Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii "din flori" nu pot fi botezati?


51 raspunsuri la acest subiect

#41
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 27 februarie 2008 - 17:01

Vreti experimente?

Parintii mei nu sunt casatoriti la biserica si nici noi, copiii, botezati. Eu m-am casatorit si la biserica (ortodox) si am botezat copiii ortodox. La unul din ei nasa era orodoxa, nasul catolic. Fratele meu nu s-a casatorit la biserica dar copilul e botezat. Am niste prieteni ea catolica/el ortodox, casatoriti catolic cu nasi necununati (la vremea respectiva) ortodoxi. Dupa un an finii au fost nasi la cununia catolica a nasilor lor. Ati inteles ceva?[:D][:D]

Anya

#42
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 06 martie 2008 - 03:12

He, he, io-s o agnostica care s-a casatorit religios (ca-mi placu "ceremonialu") si care si-a botezat odrasla de dragul soacrei, asa ca inteleg orice[:D] A, si am fost si nasi de cununie (si la ortodocsi si la catolici) si am si botezat. Ca doar nu se apuca popa sa intrebe ce religie aveti voi sau nasii!!

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#43
arinaa

arinaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 09 aprilie 2008 - 00:39

Am vazut ca a-ti afirmat ca nu poti boteza(ma refer in calitate de nasi) daca nu sunt nasii cununati(casatoriti).Noi am botezat 2 baietei si nu eram casatoriti(nici nu ne-a intrebat preotul asa ceva) si inca 2 de cand suntem casatoriti(avem 4 finuti si suntem mandri foc).
Nu ai voie sa cununi daca nu esti cununat ,dar de botezat ai voie sa botezi atat timp cat si tu la randul tau esti botezat

http://tt.lilypie.com/z0OAp3.png

#44
rasha

rasha
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 august 2008 - 12:00

buna eu sunt noua pe forum si am o fetita de 10 luni si vazand subiectul am zis sa las si eu un mesaj.La botezul ficei mele preotul a zis ca nasii trebuie sa fie cununati religios ca sa poata crestina,se poate ca nasii sa se afle la a doua casnicie si la aceasta sa nu se fi luat si in fata lui dumnezeu dar daca in prima casnicie au facut nunta este ok.
Si apropo eu si sotul nu suntem cununati religios.M-i se pare o prostie sa nu poata fi botezat copilul pentru ca parinti nu au facut nunta.Ce vina are copilul ca parinti nu au avut bani si denunta(cel putin asta a fost motivul la noi),ca nu cred ca cineva nu face nunta pentru ca nu vrea, nu o face fiind ca nu are bani.
Dinu E.

#45
s_vet

s_vet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 august 2008 - 13:16

nasii de botez nu trebuie sa fie neaprat casatoriti. de fapt in trecut nu existau nasi-exista doar nasa pt. fetite si nas pt. baietei. asa ca ar trebui sa ii amintiti acest lucru preotului(sigur a invatat in facultate sau in seminar). si bineinteles ca si copii rezultati in afara casatoriei pot fii botezati fara nicio problema la ortodoxi.

#46
kid

kid

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.183 mesaje

Postat 26 august 2008 - 18:57

Cred ca depinde de zona. La mine acasa o femeia si un barbat care nu sunt casatoriti pot cununa, dar cica nu au voie dupa ce cununa sa se casatoareasca. Si de botezat, nu e obligatoriu ca nasii sa fie casatoriti.





Teodora Ana [mamica] de [copil] Mihail Vladimir(15.05.2007)





Capsunele minunate de mai-iunie 2007



Ajutati-o pe Sonia[flo]





#47
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 31 august 2008 - 23:46

Copilul se poate boteza, ar fi absurd sa nu poti boteza un copil pt. ca nu sunt cununati parintii. Ceea ce zici tu in subiect e valabil pt. nasii de casatorie: nu pot cununa un cuplu daca ei nu sunt cununati.
La botez, stiu ca nici pt. nasi nu e necesar.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

#48
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 31 august 2008 - 23:47

A, si sa nu uit: sa va traisca puiutul!

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

#49
RWheelwright

RWheelwright

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 22:40

Citat:
citat din mesajul lui kid

Cred ca depinde de zona. La mine acasa o femeia si un barbat care nu sunt casatoriti pot cununa, dar cica nu au voie dupa ce cununa sa se casatoareasca.


Asta (ref. la cununie), sunt convinsa, tine numai si numai de superstitiile (babismele) locului si nicidecum de religie. Nu vreau sa fiu rea, ma scuzati. Intrebati orice preot. Casatoria nu e niciodata interzisa (exceptam cazurile de rudenie, boli mintale, s.a)
Mi-e ciuda ca inca mai dainuie chestii ca acestea printre crestini...

Toate cele bune !



Nihil sine Deo.

#50
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 00:32

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright
Citat:
citat din mesajul lui kid
Cred ca depinde de zona. La mine acasa o femeia si un barbat care nu sunt casatoriti pot cununa, dar cica nu au voie dupa ce cununa sa se casatoareasca.
Asta (ref. la cununie), sunt convinsa, tine numai si numai de superstitiile (babismele) locului si nicidecum de religie. Nu vreau sa fiu rea, ma scuzati. Intrebati orice preot. Casatoria nu e niciodata interzisa (exceptam cazurile de rudenie, boli mintale, s.a)Mi-e ciuda ca inca mai dainuie chestii ca acestea printre crestini...Toate cele bune ! Nihil sine Deo.
Nu are legatura savarsirea Tainei Nuntii cu superstitiile. In Biserica Ortodoxa, nasii de cununie trebuie sa fie obligatoriu cununati religios si ortodocsi. Numai nasul/nasa de botez poate boteza fara a fi cununat/a. Sunt extrem de rare cazurile cand se permite pentru motive intemeiate ca nasii sa fie mama si fiu sau tata si fiica. Este bine ca ei sa fie soti pentru a constitui un exemplu de viata de familie, ca si cuplu.Nu exista babisme cand se savarseste o Sf. Taina. Regulile sunt clare si lasate inca de la Sf. Parinti din primele secole crestine. Plus ca se dau canoane foarte dure pentru cei care le incalca, in special pentru preoti care trebuie sa se asigure ca cei implicati intrunesc toate conditiile (ma refer la viitorii nasi). Sfântul Simeon al Tesalonicului precizeaza ca nunii/nasii care asista la unirea celor doi tineri tin locul de parinti si invatatori. De aceea trebuie sa fie ortodocsi si iubitori de Dumnezeu. Nu se aplica aceste reguli in functie de zona, cel putin in BOR, ci peste tot se aplica ceea ce este scris in Sf. Canoane.Si on topic: toti copiii se boteaza, nu numai cei care au parintii cununati. Nu este copilul de vina pentru situatia neclara a parintilor, daca exista buna intentie si dorinta, si Dumnezeu va ajuta la constituirea familiei, in tot cazul, copilasul trebuie botezat, are si el dreptul sa fie crestin si sa fie pomenit la rugaciunile Bisericii. Doamne ajuta!Marilena Blogul meu


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -