Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#181
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 iulie 2022 - 15:39

O porcarie nou a lege si chestoa asta cu admiterea separata in colegiile mari. Nu-i inteleg rostul (in caz ca un e ceva necurat la mijloc). Pe sistemul actual, cu repartizarea computerizata, la marile colegii ajungeau copiii buni, cu medii mari. Deci ce-i deranjeaza? Ca nu prea inteleg.

 

Si eu sunt de parere ca invatamantul trebuie reformat din temelii pe chestiuni de fond (manuale, continututi, mod de predare) si nu pe chestiuni de forma (schimbam structura anului, mai inventam o saptamana altfel, trimestre vs semestre, schimbat denuirea examenului de evaluare etc).



#182
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 iulie 2022 - 15:43

Mai am o intrebare, putin off topic, dar s-a adus vorba.

 

Treapta 1 era cea de admitere in liceu, aceea cu examen totul sau nimic, intrai, era ok, picai (cu orice medie) ajungeai la un liceu ff slab.

Faceai la liceu clasele a 9a si a 10a... apoi venea treapta 2. Ce reprezenta aceasta treapta 2? Practic o noua admitere in liceu? Te inscriai iar la un liceu, pe care voiai sa-l urmezi in clasa a 11a si a 12a? Si de regula era liceul la care ai inceput sa inveti? Si cine te putea da la o parte? Elevi de la alte licee care voiau loc la liceul tau si luau nota mai mare decat tine? 

Care era pana la urma faza cu treapta 2? Care era miza lui, sa iti pastrezi locul in liceu? La ce materii se dadea?

 

Eu nu am prins treapta 2, s-a desffintat in 1990, eu am dat admitere liceu in 1993



#183
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 24 iulie 2022 - 16:54

Mai am o intrebare, putin off topic, dar s-a adus vorba.

 

Treapta 1 era cea de admitere in liceu, aceea cu examen totul sau nimic, intrai, era ok, picai (cu orice medie) ajungeai la un liceu ff slab.

Faceai la liceu clasele a 9a si a 10a... apoi venea treapta 2. Ce reprezenta aceasta treapta 2? Practic o noua admitere in liceu? Te inscriai iar la un liceu, pe care voiai sa-l urmezi in clasa a 11a si a 12a? Si de regula era liceul la care ai inceput sa inveti? Si cine te putea da la o parte? Elevi de la alte licee care voiau loc la liceul tau si luau nota mai mare decat tine? 

Care era pana la urma faza cu treapta 2? Care era miza lui, sa iti pastrezi locul in liceu? La ce materii se dadea?

 

Eu nu am prins treapta 2, s-a desffintat in 1990, eu am dat admitere liceu in 1993

Pe vremea lui Ceașca erau obligatorii doar 10 clase. Așa ca treapta 1 era obligatorie pentru toată lumea, treapta a 2 doar pentru cei ce vroiau sa facă 12 clase. Puteai sa dai treapta a 2 la același liceu, sau puteai sa te muți la alt liceu. Intrarea se făcea in funcție de medie, nu conta daca ai facut a 9 și a 10a la acel liceu.



#184
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 26 iulie 2022 - 06:51

Petitia despre care am scris are doar vreo 2500 de semnaturi, in schimb petitia ptr blocarea desfiintarii Palatelor copiilor ( cu care sunt de acord ) are peste 20000 de semnaturi, banuiesc ca majoritatea sunt profesorii resp ( le-ar schimba statututl in functionar public, daca am intels bine ). 

Acum Federatia nationala a parintilor face alt sondaj   [batcap] sa vada cati sunt / nu sunt de acord cu modificarile, cred ca si melcul se misca mai repede. 

 

https://www.edupedu....tia-parintilor/

 

Pe baza rezultatelor acestui chestionar, federația își va asuma opinia exprimată de majoritatea părinților și o va expune în cadrul discuțiilor pe care le va avea cu reprezentanții Ministerului Educației, în data de 10.08.2022, ca parte a procesului de consultare publică cu partenerii de dialog social”, se arată în pagina de chestionar.

 



#185
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 iulie 2022 - 07:46

Nici eu nu cred ca este o idee buna deloc trecerea palatelor copiilor la primarii. Sunt inca multe cluburi unde unii copii au singura sansa de a face o extra-activitate (e gratis)  din care sa invete, sa fie o experienta pozitiva. Multe palate ale copiilor functioneaza in cladiri vechi, de patrimoniu  (la Piatra este un conac superb, de peste 100 de ani,  cu curte mare, intr-o zona super-cautata).  Garantat sute de primari vor gasi motive si pretexte sa subfinanteze activitatea, sa inchida culuburile si sa dea pe mana rechinilor imobiliari acele cladiri. 

Dar din nou zic, cred ca ar fi o pierdere in primul rand pentru copiii din familii cu venituri mici care nu isi permit activitati pe bani in privat. Si asa cum pana nu au obligat prin lege si cu bani de la buget, bursele in multe orase nu erau finantate deloc de primarie (cand la Bucuresti citeam pe aici ca se ia bursa de la 8.50, la Piatra nu se dadea nici un leu nici pt elevi cu 9.90) , fix la fel nu vor fi bani nici pt Palatele copiilor daca trec la primarii si se vor desfiinta foarte repede.  



#186
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 26 iulie 2022 - 07:52

Nici eu nu cred ca este o idee buna deloc trecerea palatelor copiilor la primarii. Sunt inca multe cluburi unde unii copii au singura sansa de a face o extra-activitate (e gratis)  din care sa invete, sa fie o experienta pozitiva. Multe palate ale copiilor functioneaza in cladiri vechi, de patrimoniu  (la Piatra este un conac superb, de peste 100 de ani,  cu curte mare, intr-o zona super-cautata).  Garantat sute de primari vor gasi motive si pretexte sa subfinanteze activitatea, sa inchida culuburile si sa dea pe mana rechinilor imobiliari acele cladiri. 

Dar din nou zic, cred ca ar fi o pierdere in primul rand pentru copiii din familii cu venituri mici care nu isi permit activitati pe bani in privat. Si asa cum pana nu au obligat prin lege si cu bani de la buget, bursele in multe orase nu erau finantate deloc de primarie (cand la Bucuresti citeam pe aici ca se ia bursa de la 8.50, la Piatra nu se dadea nici un leu nici pt elevi cu 9.90) , fix la fel nu vor fi bani nici pt Palatele copiilor daca trec la primarii si se vor desfiinta foarte repede.  

 

idem si la mine 



#187
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 iulie 2022 - 14:17

Va dau dreptate, Palatele copiilor, cluburile sportive scolare, trebuie sa functioneze, pt ca elevii sa aiba posibilitatea de a practica anumite activitati gratuit.

Si primariile sigur sunt  mana in mana cu marii rechini imobiliari, le vor vinde terenurile una-doua. M-am saturat de ei ca de mere acre (de rechini zic).



#188
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 27 iulie 2022 - 12:41

https://www.edupedu....WCavZE294oTWwiw

 

World Vision România invită toate cadrele didactice din învățământul preuniversitar, cât și pe cele din învățământul terțiar interesate de situația școlilor, să-și exprime opiniile cu privire la Proiectul pentru Legea Învățământului Preuniversitar, potrivit unui chestionar lansat în cursul zilei de organizație.
 
„Fundația va colecta toate răspunsurile într-o analiză pe care o va transmite Ministerului Educației în contextul dezbaterii publice care are loc până pe 24 august”, precizează sursa citată.
 
„Completarea chestionarului durează aproximativ 10 minute, cuprinzând doar întrebări închise”, precizează autorii. La final, profesorii au posibilitatea de a adăuga alte comentarii, opinii, recomandări cu privire la proiectul de lege.
 
Chestionarul poate fi completat aici.
 
Educatorii, învățătorii și profesorii sunt invitați să-și exprime opinia cu privire la mai multe propuneri. Printre temele adresate în chestionar se află: educația timpurie, admiterea la liceu, Bacalaureatul, abandonul școlar, testarea standardizată, digitalizarea educației și salarizarea cadrelor didactice.

 



#189
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 07:49

https://www.edupedu....se-iau-decizii/

 

96% dintre profesorii chestionați de World Vision România într-un sondaj spun că își doresc să fie consultați prin chestionare privind decizii în domeniul educației școlare (75% în mare măsură și 21% în măsură medie). Pentru a răspunde acestei nevoi, fundația a lansat proiectul „Inspectoratul” Școlar Civic prin care va crea prima platformă de consultare online integrată pentru profesori, elevi și părinți, se arată într-un comunicat de presă trimis redacției.
 
În cadrul proiectului, World Vision a realizat un prim chestionar online de consultare, completat de 375 dintre cele 570 cadre didactice înscrise în proiect în prima săptămână după lansare. Conform chestionarului, dacă ar avea ocazia să transmită un mesaj către factorii de decizie la nivel național sau județean, 27% din cadrele didactice înscrise în proiect ar solicita în primul rând „mai puține schimbări”.
 
Așa cum detaliază respondenții, atunci când aceste schimbări sunt totuși necesare, ar trebui să aibă în vedere o consultare largă a profesorilor, să fie anunțate și explicate din timp, să aibă la bază studii de impact și o analiza a consecințelor administrative ale acestora, pentru a evita blocaje în activitatea școlilor, transmit reprezentanții organizației.
 
În al doilea rând, 19% dintre respondenți ar solicita factorilor de decizie să cunoască mai bine realitățile din teren, să experimenteze direct contextele dificile cu care școlile se confruntă. În plus, din mesajele transmise de cadrele didactice factorilor de decizie, rezultă nevoia de transparență, înțelegere, colaborare, mentorat și empatie din partea decidenților, mai ales la nivel județean (33% dintre respondenți).
 
Pentru respondenții la chestionar, principalele obstacolele care îi împiedică să obțină performanțe mai ridicate cu elevii sunt „programă încărcată” (46%) sau „inadaptată” (20%), „obligațiile birocratice” (35%) sau „sprijinul scăzut la nivel de Minister (decizii, modificări dese, bulversante)” (24%), insuficiența „dotărilor digitale ale școlilor” (30%) dar și „lipsa unui mediu stimulant” (30%).
 
Nu în ultimul rând, cadrele didactice amintesc de „lipsa de implicare a părinților” (25%) și de „problemele socio-economice ale familiilor” elevilor (25%) 
 
World Vision România lansează proiectul „Inspectoratul“ Școlar Civic
Organizația mai transmite că a lansat recent proiectul „Inspectoratul” Școlar Civic, printr-o conferință online unde au participat peste 200 de profesori, alături de reprezentanții elevilor și ai părinților. Proiectul își propune să realizeze o platformă online de consultare a cadrelor didactice, elevilor și părinților. Aceasta va rămâne la dispoziția organizațiilor partenere și a Ministerului Educației pentru fundamentarea deciziilor și politicilor educaționale viitoare. De asemenea, prin implicarea beneficiarilor, vor fi organizate 120 de webinarii pentru formarea profesorilor și elevilor pe teme școlare și civice, inclusiv prin abordarea obstacolelor amintite anterior.
 
Orice cadru didactic poate deveni beneficiar al proiectului prin completarea formularului de înregistrare, mai anunță reprezentanții fundației.
 
„Nevoia unui astfel de proiect este extrem de mare. Profesori vor să fie consultați. În cadrul evenimentului, un director de școală ne-a mărturisit că, în peste 10 ani de activitate, nu a primit niciodată chestionare de consultare pe filieră instituțională, cu excepția celor primite de la ONG-uri“, a declarat Bogdan Romanică, managerul proiectului.

 



#190
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 07:57

Petitia despre care am scris are doar vreo 2500 de semnaturi, in schimb petitia ptr blocarea desfiintarii Palatelor copiilor ( cu care sunt de acord ) are peste 20000 de semnaturi, banuiesc ca majoritatea sunt profesorii resp ( le-ar schimba statututl in functionar public, daca am intels bine ). 

Acum Federatia nationala a parintilor face alt sondaj   [batcap] sa vada cati sunt / nu sunt de acord cu modificarile, cred ca si melcul se misca mai repede. 

 

https://www.edupedu....tia-parintilor/

 

Pe baza rezultatelor acestui chestionar, federația își va asuma opinia exprimată de majoritatea părinților și o va expune în cadrul discuțiilor pe care le va avea cu reprezentanții Ministerului Educației, în data de 10.08.2022, ca parte a procesului de consultare publică cu partenerii de dialog social”, se arată în pagina de chestionar.

 

https://www.educatie..._FxazzIRNOVRZ38

 

ulian Cristache, președintele Edupart, a anunțat că 45.000 de părinți au răspuns la chestionarul pe tema noii Legi a învățământului preuniversitar lansat în urmă cu două zile.
 
Chestionarul poate fi completat accesând următorul link: 
 
Anunțul lui Iulian Cristache:
 
Avem 45000 de respondenți, cărora le mulțumim pentru punctul de vedere exprimat.
 
Au trecut 3 zile de când am lansat chestionarul, adresat tuturor părinților, cu privire la modalitatea de organizare a examenelor naționale (admitere colegii, EN și BAC), în contextul noului proiect inițiat de către ME.
 
Numărul de respondenți arată interesul deosebit manifestat de către societatea civilă şi demonstrează faptul că Federația reprezintă interfața dintre părinți și ME. Sondajul va rămâne deschis până duminică.
Îi așteptăm pe cei care nu au făcut-o încă, să completeze chestionarul.
 
Luni, toate datele sondajului vor fi făcute publice și înaintate, cu adresă oficială, către ME.
În data de 10 august vom avea o întâlnire cu staff-ul ministerului, unde vom discuta toate propunerile/amendamentele Federației, inclusiv punctul de vedere corespunzător opțiunilor exprimate de părinți prin intermediul chestionarului.
 
Așa cum am promis și am făcut întotdeauna, Federația va susține dorința majorității părinților.
Până la publicarea raportului sondajului pot să prezint câteva amănunte:
1. Este prima dată când, cel puțin până azi, ruralul are un procent de aproape 30% respondenți, ceea ce ne arată interesul crescut pentru aceste subiecte și ne bucură implicarea părinților din mediul rural.
2. Din păcate, sunt județe în care numărul de răspunsuri primite este mai mic, chiar dacă a fost mediatizat în toată presa și la nivelul tuturor grupurilor de părinți din Fed.
 
Astfel:
Gorj 193 de respondenți, Maramureș 450, Prahova 335, Satu Mare 456, Suceava 473, Tulcea 401, Vaslui 56!!, Alba 243, Vâlcea 111, Argeș 390, Brăila 395, Covasna 183, Ialomița 107.
3. Deși are 4924 de respondenți, Bucureștiul pare ,,repetent”. Dacă mă raportez la Constanța, care are 4670 de răspunsuri, Bucureștiul ar fi trebuit sa aibă peste 25.000 de respondenți, cu atât mai mult cu cât problema admiterii la colegii este una arzătoare pentru capitală. Aici este ,,marea” luptă, aici sunt marile orgolii, prin urmare, îi așteptăm pe bucureșteni să se mobilizeze până duminică.
 
În final, țin să mulțumesc, încă o dată, tututor celor care și-au făcut timp să răspundă sau o vor face în zilele următoare şi să îi asigur de corectitudinea contabilizării rezultatelor.
Pentru transparență, le vom pune, la final, la dispoziția oricui dorește.

Editat de Laura25, 29 iulie 2022 - 08:06 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -