Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-27


193 raspunsuri la acest subiect

#11
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 21:17

Ioana, Alexa Ioana, Amely ...La Multi Ani! Sa fiti sanatoase, iubite si sa aveti multe bucurii![flo][flo][flo]

La Multi Ani tuturor Ioanelor!

Lucia, sa te ajute Doamne Doamne sa realizezi tot ceea ce-ti propui![pup][pup][pup]

[pup][pup][pup] pentru toate fetele!



#12
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 21:23

Ana-Alexia[dual] si tie merci la fel![;)]Esti bine?

Hera[pup] o fi fost ceva in aer de ne trazni pe amandoua o data![:D]Sa ne fie de bine si de bun augur!Visatul e pe gratis si e sanatos la inimioara.De ce nu?Dar shhhhhh sa nu speriem barza[hot]





[si-eu]

nu mor caii cand vor cainii...

#13
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 21:50

MadaS, si eu ma numar printre persoanele care au avut hormonalele in limite normale mereu, si cu toate astea, am fost diagnosticata cu endo. Iar analize hormonale imi tot fac de vreo 10 ani periodic. Candva am fost diagnosticata si cu noduli tiroidieni (hipotiroidie), noduli la sani...Dar e prea complicat sa ma mai gandesc si la astia acum...
De obicei am avut mai mereu greutatea cu 10-18 kg mai mica decat inaltimea, cu exceptia ultimilor 2-3 ani cand m-am cam ingrasat de la clomifen (dar si acum, greutatea <inaltimea).
Ce se va intampla in viitor, nu stiu, dar schimbandu-mi oarecum stilul de viata, imi este mai bine din muuulte puncte de vedere.
[pup][pup][pup]

#14
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 02:05

Lucia, eu zic ca sunt bine, pe ansamblu.
M-am mai detasat de asteptarea de bebe; am inceput sa vad lucrurile si putin mai altfel, din alte puncte de vedere.
Anul 2007 mi-a adus, dpdv medical, o explicatie pentru problemele mele: diagnosticul de endo, si experienta a 3 IA. Dar si o serie de lucruri pozitive, mai ales in plan interior, unele generate chiar de aici, si poate cel mai important: am inceput sa invat lectia scoicii perliere. Incerc sa fac lucruri pe care, avand un bebe, nu le-as mai putea face, lucruri care sa aiba un impact pozitiv asupra mea; incerc sa fiu mai buna cu cat de putin, in fiecare zi: un gand mai bun decat ieri, o fapta mai buna, orisice poate fi mai bun, chiar daca este ceva cat o infinitate din firul de praf.
Problemele mele (endo) si ale sotului meu nu sunt chiar atat de grave incat sa nu putem avea un bebe... chiar ar fi trebuit sa apara pana acum..aveam toate conditiile...cel putin teoretic..
Dpdv medical mi-am luat o pauza... o vreme, nu stiu cat de lunga, poate cateva saptamani, poate cateva luni. Dar m-am implicat in proiecte extra-bebe, extra-dri...Iar pe voi va citesc, pentru ca-mi sunteti tare dragi toate...
Dieta endo deja este stil de viata, nu o mai consider dieta; evident, am mai sarit si eu parleazul, dar mai rarutz... Mai pap vitamine, minerale... la capitolul ceaiuri stau mai slabutz deocamdata, din lipsa de timp.
In esenta, incerc sa traiesc AICI si ACUM; incerc sa culeg bucuria pe care mi-o daruie fiecare zi...si sa-i raspund si eu la fel... uneori reusesc mai mult, alteori mai putin...
[pup][pup][pup]


#15
andreyutza

andreyutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 10:43

ana_alexia multi [pup][pup][pup]. ai pus punctul pe "i". foarte frumos ai spus si daca am gandi si am face cu totii asa, ca tine, lumea intreaga ar fi altfel. super frumos spus!!

lucialu, nici pe mine nu m-ai pupat [:(][:(]. se pare ca, din cauza ca am intrat mai rar pe aici m-ati uitat [:(]. dar sa stiti ca eu va citesc aproape zilnic chiar daca nu apuc sa scriu mereu.

[pup][pup][pup]

Vreau o minune, vreau o minune-n viata mea!!! Criss

#16
ancaoradea

ancaoradea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 17:31

Aerlilian Poate ar trebui sa te vada un medic, in orice caz nu am auzit ca vreun antibiotic sa amelioreze tusea, iar un pneumolog zicea ca ,,tusea e de la Dumnezeu", in sensul ca are rostul ei, te ajuta sa-ti cureti plamanii, dar imi imaginez ca daca te chinuie asa tare nu te incalzeste ce am spus cu nimic.Antibiotice care se pot lua fara probleme ar fi ospen, ampicilina, amoxicilina, augumentin si toate cefalosporinele. Incearca si mierea, sa-ti mai indulcesti amarul[:D]E buna si pt gatlej. Sper sa te vindeci repejor si sa auzim ca esti bine cat de curand.Un pupic de la mine, sa nu te superi pe lucia[pup]
Lucia ai mare dreptate, sa sti, nu stiu ce tot caut eu cai vrezi pe pereti, cand am ramas gravi in tinerete asa usor, endo nu cred ca era prezenta sau poate ca da, dar am avut noroc sau ghinion, in fine, am vrut sa-ti spun ca ai dreptate ca endometrioza e de vina, ca ea exista in strafunduri, chiar daca nu mai am simptome si poate ca momentan e sub control. Degeaba imi bat capul, ca daca altii mai destepti nu inteleg eu nici asa.Fiv as face maine, ca stiu ca asta ar fi calea, dar din pacate nu imi permit. dar am in vedere in urmatorii ani, iar pana atunci incerc sa ma lupt cu ea, asa cum ai facut si tu.[duel] De maine tai ciocolata pe care am introdus-o de sarbatori si ma apuc de miscare[greutati]
Hera25 In sfarsit ma bucur si eu alaturi de tine de z1. Nu credeam sa spun asta cuiva, dar asta iti da unda verde pt actiune. Nu stiu de ce dar am impresia sa va ploua cu gravidute pe al noi. sau va ninge?
Ana Alexia Ma regasesc in cuvintele tale.
Pup fetele!

#17
Hera25

Hera25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 17:54

Ancaoradea si eu cred ca vor fi multe gravidute.
Doamne ajuta. Deabia astept. Sunt f optimista, anul asta sper sa se intample minunea si la mine.[:D]
Iti urez succes luna asta sa se intample minunea si sa ne dai vestea[:D].[ruga]

#18
ancaoradea

ancaoradea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 18:23

Asa te vreau Hera[:D]

#19
ancaoradea

ancaoradea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 18:28

Incerc sa vad daca pot scrie colorat. Cand o sa pot??

#20
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 22:28

Ancutzadraga mea draga,o sa poti scrie colorat,cand dupa ce ai scris normal,marchezi totul(inegresti ce ai scris) si apoi selectezi o culoare.Si sa vezi ce colorat iese...Cat despre raceala mea,nu am mai luat antibiotic,merg cu oscillococinum si tot felul de ceaiuri si siropuri.Tusea nu a cedat,sunt dupa a treia noapte de nesomn si ma gandesc cu groaza la urmatoarea...Cat despre miere...sunt mai rau ca ursul la stup!O sa ma fac cat malul si tusea tot nu trece...
Lucia,inteleg treaba cu calul,dar de Mihai nu-mi spui nimic?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -