Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii "din flori" nu pot fi botezati?


51 raspunsuri la acest subiect

#31
cami-florina

cami-florina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2004 - 15:36

Buna tuturor
am si eu o intrebare pt Cipri:

eu sunt ortodoxa iar tatal copilului este protestant (nu suntem casatoriti nici civil nici religios). Este vreo problema sa ne botezam copilul ortodox (nasii fiind de religie ortodoxa dar necasatoriti inca)?


Multumesc,
Cami-florina

#32
Danelutza

Danelutza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.134 mesaje

Postat 05 august 2004 - 15:52

quote:
Originally posted by cami-florina

Buna tuturor
am si eu o intrebare pt Cipri:

eu sunt ortodoxa iar tatal copilului este protestant (nu suntem casatoriti nici civil nici religios). Este vreo problema sa ne botezam copilul ortodox (nasii fiind de religie ortodoxa dar necasatoriti inca)?


Multumesc,
Cami-florina



Eu stiu ca nu pot fi nasi de cununie daca nu sint cununatzi religios, dar de botezat pot boteza. Am o singura finutza si am botezat-o cind aveam 18 ani, deci nu eram casatorita.

#33
Danelutza

Danelutza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.134 mesaje

Postat 05 august 2004 - 15:59

quote:
Originally posted by iren

Nu am spus ca nu cred in credinta ortodoxa, ci ca nu sint de acord cu multe din practicile si dogmele ei! Tu le accepti intru totul?
Nu cred...Si de cind imi spui tu mie in ce religie sa-l botez?
Daca ma gindesc bine, eu am cerul sfatul lui Cipri, care este preot, si nu pe al ortodocsilor! Nu am vrut sa intru in polemica cu nimeni, cu atit mai putin sa-mi aprind paie in cap din cauza ortodocsilor care se gasesc sa ma intrebe de ce nu-l botez musulman, sau de ce-l mai botez! Asa incurajati voi crestinizarea? Il botez ortodox pentru ca si eu si sotul sintem ortodocsi, dar, cum am mai spus, daca va considera de cuviinta sa treaca la alta religie atunci cind va avea putere de decizie asupra acestui aspect, din partea mea este absolut ok...
Eu ma retrag.

Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
dpn 25 aug



Sora mea este botezata de o persoana de religie catolica, nu stiu de ce nu ai putea sa-tzi botezi copilul. Dar cred ca asta depinde doar de preotul din parohia de care apartzii.
Indiferent de cum il vei boteza, itzi doresc nastere usoara
Pupici
Daniela

#34
pd

pd

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 06 august 2004 - 19:05

Noi nu suntem cununati la biserica, am facut doar casatoria civila si acum avem o piticutza pe care vrem sa o botezam pe 11 septembrie si vrem sa facem si cununia la biserica. Am vorbit cu preotul si ne-a spus ca intai se face botezul la cea mica si apoi cununia noastra, dar ambele in aceeasi zi. Asa se face de obicei intai botezul si pe urma cununia ?

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

#35
pd

pd

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 06 august 2004 - 19:08

Am uitat sa spun ca parca e un pic aiurea sa stau la botezul fetei mele imbracata mireasa. Nu asa avea timp sama schimb de haine pentru ca sunt una dupa alta.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

#36
Dena

Dena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 august 2004 - 21:24

Ciprian, ti-am citit comentariile si ,mie cel putin, mi se par pertinente. Suna logic tot ceea ce spui. Dar, desi cred in D-zeu, desi sunt prin nastere ortodoxa, nu cred in segregarea religiilor si mi se pare ca tot raul din lume de acolo se trage. D-zeu cred ca e unul singur si fiecare il numeste diferit... in mod normal nu au cum sa fie mai multi D-zei. Noi traim intr-o societate multiculturala si , desi ne place sa ne tinem obiceiurile, ne facem prieteni de suflet din alte religii, in care credem si pe care ne bizuim asa cum si Iren spunea. Atunci ii vrem aproape de suflet si faptul ca au religie diferita ne impune niste reguli pe care sufletul nostru nu le intelege. Noi am preluat din toata nasia asta esentialul, ideea...ca parintele spiritual trebuie sa ajute copilul in viata , sa il indrume pe calea buna, sa il invete ce e drept si ce nu... si de aceea ne dorim pt copii nostri niste parinti spirituali integri, dincolo de religie... am extrapolat,daca vrei, ideea de "parinte spiritual"... desigur ca omenirea nu a ajuns inca acolo. Ne supunem inca matritzelor religiei ...si atunci toti trebuie sa intelegem ca astea sunt regulile jocului, pe care cum bine spuneai, cel mai bine le cunosc preotii... iar daca si preotii se lasa corupti pe alocuri ("dezlegand" in schimbul a ceva , ceva ce e mai presus de ei) e dureros si nu asta e ceea ce ne dorim.
E posibil ca , in viitor, sa se schimbe multe in si intre religii si sa nu mai fie separatismul acesta atat de strict...datorita cresterii populatiei si evolutiei tehnologiei, gruparile religioase vor interfera din ce in ce mai mult si o separare va deveni un instrument antisocial (nu ma refer la traditii ,care sunt frumoase si ne imbogatesc viata)... Asa cum femei au fost hirotonisite preoti in religii care nu concepeau asa ceva, asa cum casatoriile intre oameni de acelasi sex au fost legalizate si vor continua si in alte tari... tot asa cred ca multe se vor schimba in ceea ce priveste canoanele stricte ale religiilor... si nu cred ca va fi rau atata timp cat omenirea va intelege ca dintre cele doua forte Bun si Rau ea trebuie sa aleaga Bunul/Lumina sa o guverneze ...
Oricum multumim pt consultatiile de specialitate pe care ni le acorzi pe site :)

Dumnezeu sa ne ajute!

Denisa si bebica din burtica - 24 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

#37
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 06 august 2004 - 23:52

In legatura cu nashul de alta religie, cred ca este normal sa nu fie acceptat. Nashul nu este prietenul copilului, sau indrumatorul sau spiritual in viata, ci indrumatorul sau in ale religiei ortodocse. E la mintea cocosului ca trebuie sa fie ortodocs. Nici vorba sa fie musulman, cum poate sa isi indeplineasca un musulman rolul de indrumator in ale religiei ortodocse? Cum poate un musulman sa "marturiseasca credinta ortodocsa" in locul copilasului care nu poate vorbi. Se poate face un asemenea botez, dar eu cred ca acesta devine golit de orice semnificatie, adica e facut "de forma".

In legatura cu segregarea religiilor, sunt de acord ca ar fi foarte bine si de dorit sa existe o singura biserica Crestina, dar asta inca nu s-a intamplat, asa ca deocamdata sunt pentru a tine seama de regulile prezente, ca p'alea viitoare oricum nu le cunoastem inca.

Numai bine,
Lia



ruxij

#38
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 09 august 2004 - 13:02

Copilul nu are nici o vina daca parintii nu sunt cununati religios.
Eu am botezat 3 copii pana acum, si nu eram casatorita !
N-am mai auzit pana acum de asa probleme !

Lia-S

#39
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 19 august 2004 - 03:25

Si eu am botezat 2 copii,fiind necasatorita si nici parintii lor nu erau cununati religios,preotul nu ne-a intrebat nimic.

Pd si eu am facut nunta in aceasi zi cu botezul,stiu ca intii trebuie sa fie cununia religioasa si dupa botezul,dar noi am intirziat la biserica si a facut intii botezul dupa care ne-a cununat pe noi.Eu in ziua aia nu am mai stat sa ma gindesc daca e aiurea sau nu sa stau in rochie de mireasa la botezul papusicii mele,pt mine a fost o zi superba,plina de emotii,mai multe pt botez decit pt nunta.
Iti doresc Casa de piatra,sa fiti fericiti impreuna si distractie placuta!

Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.web...ser/julia062003

#40
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 15:55

eu cred ca am experimentat cam din tot ce scrieti [:)]

- eu si prietenul meu (ortodocsi amandoi) am fost nasi in Franta la copil catolic.

- fetita noastra este botezata ortodox aici fara nici o prb cu toate ca noi nu suntem casatoriti de nici un fel. ne-a intrebat preotul daca suntem casatoriti dupa botez, am zis ca nu si atat

- eu sunt botezata in Romania acum 30 si ceva de ani cu toate ca parintii mei nu erau cununati religios

deci se poate.

Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -