Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#131
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:28

Recunosc ca nu am inteles, rata la fel, indiferent daca ratele cresc. Creditele sunt cu dobanda fixa sau variabila. Daca acum casele se scumpesc sau dobanda la credit e mai mare, rata e si ea mai mare. p.s intrebarile cu ecologia vad ca le ocolesti, din pacate. Arunci numai asa niste petarde si descurcativa.

Exemplu rata e fixa , la o casa de 700k vândută in Martie la rata de credit de 3 %  pe 30 ani se plătește lunar $2000. Deci indiferent ca mai cresc ratele omul asta plătește tot 2000 timp de 30 ani.

O alta persoana a cumpărat casa de 700k in Iulie la rata de 6% tot pe perioada de 30 ani si plătește 4000/ luna timp de 30 de ani .
Daca in acești 30 de ani ratele scad poate sa refinanțeze sa primească o rata mai mică di sa plătească mai puțin oe luna . 
 

nu evit sa răspund despre ecologie … acum e 8: 30 dimineata la mine… sunt la gym [:)] abua scriu de pe bicicleta … revin. 



#132
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:31

Exemplu rata e fixa , la o casa de 700k vândută in Martie la rata de credit de 3 %  pe 30 ani se plătește lunar $2000. Deci indiferent ca mai cresc ratele omul asta plătește tot 2000 timp de 30 ani.

O alta persoana a cumpărat casa de 700k in Iulie la rata de 6% tot pe perioada de 30 ani si plătește 4000/ luna timp de 30 de ani .
Daca in acești 30 de ani ratele scad poate sa refinanțeze sa primească o rata mai mică di sa plătească mai puțin oe luna . 
 

Dobanda,

rata e cat iti revine lunar de plata.



#133
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:50

 

nu evit sa răspund despre ecologie … acum e 8: 30 dimineata la mine… sunt la gym [:)] abua scriu de pe bicicleta … revin. 

sorry  [flo2]



#134
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:01

https://www.comment-...ite-maison.html

de ce o casa mica e mai convenabila? 

Si cum sa economisesti.

E plin net ul de astfel de articole, asta e chiar interesant.

 

https://www.comment-...ies-rapide.html

scuze, e in franceza. 



#135
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:08

Michelle, noi,cei nascuti in Romania din anii 1975-1980 incoace," noi" locuitori ai Europei si USA , care nu am avut razboi, foamete, catastrofe din anii' 50 incoace. Am adus in discutie " tarile occidentale" , nu m-am referit strict la Romania. Daca chiar iti pasa si nu vrei copiii si nepotii nostri sa sufere de foame si din cauza conflictelor, poate ar trebui sa te mai gandesti un pic la cat de mult ne intindem "plapuma", la ce inseamna resurse limitate si cat ne mai poate tine planeta asta in spate.

 

Tu, personal, sigur ca poti sa iti iei cate case, masini haine,mancare , orice vrei tu si iti permiti! Dar noi toti,ca omenire, cred ca ar trebui sa gandim mai rational si mai cumpatat. Mai ales noi, cei care ne permitem sa cumparam si sa consumam in nestire.



#136
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:09

Exemplu rata e fixa , la o casa de 700k vândută in Martie la rata de credit de 3 %  pe 30 ani se plătește lunar $2000. Deci indiferent ca mai cresc ratele omul asta plătește tot 2000 timp de 30 ani.

O alta persoana a cumpărat casa de 700k in Iulie la rata de 6% tot pe perioada de 30 ani si plătește 4000/ luna timp de 30 de ani .
 

 

Nu are cum. Dobinda de la 3% la 6% e dubla, insa rata nu era cum sa se dubleze la valorile astea. O rata ramburseaza o parte din capital si dobinda. 


Editat de Mik, 03 august 2022 - 18:45 .


#137
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:10

... Eu cred ca daca generatia privata de piscine si bazine ar ajunge sa se inece pe capete ca nu stie sa inoate ar inseamna ca le lipseste o componenta legata de instinctul de supravietuire. 

Ce mai poti sa spui?fiecare cu prioritatile lui. 



#138
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:16

Exemplu rata e fixa , la o casa de 700k vândută in Martie la rata de credit de 3 %  pe 30 ani se plătește lunar $2000. Deci indiferent ca mai cresc ratele omul asta plătește tot 2000 timp de 30 ani.

O alta persoana a cumpărat casa de 700k in Iulie la rata de 6% tot pe perioada de 30 ani si plătește 4000/ luna timp de 30 de ani .
 

Exista multe simulatoare de credite, rata e apr 3200 , la dobanda de 3%



#139
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 03 august 2022 - 18:19

Eu nu știu cine sunt acești “noi” si de care 2-3 generații vorbești.

 

tata mai e in viata si nici sa povestească nu poate de Copilăria amărâtă care a avut-o când muncea la stăpân ca un sclav la 10 ani oe o bucata de mămăliga , sau cum a învățat sa isi facă chirpici la 12 ani ( opinci) ca sa nu umble desculț .

mama sa poată merge ka școala schimba haina si pantofii pe drum cu frate-su .

 

Eu nu pot sa uit ani si ani care i am petrecut singura acasă pe întuneric, de la 6 ani nu avea cine sa stea cu mine ca mama lucra 2 schimburi , seara se întrerupea curentul si plângeam de frica singura in casa. 
Sau cand stăteam de la 5 dimineata sa stau la coada la lapte in ger pana la ora 7 când deschidea magazinul. Ori ingramadelile la care stăteam, de ma sufocau pt o bucata de carne sau o pâine. 

Ori alimentele pe cartela, sau lipsa de apa. 

Astea au fost generațiile trecute … si da, nu vreau ca copiii nostri si generațiile viitoare  sa mai treacă prin astfel de lipsuri .
de ce sa nu-si permită o casa,  o masina si sa inoate la piscina ?
In loc sa ne zbatem sa ne fie mai bine , trebuie sa ne întoarcem in timp… ca supraviețuim noi si așa?! 

 

[:-)))]  [:-)))] . Poate cipici sau opinci. Chirpici e lut din care își făceau oamenii săraci casa.



#140
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:00

Fleur, nu ai înțeles, ratele la case sunt fixe însemnând ca rata existenta la momentul in care cumperi casa, aia o ai indiferent daca ratele cresc.
Dar acum ratele au crescut in ultimele 2 luni la nivel aproape dubl si preturile la case f ridicate,  lumea nu se mai califica sa ia suma neccesara cumpărării. 
 

nu cunosc exact fluctuația ratelor la alte credite, au crescut mult dar nu stiu cu cat , ca nu am nici un credit luat .

Cred ca vorbim de lucruri diferite. Eu prin rata inteleg suma pe care o plateste lunar titularul unei ipoteci. Tu te referi la rata ca fiind rata dobanzii la credit, cu totul altceva.

Chiar s-a dublat, in medie? Mi se pare enorm. Aici a crescut cu un procent si se considera o foarte mare crestere.

 

Acum ca am clarificat asta, cred ca am inteles corect ce ai scris.

 

Atentie la calcule. Ai scris in alt mesaj ca, daca cineva cu credit cu dobanda de 3% plateste, de ex., 2000$ pe luna, altcineva cu dobanda de 6% la aceeasi suma plateste $4000, dublu, ceea ce nu e adevarat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -