Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#191
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2022 - 21:33

Letiția, exact. E un alt standard nu este o necesitate așa cum a scris Michelle. Că au mai mulți copii am luat deja în calcul când am împărțit suprafața casei la câte persoane locuiesc în ea. 

 

Noi locuim la marginea orașului. E spațiu dar casele nu sunt uriașe. E politica țării, nu că nu e teren. Un dormitor pentru copii e în general 7-9mp. Așa se fac casele pe aici. Cu greu am găsit ceva cu suprafețe rezonabile, nu mari.



#192
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 04 august 2022 - 21:49

De ce are nevoie o persoană din California de mai mult spațiu în casă comparând cu Europa? De unde această necesitate? Nu tot într-un pat doarme?

 

Judoka a punctat foarte bine dezavantajele unei case peste nevoile familiale și mentalitățile americane.

 

 eu zic ca e o necesitate numai daca comparam clima, una e sa te inghesui in cativa metri patrati cand e atat de cald tot timpul si alta e sa locuiesti in tarile nordice unde sa ai spatiu mic e o binecuvantare pentru ca nu consumi o avere cu incalzirea. Din cele mai vechitimpuri oamenii si-au facut casele dupa climat si fezabilitate.

 

Si apoi, nevoia sta de spatiu exista dintotdeauna, intreaba orice om de la tara, chiar si cu o casuta mica, daca vrea sa se mute la bloc intr-unapartament. 99% nu s-ar muta nici cu forta.


Editat de Collins20, 04 august 2022 - 21:59 .


#193
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 04 august 2022 - 21:53

Sa inceapa sa constuiasca altfel, mai mic, mai ecologic.

 

Dar e vorba de orgoliul americanului si de statusul lui.

 

https://20somethingf...-dream-disease/

 

Mic nu inseamna ecologic



#194
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2022 - 22:09

Bill Gates becoming the largest farmland owner in the United States 



#195
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2022 - 22:16

 eu zic ca e o necesitate numai daca comparam clima, una e sa te inghesui in cativa metri patrati cand e atat de cald tot timpul si alta e sa locuiesti in tarile nordice unde sa ai spatiu mic e o binecuvantare pentru ca nu consumi o avere cu incalzirea. Din cele mai vechitimpuri oamenii si-au facut casele dupa climat si fezabilitate.

 

Si apoi, nevoia sta de spatiu exista dintotdeauna, intreaba orice om de la tara, chiar si cu o casuta mica, daca vrea sa se mute la bloc intr-unapartament. 99% nu s-ar muta nici cu forta.

Stăm în sud-vest, nu în nord. Aici temperaturile sunt 10-15°C și rar se depune zăpada.

 

Eu comentam afirmația că spațiul e o necesitate în USA de parcă sunt mai cu moț față de ceilalți.



#196
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 august 2022 - 22:26

 

 

Eu comentam afirmația că spațiul e o necesitate în USA de parcă sunt mai cu moț față de ceilalți.

 

 

E un adevar ca sint mai cu mot...nu ati auzit de expresia "american exceptionalism"?



#197
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2022 - 22:31

by the way in california si texas sunt 35-40'C.

 

cand vorbim de consum exagerat si poluare, problema nu e creata de cei care au casele de 200 mp, sunt cei cu de 500++ mp...si nu stiu cate case de vacanta, nu cei care au 2 masini din garaj...dar cei care au avioane, vapoare si colectie de masini.

 

asta e de fapt problema , plus companiile mari care polueaza si nu respecta nici macar normele de bun simt, razboaiele care se duc.



#198
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 04 august 2022 - 23:09

votez cu cine voteaza alte milioane de americani...ai o problema cu asta? eu nu te trag de mineca pe tine si pe nimeni cu cine votezi si ce motive ai.

 

Voiam să subliniez că opinia ta în problemele ecologice și climaterice este cea a tipului pentru care votezi, mai ales când scrii că aceste probleme sunt niște "abureli". Și că este foarte probabil să fii influențată de el. Nu te trag de mânecă și nu te iau la rost.



#199
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2022 - 23:20

un alt amanunt care nu cred ca l-am mentionat in ce priveste marimea caselor este faptul ca legile locale pur si simplu nu permit case mai mici...deci chiar daca vreau sa imi cumpar o tiny house sau sa imi fac casa doar de 100mp, nu pot atita timp cat nu se schimba legea.

 

in california datorita problemei mari cu locuintele mai recent s-a dat lege sa se dea voie lamai multe aditi (largiri ) de case pentru mai multe persoane (multi generatii) intr-o casa, transformat casa in duplex, pus tiny house in curte...etc...

dar asta nu inseamna ca totul e pe roze.

in multe orase se se impotrivesc spunind ca se vor aglomera strazile, lumea va fi nevoita sa parcheze pe strada in fata curtii...scolile vor fi aglomerate..etc.



#200
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2022 - 23:47

Voiam să subliniez că opinia ta în problemele ecologice și climaterice este cea a tipului pentru care votezi, mai ales când scrii că aceste probleme sunt niște "abureli". Și că este foarte probabil să fii influențată de el. Nu te trag de mânecă și nu te iau la rost.

este opinia mea personala care o am de multi ani care nu are absolut nici o legatura cu Trump.

 

il stii pe Al Gore fost VP democrat, candidat la presedentie, (pe care si eu de fapt  l-am votat) ?

 

,cu "The innconvenient Truth" a luat oscarul...a facut bilioane cu studiile si teoria facuta acum vreo 20 de ani ca in 10 ani vine sfarsitul planetei ca se topesc ghetarii...etc...etc.

 

stii cumva cate case are? cred ca si acum mai are casa din Montecito la ocean, cumparata in 2010 cu vreo 9 milioane, cu nustiu cate camere, cu piscina, fantani,

 sau pe cea din Tennesee cu vreo 20 de camere...stii cumva cat consuma ?

fara rusine tine conferinte platite cu bani grei sa "educe"lumea sa consume mai putin.

 

pana nu-l vad pe Gore si toti ca ei care se bat cu pumnii in piept ca sunt mari ecologisti, in Tiny houses, o sa-mi mentin parerea ca este o mare ipocrizie, o politica de subjugare prin tazxe si regulations a clasei muncitoare si o abureala de pe urma caruia ei trag toate foloasele.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -