?" ªi Dumnezeu zice:"Aici Sunt!" ªi îi deschide uºa ºi El intrã, ºi cineazã cu El, ºi se bucurã împreunã, ºi de multe ori capãt ºi eu firmituri de la aceste praznice. Vã mulþumesc ºi îl rog pe bunul Dumnezeu sã mã ajute sã vã rãspund la întrebãri ºi sã ne despãrþim cu bucurie."




mami de ileana si ioachim


#40
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 23:26

Eu am ascultat niste conferinte de-ale ei,dar nu mai stiu adresa de unde le-am descarcat.

Voi ati citit "Spovedanie neterminata"?



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -