Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#201
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 august 2022 - 06:33

Voiam sa subliniez ca greseala altuia nu o justifica pe a mea, ptr mine nu va fi niciodata un motiv sa nu fac ceva bine ptr ca nici x nu face.

E doar o umbrela sub care ne ascundem, e o lipsa de etica personala. 

 

edit. am uitat 1 litera


Editat de dana vio, 05 august 2022 - 06:34 .


#202
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 august 2022 - 07:42

China, cel mai mare poluator al planetei, se confruntă cu o creștere a temperaturilor medii anuale într-un ritm mult mai mare față de media globală. Autoritățile își avertizează populația că acestea vor rămâne, de asemenea, la o valoare mai ridicată și în viitor.

 

https://www.biziday.ro/222253-2/

 

 

Si fii'miu zicea " nici X-ulescu de la mine din clasa nu a citit cartea asta, eu de ce trebuie sa o citesc?!" ca justificare.  

 

 

Eu il urmaresc pe Valeriu Nicolae , un tip care printre altele a lucrat ani buni in institutiile europene si al ONU pe partea de migratie si combaterea saraciei.  A ajuns la concluzia ca sunt insititutii in care angajatii primesc salarii foarte mari, dar nu fac nimic concret sa ajute pe cei in nevoie , ca se scriu sute de pagini de rapoarte, dar efectul 'in teren' e zero.  Ce a facut omul apoi a fost sa ajute el , personal, sute de copii si familii in nevoie. Are un ONG prin care s-a implicat cu banii lui in primul rand, apoi si cu bani din donatii, cu ajutorul voluntarilor in a face lucruri minunate direct acolo unde este nevoie. Nu scapa planeta de saracie, dar ce face el conteaza enorm pentru cei implicati. Fiecare dintre noi putem face diferenta, oricat de putin, oricat de mic ar fi gestul, eu asa cred. 



#203
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 05 august 2022 - 08:33

Mic nu inseamna ecologic

[:)]

mai mic si mai ecologic.



#204
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2022 - 09:49

...

cum pt un european casa unui american de 180mp e lux asa si pt un african casa unui european de 100 mp e lux...acum ce sa facem sa stam in cutii de carton sau sa ne intoarcem in vremurile apuse, 3 paturi intr-o camera ca doar tot intr-un pat dormim?

 

Dar principiul tranzitivitatii nu se aplica oriunde si oricum. Este praf in ochi pentru diversiune sa socotim asa. Sau o eroare de abordare.

Un african de rand e departe de a avea nevoile de baza adresate, adica nu avem de ce sa ne raportam la ei ca si baseline de viata decenta. Or chiar nu cred ca standardul de viata european/american/romanesc mananca nevoile de baza pe paine.



#205
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:06

Bill Gates becoming the largest farmland owner in the United States 

... adica el este bau-bau-ul si sa sarim pe el? Nu trebuie sa fie el the largest farmland owner? Sa fie altii? Sa fie mai multi? Sa sarim pe el (cum?) pentru a se clatina si soborul de persoane care au pus umarul la averea lui? (si a lor)



#206
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:11

E un adevar ca sint mai cu mot...nu ati auzit de expresia "american exceptionalism"?

 

Sincer nu am auzit pana acum. Ma bucur ca ai scris si mai aflam si noi.

Sunt articole mult pe care nu am timp asa la o cautare rapida sa le si rasfoiesc dar pare interesant conceputul acesta auto-impus, auto-declarat. Nu e ca si cum ar fi bazat pe ceva anume gen un cromozom in minus sau in plus. Din cate inteleg eu doar faptul ca ai ajuns sa locuiesti in America te calfica la a fi "exceptional" pentru ca ai ales aceasta destinatie. In fine, ar fi multe de scris despre mandria aceasta.



#207
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:13

Bill Gates a semnalat de mult timp pericolul de a ramane fara cacao si chiar face ceva pe banii lui sa salveze plantatiile si sa ajute fermierii. 



#208
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:16

by the way in california si texas sunt 35-40'C.

 

cand vorbim de consum exagerat si poluare, problema nu e creata de cei care au casele de 200 mp, sunt cei cu de 500++ mp...si nu stiu cate case de vacanta, nu cei care au 2 masini din garaj...dar cei care au avioane, vapoare si colectie de masini.

 

asta e de fapt problema , plus companiile mari care polueaza si nu respecta nici macar normele de bun simt, razboaiele care se duc.

 

Michelle, eu vad altfel situatia. Cand esti proprietarul unei case mari ai spatiu de multe lucruri in casa. Multe electrocasnice, multe haine, pantofi, mai multe biciclete, etc, etc. Sa fim seriosi. N-am cunoscut pe nimeni cu o casa mare si sa fie goala.

Ideea e ca sustii consumatorismul prin tot felul de achizitii pe care le poti face pentru ca ai spatiu.



#209
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:10

Eu revin la treaba cu electrocasnicele: de ce ne pun bete in roate de catre producatorii de sunt produsele din ce in ce mai putin fiabile? Ca sa vanda, sa creasca economia de consum. In 2-3 ani gata, un electrocasnic mic e pa, trebuie sa-ti iei altul. Tu poate nu vrei neaparat, dar te obliga situatia.

Cumparat de nou vs reparat: de ce sunt descurajate reparatiile? De cate ori nu am auzit "reparatie va costa mai mult de jumatate cat ar fi de nou" - adica mai bine ia-ti unul nou. Si omul se conformeaza, pt ca in ziua de azi nu prea poti trai fara electrocasnice. Masina de spalat, aspirator, mixer, fier de calcat....

 

Eu am observat chestia asta cam din 2007 incoace, cam de cand am intrat in UE.... Pana atunci era cat de cat ok.

Asta e fata intunecata e economiei de piata: incurajarea consumuluu, ca deh, trebuie sa vand producatorii cat mai mult....

 

Otilia.... in casele mari e normal sa existe mai multa aparatura.... dupa parerea mea, cf celor de mai sus, e bine sa nu fii nevoit sa o schimbi prea des si sa tot cumperi.



#210
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:18

Eu cred ca problema consumerismului se va rezolva de la sine. In curind vom avea toti salar hibrid, jumate va merge pe gaz/benzina/ jumate pe electricitate. Case solved! 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -