Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii "din flori" nu pot fi botezati?


51 raspunsuri la acest subiect

#11
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 august 2004 - 16:36

quote:
Originally posted by MariaI

multumesc de raspuns dar nu am inteles ceva: cum ati botezat copilul, catolic sau ortodox?
problema e ca noi nici nu mai putem sa ne cununam: am mai fost odata..fiecare cu cate altcineva [bang]

Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]



L-am botezat catolic si preotul ne-a sugerat sa gasim si nasi catolici.

Cristina
http://www.desprecop...name=Cristina_C

#12
roxanak

roxanak
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 august 2004 - 16:50

Nu prea imi place sa discut pe teme religioase, dar va pot spune cum a fost la noi. Eu si sotul meu nu suntem casatoriti religios (doar civil), iar la botez ne-am ales ca nasi o familie, dar in biserica nu a aparut nasul-motive bine intemeiate (numai nasa), asa ca am ramas fara nas. la faza asta o tanti de la biserica si preotul m-au rugat sa le aduc un nas, asa ca l-am luat pe varul meu de mana, i-am pus lumanarea in mana si asa a devenit nas (fara sa-l intreb daca vrea sau nu). Acum fetita noastra are doua perechi de nasi si toti suntem mandrii si fericiti.
Pupici

Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]

#13
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 03 august 2004 - 17:33

Nu e adevarat copilul poate fi botezat.

aura

#14
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 03 august 2004 - 18:21

Dupa cate stiu eu copilul poate fi botezat oricum , nu are importanta daca parintii sunt cununati sau nu.


Anca



#15
symaco

symaco

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 03 august 2004 - 18:47

noi suntem ortodoxi si fetita e botezata catolica!
a fost obligatoriu ca unul dintre nasi sa fie catolic..dar nu neaparat casatoriti.
aici e alta moda,dar din cate stiu eu...copilul are dreptul la botez si nici nu se pune problema dc da sau nu sunt casatoriti parintiii!

#16
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2004 - 20:50

Va pot raspunde cu cea mai mare siguranta la intrebare.
Oricine se poate boteza ortodox,indiferent care sunt problemele parintilor: de religie sau de vietuire.
Este bine ca atunci cand vine un copil sa vina in familie,intr-o familie binecuvantata de Dumnezeu prin cununie. Insa daca din diferite motive - din ce in ce mai dese din pacate in vremea noastra - parintii nu s-au putut cununa religios inainte de nasterea copilului, aceasta nu impiedica botezul.
Sa nu uitam ca la slujba de cununie, se da binecuvantare pentru nastere de copii. Deci e bine cat mai curand sa se faca si cununia religioasa, pentru ca intreaga familie sa fie binecuvantata.
Ince priveste problema celor care au mai fost cununati - ambii soti - cel putin o data: se poate face pentru ei o slujba, care se numeste cununia a doua,si care este de fapt o rugaciune de dezlegare pt cei doi,care nu au putut trai in curatie. Este de asemenea permisa si casatoria a treia. Tin sa va spun insa ca nu se face aceeasi slujba ca la prima cununie,ci o slujba in care sunt mai putine binecuvantari si mai multe dezlegari, pt ca la ortodocsi nu exista divort religios.



Cip

#17
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 03 august 2004 - 21:03

Ma bag si eu in subiectul asta, ca n-are rost sa deschid altul.
Credeti ca voi avea probleme cu preotul, in sensul ca nu va vrea sa-mi boteze copilul, daca nasa este de religie musulmana? Noi il botezam ortodox, dar preotul de aici e cam ingust in gindire si cred ca ne va face probleme...

Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
dpn 25 aug

#18
Dena

Dena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 03 august 2004 - 21:23

MariaI , nu conteaza daca e copil din flori sau nu, el are dreptul sa fie botezat, daca ai probleme cu preotul, du-te la alt preot. Cu siguranta copilasul poate fi botezat, eu cunosc un caz si nici nu s-a pus problema sa nu il boteze. Nu am auzit de asa ceva niciodata.
Cat despre nasi... ei nu trebuie sa fie neaparat o familie, poate fi numai o fata sau numai un baiat necasatoriti, nu are importanta... daca totusi sunt o familie (sot si sotie) atunci ei trebuie sa fie casatoriti religios sau sa le citeasca preotul inainte de botez. Daca sunt de alta religie, preotul de asemenea o sa le citeasca ceva inainte de botez (in general preotii nu accepta nasi de alta religie, dar difera de la preot la preot). Eu am prieteni care sunt ea ortodoxa si el musulman, nu s-au casatorit in biserica ci acasa, le-a citit un preot ortodox si ei au cununat in biserica pe urma niste finisori.

Denisa si bebica din burtica - 24 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

#19
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2004 - 22:02

Iren, ai spus: Credeti ca voi avea probleme cu preotul, in sensul ca nu va vrea sa-mi boteze copilul, daca nasa este de religie musulmana?

Eu sunt preot, si nu ma socot incuiat:). Trebuie inainte de toate sa intelegi ce inseamna sa botezi un copil. Inseamna sa-l increstinezi. Dupa botez, acel copil devine crestin - ortodox.
Stii care este rolul nasului? Nu de a tine copilul in brate, de a tine lumanarea, de a cumpara hainute, sau de a lua mirul a doua zi dupa botez, ci are rolul de a marturisi credinta crestin - ortodoxa, pt copil - care acum e prea mic ca sa o faca singur. Nas este astfel nu cel ce tine copilul in brate, ci cel care marturiseste credinta pentru copil.
Pe deasupra, nasul devine parinte duhovnicesc, trebuind sa povatuiasca pe copil, atunci cand va mai creste, in credinta ortodoxa.
El de fapt marturiseste la botez ca se uneste cu Hristos - o sa vedeti la slujba botezului - si asta inseamna ca trebuie sa vegheze ca si copilul sa se uneasca cu Hristos.
Din cele ce am spus, mi se pare evident ca nasul nu poate fi decat crestin ortodox, nici macar catolic nu poate fi la un botez ortodox. Iar in ce priveste faptul de a fi musulman,nu-si mai are nici un sens.
Iarta-ma daca am fost prea categoric. In mod sigur la botez nu se poate ca nasul sa fie musulman.
Intelege insa motivul pt care botezi un copil. Alegerea nasilor trebuie sa tina seama de rostul botezului. Pe nasi nu trebuie sa-i alegem dupa criteriul de a fi prieteni buni,si de a-i apropia si mai mult, ci chiar dupa criteriul de a fi buni crestini.

Cip

#20
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2004 - 22:08

Dena: "Daca sunt de alta religie, preotul de asemenea o sa le citeasca ceva inainte de botez (in general preotii nu accepta nasi de alta religie, dar difera de la preot la preot). Eu am prieteni care sunt ea ortodoxa si el musulman, nu s-au casatorit in biserica ci acasa, le-a citit un preot ortodox si ei au cununat in biserica pe urma niste finisori."

Toti trebuie sa tinem seama de faptul ca nu trebuie sa cerem preotului sa faca ceva ce nu e corect sa se faca,si nu e firesc sa se faca.
Veti gasi poate preoti in stare sa faca orice, daca insistati, aceasta nu inseamna insa ca e si bine sa faceti asa.:)
Nu pot fi nasi cei de alta credinta nici la botez,dar nici la cununie.
Nu exista slujba pe care sa o faca preotul si sa inlocuiasca slujba de cununie, sau sa-i dezlege pe cei ce nu sunt casatoriti, pt a fi la randul lor nasi la botez sau cununie.
E valabil si pentru cei ce ziceau acelasi lucru pentru nasi de botez:)
Iertati ca am venit si eu asa tam-nesam pe aci,insa se leaga oleaca subiectul de ceea ce fac in mod obisnuit:)

Cip


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -