Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-27


193 raspunsuri la acest subiect

#31
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 16:00

Am gast doua medicamente naturiste,sunt foarte interesante pentru noi, as vrea sa le cumpar, stie cineva ceva de rezultatele lor, sau ce parere aveti despre ele, mersic mult [flo]

REISHI

Reishi este o ciuperca miraculoasa, extrem de rara, cunoscuta de mii de ani in Extremul Orient pentru eficienta intr-o gama foarte mare de afectiuni. Este cea mai faimoasa ciuperca medicinala din lume, fiind numita 'ciuperca nemuririi', 'marele protector imunitar, spiritual si mental'. Cercetarile stiintifice din ultimele decenii au confirmat aceste aprecieri. Autoritatile japoneze au inclus ciuperca Reishi in lista oficiala de produse pentru tratarea cancerului.

Recomandat ca :

- antitumoral (stimuleaza macrofagele, celulele natural ucigase NK, induce apoptoza, inhiba angiogeneza, creste rata de folosire a oxigenului, inhiba metastazele, creste productia de interleukine si TNF - factorul de necroza tumorala)
- micsoreaza durerile in cancer
- protejeaza organismul in chimio si radioterapie
- adaptogen (stimuleaza selectiv functiile organismului, ajutandu-l sa se adapteze fizic, psihic, imunitar)
- antioxidant (reduce actiunea radicalilor liberi, impiedica peroxidarea lipidica)
- regleaza echilibrul acido-bazic (alcalinizant)
- creste energia Qi, energia vitala care sustine intregul organism
- imunomodulator (regleaza sistemul imunitar) - se administreaza in boli autoimune (alergii, miastenia gravis, hepatita autoimuna, poliartrita reumatoida, diabet, lupus, tiroidita, vitiligo, sclerodermie), dar si in stari cu deficit de imunitate - creste nivelul imunoglobulinei IgA (protejeaza mucoasele), IgG (cea mai importanta imunoglobulina din corp, neutralizeaza toxinele si microbii din sange si limfa) si IgM (distruge bacteriile)
- regleaza tensiunea arteriala
- reduce nivelul glicemiei (imbunatateste functiile pancreasului si creste sensibilitatea la insulina)
- detoxifiant si hepatoprotector (induce productia de interferon endogen, scade transaminazele, reduce fibroza hepatica si in ciroza alcoolica)
- detoxifiant si drenor limfatic
- antialergic (inhiba productia de histamina)
- antiviral (virusul Epstein Barr, HIV, HPV, virusul hepatic B, C, gripal, herpetic, suprima durerile postherpetice)
-mentine echilibrul hormonal, stimuleaza glandele suprarenale (in stres, depresie)
-neuroregenerator, imbunatateste memoria, somnul, calmeaza, echilibreaza spiritual
-reduce edemele pulmonare, infectiile respiratorii
-tonic cardiovascular (accidente cerebrovasculare, insuficienta coronariana, infarct miocardic, flebite, hemoroizi)
-inhiba agregarea plachetara (coagularea sangelui)
-hipocolsterolemiant (inhiba sinteza colesterolului)
-relaxeaza sistemul muscular
-protector gastric si duodenal
-protejeaza uterul (impiedica formarea fibroamelor uterine)


FEMALE HORMONE BLEND

capsula: 460mg amestec: Wild Yam (Dioscorea villosa) radacina, Nuc cenusiu (Juglans cinerea) coaja, Black Cohosh (Cimicifuga racemosa) radacina, Dong Quai (Angelica sinensis) radacina, Floarea pasiunii (Passiflora incarnata) floare, Coacaz (Rubus idaeus) frunze, Kelp (Laminaria spp.) planta intreaga, Lemn dulce (Glycyrrhiza glabra) radacina, Calin (Viburnum opulus) coaja, Musetel (Matricaria recutita) floare, Palmier pitic (Serenoa repens) (berry), Schinduf (Trigonella foenum-graecum) seminte .

Componente homepate: Sodium Sulfate 3x, Calcium Phosphate 3x, Calcium Flouride 6x, Sodium Chloride 6x, Silica 6x, Calcium Sulfate 3x, Ferric Phosphate 3x, Magnesium Phosphate 3x, Potassium Chloride 3x, Potassium Phosphate 3x, Potasium Sulfate 3x, Sodium Phosphate 3x .

Indicatii :

Recomandat in: sindrom premenstrual (iritabilitate, stari depresive), sindrom pre si postmenopauza (bufeuri, palpitatii cardiace, acufene, iritabilitate, depresii, insomnii, uscaciune vaginala, migrene, ameteli), dismenoree (dureri menstruale), amenoree (lipsa menstruatiei), menoragie (menstre abundente), menstre neregulate, displazie cervicala si mamara, osteoporoza, anemie, infectii genitale, imbatrânire prematura, hirsuitism, tulburari de dinamica sexuala feminina, frigiditate, acnee, infertilitate, endometrioza, fibrom uterin, chisturi ovariene, inflamatii uterine, afectiuni tumorale, prolaps anal si uterin, imunitate scazuta, oboseala psihica si fizica, anxietate.

Efecte benefice in: incetinirea formarii ridurilor, bronsita, indigestii, ulcer, constipatie, diabet, hipercolesterolemie, astm bronsic si bronsite alergice, urticarie, dermatite si dermatoze, eczeme, infectii herpetice, inflamatii respiratorii, digestive si urinare, reumatism, artroze, hepatite, afectiuni cardio-vasculare.








in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
http://tt.lilypie.com/r2aEp2.png

#32
ancaoradea

ancaoradea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 18:02

Mada23 Nu stiu nimic despre ele. Parerea mea? Ciuperca nu as incerca-o pt ca cred ca are si un efect toxic. Poate e doar o impresie, oricum ciupercile mmi se par periculoase. Al 2-lea produs pare ok, dar nu cunosc pe nimeni sa-l fi incercat.

#33
anaconda2

anaconda2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.010 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 20:19

Buna fetelor ! spuneti-mi va rog , care dintre voi a facut de curand inseminari cu Dr Tutu si dr Matei ? la sfarsitul lunii trebuie sa ma pregatesc si eu de prima.... si as vrea cateva detalii . Ma ajutati ? imi puteti da si pm . Multumesc !

#34
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 10 ianuarie 2008 - 19:41

Buna dragelor!!

Boo felicitari iubita!!![bis][bis] Ma bucur ca ti-ai vazut minunea la eco, sau minunile mici!!![olala][olala]

Mada sa crezi si se va imptampla si minunea ta!![cheers] Frumoasa semnatura!![:)]



Eu am primit de curand vestea ca nepotelul meu care se va naste in luna aprilie(din partea fratelui cel mare), este de fapt o fetita, care se va numi Ana-Maria. Sunt in al noualea cer[9cer], pentru ca voi fi matusica de fetita!![cri][colegi]



[comoara] ne intalnim de martisor 2008[i]

#35
crisis81

crisis81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 10 ianuarie 2008 - 21:06

Boo FELICITARI!!!! Ma bucur enorm pentru tine. Eu tot cred ca sunt doi la asemeanea valoare a bHCG [:D]. Las' ca vezi tu clar la urmatorul eco!

Sper sa simtiti toate fericirea prin care trece Boo acum si asta cat mai curand!!!

[pup][pup][pup][pup][pup]toate fetele!!!!



[*]La Multi Ani![*]


[:D]"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita niciodata cum i-ai facut sa se simta" (Carl W. Bueechner)

[foto]Poze, amintiri, etc...



#36
alexia28

alexia28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 00:23

quote:
Originally posted by Boo
[colegi][colegi] l-am vazut !!!! l-am vazut !!! Am fost la eco, mi-a facut transvaginala. Se vede o biluta !!! A zis ca nu e exclus sa fie doi, dar poate e prea devreme inca sa se vada. Mi-a spus sa mai vin peste 2 saptamani ca sa vedem si inimioara. Evident ca am uitat sa intreb o groaza de lucruri ... [:D][gravi][copil]
"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Boo felicitariiii[bis][bis][bis] Sa-ti traiasca biluta sa creasca mare in burtica lui mami, sarcina usoara....astept [alcool] fara alcool binenteles, dar sa nu dureze prea mult ca noi intram de maine in sapt 35 deci AMR....un pic. PupVa pun o pozica cu burtoiul meu la 33 saptamani http://www.flickr.co...N04/2183148791/ .....poate va molipsesc[gravi]Alexia si minunea mea [fetita] AMR 6 SAPTAMANI [bis] [bis] [bis]

#37
gabitu

gabitu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 11:56

[hopsieu] am aprut, mai tarziu ce-i drept dar.... La Multi Ani! cu multe impliniri si, mai ales, multa sanatate.

Va pup si mai intru....



Gabita [zana]



#38
magdita

magdita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.334 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 12:08

Buna fetele,[si-eu]



Mi-am facut curaj sa va scriu, cu toate ca va citesc de ceva timp. Informatiile postate de voi la acest subiect sunt de mare folos si va multumesc pentru asta.

Numele meu este Magda, am 32 ani, sunt din Craiova si pe 12 decembrie am fost operata laparoscopic de dr.T si diagnosticata cu endometrioza ( cateva puncte pe fundul de sac Douglas, in rest totul normal : ovare normale, uter normal, trompe bune ). Diagnosticul nu a fost prea rau, putea sa fie mai rau, insa tot am plans cand am auzit de endometrioza.

Noi incercam sa facem un copil din aprilie 2004, de aproape 4 ani si minunea nu s-a intamplat pana acum. Nu am ramas niciodata insarcinata si nici nu am luat anticonceptionale inainte ( ne protejam cu prezervativ ).

Sotul a facut si el spermograma la dr.Matei si diagnosticul a fost astenozoospermie moderata. Ne-a spus ca facem copii cu spermograma asta, insa dr. T a zis ca nu e prea stralucita si sa ia sotul 3 luni tribulus si zinc. Cred ca in februarie o sa o refaca si speram intr-un rezultat mai bun.

Eu am inceput de saptamana asta dieta si tratamentul pentru imunitate postate de Amely si lista de ceaiuri postate de Alexia28,pe care o pup si careia ii multumesc pentru mesaj. Incercam sa imi fac curaj sa va scriu, iar ea mi-a dat un imbold.

Va pup pe toate si va urez sa cunoasteti bucuria de a deveni mamici cat mai curand posibil.[pup][grup]



magdita



Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,

Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.

"Avem timp" - Octavian Paler

poze

#39
ancaoradea

ancaoradea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 14:32

Bine ai venit Magdita printre noi si sedere cat mai scurta. E bine ca te alaturi noua, eu am invatat f multe de la fete, cand inca eram sub socul diagnosticului. Eu am avut la fel ca tine cateva puncte de endometrioza pe ovare, care au fost electrocauterizate, acum 4 luni, la laparo. Am ales sa nu fac Dipherelinul si incercam acum o IA, cu mari sperante. Sotul pare ca sta bine cu spermograma desi are varicocel. Intre timp incerc sa tin endometrioza sub control cu exercitii fizice, dieta ( am gresit destul de rau de sarbatori), suplimente ( omega, primula, Se, Zn, acid folic, orz verde, etc).Cred ca sunt pe calea cea buna, oricum dupa laparo am scapat de durerile menstruale care ma tintuiau la pat cu calmante. Vezi, suntem multe in situatia ta, unmele dintre noi au reusit, iar altele suntem pe calea cea buna.Deci mult curaj si ambitie ca se poate.

#40
magdita

magdita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.334 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 14:47

Ancaoradea[pup] multumesc pentru primire si pentru gandurile bune[flo]



magdita



Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,

Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.

"Avem timp" - Octavian Paler

poze


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -