Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prematurii sub 1kg


39 raspunsuri la acest subiect

#21
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 11:28

buna dimineatza!



revin cu vesti nu foarte bune! Darius a facut convulsii! inca nu au rezultatele analizelor! iar de greutate cica ar avea 970 de la 890g, oare nu e prea putin tinind cont ca totusi sambata face 3 saptamani?



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#22
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 15:45

buna fetelor!
Beatrix.. nu este prea putin greutatea de 900 si cev ade grame, caci el creste foarte foarte incet.
Noi ne bucuram de fiecare data cind puneau pe ei 2 GR la zi. Iar daca intimplator, ceallata zi avea unul dintre ei mai putin cu un Gr doua. Eram tristi in suflet. Era un succes extraordinar cind puneau pe ei ceva s-au chiar si daca stagnau.
(si daca te gindesti, de asa multe ori ne inselam doar, caci daca facea inainte pipi s-au caca, erau duse gramele de care ne bucuram noi asa de tare crezind ca au luat copii in greutate).
Normal ca convulsiilele nu sint un semn bun dar nu disperati, cine stie?D-zeu este mare si ajuta pe toti.
(Ai mei nu au avut nici unul convulsii9). toate cele bune va doresc si sa auzim de bine. pa[grup]

#23
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 16:57

waltraud, merci mult! incerc sa ma mai linistesc cu greutatea! am scris si fetelor de la subiectul cu esentze! eu sincer credeam ca macar 500g tot pune pe el in prima luna! probabil gresesc ca fac comparatie cu al meu copil!

convulsiile in ce constau de fapt, ca sincer nu stiu daca folosesc corect termenul, practic se blocheaza tot! nu mai respira, inima nu-i mai bate, nu mai misca si ei isi dau seama ca incep sa tiuie aparatele! inca nu au rezultatele la analize!

[pup]





Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#24
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 17:20

quote:
Originally posted by beatrix
waltraud, merci mult! incerc sa ma mai linistesc cu greutatea! am scris si fetelor de la subiectul cu esentze! eu sincer credeam ca macar 500g tot pune pe el in prima luna! probabil gresesc ca fac comparatie cu al meu copil! convulsiile in ce constau de fapt, ca sincer nu stiu daca folosesc corect termenul, practic se blocheaza tot! nu mai respira, inima nu-i mai bate, nu mai misca si ei isi dau seama ca incep sa tiuie aparatele! inca nu au rezultatele la analize! [pup]Roxana si Eric (11 septembrie 2006) Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]
Prematurii recupereaza ceva mai greu in prima luna. De altfel ce sa puna e ei cand marea victorie e sa ajunga la 5 ml de lapte la o masa.Ceea ce descrii tu par a fi crize de apnee (as spune destul decomune la prematuri). Multa sanatate si pofta buna:-)__________________________blog

#25
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 17:39

Da, subscriu la ce a spus si Papadie...

Nu greutatea este indicatorul ca evolutia este buna. Ci alte aspecte.
In ceea ce priveste crizele respective s-ar putea sa fie din cauza opririi temporare a respiratiei: apneea prematurului nu este grava daca dureaza sub 20 de secunde si bebe isi reia spontan respiratia.
Pe masura ce creste in varsta (adica peste 32-34 de saptamani de varsta gestationala) numai va face aceste crize.

Sanatate multa!

#26
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 23:26

... o doamne Beatrix.. m-ai speriat ca tu ai zis ca face convulsii si eu prin asta am inteles ca tremura.
Pai ceea ce zici tu au facuto copii mei de cine stie cite ori??
Nu-ti fa probleme ca exact de aceea este monitorizat pt a fi pe faza Doctorii.Mai ales Kevin uita tot timpul sa respire, s-au cite o data respira de zici ca fugea cineva dupa el. si atunci il linistea (era una dintre asistentele mai in virsta, la care cred ca simtea el mai multa caldura atunci cind eu nu eram la el. Si asistenta asta era o femeie extraordinara, punea mina pe spatele copilului si tinea asa mina deasupra pe el si-l linistea tot timpul vorbind cu el. Mai ii puneau muzica inauntru in incubator, ceva ce imita sunetele din burata mamei. si imediat se linistea copilul.
Dar dupa cum ti-am zis, au avut si ai mei faze din astea. Sint specifice prematurilor cu greutate foarte mica, dupa cum ti-au spus si fetele mai sus.
Si analizele, analizele se fac foarte des la copii asa mici, cred ca tot la a doaua zi, pt ca altfel nu pot sa depisteze daca intre timp are vreun virus copilul, si din cauza asta tot fac la analize.
Toate cele bune si multa sanatate si putere doresc la toate mamicile. pa pa[:X]


#27
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 22:47

Multumesc fetele Papadie, Waltraud, Sheannamp de lamuriri! Intradevar este vorba de apnee! Sa speram ca Darius va trece cu brio peste asta si o sa fie totul bine!

Si pt ca azi este 1 martie, desi e aproape pe terminate ziua, va ofer virtual o floare [flo] si va doresc sa aveti o primavara superba, multa sanatate si fericire integii familii!

Va multumesc!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#28
AYUMI

AYUMI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 20 martie 2008 - 07:11

Beatrix,nu mai scrii nimic?

Bianca
http://community.web...m/user/ayumi118




#29
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 02:04

[Ayumi, merci c-ai intrebat de noi! inca este in incubator, oxigenul nu i l-au scos de tot si niic cu greutatea nu sta foarte grozav! are 1400 acum si mi-a zis cumnata ca i-au bagat si o masa de lapte praf! crize de apnee nu a mai facut!

sanatos sa fie ca asta e cel mai impotant!

[pup]



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#30
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 28 martie 2008 - 00:29

Buna fetelor, Beatrix chiar ma gindeam zilelle astea la tine si la nepotelul tau. mai da-ne si noua vesti la fiecare 200 de grame puse in plus.
Sanatate i si numai bine la nepotel si voua la fel. pa pa


http://s165.photobuc...floareaiclozan/


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -