Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#141
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:17

zau ca ma irita când aud de mașini si panouri electrice si abureala cu sacrificiile pt salvarea planetei.

 

tu vrei sa spui ca lumea amărâtă isi va permite mașini noi electrice ? Din ce sunt facute aceste masini si cat de poluante sunt bateriile, stii? 

Sau crezi milionarii cu palate si jeturi care consuma cat jumatate din oraș se vor muta la apartamente si vor merge pe bicicleta ? 
sau ca panourile solare peste 30 de ani când nu vor msi fi bune … puff vor dispărea ? Poate ne vom ruga de Musk sa le ducă pe Luna.

Da , hai sa se sacrifice prostii!!!

 

Cum s a ajuns la criza asta energetică? Tot de vrăjeala cu climatul … fact: ca s au infiltrat rușii peste tot in politicile țărilor cu poluarea si clinatul ca sa paralizeze tarile energetic si sa le facă sa depindă de ei . Si aici s a si ajuns . 

 

E parerea ta, previzibila pentru mine stiind cu cine votezi.

 

Dar omenirea se indreapta in alta directie. Viitorul este asta, nu continuarea exploatarii in nestire a hidrocarburilor care, oricum, se vor termina odata. 

Preocuparile ecologice si climaterice nu sunt abureli, deja schimbarile climatice sunt mai mult decat vizibile. Doar cei "aburiti" ca in Don't look up sunt indiferenti, pana cand "cometa" catastrofei climaterice ii va pocni in cap. Vom fi afectati si pana la urma anihilati cu totii, inclusiv cei cu capetele adanc in nisip...

 

Vrei nu vrei, iti place sau nu, viitorul este al masinilor electrice care, sunt sigura, pe masura ce se vor generaliza, se vor mai ieftini. Nu a spus nimeni ca masinile pe benzina sa fie aruncate la gunoi ACUM. Dar cand isi dau ostescul sfarsit, probabil nu va exista alternativa decat sa iti iei masina electrica. Nu toata lumea isi cumpara masini noi!

De exemplu eu nu am cumparat pana acum nici o masina noua!

 

Oricata poluare ar genera acum producerea masinilor electrice, sunt sigura ca e incomparabila cu cea generata de cele pe benzina. Eu sunt optimista si sunt sigura ca in timp tehnologia va evolua si producerea bateriilor va fi din ce in ce mai putin poluanta.



#142
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:28

Chiar exista in SUA rate fixe pe toata durata creditului?

 

eu recunosc ca nu am vazut rata fixa pe perioada mai mare de 7 ani. Numai mai mica: 5, 3, 2 1. sau variabila.

 

de fiecare data cand trece perioada de credit, adica cei 7, 5, 3 etc ani rata se reactualizeaza la valoarea pietzei. ceea ce ramane fie e valoarea initiala a creditului, din care se scada suma rambursata pana atunci.



#143
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:35

Chiar exista in SUA rate fixe pe toata durata creditului?

 

eu recunosc ca nu am vazut rata fixa pe perioada mai mare de 7 ani. Numai mai mica: 5, 3, 2 1. sau variabila.

 

de fiecare data cand trece perioada de credit, adica cei 7, 5, 3 etc ani rata se reactualizeaza la valoarea pietzei. ceea ce ramane fie e valoarea initiala a creditului, din care se scada suma rambursata pana atunci.

 

La credite imobiliare da, exista dobanda fixa pe 15 si pe 30 de ani. 

 

Si da, exista "climate change" si se studiaza de mult (cel putin de 100 de ani se stie despre arderea de combustibil si efectul asupra planetei); este mai mult de cat evident. 



#144
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:39

legat de cresterile de preturi ale caselor, e mult mai complex decat petarda cu legile de mediu, care e doar perdea de fum.

 

preturile pe continent au crescut dintr-un numar de motive combinate:

 

- cresterea populatiei si constructia de case noi care nu a tinut pasul cu cresterea populatiei

 

- rate mici la dobanzi si stabilitate economica (inainte de covid) care a facut pe toata lumea sa vrea sa aiba casa lui

 

- covid in sine, care a facut pe toata lumea care isi permitea sa vrea sa isi cumpere o casa mai mare sa poata lucra de acasa, sa evite inghesuiala etc

 

- dezvoltatorii (constructorii) care au speculat sa isi mareasca frumos profiturile

 

- munciorii care au prfitat sa ceara cresteri salariale. se castiga teribil de bine in constructii rezidentiale de catre "skilled trades" - electricieni, instalatori, cei care muncesc cu lemn (scuze pur si simplu nu imi vin cuvintele). Anul trecut un astfel de muncitor castiga $80/ ora pentru simplul motiv ca cererea pt munca lor era atat de mare! $ 80/ ora inseamna un salariu de $ 164,000 pe an. pentru instalator. pai cum sa nu sara pretul caselor???

 

- Showurile televizate din america de nord cu renovari de case - pe unde te uiti, numai shows de real estate si renovari care au creat o cultura a "luxului pt mase" ceva de speriat. nici un gigel din varful dealului nu mai e linistit daca nu are counter top de marmura in bucatarie. in americani si canadieni a dat amocul sa aiba casele care mai de care de revista su dupa ultimul trend. si in 5 ani cand nu mai e la moda o iau de la capat!

 

- debandada din sistemele de aprovizionare, cu blocari masive ale supply chain

 

- si in final, inflatia. in Canada inflatia a inceput cam acum un an si jumatate cu cresteri exorbitante la preturile lemnului, ca toata lumea vroia case si extensii la case.  pe atunci, toata lumea a gandit ca e un "one off" si semnalele inflatiei generalizate au fost ignorate

 

- apoi a venit si razboiul si a pus capac la toate.

 

Si iaca asa preturile caselor in Ontario de ex au crescut cu 40% in 6 luni in Jan 2022. Acum au cazut brusc, alta durere.



#145
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:41

La credite imobiliare da, exista dobanda fixa pe 15 si pe 30 de ani. 

 

Si da, exista "climate change" si se studiaza de mult (cel putin de 100 de ani se stie despre arderea de combustibil si efectul asupra planetei); este mai mult de cat evident. 

 

Interesant, la noi nu am vazut pe perioade asa lungi.

 

confirm ca exista "climate change", nu negam deloc :)



#146
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 03 august 2022 - 21:04

E parerea ta, previzibila pentru mine stiind cu cine votezi.

 

Dar omenirea se indreapta in alta directie. Viitorul este asta, nu continuarea exploatarii in nestire a hidrocarburilor care, oricum, se vor termina odata. 

Preocuparile ecologice si climaterice nu sunt abureli, deja schimbarile climatice sunt mai mult decat vizibile. Doar cei "aburiti" ca in Don't look up sunt indiferenti, pana cand "cometa" catastrofei climaterice ii va pocni in cap. Vom fi afectati si pana la urma anihilati cu totii, inclusiv cei cu capetele adanc in nisip...

 

Vrei nu vrei, iti place sau nu, viitorul este al masinilor electrice care, sunt sigura, pe masura ce se vor generaliza, se vor mai ieftini. Nu a spus nimeni ca masinile pe benzina sa fie aruncate la gunoi ACUM. Dar cand isi dau ostescul sfarsit, probabil nu va exista alternativa decat sa iti iei masina electrica. Nu toata lumea isi cumpara masini noi!

De exemplu eu nu am cumparat pana acum nici o masina noua!

 

Oricata poluare ar genera acum producerea masinilor electrice, sunt sigura ca e incomparabila cu cea generata de cele pe benzina. Eu sunt optimista si sunt sigura ca in timp tehnologia va evolua si producerea bateriilor va fi din ce in ce mai putin poluanta.

Nu e chiar așa roz situația cu mașini electrice. Nu acum, nu următorii 5 ani.

De unde atâta electricitate pentru ele? 

Ce țară are rețea electrică dimensionată pentru multe mașini electrice?

Norvegia s-a avântat în direcția aceasta și deja se discută de raționalizarea electricitații pe ore, de consum maxim pe zi, etc.

Morile de vânt și hidrocentralele nu produc cât este cererea. În regiunea noastră sunt cabluri care exporta electricitate către UK, Olanda, Germania. Iar prețul kw crește și tot crește.



#147
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 august 2022 - 21:41

Nu e chiar așa roz situația cu mașini electrice. Nu acum, nu următorii 5 ani.

De unde atâta electricitate pentru ele? 

Ce țară are rețea electrică dimensionată pentru multe mașini electrice?

Norvegia s-a avântat în direcția aceasta și deja se discută de raționalizarea electricitații pe ore, de consum maxim pe zi, etc.

Morile de vânt și hidrocentralele nu produc cât este cererea. În regiunea noastră sunt cabluri care exporta electricitate către UK, Olanda, Germania. Iar prețul kw crește și tot crește.

Exact! Cu criza asta, multor tari le pare rău ca au închise mine, au stopat frakingul și au redus extracția de petrol din mare. Sint foarte multe semne de întrebare in legătura cu mașinile electrice și nu prea sint răspunsuri satisfăcătoare deloc. La noi plănuiau sa nu mai vinda mașini normale din 2030 dar se pare ca nu se va respecta deloc acest termen. Deja se spune ca vom trece la mașinile electrice cind populația își va permite. 



#148
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 03 august 2022 - 22:39

Când infrastructura ne va permite  [:D]

Că degeaba ai bani în bancă dacă nu e suficientă electricitate.

Apa în baraje este la nivel redus. Baraje noi nu s-au construit recent.

Consumul de electricitate tot creste că deh avem electronice și electrocasnice din ce în ce mai multe.

Dacă am de ales între a încărca mașina electrică sau a băga o pizza la cuptor și a spăla rufe e clar că avem o problemă și trebuie să ne alegem prioritățile.

În zona noastră casele sunt exclusiv pe electricitate deci ops avem o dilemă. Căldură în case sau mașini electrice.



#149
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 august 2022 - 00:32

Cred ca vorbim de lucruri diferite. Eu prin rata inteleg suma pe care o plateste lunar titularul unei ipoteci. Tu te referi la rata ca fiind rata dobanzii la credit, cu totul altceva. Chiar s-a dublat, in medie? Mi se pare enorm. Aici a crescut cu un procent si se considera o foarte mare crestere. Acum ca am clarificat asta, cred ca am inteles corect ce ai scris. Atentie la calcule. Ai scris in alt mesaj ca, daca cineva cu credit cu dobanda de 3% plateste, de ex., 2000$ pe luna, altcineva cu dobanda de 6% la aceeasi suma plateste $4000, dublu, ceea ce nu e adevarat.

nu știu termenii românești . rata bancară oferită cumpărătorului e in funcție de felul împrumutului,durata, credit personal , down payment …etc…se adauga “points” … e complex de asta nu am cum sa dau date exacte . incerc sa pun poza si daca nu merge poate adaug un link …

 

la un imprumut de 600k, diferenta de la o rata de 3% la una de 5.5% e de cateva sute de mii de dolari care se dau in plus.

Miniaturi atasate

  • 85000FA0-AA11-4A9C-8923-F2D28B3E75D3.jpeg

Editat de michelle-usa, 04 august 2022 - 00:52 .


#150
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 august 2022 - 00:35

Chiar exista in SUA rate fixe pe toata durata creditului? eu recunosc ca nu am vazut rata fixa pe perioada mai mare de 7 ani. Numai mai mica: 5, 3, 2 1. sau variabila. de fiecare data cand trece perioada de credit, adica cei 7, 5, 3 etc ani rata se reactualizeaza la valoarea pietzei. ceea ce ramane fie e valoarea initiala a creditului, din care se scada suma rambursata pana atunci.

da exista, chiar si pe 30 de ani . 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -