Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#121
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 03 august 2022 - 15:24

off topic

e important sa stii sa inoti. In plus e un sport placut de practicat , dezvolta frumos, e recomandat cand ai anumite afectiuni.

 

La voi mai este ceva obligatoriu ?

De ex. eu am apreciatfaptul ca  in sistemul de scoala german se da  examenul pt bicicleta, in clasa a patra. Sau la francezi cursul de teorie inceput in gimnaziu pt scoala de soferi. 

Da, asa e. Mi-ar fi placut si mie sa invat de mica, dar nu a fost posibil. Am invatat la 40 de ani, dar nu e acelasi lucru, tot imi e frica, nu e relaxant.

 

Cred ca avem si noi examen pt bicicleta la anumite scoli primare, nu stiu daca la toate. Nu avem cursuri pentru soferi in scoala.



#122
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 03 august 2022 - 15:46

Iar unii se vor ineca direct, nestiind sa inoate. 

 

... Eu cred ca daca generatia privata de piscine si bazine ar ajunge sa se inece pe capete ca nu stie sa inoate ar inseamna ca le lipseste o componenta legata de instinctul de supravietuire. Dar nu cred ca instinctul de supravietuire se va altera, mama natura face treaba buna iar oamenii vor invata cum sa treaca si peste asta.



#123
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 03 august 2022 - 15:51

fleur, imobiliarele cel puțin in California e dezastru din f multe motive . in primul rând ca nu sunt suficiente case. tot ce se construiește e f f scump ( thanks legilor de clima).

De 2 ani au tot crescut preturile extraordinar de mult. De vreo 2 luni au început ratele sa creasca…

Aici ratele la cumpărare de casa sunt fixe , poți sa refinanțezi daca peste câteva luni e rata mai mică sa plătești mai putin pe luna .

Daca înainte o familie se califica pt o casa medie de aprox 700k ,cu ratele de acum poate sa ia doar o dărăpănătura de aprox 500k .

la mine in zona in luna Iunie era 800-1mil

Daca înainte sa zicem ca numai rata casei era de ex 2500, acum e peste 4000 deci un salariu de $30/ ora se duce la rata casei (Nu intra in calcul asigurarea casei , asociație, alte taxe) .

In Iulie a scazut un pic prețul la case… se preconizeaza sa revină la nivel de 2019 ( nu se știe nimic sigur ) … dar tot sunt f scumpe si lumea nu isi permite.
Chiriile au crescut cu câteva sute bune, înainte lumea prefera cat de cat sa cumpere decât sa închirieze … dar acum nu se msi poate in nici un fel.

Cu TOATE preturile crescute in halul asta lumea e terminată . Cred ca o se iasă in strada .

Multumesc pentru informatii.

Intrebarea mea se referea mai mult la cresterea ratei lunare la credite. Tu spui ca ratele sunt fixe, deci nu au crescut. 

Nu am discutat de preturile la case, care au dinamica mai speciala, inca influentate de pandemie, legislatie si alte aspecte care nu tin doar de inflatie, razboi, etc.

Si aici dupa o perioada de explozie propriu-zisa, preturile scad dar foarte incet, bula imobiliara se retracteaza intr-un ritm mult mai scazut decat s-a umflat.

Este clar insa ca este din ce in ce mai dificil sa cumperi o casa, peste tot

 

Aici ipotecile sunt cu dobânzi fixe sau variabile. La ambele tipuri ratele au crescut, cum am spus cu sume de la 100 si ceva la 200 si ceva de $.

 

In fine, sunt de acord cu Laura ca am trait de generatii intr-un stil de viata consumerist si oversized, de la masini la case si ca e timpul sa downsize.

Masini mai mici, mai economice si, eventual, electrice (dupa 2035 parca, se vor fabrica oricum doar masini electrice), case cu un spatiu adaptat familiei, nu cu n-spe camere folosite ca depozit), evitarea risipei de orice fel, nu doar pentru ca ne arde la buzunar, dar in primul rand din respect fata de planeta.



#124
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 03 august 2022 - 16:06

La discutia despre inot, mai adaug ca am fost si eu, ca Letitia, un copil care nu a stiut sa inoate, Tatal meu a incercat sa ma invete, dar nu a reusit, imi era frica. Pe vremea mea nu existau cursuri de inot su instructori privati. In oras stiam de o singura piscina interioara, la un hotel central, or mai fi fost pe la vreo baza sportiva, habar n-am. Si un strand.

Adulta am invatat sa inot, dar fara o tehnica foarte corecta, de respiratie si coordonare a miscarilor.

Toate astea pentru a spune ca este important inotul sa fie invatat de mic, este o tehnica de supravietuire pana la urma. Nemaivorbind ca este un sport relativ ieftin si la indemana, daca exista bazine accesibile si ieftine bineinteles.

 

In Romania e adevarat nu sunt multe cazuri de inec, in special la copii. Nu prea exista piscine rezidentiale iar copiii mai mici nu ai sa-i vezi plonjand in rauri sau lacuri. In schimb la adulti, mai ales la tineri, auzim anual de destule cazuri, imi vine in minte acum cazul tanarului abia ajuns la mare in Grecia care s-a inecat in ziua sosirii.

Rezultat al faptului ca majoritatea nu invata sa inoate de mici sau invata incorect, insuficient pentru a se salva intr-o situatie dificila, de curenti marini, etc.

 

Aici sunt multe piscine rezidentiale, cam o treime sau poate jumatate din case au piscina in spate si sunt inca prea multe cazuri in fiecare vara de copii inecati in piscina familiei, din pacate.

 

Cursurile de inot in piscine publice se ofera de la varsta de cateva luni, cu un parinte in bazin, sau de la 3 ani "singur" cu instructorul. Inainte de pandemie se organizau cursuri pentru elevi, mergeam in mai si iunie cu copiii la piscina si luau lectii de inot. Majoritatea copiilor de imigranti nu stiau sa inoate la 5-6 ani. Sper sa se reia.

 

M-am intins, scuze, chiar cred ca e important inotul, eu mi-am inscris baiatul la cursuri organizate de Crucea Rosie de la varsta de 4 ani si inca mai are 5 nivele de facut (unele nivele le-a repetat, dovada ca evaluarea e facuta serios). Dupa absolvirea nivelului 10, poate fi la randul lui instructor pentru copii.



#125
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 03 august 2022 - 16:18

off topic

e important sa stii sa inoti. In plus e un sport placut de practicat , dezvolta frumos, e recomandat cand ai anumite afectiuni.

 

La voi mai este ceva obligatoriu ?

De ex. eu am apreciatfaptul ca  in sistemul de scoala german se da  examenul pt bicicleta, in clasa a patra. Sau la francezi cursul de teorie inceput in gimnaziu pt scoala de soferi. 

 

Da, au facut inot in Y5, ii ducea o data pe saptamana la un bazin aflat in administratia consiliului. Toate scolile private din zona au bazine proprii pe care le inchiriaza seara sau in vacante. 

Tot in primara au avut examen pentru bicicleta.



#126
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 03 august 2022 - 16:50

Fleur, nu ai înțeles, ratele la case sunt fixe însemnând ca rata existenta la momentul in care cumperi casa, aia o ai indiferent daca ratele cresc.
Dar acum ratele au crescut in ultimele 2 luni la nivel aproape dubl si preturile la case f ridicate,  lumea nu se mai califica sa ia suma neccesara cumpărării. 
 

nu cunosc exact fluctuația ratelor la alte credite, au crescut mult dar nu stiu cu cat , ca nu am nici un credit luat .

 



#127
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:06

Noi , din fericire, am trait 2-3 generatii vremuri foarte bune, cu pace, resurse si marfa din abundenta. O gramada din ce facem si consumam nu avem de fapt nevoie, dar , desigur, e comod, confortabil si ne-am obisnuit cu ele. Tare ma tem ca o sa ne loveasca in moalele capului bunastarea asta. Si nu atat pe noi, cat pe copii nostri si cei ce vor mai veni.

Eu nu știu cine sunt acești “noi” si de care 2-3 generații vorbești.

 

tata mai e in viata si nici sa povestească nu poate de Copilăria amărâtă care a avut-o când muncea la stăpân ca un sclav la 10 ani oe o bucata de mămăliga , sau cum a învățat sa isi facă chirpici la 12 ani ( opinci) ca sa nu umble desculț .

mama sa poată merge ka școala schimba haina si pantofii pe drum cu frate-su .

 

Eu nu pot sa uit ani si ani care i am petrecut singura acasă pe întuneric, de la 6 ani nu avea cine sa stea cu mine ca mama lucra 2 schimburi , seara se întrerupea curentul si plângeam de frica singura in casa. 
Sau cand stăteam de la 5 dimineata sa stau la coada la lapte in ger pana la ora 7 când deschidea magazinul. Ori ingramadelile la care stăteam, de ma sufocau pt o bucata de carne sau o pâine. 

Ori alimentele pe cartela, sau lipsa de apa. 

Astea au fost generațiile trecute … si da, nu vreau ca copiii nostri si generațiile viitoare  sa mai treacă prin astfel de lipsuri .
de ce sa nu-si permită o casa,  o masina si sa inoate la piscina ?
In loc sa ne zbatem sa ne fie mai bine , trebuie sa ne întoarcem in timp… ca supraviețuim noi si așa?! 

 



#128
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:17

Fleur, nu ai înțeles, ratele la case sunt fixe însemnând ca rata existenta la momentul in care cumperi casa, aia o ai indiferent daca ratele cresc.
 

Recunosc ca nu am inteles, rata la fel, indiferent daca ratele cresc.

Creditele sunt cu dobanda fixa sau variabila. Daca acum casele se scumpesc sau dobanda  la credit e mai mare, rata e si ea mai mare.

 

p.s

intrebarile cu ecologia vad ca le ocolesti, din pacate. Arunci numai asa niste petarde si descurcativa.



#129
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:19

In fine, sunt de acord cu Laura ca am trait de generatii intr-un stil de viata consumerist si oversized, de la masini la case si ca e timpul sa downsize. Masini mai mici, mai economice si, eventual, electrice (dupa 2035 parca, se vor fabrica oricum doar masini electrice), case cu un spatiu adaptat familiei, nu cu n-spe camere folosite ca depozit), evitarea risipei de orice fel, nu doar pentru ca ne arde la buzunar, dar in primul rand din respect fata de planeta.

zau ca ma irita când aud de mașini si panouri electrice si abureala cu sacrificiile pt salvarea planetei.

 

tu vrei sa spui ca lumea amărâtă isi va permite mașini noi electrice ? Din ce sunt facute aceste masini si cat de poluante sunt bateriile, stii? 

Sau crezi milionarii cu palate si jeturi care consuma cat jumatate din oraș se vor muta la apartamente si vor merge pe bicicleta ? 
sau ca panourile solare peste 30 de ani când nu vor msi fi bune … puff vor dispărea ? Poate ne vom ruga de Musk sa le ducă pe Luna.

Da , hai sa se sacrifice prostii!!!

 

Cum s a ajuns la criza asta energetică? Tot de vrăjeala cu climatul … fact: ca s au infiltrat rușii peste tot in politicile țărilor cu poluarea si clinatul ca sa paralizeze tarile energetic si sa le facă sa depindă de ei . Si aici s a si ajuns . 

 



#130
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:21

Nu m-a deranjat niciodata cate case, masini, proprietati au altii. Atata timp cat au muncit legal pentru asta , au dreptul sa dispuna de banii si proprietatile lor cum doresc, chiar nu sunt invidioasa deloc. Banii lor, decizia lor, aspiratiile lor

Sa speram ca nu se agita situatia in taiwan . daca se va impune blocada atunci magazinele  ar trebuie sa se inchida toate .




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -