Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prematurii sub 1kg


39 raspunsuri la acest subiect

#1
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 10 februarie 2008 - 02:15

Buna mamici de luptatori!



Azi, s-a nascut al meu nepotzel fix la 26 saptamani! Are 880g, a plans la nastere si a respirat singur! medicii spun ca e sanatos dar ca ei nu pot garanta nimic ca oricand se poate intampla ceva!As dori sa primesc niste raspunsuri de la cele care ati fost in aceasta situatie legate de riscuri, concret ce s-ar putea intampla rau? cu ce probleme v-ati confuntat voi? cum au evoluat copii? ce probleme medicale pt aparea?

Eu nu stiu ce sa le mai spun sa-i incurajez, asa ca as vrea si niste povesti de succes!

Va multumesc anticipat,





Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#2
cristianamat

cristianamat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 10 februarie 2008 - 11:25

daca respira singurel si l-au consulat si e bine nu cred ca vor interveni pb majore. Niciodata medicii nu spun ca e totul ok la un prematur. Dar sa fim cinstiti, nu cumva in ultime vreme, in Romania au murit mai multi bebelusi nascuti la termen si de peste 3 kg decat micile bijuterii? Eu am tremurat 3-4 zile in spital si cand am vazut ca nu ii merge bine am zis ca imi iau copilul si ma car acasa, si nu am regretat decizia niciodata. Acum copilul meu are 9,700, pe cand copii de aici din bloc nascuti cu 3,500 la aceeasi varsta au in jur de 8,5 kg. Important e sa faci, ca mamica, ceea ce simti tu ca trebuie facut si sa nu te pierzi niciodata cu firea, sau cand o faci sa fie un tati acolo care sa te ajute. De unde este micul bebe?

#3
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 10 februarie 2008 - 14:40

Despre problemele care pot aparea la un prematur de greutatea foarte mica la nastere (cum sunt incadrati in ziua de azi prematurii nascuti sub 1500gr) se pot scrie pagini.
Aici vei gasi multe povesti adevarate, din fericire, cu final fericit despre prematurei.
http://forum.desprec...TOPIC_ID=108261
Totodata, te invitam cu drag sa il inscrii pe nepotzel in listutza noastra cu cei mai curajosi si puternici bebelusi de pe DC.


In ceea ce priveste complicatiile (multe si unele extrem de grave si, inca, imposibil de tratat) care pot aparea la prematurii, mai ales cei cu o varsta gestationala asa mica, cele mai importante sunt hemoragia cerebrala de diverse grade care poate duce la moarte, retard sever psiho-motor sau, daca este mica, sa se remita fara nici o consecinta, afectarea pulmonara (asa numita displazie bronhopulmonara sau complicatii ale ventilatiei mecanice precum pneumotoraxul sau boala membranelor hialine), afectare oculare (de temut este retinopatia de prematuritate, apoi, strabismul si miopia), enterocolita necrotizanta.
acestea ar fi cele potential grave.
Uite aici, in engleza cateva informatii despre prematurii si problemele pe care le pot avea
http://www.meriter.c...ie/problems.htm

Prematurii sunt niste bebelusi deosebiti, in acele 2-3 luni in care in loc sa fie in burtica mamei la adapost de orice pericol, hraniti si ingrijiti ei sunt afara, intr-un mediu pentru care nu sunt inca pregatiti si se lupta sa supravietuiasca.
Din pacate, medicina moderna incearca sa gaseasca metode sa ii ajute sa se dezvolte si sa previna toate complicatiile care ar putea aparea.
Ele exista dar nu intotdeauna au succes.
Mortalitatea si morbiditatea la prematurii de varsta gestationala sub 28 de saptamani este in continuare mare.
Cu toate aceste date cumplite pe care ti le-am dat Dumnezeu este mare si minunile exista. Baietii mei, gemeni, nascuti la 27 de saptamani cu 980 si 1950 grame sunt astazi sanatosi si au reusit sa treaca peste toate obstacolele.

Trebuie sa stii insa ca pe sora ta o asteapta cateva saptamani (riscul de complicatii scade dupa 34 de saptamani de varsta gestationala) foarte grele. Trebuie sa incerce sa aiba laptic pentru el (e cel mai bun medicament de care poate beneficia un prematur, se pare ca previne sau scade severitatea hemoragiei cerebrale), sa mearga si sa il vada cat mai des, sa ii vorbeasca foarte mult, sa il atinga si sa il tina la piept atunci cand se va putea. La fel si taticul
Prematurul trebuie sa stie ca parintii lui sunt acolo langa el si il iubesc, trebuie sa aiba pentru cine sa se lupte.
Te rog sa ma scuzi daca am fost prea transanta in a-ti spune toate aceste lucruri dar, e mai bine sa stii cu ce te lupti decat sa afli cand e prea tarziu.
Multa sanatate micutzului si parintilor multa, multa putere!


#4
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 10 februarie 2008 - 15:23

Cristianamat, Sheannamp, multumesc de raspunsuri! sa va traiasca copii si sa fie sanatosi tun!

Am deschis aseara subiectul separat de cel de Esentze pt ca e foarte greu sa selectez informatiile! Ma rog, nu greu dar necesita timp sa caut doar informatiile pt cei nascuti sub 1 kg si ei ma tot sunau sa le zic, ce am citit? ce sanse sunt sa fie bine?

Mamica a primit pompa de la spital si spera ca, cat mai curand sa-i poata da laptic de la ea! Mi-au zis ca este vioi ca da din maini si din picioare! O s aramana in spital pana ajunge la 2500! Merg la el cat de des pot! ei sunt in Spania!

ce sfaturi sa le mai dau?





Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#5
dianocica

dianocica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 10 februarie 2008 - 15:30

beatrix, singurul lucru pe care il cunoaste un bebelus este trupul mamei sale. sunetul ei, caldura ei, bataile inimii, mersul ei, vocea ei...si ceea ce il va ajuta cel mai mult va fi EA. daca ar putea sta non-stop langa el ar fi ideal...cat mai mult, cat de mult posibil. e cel mai important





diana si [copil]david 03.12.06




Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator OMS recomanda


#6
cristianamat

cristianamat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 14:59

Eu la 1,710 kg am plecat cu ea din spital, fara vaccin. I l-am facut dupa ce a ajuns la 3 kg la medsana, contracost, pt ca imi era scarba de spital.
Este f important sa stea langa el cat de mult poate, sa ii vorbeasca si sa insiste sa i se dea cu seringa si laptele muls de ea (eu m-am muls si i-am dat in biberon numai laptele asta pana a facut 8,5 luni). Probabil acum i se da o formula speciala pt prematuri, dar un 5-10 ml de laptic de la mami nu strica.
Apropo, sunt separati? Nu o lasa sa doarma cu el?

Curaj ca se face el mare. Pupicei

#7
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 15:57

salutare!

da, sunt separati! copilul e in sectia de prematuri unde nu au voie sa intre decat parintii si echipati cu halate! iar mama este in salon! exact asa este si aici, ca si eu am trecut prin asta doar ca Eric s-a nascut la 35 de saptamani si a stat doar o saptamana in icnubator! pot sa mearga la el de cate ori vor, dar evident nu poti sta permanent acolo! copilul este bine deocamdata! medicii le-au zis ca este cel mai cuminte si sanatos copil din sectie! ca sunt optimisti, ca are 75% sanse sa fie totul ok! laptic nu i-au dat inca si de maine vor incepe direct cu lapte de la mamica!

ma bucur ca si ei sunt mai bine fatza de zilele trecute! chiar radeau! ii zic bebe strumf si imi spuneua cum da din maini si din picioare si ca e un frumos! Doamne ajuta sa fie sanatos in continuare!

va multumesc pt sftauri!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#8
ilia_99

ilia_99

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 16:07

salut, beatrix! sa se faca mare, sanatos si frumos. al meu s-a nascut la 26 de sapt cu 800 de gr, a scazut la 730 de gr. acum are 2 ani si 3 luni. e bine ca stii acum toate complicatiile posibile ale prematuritatii, DAR.... nu e obligatoriu sa i se intimple toate astea. Al meu n-a avut nicio complicatie posibila, a stat pe ventilator - respiratie mecanica - doar 4 zile, a primit lapte de la mine prin sonda pina a ajuns la 1 kg, dupa care mi l-au pus la sin. N-a supt el prea mult, ca n-avea putere, deci tot cu sonda, da' n-a fost o pb. A facut retinopatie, dar a regresat de la sine si n-a fost nevoie de operatie, a avut o hernie inghinala care, la fel, s-a retras singura. Multumesc lui Dzeu a avut grija de noi.
La fel ca nepotelul tau a respirat si a plins singur la nastere.
Asa ca.... fruntea sus! O sa fie bine!
Insist si eu pe atitudinea mamei, mie toti dr mi-au spus ca e importanta starea mea de spirit si ca, din experienta lor, toti copiii ai caror mame nu s-au dat de ceasul mortii au mers bine.
Va tin pumnii si sa auzim de bine!

#9
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 16:22

quote:
Originally posted by ilia_99

salut, beatrix! sa se faca mare, sanatos si frumos. al meu s-a nascut la 26 de sapt cu 800 de gr, a scazut la 730 de gr. acum are 2 ani si 3 luni. e bine ca stii acum toate complicatiile posibile ale prematuritatii, DAR.... nu e obligatoriu sa i se intimple toate astea. Al meu n-a avut nicio complicatie posibila, a stat pe ventilator - respiratie mecanica - doar 4 zile, a primit lapte de la mine prin sonda pina a ajuns la 1 kg, dupa care mi l-au pus la sin. N-a supt el prea mult, ca n-avea putere, deci tot cu sonda, da' n-a fost o pb. A facut retinopatie, dar a regresat de la sine si n-a fost nevoie de operatie, a avut o hernie inghinala care, la fel, s-a retras singura. Multumesc lui Dzeu a avut grija de noi.
La fel ca nepotelul tau a respirat si a plins singur la nastere.
Asa ca.... fruntea sus! O sa fie bine!
Insist si eu pe atitudinea mamei, mie toti dr mi-au spus ca e importanta starea mea de spirit si ca, din experienta lor, toti copiii ai caror mame nu s-au dat de ceasul mortii au mers bine.
Va tin pumnii si sa auzim de bine!



Ilia, Dumnezeu face multe minuni!
Dupa cum ai vazut exista un topic dedicat prematurilor nostrii minunati si mamicilor greu incercate.
Sunt convinsa ca experienta ta ar fi de mare ajutor multor mamici si in plus am fi tare mandrii sa il putem trece si pe baietelul tau pe listutza cu esentze tari de pe DC.
Poate arunci un ochi si pe aici
http://forum.desprec...TOPIC_ID=108261


#10
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 12 februarie 2008 - 00:25

ilia99, merci mult! multa sanatate si voua si sa nu aveti nici un fel de problema nici de acum inainte!

asa le-a zis si doctorii ca nu este neaparat sa faca vreo complicatie si ca totul poate decurge normal! acum e la bronzat! am aflat intre timp ca are 37cm ca pana azi am si uitat sa-i intreb ca ne tot luam cu altele!

Sheannamp, poti sa-l treci si pe Darius in listutza la Esentze (DN: 9 februarie, 880g, 37 cm, 26 saptamani), doar ca eu voi citi si voi scrie ca ei nu au internet acasa!

de fapt cred ca cel mai bine e daca poti muta si subiectul acolo! iar cand am intrebari o sa intru acolo! merci mult!

Doamne ajuta!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -