Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii "din flori" nu pot fi botezati?


51 raspunsuri la acest subiect

#21
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 03 august 2004 - 23:10

Cipri, pe nasa am ales-o pentru ca este o femeie extraordinara, care-i poate fi copilului meu un parinte spiritual, si nu am ales-o ca sa-l indrume in religia ortodoxa. Asta o pot face eu, sau copilul, cind va creste si va avea putere de decizie asupra drumului spiritual pe care sa-l aleaga. Noi nu sintem ortodocsi practicanti, sincera sa fiu, nu sint de acord cu foarte multe din dogmele bisericii in general, nu numai ortodoxe...relativ la faptul ca un preot nu va vrea sa-mi boteze copilul daca nasa- nasul este musulman, spune-mi, atunci, cum se face ca viitoarea nasa a mai botezat trei copii deja, in religia ortodoxa, iar pe preoti nu i-a deranjat ca este musulmanca? Si nu-mi spune ca poate au inchis ochii de dragul unei taxe mai piperate, ca nu este asa (ei, da, aveti si voi uscaturile voastre!)... Eu credeam ca in fata lui Dumnezeu conteaza sufletul omului, nu ce religie are, pentru ca Dumnezeu este unul singur, indiferent ca se numeste Allah, sau mai stiu eu cum... iar preotul, fiind un mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, nu cred ca are dreptul sa refuze botezul unui copil pe motiv ca nasul nu este de aceeasi religie pe care o va avea copilul!
In fine, iti multumesc pentru parere, fiecare are opinia lui referitoare la religie si botez, iar eu nu vreau sa polemizez prea mult pe tema asta. [flo]

Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
dpn 25 aug

#22
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2004 - 23:45

Draga Iren, apropo de uscaturi, si eu sunt una dintre ele! Pt ca am si eu pacatele mele. Nu pot spune nici pe departe ca sunt sfant.
Cand cineva vine la un preot, hotarat(a) sa-l convinga pe acesta, uneori reuseste. Inchipuieste-ti ca vine la mine cineva si ma roaga sa trec peste anumite reguli si sa inteleg ca acela este un prieten. Imi este foarte greu sa refuz. Dar vezi tu? Acele reguli sunt firesti. Nu este ceva fortat. Sunt crestin ortodox. Mai mult! Sunt si preot! Daca eu renunt la aceste randuieli, inseamna ca nu mai sunt un slujitor, un preot ortodox. Sunt un sluijitor al lui Dumnezeu. Insa s-ar putea sa fiu incurcat atunci cand ma rog, ca nu voi stii cum sa-l numesc: Ii voi zice: Doamne, Allah, Iehova, ajuta-ma!:) Insa eu cred intr-un anume fel in Dumnezeu. Am un anumit mod de a ma gandi la Dumnezeu, care nu se potriveste intru totul cu al unui musulman,chiar daca are si mici asemanari. De aceea nu se poate accepta un sincretism religios. Esti ortodox? Atunci incerci sa intelegi ce inseamna asta,dar nu amesteci credintele, pt ca s-ar putea sa nu te mai ajute cu nimic credinta in Dumnezeu.S-ar putea sa nu mai stii in ce crezi.
Gandeste-te ca tu il botezi ortodox pe acel copil. Este firesc sa ai prieteni si de alta religie, chiar foarte buni prieteni. Acest lucru nu inseamna ca pt a-i arata cat o pretuiesti pe prietena ta, trebuie neaparat sa o pui nasa de botez. O poti apropia si banuiesc ca de fapt nici nu mai e nevoie, si in alte ocazii. Iar ca nas de botez poti gasi pe cineva care sa fie ortodox.
Si prietena ta poate sa il povatuiasca pe copil in problemele vietii, mai ales ca e o persoana deosebita, chiar daca nu il poate povatui totusi in credinta crestina.
Tine cont ca nasa zice, in numele copilului: "Cred intr-unul Dumnezeu ..
si intru Unul Domn Iisus Hristos ...
si intru Duhul Sfant ..."
Nu este o minciuna sa spuna aceste cuvinte atunci cand ea nu crede ce spune? Si atunci nu ne inselam pe noi insine facand ceva doar pt implinirea unui ritual?
Nu refuza preotul sa boteze copilul pe motivul ca e nasa musulmana, ci refuza sa accepte nasa musulmana la botezul copilului. E o diferenta de nuanta, insa botezul unui copil nu se refuza oricum. Va va cere sa aveti alt nas, nu sa nu mai faceti botezul.

Iarta-ma! Pt ca nu vreau sa te necajesc!

Pr.Cip

#23
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 04 august 2004 - 00:37

Preotul imi poate cere alt nas, dar eu nu vreau sa-l schimb pe cel pe care il am deja, daca voiam un nas ortodox, cu tot dinadinsul, il aveam, dar eu vreau omul, nu religia pe care o reprezinta! Si nu, nu am ales-o nasa ca sa-i arat ce mult tin la ea, ci pentru ca, asa cum am mai spus, este un om extraordinar si am toata increderea ca-mi va iubi copilul si isi va aduce aportul la educatia lui...Da, il botez ortodox, dar asta nu inseamna ca daca va voi sa-si schimbe religia, atunci cind va fi mare, ma voi impotrivi...

Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
dpn 25 aug

#24
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 04 august 2004 - 00:41

Daca nu conteza religia de ce il mai botezi? Eu inteleg prin botez ca il aduci intr-o anumita credinta si il cresti in aceeasi credinta.

Botezul nu este un eveniment social ci unul spiritual.



Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)

http://mywebpage.net...ebine/Alex3.jpg

http://mywebpage.net...ebine/Nick3.jpg

#25
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 august 2004 - 01:14

Trebuie sa intelegi ca aci alegerea nu tine de preot, pt ca e mai ingaduitor sau mai putin ingaduitor. Sunt anumite randuieli firesti care nu pot fi calcate.
Acea prietena iti poate povatui copilasul si fara a-i fi nasa la botezul ortodox.
Oricum tu faci botezul pt ca e bine, nu pt ca vrei sa fie crestin copilul tau, asa ca fa cum reusesti. Daca te straduiesti probabil ca vei convinge pe preot, insa iti garantez ca nu e bine sa faci asa, si nu as avea nici un motiv pt care sa imi sustin acest punct de vedere, daca nu as stii ca asa este, si daca nu as vrea binele copilului tau.
Sa il ocroteasca Dumnezeu!

Pr.Cip

#26
dadi_t

dadi_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 04 august 2004 - 02:32

quote:
Originally posted by ocebine
Daca nu conteza religia de ce il mai botezi? Eu inteleg prin botez ca il aduci intr-o anumita credinta si il cresti in aceeasi credinta.Botezul nu este un eveniment social ci unul spiritual.Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)http://mywebpage.net...ebine/Alex3.jpghttp://mywebpage.net...ebine/Nick3.jpg
Subscriu la cele spuse de Anamatia si sunt intrutot de acord cu Cipri.Iren daca nu crezi in credinta ortodoxa si tii f. mult la nasa musulmana...boteaza-l musulman! Si nu gresesti cu ni mic fata de copil. Dar sufletul tau se va impaca cu aceasta? Si de ce nu???Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04)...si fam.Bugy

#27
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 04 august 2004 - 02:51

Nu am spus ca nu cred in credinta ortodoxa, ci ca nu sint de acord cu multe din practicile si dogmele ei! Tu le accepti intru totul?
Nu cred...Si de cind imi spui tu mie in ce religie sa-l botez?
Daca ma gindesc bine, eu am cerul sfatul lui Cipri, care este preot, si nu pe al ortodocsilor! Nu am vrut sa intru in polemica cu nimeni, cu atit mai putin sa-mi aprind paie in cap din cauza ortodocsilor care se gasesc sa ma intrebe de ce nu-l botez musulman, sau de ce-l mai botez! Asa incurajati voi crestinizarea? Il botez ortodox pentru ca si eu si sotul sintem ortodocsi, dar, cum am mai spus, daca va considera de cuviinta sa treaca la alta religie atunci cind va avea putere de decizie asupra acestui aspect, din partea mea este absolut ok...
Eu ma retrag.

Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
dpn 25 aug

#28
loredanaiascu

loredanaiascu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 04 august 2004 - 10:15

Iren draguta, nu vreau absolut deloc sa te supar. Nu stiu daca nasa ta va fi de acord sa spuna urmatoarele cuvinte. In biserica preotul va intreba de 3 ori parca, nu mai stiu exact: Te lepezi de satana? Iar nasa spune : Ma lepad !!! si apo preotul va spune : si te unesti cu Hristos ? iar nasa va trebui sa spuna : Ma unesc . Ea fiind de religie musulmana nu stiu cum va fi ...
Voi stiti cel mai bine ce vreti ... bafta si nastere usoara

lore

#29
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 05 august 2004 - 14:12

Am o intrebare pentru Cipri si spre sa nu se supere sau sa ma considere deplasata, dar chiar vreau sa inteleg.

Sunt de acord cu partea cu fara nasi musulmani la copii crestini sau invers (cum o fi la ei). Dar as vrea sa inteleg de ce nu se poate ca nasul sa fie de exemplu protestant. Dupa capul meu, crestini suntem cu totii, credem in acelasi Dumnezeu si Fiul, iar acum mi se pare chiar ca se incearca o apropiere a bisericilor crestine (catolicism si ortodoxism). Adica ce diferente sunt atat de mari intre ortodoxism si catolicism in materie de credinta incat impiedica botezul (sau cununia).

Si inca o intrebare: daca se cununa un protestant cu un ortodox (asa sunt nasii mei de cununie), iar ritualul este cel protestant, inseamna ca ortodoxul trece automat la protestantism? Biserica ortodoxa recunoaste o casatorie oficiata in rit crestin dar altul decat cel ortodox?

Scuze pentru intrebari daca sunt prea indraznete [flo]. Multumesc!

#30
Anette123

Anette123
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 august 2004 - 14:40

Iren, mie mi se pare ca tu ai cerut sfatul celor de pe forum cu speranta ca lumea te va incuraja in alegerea ta. Daca tot ai cerut sfatul, nu zice nimeni sa-l urmezi! Dar macar nu te supara pe cei (de fapt cam toti) care iti spun ca nu e buna alegerea ta.

Din moment ce ai intrat aici sa ceri sfatul, banuiesc ca in sufletul tau (sau macar in sinea ta) sunt niste semne de intrebare. Imi dau seama in ce situatie esti, si ce zbucium launtric ai ca lumea nu incurajeaza alegerea ta.

Ca si tine, nici eu nu cred in toate dogmele bisericii. Cred in D-zeu, dar nu si in oamenii care il reprezinta sau in toate obiceiurile impuse de biserica. Cred ca D-zeu este in sufletul fiecaruia, si nu trebuie neaparat sa ne exteriorizam dupa cum impune biserica. Cu toate acestea, parerea mea vis a vis de botezul copilului tau este urmatoarea (si nu astept sa o critici sau sa o accepti, ci doar sa o citesti si atat):

1) Fie iti doresti sa fie botezat ortodox, si atunci accepti regulile botezului ortodox (evident ca poti sa le incalci, dar care e sensul sa il mai botezi ortodox?),
2) Fie nu crezi in regulile botezului ortodox, si atunci nu il mai botezi ortodox. Poti sa il botezi musulman, sau sa nu il botezi deloc.

Dar din ce ai scris, eu inteleg cam asa: nu cred in regulile bisericii, dar mai bine (ca un fel de polita de asigurare pentru copil) il botez, asa... pentru orice eventualitate (ca cine stie... poate totusi e ceva adevarat in religia asta cu regulile ei). Daca tot il botezi, respecta si modul in care trebuie botezat! Eu una asa as face. Chiar daca mi-ar fi cea mai buna prietena, daca persoana este de alta religie as boteza copilul in religia ei. Sau in a mea, dar cu parinte spiritual din aceeasi religie. In orice alt fel, se pierde chiar scopul intrinsec al botezului.

Parerea mea dezinteresata.....


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -