Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prematurii sub 1kg


39 raspunsuri la acest subiect

#31
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 12:22

Salutare!

Darius este bine! A ajuns la 1661g![majoreta] Am inteles ca i se da prin sonda o masa de lapte praf o masa laptic de la mamica!

Este stabil, cand merg sa-l viziteze il scot din incubator si-l tin in bratze! Pana acum totul merge bine! Spera ca pe la jumatatea lui mai sa plece acasa! Doamne ajuta![ruga]



Va pup pe toate ca intrebati de el si sunteti alaturi de noi!

[floare3]



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#32
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 07 aprilie 2008 - 23:57

Beatrix trebuie sa-ti scriu neaparat ca m-a luat tare de tot valu saptamina asta( am avut pe cineva de la Ro cu o fetita nevazatoare, a fost nascuta la termen dar cu greutate foarte mica, si a avut dezlipire de retzina care este frecventa cred la copii prematuri s-au cu greutate mica, si nascind in Ro intr-un oras uitat d elume, nu a controolat nimeni fetita la ochisori; asa ca i s-a dezlipi retina si fetita este oarab acuma. are 3 anisori si jumatate si am adus-o sapt trecuta sa vad daac putem face ceva pt ea, caci am cunoscut-o pe mamma ei cind eram copii; si am incercat sa vedem; insa in zadar. Nu s emai poate face nimis), spune-le la parintii lui Darius, (nu stiu cum este in Spania, caci la Viena am avut foarte des controalelle astea la ochisori la Tripletii nostri), si D-zue ne-a ferit de problema asta grava, dar spune-le sa se ingrijeasca neaparat daca cunva d-octorii de acolo, nu ii fac controlul la ochisor. Este o boala care operata timpuriu se poate salva vederea.Deci toate cele bune si ma bucur nespus de mult ca puiutul vostru este bine si ia incet incet in greutate, si va nmerge acasa in curind. Hai pa si numai bine

http://s165.photobuc...floareaiclozan/

#33
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 02 mai 2008 - 23:44

waltraud,

[pup] pt toate raspunsurile si informatiile pe care m-i le-ai dat!

Bebe Darius creste incet incet, a ajuns la 2100g dar demancat mananca cu sonda si e tot pe antibioce! problema se pare ca este un virus ongo sau hongo si candita! Iau schimbat iar antibioticul! sa speram ca asta va fi ultimul!

[flo]



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#34
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 02 iunie 2008 - 19:31

salutare!



revin cu vesti noi si bune despre Darius! a iesit din spital de 2 saptamani, este acasa si ii merge foarte bine! mananca bine, 70-90 ml, a ajuns la 2900g [cool], este cuminte si cu somnicul a facut o preferintza pt pietul lui tati! acolo ii place sa doarma cel mai mult! asta sa fie singura problema, ca vorba lui frate-miu pana se insoara se dezvata el!

acum asteapta programarea sa mearga pt controlul la ochi! doamne ajuta sa fie bine!

o sa mai intru cand mai am vetsi! sper s afie numai vesti bune!

va pup si multa sanatate!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#35
afibebe

afibebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 907 mesaje

Postat 04 iunie 2008 - 00:09

quote:
Originally posted by beatrix
salutare!revin cu vesti noi si bune despre Darius! a iesit din spital de 2 saptamani, este acasa si ii merge foarte bine! mananca bine, 70-90 ml, a ajuns la 2900g [cool], este cuminte si cu somnicul a facut o preferintza pt pietul lui tati! acolo ii place sa doarma cel mai mult! asta sa fie singura problema, ca vorba lui frate-miu pana se insoara se dezvata el!acum asteapta programarea sa mearga pt controlul la ochi! doamne ajuta sa fie bine!o sa mai intru cand mai am vetsi! sper s afie numai vesti bune! va pup si multa sanatate!Roxana si Eric (11 septembrie 2006) Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]
ne [ruga] sa ii fie bine micutului si sa dea Doamne Doamne sa nu fie nici o problema cu ochisorii.[pup]AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007cristisunt mare

#36
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 16:24

Afibebe, merci! [pup]

Sanatate multa!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#37
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 13:59

Buna Beatrix chiar ma gindeam de vreo citeva zile la Darius?
dar abia acum,a am intrat s aiau mesajele si am vazut ca ai scris despre micut ca este acas. Ma bucur nespus de mult. Toate cele bune si sa auazim de bine. Bine ca este sanatos si daca doarme, creste repede si pune ingreutate. El are nevoie pina recupereaza din urma asa ca nu-i bai. Hai va pup.Pa pa.


http://s165.photobuc...floareaiclozan/
http://picasaweb.goo...ConcediuMai2008

#38
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 17:59

Buna,

Felicitari Beatrix, bine ca l-au dus pe piti acasa; o sa vedeti ca de acum se va dezvolta si mai bine! Multa sanatate!

Waltraud, cat de tare este poza facuta de sus, in care 2 bebi sunt la tzitzi si celalalt pe burtica ta! este dementiala!!! Sa-ti traisca, sunt scumpi tare.

Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][copil] Maya Maria (16.12.2006)

#39
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 07 noiembrie 2008 - 03:23

Salutare!



N-am mai scris demult desi vesti au tot fost! Mii de scuze!

Nici nu stiu cu ce sa incep! Darius este foarte bine! acum are 6700g, e vioi, a trecut cu brio examinarea din septembrie si exceptand 2 raceli totul decurge bine si normal din toate punctele de vedere!

prinde jucariile, gangureste, ochii sunt ok nu a trebuit sa intervina chirurgical, a inceput si diversificarea si ii place mancarea!

ramane in continuare sub observatie si sper sa nu mai aiba nici o problema de acum inainte!



Multa sanatate tuturor!





Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -