Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prematurii sub 1kg


39 raspunsuri la acest subiect

#11
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 13 februarie 2008 - 13:39

eu nu am experienta personala a unui prematur asa de mic, dar in ziua in care "m-au nascut si pe mine"(mi-a placut mult aceasat expresie a medicilor), inaninte cu 2 ore s-a nascut o fetita de 700g, era in incubator langa vlad, care la 2500g parea un urias pe langa ea.



am avut si eu curiozitatea si am intrebat daca e bine fetita iar medicul mi-a spus ca e bine, ei au facut totul ca ea sa fie bine, dar de acum depinde de vointa lui DD, iar El a fost bun si ferita astazi are 4 ani si 3 luni si este sanatoasa, se pare ca a trecut cu bine peste toate obstacole.



Eu le transmit parintilor multa putere, sa lupte alaturi de ingerasul lor multa incredere si credinta in DD si sa roage cant pot de mult pentru BB, eu stiu ca rugaciunea ajuta mult.







POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#12
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 13 februarie 2008 - 14:56

dianocica, scuze ca pe tine te-am sarit si am uitat sa-ti multumesc pt gandurile tale! acum cand am recitit subiectul mi-am dat seama! merci mult!

anca, iti multumesc pt incurajari! da, am vazut si eu ca se poate si ca totul e la mana lui Dumnezeu! asa ca nu pot sa zic decat Doamne ajuta sa fie sanatos!



pana acum totul este bine, raspunde normal la tratamentul aplicat, mananca laptic de la mami lui si este foarte vioi! sper sa fie numai vesti bune!

multa sanatate!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#13
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 13 februarie 2008 - 15:38

sa ii dea DD zile si intelepciune parintilor si medicilor safac atot ce le sat in putere pentru bb mic si luptator!



exista minuni si sa credem in ele!



Toate mamicile spun ca ai lor copii sunt niste minuni si eu am minunea mea si ea se numeste Vladut, iti doresc un bb luptator o minune de nepotel! Asta e gandul meu pentru care se indreapta spre voi si spre bb!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#14
afibebe

afibebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 907 mesaje

Postat 14 februarie 2008 - 09:20

draga mea,
eu am un nepotel de 4 ani si 9 luni.
s-a nascut cu 685 de grame si e perfect sanatos.

aveti incredere in Dumnezeu si totul va fi ft bine.


mult curaj si putere parintilor.

AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007



#15
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 14 februarie 2008 - 13:08

Anca, Afibebe, va multumesc pt gandurile voastre!

Sa va traiasca minunile, sa creasca mari sanatoase! [pup]



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#16
AYUMI

AYUMI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 16 februarie 2008 - 03:04

Beatrix,eu am nascut la 27 sapt 2 baietei minunati.Au avut la nastere 954g si 1004 g.Au stat in spital 4 luni,s-au chinuit mult saracutii;insa ii multumesc lui Dumnezeu ca acum ii am acasa langa mine,sanatosi.Au deja peste 7 luni si sunt foarte vioi.
Sfaturi pentru sora ta?Nu stiu daca sunt in masura sa dau eu sfaturi.Dar sa fie tare,pentru ca are nevoie.Si,nu in ultimul rand,sa nu uite de lapticul ei care este foarte foarte important pentru nepotelul tau.Mie chiar asa mi-a spus doctorul de la terapie intensiva;sa am grija de laptic pentru ca le este indispensabil.
Asteptam sa se faca cat mai repede mare si sa vedem pozici la mami in brate.

Bianca
http://community.web...m/user/ayumi118




#17
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 00:35

Ayumi, multumesc mult de incurajari! Ti-am vazut gemenii! Multa sanatate si sa creasca mari voinici!

Scuze ca raspund cu intaziere dar am fost plecata la ei! Asadar, mi-am vazut nepotelul! Doamne cat e de mic! Slava Domnului pana acum este sanatos! Doamne ajuta sa fie sanatos in continuare sa creasca mare voinic!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#18
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 23:20

Beatrix imi permit sa pun si eu citeva rinduri aici. Sper sa te ajute.
Eu sint mamica de tripleti de 6 ani si 5 luni. Kev a avut 800 gr, la nastere, Jennifer 1031 gr, iar Jessica 950 ge.
Acum sint bine si au greutatea normala. Poate un pic mai slabuti ca alti copii dar sint sanatosi.
Ce conteaza foarte mult la sora ta, pt copilas, este sa gindeasca pozitiv, sa se mulga neaparat ca sa nu piarda laptele. banuiesc ca daca este in Spania poate sa-l duca gata muls acolo la clinica spitalului si ii va da numai la bebeul ei din el. Cel putin asa a fost al noi acum 6 ani. Eu am alaptat plin 13 luni.
Asta mi-am impus eu ca tre sa am lapte pt ei si d-zeu m.a ajutat.
la fel s-au nascut si ai mei la 27 sapt plus 4, 5 zile aproape 28 de saptamini.
Singurul lucru care este foarte periculos dupa cum a spus adineaori mamica Seannamp ( care am vazut la profil ca este medic)cheguri de singe la creier, si plaminii nu sint inca maturi pt a respira ei singuri fara a fi monitorizat copilul si poate ajutat sa respire. Apoi mai este o problema cu care se confrunta baietii nascuti cu greutate mica si asa devreme, nu stiu cum se numeste in termeni medicali in Romaneste, insa iti explic babeste testicolele nu coboara decit in luna a 7.a de sarcina in scort la baieti , si asta fiind nascuti inainte de 7 luni majoritatea baietilor vor trebuii operati. Al meu a fost operat de trei ori. Dar prima operatie la partea stinga ia reusit la 2 luni ca acolo a vut deja hernie, iar a doua parte la operat la 1 an si jumatate. Nu au reusit sa-l localizeze, si au mai asteptat pina la 3 ani. Multumesc la D-zeu este totul in ordine si nu crede nimenea ca sint tripleti, si nascuti asa de devreme. Spec ca te-am putut ajuta. Nu ezita sa ma mai intrebi daca apare ceva pe parcurs. O sa stea tot timpul pina cind va avea baiatul vreo 6 luni, cu frica in sin, dar perioada critica este prima sapt, dupa aceea prima luna, dupa aceea tot asa. Insa in ziua de astazi traiesc copii si la 500 de gr.
Deci nu disperati si gindiri numai pozitiv. pa pa
si toate cele bune nepotelului. S adea d-zeu cind merge la Ro peste vreo trei ani sa se bage pe la mine la Viena.


#19
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 25 februarie 2008 - 14:58



waltraud, sa-ti traiasaca sanatosi tripletii si sa se faca mari voinici! merci de sfaturi si de gandurile bune! cand o sa am nevoie, apelez cu intrebari! acum sunt mai linistita dupa ce am vazut cum e ingrijit acolo! nu stiu de ce aveam senzatia ca in spania e mai rau ca aici in spitale dar am avut surpriza sa constat ca nu e nici o diferentza! sectia de prematuri este exact ca aici si cu aceleasi reguli stricte!

Am vorbit si cu pediatra in engleza ca eu nu stiu o boaba spaniola si mi-a raspuns foarte frumos! exact ce stiam deja de aici referitor la riscuri! e foarte optimista pt ca au trecut doua saptamani si e totul bine, ii fac analize continuu si pt creier nu mai retin numele dar o data la 3 zile! aseara am vorbit cu frate-miu si zicea ca i-a bine in greutate, se apropie de 1 kg si ca i-au scos tubul de oxigen! i-a mai lasat doar pe nas un furtun in cazul in care totusi ar avea nevoie!

parintii sunt si ei mai optimisti acum! de fapt totul depinde de starea copilul! daca copilul e bine sunt si ei! mamica lui are laptic, se mulge si la spital si acasa! am sa le spun sa-i trasnmita sa creasca mare sanatos ca este asteptat la Viena! [pup]

multa sanatate!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)



Ei au nevoie de noi:

Ionut & Teo & Sonia & Darius & Diana & Crisa[ruga]

#20
waltraud

waltraud

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 26 februarie 2008 - 13:04

buna beatrix1
Ma bucur nespus de mult ca-i merge bine nepotelului tau. Doamne ajuta s acreasca cit mai repede. Ti-am zis o sa aiba si momente de cumpana, dar tre, sa gindeasca pozitiv. Kevin facuse la un moment dat un infect (care-l depisteaza la analizele de singe). Eram disperati caci doctorii, cum spunea cineva mai sus, nu iti da niciodata nici o garantie, asteptam cu sufletul la gura sa ne spuna medicul ca va fi totul bine si va depasii momentul. D.rul insa, ne-a zis sa asteptam sa vedem cum evolueaza medicamentul care l-a primit.
A durat doar o zi si s-a vazut ca copilului ii mergea mai bine, dar ziua aceea nu o sa o uitam niciodata. Am fost darimati,vedeam cum se naruie totul la picioarele noastre.D-zeu a facut ca a doua zii sa-i mearga mai bine, semn ca medicamentul a reactionat.Ne-a spus o psyholoaga in spital ca nu avem voie s afim suparati caci copilul simte sii transmitem aceea stare de neajutorare si de tristete si lui.Cu mare drag o sa-ti raspund la intrebari, daca o sa mai ai pe parcursul acestor citeva luni ( probabil ca vreo trei luni va trebuii s astea in spital).Se socoteste normal cam data la care trebuia sa-l nasca.Cam pe atunci sa se astepte ca il primeste acasa.Noi l.am primit pe Kevin la 24 decembrie 2001. Cel mai frumos si pretios cadou de Craciun pe care l.am primit vreodata. fetitele au venit cu 5 saptamini mai repede acasa. Toate cele bune voua si la familiile voastre. sa creasac copilasi mari si sa fie sanatosi sa ne putem bucura de ei.
PA PA[biz][biz][biz]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -