Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 iunie 2022 - 14:09

Problema asta e de zeci de ani, e in stransa legatura cu coruptia, devalizarea sistemului, managementul extrem de prost din cauza managerilor numiti politic, gramada de scutiti de la cotizare etc  si nici o legatura cu razboiul, refugiatii, etc. 

 

n-am zis ca are.

dar de durut, doare.

iar statul roman lucreaza impotriva cetatenilor sai.

cine a fost "reeducat" de tara adoptatoare - adica obisnuit cu un stat functional, care chiar functioneaza in slujba cetateanului si cu respect fata de acesta - nu mai are cum intelege chestiile astea.

de fapt, nici romanii nu le inteleg pana nu dau piept cu ele. pe mine m-au terminat niste chestii.

 

/Poate ar fi bine sa deschidem un subiect separat despre greutatile si problemele din economiile si sistemele tarilor in care ne aflam, fara legatura cu subiectul principal de aici , razboiul din Ucraina./

 

subscriu.



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 07 iunie 2022 - 20:11

Astea sint prețurile la noi la diesel, și salariile din UK nu sint mai mari decit in UȘ sau chiar alte tari dezvoltate din vest. 
 

in curind v-a ajunge la £2/litru. Salariile nu s-au mărit deloc plus avem electricitatea și gazul extrem de scumpe. Nu numai America suferă, toată omenirea suferă. Eu prefer sa sufăr intr-o țara bogata decit intr-o țara săracă.

Miniaturi atasate

  • EE124233-7DD3-4F58-9243-FE274B4FC33A.jpeg

Editat de Letitia1, 07 iunie 2022 - 20:24 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 iunie 2022 - 21:54

Letitia știu ca e greu peste tot dar,  noi aici nu avem asistenta socială care e de ex in Franta, Germania … Suedia etc … aici ne confruntam cu multe greutăți, nu curge laptele si mierea așa cum se crede si toti  se așteaptă la americani sa ajute , sa dea si sa facă … ca e țara bogata ca are de unde sa dea, ba e chiar datoare sa ajute. 

cand se duc avioane pline cu ajutoare sau bilioane de $$$ in Ucrainia (stiu ca nevoie ) dar aici lumea e pe strada sau nu are ce mânca, e outrageous. 

Sa pună toate tarile umărul sa ajute financiar in război nu numai 2-3 tari, sau sa facă toate ceva sa se termine circul.  nu cred ca s au epuizat toate soluțiile si acum sta toată lumea cu brațele incrucisate sa vadă ce mai face P astăzi … pe ce parte s a trezit . 

Asa o sa fie si cu chinezul ? Ne papa Gaia ! 

 

 



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 15:04

observ ca aici sunteti mai multe persoane care locuiti in diverse tari din europa.

 

in care tara din europa functionarii statului respectiv ascund voit informatii fata de propriii cetateni, pentru ca acestia sa nu poata beneficia de toate drepturile banesti care li se cuvin atunci cand asistenta sociala este clar justificata?

 

ca in romania se intampla zilnic asta.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 15:53

observ ca aici sunteti mai multe persoane care locuiti in diverse tari din europa.

 

in care tara din europa functionarii statului respectiv ascund voit informatii fata de propriii cetateni, pentru ca acestia sa nu poata beneficia de toate drepturile banesti care li se cuvin atunci cand asistenta sociala este clar justificata?

 

ca in romania se intampla zilnic asta.

dar nu exista un site cu informatii? Nici aici nu iti spune nimeni nimic, nu e vorba de ascuns. Te duci pe site-ul guvernamental si citesti. E foarte greu sa ii prinzi la telefon, ca lucrareaza de acasa, desi s-a vazut cit sint de neproductivi asa. Se incearca din rasputeri sa fie adusi la birou.


Editat de Letitia1, 09 iunie 2022 - 16:47 .


#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 18:18

dar nu exista un site cu informatii? 

exista. dar poate nu e actualizat. sau poate nu contine informatiile complete. 

 

aici chiar e vorba de ascuns, Letitia1. de rea vointa, efectiv de incompetenta si de rea vointa. sunt patita si nu o data. le-am explicat si altora.

 

aici functionarii publici profita de oamenii cu mai putina educatie, mai putin alfabetizati, cu o capacitate mai redusa de a intelege ce citesc. aici multi functionari publici au asteptarea ca omul de rand sa cunoasca numarul legii, data aparitiei si continutul efectiv al legii. este motivul pentru care exista multe grupuri pe FB in care asta se face: se ofera ajutor reciproc pentru lupta cu statul roman. si chiar si asa zilnic apar cazuri in care oamenii povestesc cum legea nu a fost respectata in cazul lor, cum li s-au negat drepturi, cum au trebuit sa sesizeze superiorii sau chiar sa dea in judecata o institutie sau alta. e la ordinea zilei sa citesc "mie nu mi-au spus ca...". aici omul de rand trebuie sa stie de unul singur ce drepturi are si sa dea cu pumnul in masa sa ii fie respectate si sa le bage functionarilor legea sub nas. 

 

functionarii publici includ si directori de gradinite si de scoli. sau personalul de la secretariat. daca stiu ca omul are dreptul la facilitatile a, b si c, dar el intreaba numai de a, ei nu ii spun ca exista si b, si c.


Editat de Pepco, 09 iunie 2022 - 18:21 .


#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 18:24

Nici aici nu iti spune nimeni nimic, nu e vorba de ascuns. Te duci pe site-ul guvernamental si citesti. E foarte greu sa ii prinzi la telefon, ca lucrareaza de acasa,...

 

aici nu e nevoie de telefon, oamenii oricum sunt chemati la fata locului, nu mai lucreaza nimeni de acasa.

 

sa zicem ca sunt in Anglia si am dreptul la 3 categorii de benefits conform situatiei mele. daca sunt mai grea de cap si nici nu scriu, vorbesc bine engleza, daca ma prezint la Asistenta Sociala de acolo, oamenii aia ma informeaza corect si complet, fara sa intreb eu, despre categoriile alea 3 de benefits?



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 18:56

Nici un stat, guvern, nimeni, nu incurajeaza oamenii sa beneficieze de asistenta sociala. 



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 iunie 2022 - 19:40

Nici un stat, guvern, nimeni, nu incurajeaza oamenii sa beneficieze de asistenta sociala. 

 

nu e vorba de a incuraja. e vorba - de exemplu - de copii nascuti cu dizabilitati. sau ajunsi cu dizabilitati din culpa medicala.

sigur, pentru orice stat e cel mai usor sa nu se nasca acesti copii...


Editat de Pepco, 09 iunie 2022 - 19:41 .


#10
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 iunie 2022 - 08:11

Pepco, nu le gasesc scuze functionarilor, la noi insa este jale cu beneficiile absolut nemeritate pe care le incaseaza o mare parte a populatiei. Poate si de asta nu se dau informatii complete, daca stii bine, daca nu, nu!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -