Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Criza economica, probleme sociale

300 raspunsuri la acest subiect

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:27

Eu revin la treaba cu electrocasnicele: de ce ne pun bete in roate de catre producatorii de sunt produsele din ce in ce mai putin fiabile? Ca sa vanda, sa creasca economia de consum. In 2-3 ani gata, un electrocasnic mic e pa, trebuie sa-ti iei altul. Tu poate nu vrei neaparat, dar te obliga situatia.

Cumparat de nou vs reparat: de ce sunt descurajate reparatiile? 

Monica, ai dreptate.

In Germania(cel putin la mine in zona) ,s-au creat niste ateliere in care repara electocasnice mici, gen prajitor, lampi, radio. Cei care le repara o fac pe baza de voluntariat.  
Mai exista actiuni/magazine care recomditioneaza/revand telefoane mobile/i pad.

Noua ni s-a stricat o masina de cafea elvetiana, relativ repede. Reparatia costa aproape cat una noua.  [fri]

• 0

AdiS

AdiS

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 933 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:40

...de ce ne pun bete in roate de catre producatorii de sunt produsele din ce in ce mai putin fiabile? ... de ce sunt descurajate reparatiile? ...

Eu am observat chestia asta cam din 2007 incoace, cam de cand am intrat in UE.... Pana atunci era cat de cat ok.

Asta e fata intunecata e economiei de piata: incurajarea consumuluu...

... Am observat o chestie atunci cand am intrat in UE (aproximativ ca si timp): au aparut o multime de plastice. Dar ideea a fost "vanduta" ca fiind pentru propria siguranta, sa nu ne imbolnavim mancand mancare contaminata. Pana atunci, lumea cumpara si "varsat". Multi nu ne-am gandit sa comentam, o vedeam ca pe ceva grozav, si cine ar fi vrut sa comenteze nu prea indraznea pentru ca ar fi sarit ceilalti pe el ca nu vrea in UE.

Una peste alta, nici eu nu as da intrarea in UE pe altceva. [:)] Pentru gradul meu de civilizatie, (ca sa zic asa), a fost un pas major inainte.

Dar cand o sa ne arda la buzunar, direct si fara echivoc, o sa gasim si alte modalitati de de a trai daca aceste aparate vor fi resimtite ca indispensabile. Cum ar fi, sa apara iar reparatiile la parterul blocului sau la piata. Precum cizmariile. [:)] Cei tineri de acum cred ca ar avea curiozitatea sa stea sa buchiseasca la asa ceva. Nevoia sa apara.

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.338 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:50

De vre-o 10 ani au aparut reparatorii prin Franta: eu cunosc un nene care mi-a reparat frigiderul de 2 ori, masina de spalat o data, cuptorul o data :))). Acum il chem iar ca mi s-a ars rezistenta de jos de la cuptor. Costul reparatiilor a fost infinit mai mic decat daca as fi cumparat un aparat nou. La fel cizmari, croitori se gasesc in fiecare cartier.

Cu electrocasnicele si viata lor mai lunga sau mai scurta, cred ca depinde de noroc. Masina de spalat rufe a murit dupa 15 ani, un mixer mic de mana la fel. Am un cuptor cu microunde de 20 de ani si o masina de vase de 15 ani. Cel mai putin au tinut frigiderele. Suntem la al treilea in 20 de ani.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.830 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:58

De vre-o 10 ani au aparut reparatorii prin Franta: eu cunosc un nene care mi-a reparat frigiderul de 2 ori, masina de spalat o data, cuptorul o data :))). Acum il chem iar ca mi s-a ars rezistenta de jos de la cuptor. Costul reparatiilor a fost infinit mai mic decat daca as fi cumparat un aparat nou. La fel cizmari, croitori se gasesc in fiecare cartier.

Cu electrocasnicele si viata lor mai lunga sau mai scurta, cred ca depinde de noroc. Masina de spalat rufe a murit dupa 15 ani, un mixer mic de mana la fel. Am un cuptor cu microunde de 20 de ani si o masina de vase de 15 ani. Cel mai putin au tinut frigiderele. Suntem la al treilea in 20 de ani.

Eu am vrut sa imi schimb femuarul la o geaca si ma costa cit o geaca noua. Asa ca am renuntat si mi-am luat geaca noua. La fel am vrut sa dau la curatat un covor si pretul era cit un covor nou. Am luat covor nou.

La electrocasnice, daca iei ceva de marca, tine mult si bine, am un aspirator Dyson de 15 ani, la frigidere, in 22 de ani sint la al doilea (primul mergea inca cind l-am dat la caritate). Toate electocasnicele pe care le am sint Bosch si merg brici. Sint si aici persoane care repara diverse.

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.338 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:08

Eu am vrut sa imi schimb femuarul la o geaca si ma costa cit o geaca noua. Asa ca am renuntat si mi-am luat geaca noua. La fel am vrut sa dau la curatat un covor si pretul era cit un covor nou. Am luat covor nou.

La electrocasnice, daca iei ceva de marca, tine mult si bine, am un aspirator Dyson de 15 ani, la frigidere, in 22 de ani sint la al doilea (primul mergea inca cind l-am dat la caritate). Toate electocasnicele pe care le am sint Bosch si merg brici. Sint si aici persoane care repara diverse.

Cu 10-15 euro schimbi un fermoar de geaca.

Covorul de 6m² il spal cu 25-30€ (il iau de acasa).

Pana sa ii gasesc pe astia de la covoare (niste turci) gasisem tot asa ca tine: spalatul cat covorul.

• 0

Collins20

Collins20

Membru senior

• Membri
  • 3.032 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:18

Mie mi-au cerut £60 sa spal o pereche de adidasi.

La unele magazine( Superdry, Uniqlo, M&S,..) iti schimba fermoare sau scurteaza, stramteaza, fara plata)

Editat de Collins20, 05 august 2022 - 12:20 .

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.830 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:22

Mie mi-au cerut £60 sa spal o pereche de adidasi.

La unele magazine( Superdry, Uniqlo, M&S,..) iti schimba fermoare sau scurteaza, stramteaza, fara plata)

Asta daca cumperi de la ei produsul, nu?

Adidasii ii poti spala la masina de spalat. Eu asa fac si ies fain de tot.

• 0

cristina30

cristina30

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:27

Eu revin la treaba cu electrocasnicele: de ce ne pun bete in roate de catre producatorii de sunt produsele din ce in ce mai putin fiabile? Ca sa vanda, sa creasca economia de consum. In 2-3 ani gata, un electrocasnic mic e pa, trebuie sa-ti iei altul. Tu poate nu vrei neaparat, dar te obliga situatia.

Cumparat de nou vs reparat: de ce sunt descurajate reparatiile? De cate ori nu am auzit "reparatie va costa mai mult de jumatate cat ar fi de nou" - adica mai bine ia-ti unul nou. Si omul se conformeaza, pt ca in ziua de azi nu prea poti trai fara electrocasnice. Masina de spalat, aspirator, mixer, fier de calcat....

Eu am observat chestia asta cam din 2007 incoace, cam de cand am intrat in UE.... Pana atunci era cat de cat ok.

Asta e fata intunecata e economiei de piata: incurajarea consumuluu, ca deh, trebuie sa vand producatorii cat mai mult....

Otilia.... in casele mari e normal sa existe mai multa aparatura.... dupa parerea mea, cf celor de mai sus, e bine sa nu fii nevoit sa o schimbi prea des si sa tot cumperi.

Buna Monica,

situatia in ce priveste electrocasnicile: exista cel putin 2 categorii de produse: low level si high level. De obicei, ultimele tin si 20-25 ani intradevar si am asemenea electrocasnice in casa. Dar o masina de spalat rufe m-a costat la cumparare de 4 ori mai mult decat una "normala". Daca vrei sa cumperi calitate costa. Si asta a fost de mult timp asa. Un alt motiv e piata de desfacere din Europa de Est: ca vrem sau nu produsele sunt de alta calitate ce se vand in magazine: incepand de la cosmetice pana la detergenti. 

Salutari Cristina

• 0

Collins20

Collins20

Membru senior

• Membri
  • 3.032 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:31

Da, numai produsele lor. La Gap aveau chiar la intrare masina de cusut :)) , din nefericire au disparut si aia.

Adidasii aia nu erau Adidas, erau nike Jordan, ai copchilului, care au costat 125 , pana la urma i-am curatat eu frumos. Dar £60, am crezut ca nu aud bine, si au mai coborat :))) pana la 40.

Dar ai dreptate, arunci covorul decat sa il speli, si haina la fel, cat costa sa ii pui un fermoar nou.

• 0

Collins20

Collins20

Membru senior

• Membri
  • 3.032 mesaje

Postat 05 august 2022 - 12:32

x

Editat de Collins20, 05 august 2022 - 12:34 .

• 0

Panic Questions

• Bună seara.

marzeamaria959@gmail.com
    - nov 27 2022 21:00

• Ginecolog bun constanta.

Ionelus33
    - nov 26 2022 20:39

• Gastroenterologie pediatrica

AlexandraIulia3
    - nov 26 2022 15:40

• Greata È™i dureri de stomac

marian_l
    - nov 26 2022 09:56

• Varsaturi

Georgiana021
    - nov 25 2022 11:40

Groups

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Last Blogs

• Un bebeluÈ™ în casa

GabiiM14
    - Astăzi, 01:48

• Morfologia de trimestrul 2

Diana0802
    - Ieri, 21:50