Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Nu ma mai inteleg cu fiica mea!


246 raspunsuri la acest subiect

#91
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 16:27

MissParker,

eu am toata admiratia pentru eforturile pe care le depui ca sa te intelegi si sa faci pace cu tine: putini oameni sint capabili de asa ceva.
Dar nu atribui, totusi, mamei un rol (negativ) prea important?
Un om se formeaza printr-un cumul de experientze - depindem exclusiv de mama doar in primii ani de viata, dar pe aceia nu ni-i amintim prea mult... in rest, sint foarte multi alti factori de influentza.
Poate eu as incerca sa privesc putin in exteriorul acestei oglinzi mama-copil. SI sa ma privesc mai mult pe mine. Trebuie sa fiu si altceva in afara de produsul mamei mele.
Ma gindesc ca nu tot ce ni se intimpla, ca adult, este strins legat de relatia cu mama. Cordonul asta ombilical trebuie sa se opreasca undeva, de unde responsabilitatea este mai mult a noastra decit a altcuiva, indiferent cine ar fi acela.
[flo]

Elise & BBLisa

#92
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 19:14

quote:


Un om se formeaza printr-un cumul de experientze - depindem exclusiv de mama doar in primii ani de viata, dar pe aceia nu ni-i amintim prea mult... in rest, sint foarte multi alti factori de influentza.


Elise, de acord!



Nu cred ca e corect sa gandim ca tot ceea ce nu ne place la propria persoana se datoreaza mamei (iar ceea ce e ok, e meritul nostru?). Eu am fost tare independenta de copil si-am trait in lumea mea de foarte devreme. E greu de spus care e aportul mamei si care al personalitatii. Daca ar fi sa despic firul in 4, eu tot n-as avea nimic de reprosat, pentru ca sunt multumita cu cine sunt. Nu as fi vrut sa fiu modelata altfel! Ce nu te ucide, te face mai puternic...




m[:)]m & DJ

#93
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 19:43

Raspund cat pot de scurt, nu vreau sa monopolizez subiectul.



Nelia, crede-ma pe cuvant ca nu sunt mancacioasa si nici pofticioasa si nu asta e cauza pt. care simt nevoia de dulciuri. Stiu cu siguranta ca e vorba de ceva sufletesc si nu de natura culinara, deoarece dupa ce mananc "portia" de ciocolata/inghetata etc., ma simt rau atat dpdv fizic cat si psihic!! Ori atunci cand mananci ceva doar de placere, te simti bine dupa ce ai terminat de mancat.



Jodie Foster a zis odata o chestie pe care o inteleg perfect: "Iubesc ciocolata la nebunie. De aceea nu mananc niciodata ciocolata." QED



Elise, sunt perfect de acord cu tine, dar ceea ce descrii tu trebuie sa fie punctul terminus acestei calatorii personale. Aici e vorba de un drum care trebuie parcurs cu toate etapele respective, nu pot sari din prima la punctul final. Imagineaza-ti ca pana acum 3 ani nu ieseam din cuvantul lui "iubi" de mama, care ma manipula cum voia ea. Am intrat in faza de constientizare in primul an de terapie, mi-am permis sentimentelor reprimate sa iasa la iveala, le traiesc si le accept asa cum vin ele, iar acum ele scad treptat in intensitate si apoi intr-adevar se rupe definitiv acel cordon ombilical de care m-am simtit legata 36 de ani.



Gandeste-te asa: din pacate pentru mine, oricat de greu de crezut ar parea, eu abia acum 3 ani am realizat ca nu mai sunt copil, cam de cand m-am dus la prima sedinta de terapie si cand m-a intrebat terapeuta ce sper si ce astept de la terapie, i-am spus: "Imi doresc sa fiu fericita si sa traiesc in armonie cu mine insami [deci intuiam ce-mi lipsea], daaaar ... in acelasi timp as vrea sa raman copilul perfect caruia sa nu i se poata reprosa nimic". Si-mi aduc aminte si acum blandetea din ochii terapeutei, care mi-a declarat ca asa ceva nu e posibil si a adaugat: "Acest lucru nu e posibil dintr-un motiv foarte simplu: dvs. nu mai sunteti copil". Nu pot sa explic cuiva care nu a trecut prin asta, dar a fost ca si cum mi-ar fi luat o panza de pe ochi si as fi vazut realitatea pentru prima oara. E trist, dar asta e adevarul.



Ceea ce scriu eu si ce povestesc eu pe forum nu e menit sa starneasca nici ura, nici mila cuiva. Pur si simplu am speranta ca aceia (destui, sunt convinsa) care au trecut prin experiente asemanatoare vor reusi si ei sa se desprinda de negarea ego-ului, vor trece prin constientizarea si furia adecvate, pentru a ajunge in final la vindecarea sufletului si la descoperirea propriului Eu, dincolo de toate influentele suferite in trecut.





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre



************************************************

Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.


#94
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 20:06

Felicia, nu ma refeream in mod special la tine, ci vorbeam in general. Adica iti sugeram si tie sa afli daca acolo e cauza intr-adevar (daca tu stii sigur ca e acolo, atunci textul de mai sus nu se mai referea deloc la tine), dar in treacat, am si spus ca problema e delicata... nu vreau sa ma intelegi gresit.



Cred ca subiectul a deviat un pic, a asteptam pe Dana sa ne mai spuna cum merg lucrurile cu Alexa. M-am uitat si eu la pozele fetitelor, sint frumoase amindoua, fiecare in felul ei si se vede ca au personalitati diferite. Dana, mie mi s-a parut ca Alexa seamana cu tine... si cred ca nu numai fizic.



CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

#95
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 21:21

quote:
Originally posted by mQQm

Elise, de acord!



Nu cred ca e corect sa gandim ca tot ceea ce nu ne place la propria persoana se datoreaza mamei (iar ceea ce e ok, e meritul nostru?).
E trist daca tu asta ai inteles.



quote:


Eu am fost tare independenta de copil si-am trait in lumea mea de foarte devreme. E greu de spus care e aportul mamei si care al personalitatii. Daca ar fi sa despic firul in 4, eu tot n-as avea nimic de reprosat, pentru ca sunt multumita cu cine sunt. Nu as fi vrut sa fiu modelata altfel! Ce nu te ucide, te face mai puternic...






mQQm, esti de invidiat daca tu ai avut o copilarie buna si o mama iubitoare si esti multumita cu cine esti, felicitarile mele! Cu atat mai mult insa eu in locul tau m-as abtine de la sfaturi de revista in ce priveste ranile unor oameni care au fost batuti si maltratati in mod real si palpabil in copilarie, pentru ca nu cunosti aceasta realitate si deci nu cred ca-ti poti da cu parerea intr-un mod competent sau macar constructiv pentru acest topic.



dana d, mai spune-ne despre tine, totul ok? Am primit PM-ul si ma conformez [:D]. Am sa-ti raspund si eu tot pe PM, fiindca vad ca aici a cam degenerat discutia. Scuze la toata lumea, intentia mea a fost sa dau doar niste exemple cu care anumite persoane sa se identifice sau nu (fiindca era vorba de mancat dulciuri aiurea, de rebeliunile adolescentei, de familii cu probleme), nu am vrut sa polarizez in nici un fel.





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre



************************************************

Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.


#96
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 21:43

quote:
Originally posted by MissParker

mQQm, esti de invidiat daca tu ai avut o copilarie buna si o mama iubitoare si esti multumita cu cine esti, felicitarile mele! Cu atat mai mult insa eu in locul tau m-as abtine de la sfaturi de revista in ce priveste ranile unor oameni care au fost batuti si maltratati in mod real si palpabil in copilarie, pentru ca nu cunosti aceasta realitate si deci nu cred ca-ti poti da cu parerea intr-un mod competent sau macar constructiv pentru acest topic.




[flo], scuze de opinii, nu mi-am dat seama ca topicul e despre bataie si maltratare. Am inteles gresit se vede treaba, asadar ne vedem pe alte topice...[recevere]



Sfaturi de revista, eu? Nu tu citezi carti si articole p-acolosha? Pai e frumos sa ma acuzi pe mine?... [:D]

BTW, mama mea a imprastiat multa otrava in jurul ei pe motive similare cu ale tale. Efecte pozitive 0 pana astazi (si mama ei a murit de multi ani). A fost alegerea ei unde isi pune parte din energie, si i-o respect, dar la 60+ inca n-a scapat de angoase. Iar eu m-am plictisit s-o ascult pe tema asta de ff multi ani. Dreptate nu i-am dat oricum niciodata.





m[:)]m & DJ

#97
zenon

zenon

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 aprilie 2007 - 22:53

quote:
Originally posted by MissParker
Scuze la toata lumea, intentia mea a fost sa dau doar niste exemple cu care anumite persoane sa se identifice sau nu (fiindca era vorba de mancat dulciuri aiurea, de rebeliunile adolescentei, de familii cu probleme), nu am vrut sa polarizez in nici un fel.




Miss Parker, ai innebunit? Stai aici ca sintem destui care te citim, pricepem ce scrii si, mai ales, apreciem. Esti o nestemata. [olala]


Eu oricum consider ca intreg poporul roman are nevoie de terapie (de grup, la nivel de grup de milioane). Ceva profund s-a rupt, s-a stricat undeva, dar nu e acest topic locul pentru a dezbate asa ceva.

#98
didita

didita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 12 aprilie 2007 - 01:02

mQQm, nu crezi ca daca esti multumita de cum esti azi si faptul ca ai fost independenta de mic copil se datoreaza in mare parte faptului ca mama ta te-a lasat sa fii independenta?

Nu cred ca ceea ce suntem azi se datoreaza 100% mamelor si tatilor, dar in mare masura. Pe mne nu pot spune ca m-au obligat sa fac ceea ce am facut si chipurile am ales liber de fiecare data, numai ca initial am ales ce stiam ca le va face placere ca sa nu am scandal si discutii interminabile. Dupa un timp cand n-am mai suportat, m-am razvratit si am facut exact invers si de multe ori renuntam la anumite chestii numai pt ca stiam ca le-ar face placere daca as face asa! Nici asta nu se poate chema ca faceam alegeri independente.
Abia acum incep sa-mi dau seama ca de fapt nu am facut aproape niciodata ceea ce as fii vrut de fapt si ca primul meu gand cand trebuia sa iau o decizie era ce-ar zice parintii mei. Eu consider asta ca pe un semn de maturitate. M-am invatat sa nu ma intreb ce mi-ar aduce mie alegerea facuta ci, intai ce aduce celorlalti. Ceilalti au fost intotdeauna pe primul plan si la un moment dat m-am cam pierdut din vedere.
Acum eu cred ca parintii mei sunt responsabili de cum am evoluat. In schimb acum schimbarea de la mine trebuie sa vina. Ei sunt cum sunt, nu se pot schimba si incerc sa gasesc o cale de mijloc, in care sa-i pot iubi, aprecia fara sa ma calc pe mine in picioare.

Mama Zmeilor

#99
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 12 aprilie 2007 - 02:33

va citesc opiniile si incep sa devin nedumerita: ce s-o fi intimplat cu mine in copilarie de n-am ramas deloc, da' deloc cu dorintza stringenta de a fi apreciata de mama si de tata?!

Si, dupa parerea lor, am luat si decizii proaste, daar proaste rau... So?
au supravietuit.
Si eu la fel.



Elise & BBLisa

#100
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 12 aprilie 2007 - 06:43

quote:
Originally posted by didita
mQQm, nu crezi ca daca esti multumita de cum esti azi si faptul ca ai fost independenta de mic copil se datoreaza in mare parte faptului ca mama ta te-a lasat sa fii independenta?
Raspunsul meu e intr-una din postarile anterioare:
quote:
Originally posted by mQQmEu am fost tare independenta de copil si-am trait in lumea mea de foarte devreme. E greu de spus care e aportul mamei si care al personalitatii.
Foarte pe scurt: am un frate, cel mai mamos om pe care-l cunosc. Diferenta dintre noi a fost ca eu nu m-am bazat pe nimeni niciodata decat pe mine. Si ce bine mi-a prins mai tarziu cand m-am lovit de greutati si am realizat cat de puternica sunt, n-aveam idee. Dupa aceea a fost ca un bulgar de zapada care se rostogoleste, deci n-as schimba nimic. Ovservati ca nu vorbesc de caldura si iubirea totala a mamei mele, de preocuparea ei fata de mine. Dar a facut ce a stiut ea mai bine, stiu sigur. De fapt cat i-am dat eu voie sa faca.Poate si de asta pun atatia daca si parca. Nu accept si nu aprob cazurile de abuz si neglect (cu toate ca la 36 de ani mi se pare cam tare), dar de acolo pana la maruntisuri e cale lunga... vedeti sa nu v-ajunga durerile prin simpatie din incercarea sincera de a deveni mai bune, e cam periculos si hazardat jocul si oricum mamele se analizeaza si invinovatesc mult prea mult, pentru orice. Atat cu paranteza...scuze de off-topic, iar.
m[:)]m & DJ


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -